Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
do kogo winniśmy się modlić?
Autor Wiadomość
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #1
do kogo winniśmy się modlić?
zatem przeniesione z tematu "Maryja", temat można fajnie rozwinąć Uśmiech - spioh
Wy zatem tak się módlcie:

Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! (Mat. 6:8-13).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2012 21:32 przez spioh.)
15-01-2012 14:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Maryja
Witaj Śpioch. Tym tekstem biblijnym chciałem wykazać do kogo powinniśmy się modlić.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2012 21:32 przez spioh.)
15-01-2012 19:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Maryja
Wątek mogłeś oczywiście rozwinąć[szkoda że tego nie zrobiłeś], o to że Maryja nie jest Bogiem ale matką Boga. I z tego wynika tytuł "Bogu-rodzica", z tego wynika jej miejsce w Kościele- "Nie ma się czemu dziwić Kościołowi że wszystko zaczyna od Maryi, wszak zrobił tak sam Bóg". Zabrakło mi tego choćby tych kilku słów, bez nich to i miejsce Maryi w naszej modlitwie jest niezrozumiałe...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2012 20:43 przez Scott.)
15-01-2012 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #4
RE: do kogo winniśmy się modlić?
odnośnie tego co Biblia pokazuje za przykład jak i do kogo się modlić uzupełniam:
"Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego!" Dz 7,59 Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
15-01-2012 21:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #5
RE: do kogo winniśmy się modlić?
(15-01-2012 21:35 )spioh napisał(a):  odnośnie tego co Biblia pokazuje za przykład jak i do kogo się modlić uzupełniam:
"Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego!" Dz 7,59 Uśmiech

Dla mnie ważną wskazówką do kogo się modlić jest to, do kogo modlił się Jezus. My powinniśmy by jego naśladowcami:

"To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: Ojcze, nadeszła godzina! Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczy" (Jana 17:1).

Pan Jezus modlił się tylko do swego Ojca i swym uczniom też tylko do Niego nakazał się modlić. Wnioskuję więc, ze Bogu nie podobają się inne modlitwy.
16-01-2012 14:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #6
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Ale nie rozumiem, jedna część Biblii jest dla Ciebie lepsza inna gorsza? Jeśli w życiu chcesz się kierować pełnią Słowa Bożego, musisz wiedzieć o elementarnej zasadzie egzegezy- każdy fragment Pisma interpretuje się patrząc na całość. Jeśli powiesz to tak, a to nie- wtedy nie będzie to już interpretacja Biblii ale właśnie jakiejś części Biblii, ułamka prawdy objawionej... Częściowa prawda, to nie to samo co prawda.
Patrz gdzie Cię to zaprowadziło, autor natchniony zanotował tą sytuacje abyś wiedział jak modlił się jeden w pierwszych chrześcijan w momencie śmierci, a ty- chrzanić to, ja się tak modlić jak on nie będe.

Dość ciekawy fragment przytoczyłeś, Bóg otacza Jezusa chwałą, natomiast Jezus otacza dokładnie tą samą chwałą Ojca.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-01-2012 18:14 przez Scott.)
16-01-2012 18:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #7
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Cytat:Pan Jezus modlił się tylko do swego Ojca i swym uczniom też tylko do Niego nakazał się modlić. Wnioskuję więc, ze Bogu nie podobają się inne modlitwy.
hehe. a jak Jezus miał się modlić sam do siebie? jeśli trzymać się tak literalnie, że można robić tylko to co Jezus to każdy z nas powinien się włóczyć po kraju jak tylko skończy trzydziestkę, a po góra trzech latach sprowokować kogoś żeby nas ukrzyżował w imię tego, że uważamy się za Boga. acha - najważniejsze: nie zapomnieć się urodzić z Dziewicy bez udziału biologicznego ojca, i samemu być bez grzechu. no ja cie prosze Aloes: get real....

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
16-01-2012 20:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #8
RE: do kogo winniśmy się modlić?
No właśnie. Fakt dlaczego Jezus został ukrzyżowany, za bluźnierstwo jako że mówił o sobie Syn Boży- mówiąc o sobie że jest Bogiem, niesamowicie ważna sprawa w rozmowach o Trójcy w ogóle.

Nie wiem czy Aloes widzisz że stawiasz się takim zdaniem w opozycji do pierwszych chrześcijan o których mówi Biblia... Bo oni robili co innego niż Ty, w kwestii modlitwy. I to nie byle jakiej bo ostatniej w życiu jak już pisałem, tak więc ma to szczególną wymowę.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
16-01-2012 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moria Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 193
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium, (fragmenty)
60.Jedyny jest pośrednik nasz według słów Apostoła: "Bo jeden jest Bóg, jeden i pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który wydał samego siebie na okup za wszystkich" (1 Tm 2,5-6). Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi wywodzi się nie z jakiejś konieczności rzeczowej, lecz z upodobania Bożego i wypływa z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją, nie przeszkadza zaś w żaden sposób bezpośredniej łączności wiernych z Chrystusem, przeciwnie, umacnia ją.
62. To zaś macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie — poczynając od aktu zgody, którą przy zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem — aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego. Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny. Dlatego też do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki. Rozumie się jednak te tytuły w taki sposób, że niczego nie ujmują one ani nie przydają godności i skuteczności działania Chrystusa, jedynego Pośrednika.Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem wcielonym i Odkupicielem, ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu, i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, lecz wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle. Otóż Kościół nie waha się jawnie wyznawać taką podporządkowaną rolę Maryi, ciągle jej doświadcza i zaleca ją sercu wiernych, aby oni wsparci tą macierzyńską opieką, jeszcze silniej przylgnęli do Pośrednika i Zbawiciela.
65. (fragment) Albowiem Maryja, która wkroczywszy głęboko w dzieje zbawienia łączy w sobie w pewien sposób i odzwierciedla najważniejsze treści wiary, gdy jest sławiona i czczona, przywołuje wiernych do Syna swego i do Jego ofiary oraz do miłości Ojca.
--------------------------------------------------------------------
K A T E C H I Z M K O Ś C I O Ł A K A T O L I C K I E G O
2679 Maryja jest doskonałą "Orantką", figurą Kościoła. Gdy modlimy się do Niej, wraz z Nią łączymy się z zamysłem Ojca, który posyła swego Syna dla zbawienia wszystkich ludzi. Podobnie jak umiłowany uczeń, przyjmujemy do siebie 27 Matkę Jezusa, która stała się Matką wszystkich żyjących. Możemy modlić się z Nią i do Niej. Modlitwa Kościoła jest jakby prowadzona przez modlitwę Maryi. Jest z Maryją zjednoczona w nadziei 28 .
27 Por. J 19, 27..
28 Por. Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 68-69.
---------------------------------------------------------------------
św. Efrem († 373)
„O Pani moja, Najświętsza Boża Rodzicielko i łaski pełna: Ty jesteś niewyczerpanym oceanem darów Bożych i dobrodziejstw tajemnych, wszystkich dóbr Rozdawniczko, po Trójcy Świętej Władczyni wszystkiego, po Duchu Pocieszycielu nowa Pocieszycielko, i po Pośredniku (Chrystusie) Pośredniczko całego świata… O Ty jedna Niepokalana; w Tobie, o pełna łaski, weseli się całe stworzenie” Th. J. Lamy, S. Epraem Syri Hymni et Sermones, Malines 1982
„Do Ciebie błagający się zwracam, ze skruszonym sercem, o cała Niepokalana, pośredniczko swiata; ja, winien nieskończonej ilości zbrodni, z głębi serca wołam o Twą szybką pomoc w potrzebie i o Twą zbawczą i pewna ochronę, najsilniejszą po tej Boskiej.”
św. Atanazy (†373)
"Chrystus będąc Królem i Panem, sprawił, że Matka, która Go zrodziła, jest uznawana za prawdziwą Królową i Panią" Kazanie o Bł. Dziewicy Maryi
św. Ildefons z Toledo (†667)
"odnosi się do Pana to, co poświęca się Służebnicy; w ten sposób spływa na Syna to, co wyświadcza się Matce; tak przechodzi na Króla cześć, którą składa się w hołdzie Królowej." O wieczystym Dziewictwie Najśw. Maryi Panny
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (†1716)
"Niech sobie nikt nie wyobraża (jak ci, którzy mają błędne pojęcia), że Maryja, będąc stworzeniem, jest przeszkodą do zjednoczenia ze Stwórcą. To już nie Maryja żyje, to sam Jezus Chrystus, to sam Bóg żyje w Niej. Jej przemienienie w Bogu bardziej przewyższa przemienienie św.Pawła i innych świętych, niż niebo swą wzniosłością przewyższa ziemię. Maryja stworzona jest tylko dla Boga i nie zatrzymuje dla siebie żadnej duszy, przeciwnie, rzuca ją od razu w Boga i jednoczy ją z Nim, tym doskonalej, im bardziej dusza jednoczy się z Nią. Maryja jest przedziwnym echem Bożym, które odpowiada: ‘Bóg’, kiedy wołamy: ‘Maryja’, i wielbi tylko Boga, gdy ze świętą Elżbietą nazywamy Ją błogosławioną." Tajemnica Maryi
„Ja pokładam w Niej [Maryi] ufność, mimo warczenia diabła i świata i mówię za św. Bernardem: W Niej położyłem bezgraniczną ufność, Ona jest całą podstawą mej nadziei. (…) Przez Maryję będę szukał i znajdę Jezusa. List do mieszkańców Montbernage (fragment)
-------------------------------------------------------------------

Pozdrawiam

św. Paweł od Krzyża
Różaniec rodziców za dzieci
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2012 10:32 przez Moria.)
18-01-2012 10:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Aloes - tak z ciekawości, żeby ruszyć nieco temat: Co sądzisz o św. Tomaszu, mówiącym do Jezusa "Pan mój i Bóg mój" (dla jasności: "ho Kurios mou kai ho Theos mou")? Oczko


No i wracając do tematu czy sam Jezus uważał się za Boga i do Kogo nakazywał się modlić... Hmm, św. Jan w natchnionej przez Ducha Świętego Ewangelii zauważa, że Jezus czynił się równym Bogu, nazywając Boga Ojcem. Św. Paweł twierdził natomiast, że Jezus istniał w postaci Bożej i aby stać się człowiekiem i podobnym do ludzi, musiał się sam ogołocić, choć mógł być z Ojcem na równi. No ale coż - co oni tam mogą wiedzieć, nie? To tylko autorowie natchnieni. Strażnica wie lepiej Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
19-01-2012 04:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #11
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Jezus jest "Bogiem z nami", na końcu Ewangelii Mateusza są Jego słowa:

Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»

Tak więc Jezus jest cały czas obecny w życiu chrześcijan jako Emmanuel. Nie można powiedzieć że Jezus nie chciał relacji z nami bo to nieprawda po prostu.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
20-01-2012 00:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #12
RE: do kogo winniśmy się modlić?
A mnie interesuje kwestia, czy podczas modlitwy macie jakiś obraz przed oczami np. Jezus na krzyżu, Matka Boska w koronie czy może z aureolą i czy ten obraz jest wystarczającym według was dla pewności, że właśnie do tej postaci odnosicie swe modły.
Czy s kolei mając tylko myśl o Bogu bez obrazu w umyśle, macie pewność co do odbiorcy jej.
Na czym opieracie swoja pewność.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
20-01-2012 11:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
RE: do kogo winniśmy się modlić?
To tak jak wołanie do ojca stojąc w gronie kilku osób: Ja mówię "tato", a jeżeli ciotka Gienia zinterpretuje moje słowa jako odnoszące się do niej - to już jej starcze wariactwo, adresując moje słowa wiem, do kogo je wypowiadam. Nie potrzebuję mówić do zdjęcia taty z portfela ani wyobrażać sobie rysów jego twarzy, żeby się z nim skontaktować.
Sama natomiast praca wyobraźni przy modlitwie może pomagać w skupieniu - i stąd warto. Nie jest to jednak żaden wyznacznik kontaktu z Bogiem, bo wyobrazić możesz sobie dokładnie cokolwiek.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
20-01-2012 12:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #14
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Pafni- jeżeli Bóg jest wszechmogocy i wszechwiedzący, to doskonale wie, kto się i do kogo modli. "zanim słowo pojawi sie na języku, Ja już je znam" (cyt. z pamięci) mówi Bóg.
"Jeśli nie umiecie się modlić, Duch Święty, robi to za Was" (j.w.)
Dla jasności dodam, że kazdy człowiek jest inny- jeden modli sie tak, drugi siak. Są ludzie np bez wyobraźni, którzy nie potrafią inaczej jak tylko przy pomocy zdjecia taty z portfela, ale są inni którzy owego zdjęcia nie potrzebują. Nie w tym leży "wartościowanie" modlitwy lecz w pokorze- patrz ew. celnik i faryzeusz na modlitwie:
Łukasza 18, 9-14
I powiedział także do tych, którzy pokładali ufność w sobie samych, że są usprawiedliwieni, a innych lekceważyli, to podobieństwo:
Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak się w duchu modlił: Boże, dziękuję ci, że nie jestem jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy albo też jak ten oto celnik. Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę z całego mego dorobku. A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu podnieść ku niebu, lecz bił się w pierś swoją, mówiąc: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu. Powiadam wam: Ten poszedł usprawiedliwiony do domu swego, tamten zaś nie; bo każdy, kto siebie wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-01-2012 13:22 przez Sant.)
20-01-2012 13:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #15
RE: do kogo winniśmy się modlić?
Sant - gwoli ścisłości nie pisałam, że nie potrzeba "zdjęcia taty" zawsze, wszystkim i w ogóle, ale że nie potrzeba tego "zdjęcia" do samego kontaktu. A niżej - że praca wyobraźni może wzmacniać skupienie, więc to już kwestia indywidualna Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
20-01-2012 13:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów