Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odpowiedni wiek na Kurs Filip
Autor Wiadomość
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ja też uważam, że tym wyznacznikiem powinna być dojrzałość zarówno w sferze psychicznej jak i duchowej.
No tylko jak mozna to zmierzyć? Obiektywnie się nie da.
Natomiast państwo wyznaczyło konstytucyjną dojrzałość człowieka na 18 rok życia. Wiadomo iż jest to granica umowna, bo każdy to inaczej przeżywa.

A co do ograniczenia 18 lat w Sulechowie, aby iść na Kurs Filip, to wiem czemu jest akurat takie ograniczenie. I wierzcie mi, że jest to poparte dość mocnym argumentem.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
28-05-2005 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Może i jest poparte ale u nas w Sulechowie wielu jest przpuszczanych przed tym wyznaczonym wiekiem!! moze dlatego że ksiąd zna ludzi i wie jak tam z ich dojrzałością ale czy to jest fair w stosunku do innych?? nie sądze...
28-05-2005 15:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
Nigdy nie będzie fair wobec wszystkich, to jedno Smutny

A co do wieku to fakt. U nas zdarzały się jednostki które nie miały 18 lat a poszły na Kurs Filip. Ale tylko dlatego mogły iść, że ksiądz dobrze znał te osoby i ich dojrzałość i był pewien, że należycie przeżyją Kurs Filip. Gdy nie ma tej pewności lub się osób dobrze nie zna, to nie ma wyjątków od wymaganych 18 lat.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
29-05-2005 12:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Wiadomo że nie bedzie fair ale jak juz moja siostra tak zrobila że pojechała na Kurs Filip do Gorzowa bo jej bardzo zależało to więcej osób tego spróbuje nie sądzisz??
29-05-2005 12:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
16 lat to nie jest znowu taki niski wiek, skoro ktos ma ochote isc i uwaza, ze jest na tyle dojrzaly, to niech idzie, byc moze za 2 lata mu sie wszystko odwidzi i juz nikt nie bedzie go w stanie zaciagnac na zaden kurs ;P
29-05-2005 17:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Robi, ja przepraszam bardzo, ale ja w czerwcu już będę miała 17 latek Oczko
Nie jestem już szesnastolatką :diabelek:
I widziałam w gorzowie, że było wiele osób w moim wieku, w zasadzie tenw iek górował.

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
29-05-2005 18:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Robi twoja odpowiedz mi sie bardzo podoba Uśmiech Uśmiech
29-05-2005 19:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
No co ja mogę powiedzieć... będąc w grupie pastoralnej mam małą wizje ogółu co sie dzieje.
W naszej wspólnocie aby pójśc na Kurs Filip trzeba mieć rocznikowo 18 lat. Takie są kryteria wstępne. Jednak wiadomo, że na kurs przychodza osoby z zewnątrz. Nie tylko z Odnowy. I to kryterium wieku 18 lat jest głównie dla osób, które nie znamy. Bo nie możemy rozenzać jaka ta osoba jest.

Osoba będoąca już w grupie modlitewnej jakiś czas jest bardziej znana. Tak było ostatnio z osobami, które mają 17 lat a nie 18. Na grupie pastoralnej dopinalismy kurs Filip. Nastało pytanie, jakie kryteria wiekowe. Zostało bez kłutni stwierdzone, że odpowiedni wiek to 18 lat.
Jednak przyszły pytanie czy pewne osoby nie mjące 17 lat moga uczęstniczyć. No i była rozmowa. Doszło do tego, że osoby mogły przyjśc na kurs. Ale tylko dlatego pozwoliliśmy, że sa one już długo w grupie. Sa w grupach domowych. Animator grupy domowej określił dana osobe. I wyszło, że nie ma problemu w ich uczestnictwie.

Dlatego czesto trzeba rozeznać co i jak.

agusia napisał(a):A mi sie wydaje że Kursu Filip nie powinno mierzyć sie wiekiem.. Rozmawialam juz na ten temat z Harpoon i stwierdzilysmy ze tu chodzi o dojrzalosc... Ludzie którzy mają po 20 lat moga być mniej dojrzali niż ci którzy maja tylko 17 lat... A po drugie ja wiedzialam ze Harpoon i tak pojedzie bo jest bardzo zawzieta
No dokładnie chodzi o dojrzałość. Jednak czytając to wszytsko widąc, że Harpoon nie jest jeszce dojrzała. Moge tak śmiało powiedziec bo jej wybór nie był dojrzały.
29-05-2005 19:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Daidoss no ale wiesz ja w tym momencie nie moge sie z Toba zgodzić... Bardzo bardzo jej zależało na Kursie Filip więc pojechała.. Porozmawiała z księdzem powiedziała wam o tym ze jedzie choć wiedziala że niektórym to sie nie spodoba, i nie myślcie sobie ze jej tak bronie bo jest moja siostrą !! Nie to nie o to chodzi !! Ja mogę śmiało powiedzieć że jest dojrzała bo znam ją juz trochę...
29-05-2005 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Generalnie jest tak: żeby całościowo się wypowiadać na temat wieku, to należy:

- znać metodologie kursu "Filip";

- mieć doświadczenie - prowadzić takie kursy innymi słowy;

- wówczas można podawać jakieś wnioski :!:

Raczej dyskusja w stylu "a mi się wydaje" nie dotyczy poruszanego wątku :roll:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
29-05-2005 20:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Aguś w tym momenice decyzja o wjeździe powinna by podjęta wspólnie z Duszpasterzem grupy, który orientuje się w stopniu formacji duchowej danej osoby.

[ Dodano: Nie 29 Maj 2005 20:40 ]
I chyba po raz pierwszy zgodzę się co do punktów cytowanych przez Grega Uśmiech. Wysz ło dośwadczenie prowadzenia kursu dla ludzi bb młodych

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
29-05-2005 20:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
agusia napisał(a):Bardzo bardzo jej zależało na Kursie Filip więc pojechała..
Oj, czy mi tak bardzo zależało to ja nie wiem....
Może przez kilka pierwszych dni, bo później zaczęłam mieć wątpliwości. Szczególnie przez Daidossa, który wciąż mówił mi, że nie jest to mój czas.

Ja teraz uważam, że to był mój czas.
Pokonałam wiele przeciwności, a może raczej Jezus pomógł mi je przezwyciężyć, tak, że doszło do wyjazdu i przeżyłam Kurs Filip we wspólnocie "Wieczernik" w Gorzowie Wlkp.
Na razie nie chcę się wypowiadać na temat tego, co się w moim zyciu zmieniło, jakie są owoce, przeżycia tego kursu.
Wiadomo... Wszystkie emocje, których nie udało się uniknąć na kursie są jeszcze świeże. To wszystko jest świeże, więc nie mogę teraz się wypowiedzieć, bo nie wiem, co będzie później.

Tomek ptak napisał(a):Aguś w tym momenice decyzja o wjeździe powinna by podjęta wspólnie z Duszpasterzem grupy, który orientuje się w stopniu formacji duchowej danej osoby.

Niestety w moim przypadku nie mogę się zgodzić.
Ks. Darek mało mnie zna, więc nie mógł zbyt dobrze rozeznać czy powinnam jechać, czy nie.
Daidoss napisał(a):Moge tak śmiało powiedziec bo jej wybór nie był dojrzały.
Ty tak uważasz, bo byłeś przeciwny temu, żebym jechała. Ale było też wiele osób w naszej grupie Odnowy w Duchu Świętym, które mnie popierały...
Długo zastanawiałam się czy jechać. Modliłam się o to, żebym dobrego wyboru dokonała. I po tym, co Bóg mi pokazał, sądzę, że jednak był to odpowiedni wybór.

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
29-05-2005 23:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
Czy my tu dyskutujemy o roznicy "1 roku"? przeciez to niepowazne.
to tak jak z alkoholem i przysiega komunijna, majac 17 lat i 364 dni wypije piwo i mam grzech ciezki a w dzien 18tki nie... dojrzalosc nie zalezy od wieku, to sie tyczy zarowno zachowania, alkoholu, wiary, urzuciowosci itd.
30-05-2005 14:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Robi napisał(a):Czy my tu dyskutujemy o roznicy "1 roku"? przeciez to niepowazne.
to tak jak z alkoholem i przysiega komunijna, majac 17 lat i 364 dni wypije piwo i mam grzech ciezki a w dzien 18tki nie... dojrzalosc nie zalezy od wieku, to sie tyczy zarowno zachowania, alkoholu, wiary, urzuciowosci itd.

A czy ty prowadzisz kurs "Filip"? Znasz jego metodologię? Możesz wskazać na swoim doświadczeniu jakieś konkretne obserwację bądź porównując swoje z innymi? :roll:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
30-05-2005 17:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Gregoriano, nie chcialem tym postem sprawic wrazenia, ze jestem autorytetem w dziedzinie kursu Filip. Moja wiedza ogranicza sie do tego, ze kurs przeszedlem, raz tez bylem "technicznym" + 4-5 spotkan SNE, metodologie troszke znam.
A jesli chodzi o doswiadczenie, coz, na kursie bylem jakies 3 latka temu, mialem wtedy 16 lat. Podobnie jak czesc znajomych mi uczestnkow. W czasie kolejnych kursow tez nikt nie mial zastrzezen do 16-latkow. Takze uwazam, ze dyskusja czy kurs powinien byc dozwolony od 18 czy moze od 17 lat jest zbedna.
30-05-2005 17:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów