Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
natusia0303 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 12
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 0
Post: #1
ADWENT
Szczęść Boże! Chciałam się dowiedzieć, czy w Adwencie można się bawić? Do tej pory słyszę sprzeczne opinie na ten temat. Mój proboszcz twierdzi, że nie wolno się bawić, a nawet słuchać muzyki, natomiast pewna katechetka uważa, że Adwent to czas radości i zabawy nie są zakazane i tak samo twierdzi moja koleżanka, która jest na 5. roku teologii... Nie wiem kogo opinia jest słuszna...
02-12-2011 14:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #2
RE: ADWENT
Szczęść Boże,

Adwent to faktycznie czas radosnego oczekiwania - tak nazywa go Kościół. Z drugiej strony liturgia w tym czasie mówi nam o tym, że mamy obniżać to, co wyniosłe i to, co kręte prostować. Dlatego to oczekiwanie wymaga z naszej strony wysiłku. Tym wysiłkiem powinna być większa gorliwość w modlitwie (np. roraty), asceza (a więc i umartwienie), postanowienia adwentowe itp.
Dlatego nie ma w adwencie zakazu zabaw, ale tradycyjnie z wielu tego typu rzeczy się rezygnuje. W niektórych regionach Polski są zwyczaje, że adwent się bardziej pokutnie przeżywa, w innych mniej - różnie to wygląda. Jednak sedno jest to samo - odkrywanie jak bardzo potrzebujemy Jezusa.

Niech Jezus Cię błogosławi +
08-12-2011 10:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #3
RE: ADWENT
(08-12-2011 10:29 )o. Wit napisał(a):  Mamy obniżać to, co wyniosłe i to, co kręte prostować.
Czy te słowa zaczerpnięte z Biblii można zastosować do zabaw? A jeśli tak, do dlaczego?
10-01-2012 17:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #4
RE: ADWENT
Przed Soborem Watykańskim II adwent miał typowo pokutny charakter, stąd i zakaz organizowanie i uczestniczenia w hucznych zabawach.
Po Soborze powrócono do wymiaru adwentu jako radosnego oczekiwania. Ale, jak już pisałem, to oczekiwanie musi konkretnie się jakoś wyrażać (a więc i asceza w to wchodzi). Dlatego pozostało wiele zwyczajów i stąd w wielu regionach Polski pozostał zwyczaj nieuczestniczenia w zabawach.
Myślę, że właśnie w kontekście ascezy, która ma mi pomóc się przygotować, możemy odczytać ten fragment o obniżaniu tego, co wyniosłe i prostowania tego, co kręte.

Niech Jezus Cię błogosławi +
10-01-2012 21:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów