Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #31
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Ja też nie rozumiem - jaki grzech masz na myśli? - Owszem złożyła ofiarę zgodnie z prawem. Tylko czego to dowodzi? Że była posłuszna Prawu. Tylko tyle. W dodatku - cyt: "W ten sposób będzie ona oczyszczona od upływu krwi."
A księga kpł. powstała tysiąc lat przed jej narodzeniem, została dana ludowi prymitywnemu, dla zachowania higieny, tyle że jak mieliby to zrozumieć, gdyby w inny sposób było podane?
Żeby rozmawiać o Piśmie, trzeba znać jego historię, sens....(innym razem dokończę).

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
24-02-2012 19:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #32
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
... i właśnie w taki sposób dochodzi do ustanawiania własnej mądrości ...
24-02-2012 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #33
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Gdzie o tym pisze. Wskaż mi i podkreśl. Bo to że w jednym miejscu prawo Mojżeszowe mówi o wynagrodzeniu za grzech, tak żeby człowiek czuł że musi coś stracić, nie przekłada się na to że mówi ono tylko o tym. Manipulujesz pisząc w ten sposób.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2012 20:34 przez Scott.)
24-02-2012 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #34
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
to może jeszcze coś Aloes. Pismo mówi np. Że pewne zwierzęta z natury są nieczyste dlatego nie można ich jeść. Czy to znaczy, że pewne gatunki zwierząt rodzą się obciążone grzechem a inne nie?

A w odniesieniu bardziej do podanego przez ciebie cytatu: tym co tutaj nazywasz grzechem jest procesem naturalnym niezależnym od woli człowieka. Czy człowiek poddając się temu zaplanowanemu przez Boga procesowi (ba! Wypełniając wyaźny nakaz boży o rozmnażaniu się) popełnia grzech? Dziwnych tez usiłujesz dowieść. Bo jak można grzeszyć przez wypełnianie tego co Bóg zaplanował?

Swoją drogą to czemu to cytujesz w kontekście fragmentu z Łk? Tam jest mowa o wykupie pierworodnego. Nie ma żadnej wzmianki, że Maryja składa swoją ofiarę oczyszczenia. Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2012 23:33 przez spioh.)
24-02-2012 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #35
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
(24-02-2012 19:07 )Aloes napisał(a):  ... i właśnie w taki sposób dochodzi do ustanawiania własnej mądrości ...
O, to, to. Jakbyś mi z ust wyjął. Doskonale oddajesz praktyki "Organizacji Strażnica".
Wiesz lepiej niż Kościół w którego łonie narodziła się biblia.
Inaczej mówiąc- wiesz lepiej niż autor, co autor miał na myśli. Eh.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
25-02-2012 16:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #36
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
(24-02-2012 18:06 )Aloes napisał(a):  Kapłan złoży to w ofierze przed Panem, aby za nią dokonać przebłagania. W ten sposób będzie ona oczyszczona od upływu krwi. (...) Jeżeli zaś ona jest zbyt uboga, aby przynieść baranka, to przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie, jednego na ofiarę całopalną i jednego na ofiarę przebłagalną. W ten sposób kapłan dokona przebłagania za nią, i będzie oczyszczona (Kpł. 12:2-8).

Panowie
za kogo kapłan składał "ofiarę przebłagania" - za grzesznika czy osobę bezgrzeszną?
Kto jest nieczysty i musi zostać "oczyszczony" ? - osoba bezgrzeszna , czysta ?
Za co , w jakim celu, kapłan w czasach Jezusa składał ofiarę całopalną?
A w jakim celu i za kogo ofiarę przebłagalną? za osobę czystą i bezgrzeszną?

Przyznam, że nigdy wcześniej nie patrzyłem na ten tekst w tym sensie i rozumieniu - ciekawie jak KRK ten tekst tłumaczy, bo spiohowi idzie to dość cienkoZdezorientowany

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-02-2012 23:14 przez Dezerter.)
28-02-2012 23:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #37
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Weź się może za Biblie zamiast religioznawstwo.

Cytat:Ofiara oczyszczenia matki

6 Kiedy zaś skończą się dni jej oczyszczenia po urodzeniu syna lub córki, przyniesie kapłanowi, przed wejście do Namiotu Spotkania, jednorocznego baranka na ofiarę całopalną i młodego gołębia lub synogarlicę na ofiarę przebłagalną. 7 Kapłan złoży to w ofierze przed Panem, aby za nią dokonać przebłagania. W ten sposób będzie ona oczyszczona od upływu krwi. To jest prawo dotyczące tej, która urodziła syna lub córkę. 8 Jeżeli zaś ona jest zbyt uboga, aby przynieść baranka, to przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie, jednego na ofiarę całopalną i jednego na ofiarę przebłagalną. W ten sposób kapłan dokona przebłagania za nią, i będzie oczyszczona».

Kapłanska 12,6-8

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-02-2012 00:53 przez Scott.)
29-02-2012 00:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #38
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
(28-02-2012 23:14 )Dezerter napisał(a):  Panowie
za kogo kapłan składał "ofiarę przebłagania" - za grzesznika czy osobę bezgrzeszną?
Kto jest nieczysty i musi zostać "oczyszczony" ? - osoba bezgrzeszna , czysta ?
Za co , w jakim celu, kapłan w czasach Jezusa składał ofiarę całopalną?
A w jakim celu i za kogo ofiarę przebłagalną? za osobę czystą i bezgrzeszną?

Przyznam, że nigdy wcześniej nie patrzyłem na ten tekst w tym sensie i rozumieniu - ciekawie jak KRK ten tekst tłumaczy, bo spiohowi idzie to dość cienkoZdezorientowany
Bardzo dobrze to rozumiesz, Dezerter. Jednak nie liczmy na to, że ruszymy beton! Ja piszę tu ze względu na innych. Może niektórym jeszcze uda się pomóc wyjść z Babilonu Wielkiego!
01-03-2012 12:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #39
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Drogi Aloesie, powiem krótko: przykro mi, że nie dostąpiłeś łaski poznania Kościoła i jego nauczania. Szkoda że nigdy nie spotkałeś sie z Jezusem Zmartwychwstałym, a swoją wiedzę opierasz na dwóch podstawach: tzw. "wiedzy obiegowej" (nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością) i wpojoną ci "wiedzą" nienawiści. Świadkowie Jehowy (i nie tylko zresztą) swoje "nawracanie" katolików zazwyczaj zaczynają od zohydzenia im Kościoła, wykorzystując brak wiedzy, stereotypy, wydarzenia medialne i wchodzenie w pokusy świata przy jednoczesnej tęsknocie za dobrem i etyką.
Zauważyłem, ze ty czynisz dokładnie tak samo, jednocześnie unikając odpowiedzi na trudne posty.
Jeśli nie chcesz konkretnie rozmawiac, mogę tylko wezwać cię do nawrócenia i modlić się za Ciebie, byś otrzymał dar rozeznania.
Tak się złozyło, że moja małżonka wraz całą rodziną, jako podlotek została zwerbowana przez twoich współwyznawców. Była nawet głosicielem. Jednakże będąc mądrą i myślącą młodą kobietą, z czasem zauważyła niekonsekwencje, brak spólności i fałsz w naukach Świadków Jehowy. Wraz z całą swoją rodziną wróciła do Kościoła. Poznaliśmy się i założyliśmy nową rodzinę. Ja byłem z kolei silnie ateizujący. Jednakże Pan okazał nam swoją łaskę i dozwolił poznać swoje prawdziwe wybaczające, pełne miłości oblicze, ukazał nam piękno Kościoła, do tego stopnia że dzisiaj nie możemy (choćby z wdzięczności) nie głosić Jego chwały. Również osobom takim jak ty. Zresztą kilka razy posłuzył się nami jako narzędziami, by wyzwolić wielu Świadków Jehowy z sideł sekty, którą oni uważają za coś dobrego. Ale do czasu. . . I ci ludzie również wrócili do Kościoła. I się w Nim odnaleźli. Bo zaufali Miłości Jezusa Zmartwychwstałego i doświadczyli że On nie tylko cierpiał fizycznie i oddał za nich życie, gdy jeszcze byli Jego nieprzyjaciółmi, ale otworzyli się na Jego Ducha Świętego i niektórzy pozwolili sie ochrzcić (ostatnio w zeszłym roku na Zesłanie Ducha Świętego). Dlatego i do ciebie kieruję wezwanie, byś porzucił drogę prowadzącą do nikąd i przyjął Miłość Jezusa Chrystusa, będącego Prawdziwym Bogiem i Życiem Wiecznym. Byś się nawrócił i uwierzył w Ewangelię, oraz jeśli jeszcze nie miałeś sakramentu chrztu, byś sie pozwolił pochrzcić w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Effatha Aloes.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-03-2012 14:26 przez Sant.)
01-03-2012 14:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #40
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Aloes, masz czarno na białym w księdze Kapłańskiej którą zacytowałem, że ofiara którą złożyła Maryja nie była ofiarą za grzech. Jaki beton chcesz rozbijac? Ludzi czytających ze zrozumieniem i nie dających soba manipulować korporacji Strażnica?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-03-2012 15:49 przez Scott.)
01-03-2012 15:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #41
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
(01-03-2012 15:47 )Scott napisał(a):  Aloes, masz czarno na białym w księdze Kapłańskiej którą zacytowałem, że ofiara którą złożyła Maryja nie była ofiarą za grzech.
Maryja złożyła dwie synogarlice jedną na
-ofiarę całopalną - nie jest to ofiarą za grzech - tu mamy jasność

-druga była na ofiarę przebłagalną - a tu już sprawa nie jest taka oczywista - taką ofiarę składało się według moich ustaleń z dwóch powodów
ofiara za grzechy
i ofiara za winę

Cytat:Ofiara przebłagalna
Każda wina, wobec Boga albo wobec człowieka, narusza i burzy stosunek do Boga. Celem ofiary przebłagalnej było odnowienie przez społeczność przymierza z Bogiem. Stary Testament wyszczególnia dwa jej rodzaje: ofiara za grzechy i ofiara za winę. Różnica między nimi nie jest zawsze wyraźna. Obydwie były składane jako ofiara biesiadna (Kpł 1-7), przy czym składając ofiarę za winę przynoszono w darze tylko baranka (częściowo wraz z dodatkową karą pieniężną), a później również znów tylko za jedną osobę (Kpł 5,14 nn.). Podejmowano próby ustalenia - mimo całej zawiłości tekstu pism źródłowych - jakiejś reguły składania tego rodzaju ofiary; ofiara za grzechy miała być składana w wypadku nieumyślnego przestępstwa wobec człowieka, a ofiara za winę - w wypadku nieumyślnego przestępstwa wobec Boga względnie umyślnego przewinienia wobec Boga i człowieka, jako rodzaj zadośćuczynienia.
http://adoratio.pl/slownik/67-o/1796-ofi...zeblagalna
OFIARA PRZEBŁAGALNA (CHATTAT I ASZAM)
Sama już nazwa suponuje element ekspiacji w omawianej ofierze. Na wstępie omawiania tej ofiary trzeba zaznaczyć, iż rodzą się pewne problemy w określeniu jej ekspiacyjności. Są bowiem specjaliści, którzy twierdzą, że trzeba wyraźnie odróżnić ofiarę chattat od ofiary aszam.
(…)Nadaje im także dwa różne tłumaczenia samych nazw. Ofiarę chattat tłumaczy na „ofiarę za grzechy”, a ofiarę aszam na „ofiarę za winę”. Lecz to jedyne ostre rozróżnienie jakiego dokonuje von Rad.
(…)Występują tu więc dwie nazwy tej samej ofiary przebłagalnej. Izraelici składali ją za występki popełnione nieświadomie. Jeżeli ofiarę tę składał ubogi, mógł ofiarować albo parę gołębi, lub też dwie synogarlice (Kpł 5, 11-13).
Obie interesujące nas ofiary miały za zadanie, oczyszczenie człowieka przez dokonanie na nim rytu określonego wyrazem technicznym kipper (Kpł 4, 20. 26b. 31b; 5, 6b. 13. 16. 18. 26).
W przypadku ofiary przebłagalnej, nie trzeba doszukiwać się szczegółowych elementów ekspiacyjnych, gdyż jej głównym celem jest zadośćuczynienie za grzech czy też winę. Jest to wybitnie ekspiacyjna ofiara Starego Przymierza.
Zostało to także wydatnie podkreślone przez jej polską nazwę. Jedynie Łach twierdzi, że przekład (ogólnie przyjęty) – ofiara zadośćuczynienia - jest nie w pełni poprawny. Uważa on za lepszą nazwę ofiara przebłagalna lub oddzielne nazwanie chattat – ofiara za grzech, a aszam – ofiara za winę, w czym popiera on von Rada.
http://www.tchr.org/ciesielski/index.php...sterska_p3

Gołębie jako ofiara ubogich

7 Jeżeli zaś ktoś jest tak ubogi, że nie może przynieść owcy, to jako ofiarę zadośćuczynienia za grzech, który popełnił, przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie dla Pana, jednego jako ofiarę przebłagalną, drugiego jako ofiarę całopalną.
8 Przyniesie ją kapłanowi, a ten ofiaruje najprzód tego gołębia, który jest przeznaczony na ofiarę przebłagalną. Ściśnie jego główkę przy karku, ale jej nie oddzieli.
9 Potem pokropi ścianę ołtarza krwią ofiary przebłagalnej. Reszta krwi będzie wyciśnięta na podstawę ołtarza. To jest ofiara przebłagalna.
10 Drugiego gołębia złoży jako ofiarę całopalną według zwyczaju. W ten sposób kapłan dokona przebłagania za grzech, który tamten popełnił, i będzie mu odpuszczony.
file:///C:/Users/user/AppData/Local/Temp/5.html

Reasumując - Maryja musiała złożyć (przez kapłana) ofiarę przebłagalną za winę popełnioną nieświadomie. Nie zmienia to faktu, że Maryja postępowała jak normalna zwykła, a więc grzeszna i potrzebująca oczyszczenia żydówka. Do głowy jej nie przyszło uważać się za jakąś wyjętą z pod Prawa, Niepokalaną, Bezgrzeszną i niepotrzebującą oczyszczenia i odkupienia swych win.

Tak mówi Biblia i zacytowani katoliccy uczeni w Piśmie

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
02-03-2012 23:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #42
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Przede wszystkim- Maryja była posłuszna Prawu, to że złożyła ofiarę zgodnie z Prawem nie znaczy że miała grzech, nie znaczy też że myślała że mogła mieć grzech. Znaczy tylko i wyłącznie tyle że poszła do świątyni i jej ofiara była taka jak nakazywało Pismo.

De facto, Biblia mówi że Maryja rozważała co oznaczają słowa Archanioła Gabriela- min "Pełna łaski", a to że nią jest, że to nijako jej drugie imię oznacza właśnie to że jest Niepokalana. Więc nie pomijaj tego jakby nie miało to miejsca wcześniej, jakby nie wiedziała że nawet w Niebie o tym wiedzą.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-03-2012 10:15 przez Scott.)
03-03-2012 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #43
RE: Ponowienia aktu zawierzenia najświętszemu sercu Maryi
Księga Wyjścia

13
1 Pan tak powiedział do Mojżesza: 2 «Poświęćcie Mi wszystko pierworodne. U synów Izraela do Mnie należeć będą pierwociny łona matczynego - zarówno człowiek, jak i zwierzę»1.
3 Mojżesz powiedział do ludu: «Pamiętajcie o dniu tym, gdyście wyszli z Egiptu, z domu niewoli, gdyż potężną ręką wywiódł was Pan stamtąd: [w tym to dniu] nie wolno jeść chleba kwaszonego. 4 Dziś wychodzicie w miesiącu Abib. 5 Gdy zaś Pan wprowadzi cię do kraju Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Chiwwity, Jebusyty, jak poprzysiągł przodkom twoim dać im ziemię opływającą w mleko i miód, wtedy winieneś obchodzić to święto w tym samym miesiącu. 6 Przez siedem dni będziesz jadł chleb niekwaszony, a w dniu siódmym będzie dla ciebie święto ku czci Pana. 7 [Tylko] niekwaszony chleb można jeść w czasie tych siedmiu dni i nie będzie można ujrzeć u ciebie chleba kwaszonego ani nie będzie można ujrzeć u ciebie żadnego kwasu w twoich granicach. 8 W tym dniu będziesz opowiadał synowi swemu: Dzieje się tak ze względu na to, co uczynił Pan dla mnie w czasie wyjścia z Egiptu. 9 Będzie to dla ciebie znakiem na ręce i przypomnieniem2 między oczami, aby prawo Pana było w ustach twoich, gdyż ręką potężną wywiódł cię Pan z Egiptu. 10 I będziesz zachowywał to postanowienie w oznaczonym czasie rok w rok, 11 gdy Pan wprowadzi cię do kraju Kananejczyka, jak poprzysiągł tobie i przodkom twoim, i da go tobie. 12 I oddasz wszelkie pierwociny łona matki dla Pana i wszelki pierwszy płód bydła, jaki będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do Pana. 13 Lecz pierworodny płód osła wykupisz jagnięciem, a jeślibyś nie chciał wykupić, to musisz mu złamać kark. Pierworodnych ludzi z synów twych wykupisz. 14 Gdy cię syn zapyta w przyszłości: Co to oznacza? - odpowiesz mu: Pan ręką mocną wywiódł nas z Egiptu, z domu niewoli. 15 Gdy faraon wzbraniał się nas uwolnić, Pan wybił wszystko, co pierworodne w ziemi egipskiej, zarówno pierworodne z ludzi, jak i z bydła, dlatego ofiaruję dla Pana męskie pierwociny łona matki i wykupuję pierworodnego mego syna. 16 Będzie to dla ciebie znakiem na ręce i ozdobą3 między oczami [przypominając], że Pan potężną ręką wywiódł nas z Egiptu».

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
03-03-2012 12:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów