Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #1
dekalog
Tak mnie naszło własnie - jak to jest - słyszłam że dziesięć Bożych Przykazań są ułozone w ten sposób że pierwsze trzy odnoszące się do Boga są najważniejsze,z czego najbardziej istotne to "nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" czyli wynika z tego że ta kolejnośc zależna jest od pewnej hierarchii
w takim razie na drugim jest " nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremne" czy bluźnierstwo/przeklinanie wobec tego to gorszy grzech od zabijania ? a zabijanie jest lżejszym grzechem od złamania tego " Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną"?

Dla mnie to troche absurdalne, co nie zmienia faktu że o takowej hierarchii słyszałam

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
19-09-2011 02:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #2
RE: dekalog
Pierwsze trzy przykazania Boże, odnoszą się do sfery, człowiek-Bóg, zaś druga "tablica Dekalogu" do relacji człowiek-człowiek. Tak więc, nie chodzi tu o to ,czy i który grzech jest bardziej "gorszy", lecz o pewne usystematyzowanie przykazań, które wpierw odnoszą się do Boga.

Zresztą Jezus skraca je niejako do jednego... które zawiera wszystko w sobie ...

Łk 10:27 bt
"On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego."

Ga 5:14 bt
"Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego."

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-09-2011 08:10 przez Wojtek37.)
19-09-2011 08:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #3
RE: dekalog
Zapytano pewnego rabina:
- rebe, czy możliwe jest zacytowanie całej Tory cały czas stojąc na jednej nodze?
- oczywiście- odparł rabin.
- a czy mógłbyś to zaprezentować?
Wtedy rabin stanał na jednej nodze i wyrecytował:
"Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny! A będziesz miłował Wiekuistego, Boga twojego całym sercem twoim, i całą duszą twoją, i całą mocą twoją.I niechaj będą słowa te, które przekazuję ci dzisiaj na sercu twoim! I wpajaj je dzieciom twoim, i rozmawiaj o nich, przebywając w domu twoim, i idąc drogą, i kładąc się, i wstając. I przywiążesz je jako znak na rękę twoją, i niechaj będą jako przepaska między oczyma twoimi. I napiszesz je na odrzwiach domu twojego, i na bramach twoich! I stanie się, gdy słuchać będziecie przykazań moich, które przekazuję wam dzisiaj, abyście miłowali Wiekuistego, Boga waszego, i służyli Mu całym sercem waszym i całą duszą waszą"-
- no dobrze - a reszta?
- reszta? - reszta to tylko komentarze.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
19-09-2011 08:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #4
RE: dekalog
Dekalog jest idealnym systemem moralności - jeśli wyłączyć trzy pierwsze przykazania - ściśle religijne - staje się uniwersalnym kodeksem dla wszystkich, również niewierzących.
19-09-2011 08:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
RE: dekalog
Helmutt, podzielam twoje zdanie, bo też tak właśnie jest, jak piszesz. Te reguły moralne i etyczne mimo ich ustanowienia w czasach nam tak bardzo odległych są niezaprzeczalnie ponadczasowe i uniwersalne. Służenie mamonie zamiast Bogu, stawianie ziemskich uciech i innych jego aspektów ponad Bogiem staje się dziś pierwszoplanowym celem, bycie "kimś" to też ważne! Ale, to wszystko, co zostawiamy po swoim tu pobycie jest pozbywaniem się wartości duchowych na rzecz niestety wartości materialnych.
Praktykowanie (uczestniczenie we mszach św.) jest nie mniej ważne niż sama wiara. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach spotkania z Bogiem są wytchnieniem od trudów dnia codziennego, są chwilowym zatrzymaniem się w nieustającym biegu, w pogoni za karierą i chwilą zastanowienia się, spojrzenia w głąb siebie.
Człowiek najlepiej się spełnia żyjąc z innymi i dla innych ludzi.
Tak cała reszta, czyli pozostałych tych kilka przykazań jest równie ważna i aktualna dzisiaj - miejmy to na uwadze.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
19-09-2011 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #6
RE: dekalog
(19-09-2011 21:36 )Nicol@ napisał(a):  Człowiek najlepiej się spełnia żyjąc z innymi i dla innych ludzi.
Tak cała reszta, czyli pozostałych tych kilka przykazań jest równie ważna i aktualna dzisiaj - miejmy to na uwadze.
Nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam (nie obmawiaj), nie bądź niemoralny i niewierny, szanuj rodziców i starszych - przecież to idealny system dla wszystkich, nie tylko dla chrześcijan. To takie prawa uniwersalne moim skromnym zdaniem.
20-09-2011 06:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #7
RE: dekalog
(19-09-2011 08:55 )Helmutt napisał(a):  Dekalog jest idealnym systemem moralności - jeśli wyłączyć trzy pierwsze przykazania - ściśle religijne - staje się uniwersalnym kodeksem dla wszystkich, również niewierzących.
Jeśli Dekalog jest propozycją moralno - etyczną dla każdego człowieka, jeśli te propozycje pomagają każdemu człowiekowi w wyprostowaniu się, to również trzy pierwsze. Tylko trzeba się trochę zagłębić w zagadnienie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2011 15:48 przez Sant.)
17-11-2011 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #8
RE: dekalog
(19-09-2011 08:55 )Helmutt napisał(a):  Dekalog jest idealnym systemem moralności - jeśli wyłączyć trzy pierwsze przykazania - ściśle religijne - staje się uniwersalnym kodeksem dla wszystkich, również niewierzących.
Nie wiem czy wy też to zauważyliście, ale współcześnie jest silna próba podważenia tych odwiecznych i powszechnie uznawanych praw
Czcij ojca, matkę, starszych - starszych, to pewnie wszyscy zauważyli, ale coraz częściej podważa się, dyskredytuje, czy wręcz neguję pozycję i rolę rodziców. W mediach pełno przykładów rodzic=zło, ale zazwyczaj w wersji light, na wesoło itp. Spotkałem się natomiast z negacją fundamentalną rodziców na pewnym forum anarcho-hipchopowo-black metalowym. Byłem zszokowany i wstrząśnięty - a nie łatwo mnie zszokować. Młodzi ludzie ... nie potrafię tego zrozumieć ...
następne - nie morduj - wydaje się nie zagrożone
nie cudzołóż - wydaje się odchodzić do lamusa dzięki mediom i naukowcom (facet jest poligamistą itp.) - już nawet kościół każe/namawia do przebaczania zdrad, ale wystarczy obejrzeć parę odcinków Sędzi Wesołowskiej, by zobaczyć, że zdrady prowadzą do tragicznych i bardzo bolesnych skutków.
Kradzież - jest i będzie przez prawo państwa kapitalistycznego mocno chroniona i zwalczana więc tu nie ma obaw na przyszłość

Proboszcz na niedzielnych kazaniach zrobił nam poważną powtórkę z fundamentów wiary - bardzo! potrzebne - było i kazanie (całe) o dekalogu - byłem nim totalnie rozczarowany - proboszcz omówił przykazania w formie skróconej tzw. pierwszokomunijnej a nie dorosłej - biblijnej, czy z KKK - zaowocowało to niewyjaśnienie w ogóle wiernym sprawy "nie czyńcie sobie podobieństw niczego" - a tym najczęściej atakują katolików i świadkowie Jechowy i protestanci, nie rozwinął również w ogóle głębi i zagrożeń bałwochwalstwa.
Po wypowiedzeniu 3 - jak gdyby go nie znał zaczął Bóg przykazał świętowanie tego dnia i dlatego dzisiaj tu się spotykamy O matko, znów ani słowa o szabacie, wytłumaczenia czemu to się zmieniło itd.
Kiedyś zrobiłem test - kilku dorosłym, normalnym, średnio inteligentnym i wierzącym kolegom zadałem proste pytanie (sprawdźcie sami!)
Jak się nazywa siódmy dzień tygodnia? - wszyscy (ok sześciu) odpowiedzieli - niedziela
byli nieźle zmieszani i zakłopotani, gdy im powiedziałem, że sobota ...

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
17-11-2011 21:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #9
RE: dekalog
Cytat:następne - nie morduj - wydaje się nie zagrożone
Mylisz się, a propaganda aborcji i eutanazji? Mord przewyższający holokaust.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
18-11-2011 11:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #10
RE: dekalog
jak dla mnie to od wieków hierarchia jest taka sama: bądźmy humanistami, bo Bóg to przesąd, i wyrzućmy trzy pierwsze przykazania. a potem "o.. i nie ma de facto obiektywnej normy, która uzasadnia pozostałe przykazania, to wywalajmy pozostałe również".

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
18-11-2011 16:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #11
RE: dekalog
W trzech pierwszych zawarte sa wszystkie pozostałe.....

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
18-11-2011 16:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #12
RE: dekalog
(18-11-2011 11:11 )sant napisał(a):  
Cytat:następne - nie morduj - wydaje się nie zagrożone
Mylisz się, a propaganda aborcji i eutanazji?

Słusznie mówisz nie popatrzyłem szerzej
Czyli - mimo naturalnych i uniwersalnych przykazań dożyliśmy czasów, że nawet fundamenty się kwestionuje i podważa
czasami się zastanawiam co dalej?

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
18-11-2011 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
agaja Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 26
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #13
RE: dekalog
A znacie "Dekalog" o. J. Salija? W wersji książkowej lub mp3? Polecam baaardzo, Taaak otwierałam oczy, to trochę takie spojrzenie z punktu widzenia Boga na te przykazania jest w tamtej książce|)

Kiedy Bóg przekona się, że kochamy go nad życie i że jesteśmy gotowi na wszystko, wtedy nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Naprawdę niczego przed nami nie ukrywa, trzeba tylko nauczyć się Go rozumieć. - Jakub Kołacz SJ
15-12-2011 00:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów