Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Autor Wiadomość
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Witam!

Pozwoliłem sobie popełnić krótki artykuł o zamieszaniu wokół ACTA, ale zachowując regułę "zero polityki" na portalu - zamieszczam go tutaj - do swobodnej dyskusji. Liczę na Wasze komentarze ;-)

Cytat: Zawsze starałem się odwodzić od pomysłów pisania o polityce, ale obecna sytuacja przerasta moje najśmielsze oczekiwania. O ile niczym nie przypominające poważnej polityki ekscesy partii z przypadku, wybranej dla jakiegoś społecznego „eksperymentu”, nie wiele mnie frapują, bo i rozgłos ich populistycznej kontrowersji wydaje się być działaniem raczej „in plus”, to zamieszanie wokół ACTA posunęło rządzących do tak irracjonalnego działania, że nie sposób nie przelać tego na papier.

Oto stanęły po dwu przeciwnych stronach szemrane szajki bezczelnych hackerów i piratów oraz szlachetnych polityków broniących chwalebnych (i to nie ulega wątpliwości) wartości. Problem polega jednak na tym, że czym innym jest prewencja i zwalczanie przestępczości, a czym innym niszczenie fundamentów świetności i żywotności globalnej sieci, zasłaniając się szlachetnymi pobudkami. Zamknijmy muzea, przecież jakiś niespełna rozumny widz może zniszczyć oglądane dzieła sztuki! Rozbierajmy się do rosołu na lotniskach! Przecież w imię tak ważnych wartości jak bezpieczeństwo przelotów i obrona przed terrorystami trzeba się poświęcać! Idąc tym tokiem rozumowania, który, jak mi się wydaje, bardzo przypadł do gustu naszym międzynarodowym przedstawicielom – przestańmy produkować filmy – i to będzie najbardziej skuteczna metoda przeciwdziałania piractwu… A może znieśmy prawa autorskie? Rozwiązanie analogiczne do regulacji wprowadzanych przez ACTA, które przecież „nie zmienia prawa krajowego”. Po co więc prowadzić wielomiesięczne negocjacje, wydając zapewne krocie na udział w nich strony polskiej? Jesteśmy już na tyle rozwiniętym i bezproblemowym krajem, że możemy zająć się polityczną rozrywką, mającą na celu zawieranie umów o zerowych skutkach? Nota bene, czy funkcją umów międzynarodowych nie jest porządkowanie i ujednolicanie, a nie – komplikowanie i wprowadzanie merytorycznych wieloznaczności?

Po kilkudniowej walce Internautów z rządzącymi doszliśmy do momentu odpierania wszystkich głosów niezadowolenia tarczą niekwestionowanych praw twórców i wartości ich pracy. Problem leży w tym, że uspokajający głos, płynący z tej samej strony – prezentuje zupełnie inną wizję. Oto podpisany pakt nie wnosi nic nowego. Uczestniczymy w tym projekcie, wydając krocie, a przede wszystkim – zużywając potencjał ludzki na niepoważne działanie, dla rozrywki! Cofamy się więc do świetności czasów szlacheckich i podpisujemy sobie (tym razem już z większym zamachem, a co tam!) niezobowiązujące świstki… Bo wewnętrzna, krajowa legislacja przecież nie jest tak wierzytelna jak odpowiedni podpis złożony w Chinach. Niedługo trzeba będzie udowadniać całemu światu, podpisując stosowne dokumenty międzynarodowe, że nie jesteśmy krajem środkowoafrykańskim, bo nasze własne ustalania nie są wystarczająco przekonujące. O święty Paradoksie!

I dochodzimy do punktu, w którym już wszystko mi się miesza… Z jednej strony „nihli novi”, z drugiej – „nie damy się zaszantażować szemranym szajkom piratów i wirtualnych bandytów”, a z trzeciej genialny pomysł konsultacji społecznych. To co będziemy konsultować? Obecnie panujące prawo? Nic już nie rozumiem… Po za tym, że czuję się niezręcznie, gdy rzecznicy administracji robią ze mnie durnia, sugerując nagły weekendowy zryw społeczeństwa w celu pełnego patriotycznej ekspresji przeglądania zajmujących witryn Rady Ministrów czy Sejmu. Doprawdy, tego rzeczywiście się nie spodziewałem po Rodakach. Mea culpa!

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2012 23:07 przez Dawid.)
24-01-2012 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #2
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Nie doceniłeś rodaków? Wszak upajamy się nastrojem tych witryn. Patriotyzm plus zmysł estetyczny.
Żądamy więcej witryn rządowych i więcej w nich rzecznika. Również w telewizji. I w radio. A w naszym Forum nawet jego Actu.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
25-01-2012 08:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Dawid napisał(a):A może znieśmy prawa autorskie?

Jestem za. Uśmiech Znieśmy jeszcze kilka innych praw, które bardziej słuzą wyłudzaniu czy tez wykorzystywaniu ludzi a nie tak jak powinno być: ochronie praw autora czy oszustwom ze strony róznych isntytucji.

Całości sprawy dotyczącej ACTA nie łapię, tak jak wielu innych spraw, które śmierdzą róznymi przekrętami, szwindlami.
Mam nadzieję, że nie bedziemy na tyle nawini, aby sie w to g...o pchać, ale tez mam wątpliwości co do polskiego społeczeństwa i jego naiwności - widać ją było i nadal ona jest widoczna podczas wyborów. Wierzy się w takie pierdoły a wielu ludzi potem cierpi. Jeden głupi bład i cierpi wielu ludzi.
Ale czyz Polska nie jest krajem bogatym? , czy nie stać jej na wszystko? Jeśli wątpimy w naszą naiwność to wystarczy popatrzeć na to ilu ludzi dało się zwieść Ruchowi pana Palikota. Możemy iść dalej tą drogą i bawić sie w takie zabawy jak ACTA. A potem bedziemy zgrzytać zębami, że nas oszukano, ale kogo to wtedy będzie obchodziło. Zazwyczaj walka powinna odbywać sie od razu a nie po jakimś czasie, gdyż po upływie czasu nie wiele mozna zmienić. " Mądry Polak po szkodzie" - czy to pwoiedzenie zawsze musi nam towarzyszyć? A nie może byc inaczej: "Polak jest mądry przed szkodą" - wtedy bedzie rzeczywiście mądry, bo bedzie unikał tego co niszczy.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
26-01-2012 00:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Arek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 104
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
W imię demokracji doprowadźmy do referendum:
http://referendumacta.pl/pobierz-wniosek

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli sie z innymi.
Jan Pawel II
[Obrazek: tententego.gif]
26-01-2012 20:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Dla dobra własnych danych będzie wypadało zrezygnować z korzystania z sieci, bo co to za sieć inwigilowana przez ludzi, którzy chcą kontrolować cała sieć, żadnego prawa do prywatności. Poczekam i zobaczę co bedzie.

Samo referendum raczej nie dojdzie do skutku, bo rząd i tak robi co chce, ale cieszę się, że ludzie się temu sptrzeciwiają, bo to jakaś paranoja.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
26-01-2012 22:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
A ja ma coraz większe wrażenie, że więcej w tym wszystkim paranoicznej histerii podsycanej przez media i pieniaczy niż to wszystko warte... przecież większość tego, co się wypisuje do czego rzekomo może dojść jest przy obecnym stanie rzeczy po prostu niewykonalne Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-01-2012 23:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Ja wogóle jeszcze nie łapie tak dokładnie o co biega w tym całym prawie ACTA, to co czytałem to tylko raczej wyrywkowe informacje z tego co miałoby stanowić to prawo ACTA. Nie wiem na ile jest ono tak niewłaściwe dla internautów, ale skoro az tak wielu ludzi protestuje to też chyba coś musi w tym być. Nie wiem, ale myslę, że skoro sami hakerzy sa aż tak bardzo zaangazowani w walke i wielu ludzi także sie temu sprzeciwia to jednak może to być nieuczciwe i szkodliwe dla internautów.
Ja na szczeście nie znam sie na takich sprawach więc niczego nie umieszczam w sieci po za swoimi własnymi fotkami, które robię - przyroda, własna rodzina. Nic po za tym, ale myslę, że to nie chodzi tylko o samo prawo autorskie, ale także o inne formy kontroli informacji przepływajacych przez sieć i tutaj jest chyba pies pogrzebany, bo pod przykrywka prawa autorskiego będzie kontrola wszystkich informacji a więc inwigilacja, ingerencja we wszystkie informacje w majestacie prawa miedzynarodowego. Tak mi się wydaje, że to o to chodzi, ale moge sie mylić.

Ja jednak zauważam, że ta cała sieć staje sie źródłem wielkich kłopotów, cierpienia, krzywd, nieuczciwości, oszustw, kradziezy i wykorzystywania danych osobowych. Co raz bardziej zniecheca mnie to do korzystania z sieci, ale to dzieło, które się rozpoczeło jest czymś ważnym i jeszcze mnie wtej sieci trzyma. No i też troszke osób, które szanuję i z którymi chciałbym dalej utrzymywać kontakt. Inaczej bym z tej sieci zrezygnował.

Ale jakby ta cała umowa ACTA będzie stanowiła zagrożenie dla moich danych osobowych, jeśli bedzie polegało to na kontroli prywatnych wiadomości e-mailowych to zrezygnuję z sieci, jak sie ludzie wkurzą to też zaczną rezygnowac i wtedy wiele straca na tym firmy dostarczajace internet.
To chyba nie bedzie dla nich korzystne. Stracą wtedy wiele pieniedzy i klientów.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
26-01-2012 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Tomasz32, cywilizacja też stała się "źródłem wielkich kłopotów, cierpienia, krzywd, nieuczciwości, oszustw, kradziezy i wykorzystywania"... Każda rzecz powszechna, stworzona przez człowieka, a służąca wszystkim bez wyjątku - staje się przestrzenią osobistych wyborów człowieka. I to nie w samej istocie sieci leży problem, ale w ludzkich wyborach, ludzkiej woli i ludzkim działaniu...

I to nie dotyczy sieci, ale całej otaczającej nas rzeczywistości.

A paranoja wokół ACTA - fakt, Annika, starałem się dystansować, unikać jej, póki nie zaczęto robić ze mnie kretyna. I już nie chodzi o samą wykonywalność prawa międzynarodowego, ale o jakieś kanony regulacji przez społeczeństwo polityki państwa. Co więcej - paranoja narasta z każdym kolejnym angażowaniem się partii w ten "skandal". Bo i świętoszkowata opozycja z lewej i prawej strony próbuje rozegrać swoje partyjne gierki i w równie perfidny sposób drwi z internautów.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
27-01-2012 19:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
I tym drwinom czas powiedzieć stanowcze : "NIE". Ale czy to coś da? Czy to cos zmieni lub wpłynie na to, aby tego syfu nie podpisywali?

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
28-01-2012 21:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
no przecież podpisano to w naszym imieniu 26.stycznia...

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
29-01-2012 08:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
W naszym imieniu? A czy ktoś im na to pozwolił? Czy opinia ludzi jest już nic nie warta? Tym bardziej przy takich sprzeciwach i akcjach utrudniania takiego działania. To jest bardziej podłość, aby społeczeństwa nie pytać sie w tak waznych sprawach. To tylko świadczy o tym, że mamy niewłaściwych ludzi na stanowiskach tak odpowiedzialnych. KOSZMAR. I OBY JAK NAJSZYBCIEJ SIĘ ON SKOŃCZYŁ.

edit by DAWID: Używamy dyplomatycznego, kulturalnego języka

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2012 21:03 przez Dawid.)
29-01-2012 19:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
owszem ktoś im pozwolił. lud wyraził swoją opinię i zaufanie do rządu na wyborach

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
30-01-2012 10:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #13
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Jak sytuacja by teraz wyglądała po podpisaniu przez nasz rząd ACTA?

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
31-01-2012 06:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #14
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
Acta startują w niebezpiecznym czasie. fakt okradania z czyjejś własności jest bezsprzeczny, natomiast jak to zrobić, żeby nie inwigilować każdego? Tu jest problem.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
31-01-2012 10:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Nivli novi? Czyli o ACTA słów kilka...
spioh napisał(a):owszem ktoś im pozwolił. lud wyraził swoją opinię i zaufanie do rządu na wyborach


Nie przesadzaj spiohu. To nie lud im pozwolił a tylko jakaś niewielka cześć społeczeństwa.
I zapewne ta mniejsza, gdyż część społeczeństwa nie poszła na wybory, gdyz nie wiedziała nawet na kogo ma głosować - trudno znaleźć bowiem grupę, która rzeczywiście mogła by coś w naszym kraju zrobić, inni nie głosowali naobecny rząd i do tej pory cierpia z tego powodu, że wygrała ta grupa a nie inna. NIE WSPOMNE JUŻ O MOZLIWOŚCIACH PRZEKRETÓW Z TYMI WYBORAMI, BO I TAKIE OPNIE ISTNIEJĄ. Tak więc to nie jest kwestia ludu, a tylko cześci ludzi, która przyczepiła sie do władzy oraz tych, którzy na nich głosowali i za wszelka cenę walczą o jej utrzymanie, nie chcąc dać innym szansy na to aby mogli coś zmienić, aby mogli coś zrobić, nie dla własnych korzyści, ale dobra innych ludzi.
Ja na tych ludzi nie głosowałem i nie podoba mi sie ich sposób rządzenia i myślę, że jest w naszym kraju wielu takich ludzi, którzy nie maja wpływu na to co sie dzieje mimo że głosowali na inne grupy rządzące. Dlatego nie wypowiadaj się w ten sposób tzn za lud, bo tak nie jest. Wielu ludzi sprzeciwia sie tym rządom i czeka aż ktoś inny przejmie władzę, ktoś rozsądny, ktos kto nie bedzie niszczył swoimi działaniami polskiego społeczeństwa. Poczytaj sobie opinie chocby na Facebooku - jak odbierany jest obecny rząd - czy ludzie są zadowoleni z jego działania?.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2012 17:41 przez TOMASZ32-SANCTI.)
31-01-2012 17:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów