Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeden procent Koscioła
Autor Wiadomość
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #1
Jeden procent Koscioła
Jeden procent Kościoła
autor: Adam Suwart
Nowy sposób finansowania Kościoła zaproponowała ostatnio Komisja Episkopatu Polski. Każdy podatnik mógłby dobrowolnie odpisać 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranego przez siebie kościoła, tak jak na organizacje charytatywne.

Ostatnie antykościelne awantury polityczne wzniecone za sprawą środowiska, które legitymizuje swoją aktywność polityczną i światopoglądową dzięki relatywnie znaczącemu (i zadziwiającemu wielu) poparciu uzyskanemu w październikowych wyborach parlamentarnych, ożywiły na nowo dyskusję o podatkach, których rzekomo nie płacą księża, i o gigantycznym podobno Funduszu Kościelnym.

środa, 19.10.2011
Za: http://www.przk.pl/nr/wiara_i_kosciol/je...ciola.html

Po przeczytaniu artykułu spróbujmy odnieść się do jego treści. Zapraszam do dyskusji.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
19-10-2011 13:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Jeden procent Koscioła
Czemuż by nie? W końcu z tego co mi wiadomo, Kościół Rzymskokatolicki zajmuje się również działalnością dobroczynną - jak inne Kościoły to nie wiem. O rzekomym bogactwie lub rzekomym ubóstwie Kościoła nie mnie się wypowiadać, księżom w kieszeni nie siedzę Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2011 13:49 przez Helmutt.)
19-10-2011 13:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #3
RE: Jeden procent Koscioła
Helmutt:
Cytat: O rzekomym bogactwie lub rzekomym ubóstwie Kościoła nie mnie się wypowiadać, księżom w kieszeni nie siedzę
Czy aby nie migasz się od osobistego zdania na ten temat? Przecież nikt cię karać za wypowiedź nie będzie. Charakter zachowawczy wypowiedzi zachowaj na potem.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
19-10-2011 17:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Jeden procent Koscioła
(19-10-2011 17:41 )Nicol@ napisał(a):  Helmutt:
Cytat: O rzekomym bogactwie lub rzekomym ubóstwie Kościoła nie mnie się wypowiadać, księżom w kieszeni nie siedzę
Czy aby nie migasz się od osobistego zdania na ten temat? Przecież nikt cię karać za wypowiedź nie będzie. Charakter zachowawczy wypowiedzi zachowaj na potem.

Słuchaj no - ja się o finansach Kościoła NIE BĘDĘ wypowiadał, bo NIE MAM wiadomości w tym temacie. Znaczy, nie mam rzetelnych wiadomości, bo artykuły z "NIE" czy innych "FiM" to raczej mogę sobie odpuścić jako tendencyjne, podobnie jak wypowiedzi w stylu "wszyscy księża jeżdżą majbachami". Czy jest to jasne? Mam nadzieję....
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2011 09:37 przez Helmutt.)
20-10-2011 09:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #5
RE: Jeden procent Koscioła
Cytat:Czy jest to jasne? Mam nadzieję....
Helmutt- dla mnie tak. Bardzo rozsądne stanowisko.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
20-10-2011 12:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
RE: Jeden procent Koscioła
"Słuchaj no" - nieładny zwrot do mnie. Nikomu nie chce się wypowiadać na temat finansów Kościoła, jest to bowiem temat trochę drażliwy. Pytanie, czy oprócz tego zadeklarowanego dobrowolnego procenta nadal będzie istnieć ofiara koszykowa? Mimo, że jest to forum ewangelizacyjne, wypada przecież porozmawiać o sprawach zasobów kasy kościelnej. Lub przynajmniej: jakie są jej źródła?
U nas w parafii np. istnieje także ofiara na kwiaty. Podczas sprzątania kościoła przez nas-kobiety-parafianki, ofiarowujemy na rzecz kościoła pewną kwotę na zakup kwiatów na ozdobę ołtarza/y. I ma proboszcz dwa w jednym. Kobiety coraz starsze, pracujące zawodowo, zajmujące się domem, niektóre bez sił, ale darmo ma wysprzątane i w dodatku nie kupuje kwiatów z "koszyka".

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
20-10-2011 12:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Jeden procent Koscioła
(20-10-2011 12:31 )Nicol@ napisał(a):  "Słuchaj no" - nieładny zwrot do mnie. Nikomu nie chce się wypowiadać na temat finansów Kościoła, jest to bowiem temat trochę drażliwy.
NIE! Powtarzam po raz trzeci i ostatni - nic nie wiem w temacie finansów kościelnych, budżetów Episkopatu, poszczególnych Kurii, Dekanatów, Parafii - więc nie czuję się zobligowany do pisania o tym. I tyle w TYM temacie. Sugerowanie, że nie chcę ujawniać własnego zdania z uwagi na "coś tam" jest zwyczajnie nie w porządku.

Niech się wypowie ksiądz Marek lub inny duchowny udzielający się na tym forum - oczywiście jeśli uzna za stosowne.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2011 12:36 przez Helmutt.)
20-10-2011 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
RE: Jeden procent Koscioła
OK, ale nie podnoś głosu na mnie, o to cię proszę. Ja tylko poddałam temat pod dyskusję, a jeśli nie chcesz się wypowiadać na ten właśnie temat, to daruj sobie słów i daruj mnie też, bo zwracasz się do mnie niegrzecznie, jakbyś miał małe dziecko przed sobą.
Cytat: Sugerowanie, że nie chcę ujawniać własnego zdania z uwagi na "coś tam" jest zwyczajnie nie w porządku.
Niczego ci nie sugerowałam, jestem daleka od jakichkolwiek sugestii w twoją stronę. Jeżeli wspomniałam o miganiu się od swojego zdania, to chciałam cię tylko tym zachęcić do dyskusji. I wszystko. I koniec dyskusji z tobą. I... koniec OT.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
20-10-2011 16:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Jeden procent Koscioła
oj Nicola. z jednej strony piszesz, że kolega może wyrazić pogląd jaki chce, a skoro to uczynił to na siłę mu wpierasz, że na pewno ma inny...
sprawa finansów Kościoła tak naprawdę nie jest nikomu znana jeśli w tym jakoś nie siedzi. a jaki sens mają spekulacje z boku o bogactwie/ubóstwie tegoż?
rozumiem, że źródło dyskusji wzięło się nie w tym jak się sprawy mają faktycznie, tylko w ubolewaniu, że wkładasz pracę fizyczną w utrzymanie swojego lokalnego Kościoła, dodatkowo zrzucasz się na kwiatki (co jeśli uważasz za niesprawiedliwe, to czemu się zrzucasz? lub nie zaproponujesz, że właśnie niech zrzucają się ci co nic poza kasą i obecnością na mszy od siebie nie dają?) stąd podejrzenia co się dzieje z kasą z tacy, skoro nawet na kwiaty z tego nie ma. zastanowienie słuszne, ale pytanie o rozliczenie do własnego proboszcza, żeby się rozliczył, lub postulat do rady parafialnej o to, jeśli ksiądz odmówi. na forum tej kwestii nie rozwiążesz.
są parafie gdzie jest samowolka, są takie które prosperują na tyle, że wierni rozliczenia nie wymagają i nie czują się pokrzywdzeni że go nie otrzymują, a są wreszcie i takie, że proboszcz raz do roku się rozlicza z tacy, wydatków na parafię itp. system zarządzania powinien być dostosowany do lokalnych wymogów a nie na chama odgórnie. natomiast lud, jeśli nie ma takiego systemu jak by chciał to niech upomina się o swoje, ale we właściwym do tego miejscu.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
20-10-2011 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
RE: Jeden procent Koscioła
Wiem, spiohu - finanse kościelne to owiana tajemnicą tajemnica. Nawet ładnie to brzmi, może być.
Żałuję, że zakładałam temat, bo o finansach nie powinnam dyskutować - zwłaszcza o finansach Kościoła.
Zamknij ten temat, bo ja tej siły nie mam.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
20-10-2011 22:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Jeden procent Koscioła
no jeśli Kościół jako instytucja sam się z tego nie rozliczy to jak chcesz to zrobić? prywatne, półlegalne śledztwo?
jedyne co można byłoby tu przedyskutować to czy jest sens tego 1%, co raczej zwykle jest pożyteczne dla każdej instytucji. więc we mnie to budzi jedynie wątpliwość pod kątem czy nie zmierzamy jednak w stronę opodatkowania na Kościół jak np. w Niemczech, dalej do upaństwowienie Kościoła, oczywiście pod pretekstem walk o rozdzielenie Kościoła od państwa. ale być może to zbyt daleko idące spekulacje.

ps. temat jeszcze zostawię na trochę. jeśli umarł śmiercią naturalną to nie wiem po co zamykać. może po ogłoszeniu procenta i dalszym rozwoju wypadków pociągniemy go dalej?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
20-10-2011 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów