Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dlaczego chrześcijaństwo
Autor Wiadomość
homik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 16
Dołączył: Nov 2011
Reputacja: 1
Post: #1
dlaczego chrześcijaństwo
pytanie jw. Może ktoś powie mi dlaczego według was chrześcijaństwo jest tą prawdziwą religią?
Wszelkie przejawy uduchowienia mają powód psychologiczny. Buddystów dotyka Budda, katolików Jezus. Zacznijcie sami myśleć, psychologowie mają odpowiedź skąd lepsze samopoczucie po klęczeniu przed figurą.
Jak oglądnę dobry film to również zapragnę zmiany życia, nie muszę czytać Biblii, choć ta jest jedną z wielu dobrych książek
15-12-2011 00:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
RE: dlaczego chrześcijaństwo
To stawiasz w końcu pytanie, czy tezę?

Ja też mam kilka pytań pomocniczych:
1) Którzy psychologowie? Konkretnie proszę, z nazwisk albo z tytułów prac naukowych.
2) Skąd w takim razie liczni psychologowie chrześcijańscy?
3) Kto powiedział, że w wierze chodzi o "lepsze samopoczucie po klęczeniu"?
4) Kto powiedział, że dobry film nie może przybliżać do Boga? (tak, tak, Boga chrześcijan) - polecam np. Próbę ogniową (ang. "Fireproof")

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
15-12-2011 07:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #3
RE: dlaczego chrześcijaństwo
homik trudno ludziom wierzyć w parę religii na raz. Metoda doboru jest zazwyczaj powiązana z tradycją, z regionem. No i ważne żeby nasz światopogląd był bliski doktrynom to wtedy wszystko nam się zgadza. I już....

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
15-12-2011 18:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #4
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Dlatego że to żywy, realny Bóg w Trójcy jedyny który troszczy się o mnie jak nikt. Jest ze mną w każdej chwili mojego życia, podtrzymuje kiedy upadam, prostuje ścieżki kiedy je pomotam. Dlatego że jest wierny, dlatego że kocha, dlatego że mu na mnie zależy.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
15-12-2011 22:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Pafni - żartobliwie rzecz biorąc, zgodnie z Twoim podpisem musiałeś wychować się w kulturze/regionie/tradycji ślepców? Oczko
Nie uważasz, że raczej powinniśmy szukać prawdy, rozwiązania najlepszego i realnego, aniżeli poprzestawać na tym, co mamy pod nosem? W przeciwnym razie można by dojść do wniosku, że osoba wychowana w patologii musi na niej poprzestać, biedny nigdy nie powinien się dorabiać, gruby zmieniać nawyków żywieniowych, a nawrócenia nie powinny istnieć.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
15-12-2011 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #6
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Tak, droga Omyk, wychowałem się w kulturze ...w Polsce.
Zgadzam się z Tobą jak zazwyczaj zawsze, że trzeba szukać, ale zgadzam się też ,że najczęściej rodziny patologiczne niejako skażają swe potomstwo patologią co ma też odniesienie do innych aspektów życia. Więc w większości sporej przypadków właśnie uwarunkowania rodzinne, kulturowe i regionalne decydują o wyborze religii.
Moje szukanie polega na próbie zrozumienia ludzi i przyglądaniu się religiom, ostatnio zachwycony jestem prawosławiem i ludźmi ze wschodu, tam tez planuje się przenieść z centrum naszego grajdołku.
co nie znaczy ,że zaraz będę wyznania prawosławnego ale wolę ludzi z stamtąd...bez urazy dla Bydgoszczan :-)

Ps.Co to jest..a kiwi,kiwi,kiwi..?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
16-12-2011 09:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Cytat:Tak, droga Omyk, wychowałem się w kulturze ...w Polsce.
I kto w tej polskiej przenośni jest jednookim? Oczko

Zgadzam się, że pewne uwarunkowanie po rodzinie czy kulturze wychowania pozostaje - ale takie jest piękno różnorodności i wcale nie musi to wywoływać piętna na całe życie, nawet jeśli były w tym cechy patologii.

Ad p.s. - Człowiek człowiekowi człowiekiem, a kiwi kiwi kiwi Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
16-12-2011 10:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #8
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Dlaczego ja się znów z Tobą zgadzam...Niestety moja inteligencja odpada przy...a kiwi,kiwi,kiwi
Jednooki to ten co cokolwiek widzi, nie znaczy to, że nad nim nie panuje np.dwuoki itd. To dość ciekawa teoria która ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Teoretycznie ten jednooki powinien wspierać ślepca aby nie wpadł w wykopany dół. Kwestia czy ten ślepiec zaufa mu i kwestia czy ten jednooki zrobi to całkiem bezinteresownie.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
16-12-2011 13:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #9
RE: dlaczego chrześcijaństwo
homiki napisał(a):Wszelkie przejawy uduchowienia mają powód psychologiczny
jak wykluczono duchowy?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
16-12-2011 20:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #10
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Zapewne chodzi tutaj o prądy psychoanalityczne gdzie człowieka wierzącego traktuje się niemal jak wariata, przeżycia duchowe skupia się do sfery libido i inne. Ale to kompletna bzdura, jak zawsze kiedy psychologia która przekracza swoje kompetencje wkracza w sferę duchową, która z zasady naukowo jest niepoznawalna- w wyniku czego wychodzi pseudonauka.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2011 20:41 przez Scott.)
16-12-2011 20:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #11
RE: dlaczego chrześcijaństwo
ja póki co nie obstawiam żadnego prądu tylko czekam na jakiś konkret ze strony homika ;p

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
17-12-2011 10:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Tak z tego co homik pisze widzę że dużą rolę przykłada do odczuwania samego w sobie. Coś się poczuło, tutaj nawet mniej ważne skąd, jak i dlaczego ale się poczuło i z tego wynika że to jest ok. No a tak to nie wygląda. No może ale napisze coś sama w tym temacie. To co napisała bardziej jest jak manifest- z minionej epoki, chociaż to inna sprawa.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2011 12:35 przez Scott.)
17-12-2011 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Ad meritum:
Równie dobrze mogę stworzyć teraz forumową sektę "duchowistów", którzy będą (na potrzeby tego eksperymentu oczywiście li i jedynie) twardo obstawać przy tym, że "psychologii" nie ma, bo wszystkie zjawiska niby-psychologiczne tłumaczy duchowość i generalnie ekipa z mojej sekty duchowistów już dawno obaliła psychologię jako taką - mamy na to wytłumaczenie Uśmiech
Ten sam poziom argumentacji, tylko w odwrotną stronę. Nie wiem, czy jest sens...

Pafni - tłumaczysz mi przenośnię przez przenośnię, a dla mnie poezja jest niestrawna i zawsze próbuję wyłapać jakiś bardziej namacalny i konkretny sens. Teraz sobie mogę dorobić własną interpretację, że może "jendoocy" to ci, którzy już trochę z tej prawdy o Bogu liznęli, a może to ci, którzy stoją wyżej w piramidzie hierarchii społecznej i dzierżą już jakąś władzę, a może... - no właśnie Oczko Pytałam o Twoją interpretację tego tekstu, dlaczego się z nim utożsamiasz, a nie o to, jak ja bym mogła to błędnie wyniuchać.

Kiwi jest jednak proste jak konstrukcja cepa, i za to je lubię Język

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-12-2011 18:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #14
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Omyk aniele Ty! Pytasz mnie o jednookich, otóż jedną z ulubionych moich grup muzycznych jest Dead Can Dance i właśnie w jednym utworze został zamieszczony tekst pieśni średniowiecznej pewnego poety-mistyka o tym tytule. Więc tu mamy rozwiązaną zagadkę. Uważam to za jeden z najciekawszych tytułów jakie znam, ponieważ sam w sobie zawiera esencje całego tekstu i prawdę. Twoja interpretacja również jest trafna, chociaż zawężasz ja do filozofii tobie najbliższej.
Moja interpretacja różni się jedynie od Twojej wymiarem globalnym.
I tak:
Ktoś kto ma szersze pole widzenia zawsze jest w stanie zapanować nad tym kto tego daru nie posiada.

kiwi,kiwi...wysiadam.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
17-12-2011 18:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #15
RE: dlaczego chrześcijaństwo
Ok, dzięki za wyjaśnienie Uśmiech Znajdę sobie potem w necie tekst tego kawałka, mógłbyś jeszcze podać jego tytuł? Będzie szybciej Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
18-12-2011 08:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów