Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
... jak siebie samego
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #1
... jak siebie samego
Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie.
"Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.

Mt 22: 36-38 BT
Mówi Pismo Święte.



Ja chciałbym w tym temacie zastanowić się nad drugim najważniejszym Przykazaniem według Chrystusa. Nad tym, jak daleko można posunąć się w miłości bliźniego.
Czy są jakieś granice tego Przykazania :?:
Czy można bezkrytycznie przebaczać :?:
Pytanie wydawałoby sie dość oczywiste ...
A jednak.
W wielu wypowiedziach bowiem można dostrzec chęć uniknięcia odpowiedzialności ze strony co niektórych osób przez powoływanie się na to Przykazanie.
Cytat:
A oto podszedł do Niego pewien człowiek i zapytał: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne? Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania. Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie,
"czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!
Mt 19: 16-19 BT
Mnie - jako katolika - do uzyskania rozgrzeszenia i przebaczenia win obowiązuje kilka warunków - warunków dobrej spowiedzi
Cytat:1) rachunek sumienia
2) żal za grzechy
3) mocne postanowienie poprawy
4) spowiedź
5) zadośćuczynienie
Zatem - czy wolno mi bezkrytycznie przebaczać w momencie, gdy ktoś, kto prosi o przebaczenie żąda ode mnie przebaczenia -bez żalu za grzechy i nie wyrażając przy tym żadnej skruchy i nie czyniąc żadnego zadośćuczynienia za popełnione winy :?:
Ja osobiście sądzę, że przebaczyć mi należy.
Jednak - wolno mi przy tym domagać sie skruchy, zadośćuczynienia za winy - szczególnie jeżeli ktoś dopuścił się swoim działaniem zgorszenia osób trzecich ...
Cytat:Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.
Mt 18: 7 BT
Zatem - działając w ten sposób i wymagając zadośćuczynienia za popełnione grzechy (lub przynajmniej sprostowania szkód, które ja sam bądź kto inny wyrządził) - zgorszeniem plotką, obmową lub kłamstwem - jestem przekonany o tym, że działam dla dobra zarówno swojego, innych jak również działam w kierunku poprawy danej osoby.
Po to, by więcej dany grzech się nie powtórzył.
Ja osobiście uważam, że mam nie tylko takie prawo- lecz wręcz i obowiązek do takiego działania:

Cytat:Gdy brat twój zgrzeszy [przeciw tobie], idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata."
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!
Mt 18: 15-17

A co Wy na ten temat sądzicie :?: :?:

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
26-05-2005 13:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Przebaczanie - tak! Ale wymaganie od innych poprawy też chyba powinno mieć miejsce. Wybaczam coś komuś nie po to, żeby znów to robił, ale po to, żeby zło dobrem zwyciężać.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
26-05-2005 13:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ja uważam że powinno się przebaczać.. Ale my jako ludzie potrzebujemy wiele czasu na przebaczeniemmm Niektórzy ludzie nie potrafią wybaczyć.. Trzeba sobie pomyśleć o jakiejś krzywdzie którą człowiek wyrządził drugiemu człowiekowi ... Pan Jezus kazał wybaczać ale czy zawsze się da :!:
28-05-2005 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
moim zdaniem wybaczyc mozna kazdemu i wszystko Uśmiech
ale nie zapominajmy o tym co bylo gdyz jesli sie o tym zapomni to moze sie powtorzyc :?
a wiec przebaczajmy ale i zarazem pamietajmy o tym co zle i unikajmy tego w swoim zyciu Uśmiech
28-05-2005 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Gonzo TAK??? przebaczyłł byś wszystko nie sądze... Jakieś błache sprawy Ok. ale .. ok. ja staram się przebaczać tylko że niekiedy mi nie wychodzi.. I uwazam ze wszystkiego nie mozna przebaczyc bynajmniej ja wszytskiego nie potrafiłabym..... Smutny
28-05-2005 16:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
umiejętność takiego całkowitego przebaczanie, to niesłychanie trudna sprawa. Trzeba się o to modlić, bo sam człowiek, bez pomocy Bożej nie jest w stanie tej umiejętności uzyskać.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-05-2005 17:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Offca wyjęłąs mi to z ust!! ale ja i tak niektórych rzeczy nie zapomne i bede miała lekki uraz... Smutny
28-05-2005 17:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Zapominać Ci nikt nie karze. To normalne, że jeśli coś Ci mocno utkwiło w pamięci - zwłaszcza jeśli to jakaś krzywda. Bo przebaczyć to wcale nie zapomnieć. Pamiętamy dalej dane wydarzenia i możemy do nich powracać, jeśli jednak dokonało się przebaczenie, nie czujemy nienawiści przywołując w pamięci owe zdarzenia. Bóg MNIE daje łaskę przebaczenia - mój winowajca niekoniecznie przecież musi się zmienić...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-05-2005 18:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Offca to też racja hmm... Ale jezeli człowiek bardzo mocno Cię zranił i to nie raz tylko kilka razy w podobnej sytuacji to co wtedy?? co racja to racja rozmawiam z nim i mu przebaczyłam ale on nawet nie powiedział słowa "PRZEPRASZAM" które wtedy dla mnie było bardzo ważne!! i ostatnio znów popełnił ten sam błąd i nie wiem czy mu potrafie już teraz przebaczyć... Smutny nie powiem narazie o co chodzi ale moz kiedyś nabiorę odwagi... ale co do sprawy ten człowiek jest okropny staram sie mu przebaczyć ale nie potrafie.. czy uraz moze zotać do końca moich dni?? Smutny
28-05-2005 18:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Posłuchaj, ja byłam niezliczoną ilość razy krzywdzona i poniżana przez ojca i nigdy, ale to nigdy nie powiedział "przepraszam". Powiem Ci, ze już nawet mi na tym nie zależy, bo wiem, że raczej się tego nigdy nie będę mogła spodziewać. Taki typ po prostu. I nie powiem, to co mi wyrządził/wyrządza odbija się na mojej psychice, na moim postrzeganiu samej siebie, mogę śmiało chyba powiedzieć, że popsuło mi życie. Byłam na rekolekcjach Uzdrowienia Wspomnień z tym problemem. Bardzo ciężkie rekolekcje. Póki co nie mogę stwierdzić, że mi pomogły, bo nadal nie umiem przebaczać, bo boli zbyt mocno. Ale o przebaczenie trzeba się modlić. Przebacz nam Panie, abyśmy i my umieli przebaczać!

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-05-2005 22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Offca będę sie modlić po to aby umieć przebaczać i przykro mi z powodu ojca.. Smutny
28-05-2005 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Gepardzik napisał(a):Przebaczyć? TAK! Zapomnieć? NIE!
Tak jesteśmy tylko ludźmi i nie potrafimy zapomieć krzywd ... niestety...
Moje małe świadecwto.
Potrafiłem przebaczyć koledze z pracy który spowodował wypadek w którym zdniął mój tata (jemu nic się nie stało) ale nie potrafię mu tego zapomieć. Lecz moje przebaczenie dokonało się na modlitwie i tylko ona tak naprawdę uzdalnia nas do przebaczenia. Mimo całego żalu do niego to Bóg dzięki modlitwie uzdalnia mnie do tego abym codziennie podał mu rękę na przywitanie i poprozmawiał z nin.

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
29-05-2005 01:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
no niezle swiadectwo Tomku, przyjmij moje kondolencje
a co do Twoich slow to nawet w slowach papieza slyszalem ze powinnismy wszystko przebaczyc, ale to co zdarzylo sie zlego na swiecie nie powinnismy zapominac aby przyszle pokolenia nie popelnialy tego bledu co my :?
wiec tak jak juz ja m.in. pisalem
przebaczyc sie powinno, zapominac nie wszystko
29-05-2005 01:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
taaa fajnie ami sie teraz wszytskio pomieszlalo..... Smutny
29-05-2005 01:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Nie wiem co Ci się, Sis, pomieszało... To jest dokładnie to, o czym mówimy od początku - przebaczamy, ale nie zapominamy, że kiedyś jakaś krzywda się nam zdarzyła. Poza tym pomyśl... Przecież wspomnień nie da się tak po prostu wymazać z pamięci. Ludzki mózg to nie komputer. Gdyby tak można było, byłoby naprawdę w niektórych przypadkach wspaniale! Nie musiałabym pamiętać tylu krzywd. Ale niestety. Siedzą w naszej pamięci zwykle do końca życia. Grunt to nie czuć nienawiści do winowajcy.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-05-2005 10:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów