Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
autorytet Kościoła: Watykan kontra papież(?)
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #18
RE: autorytet Kościoła: Watykan kontra papież(?)
Kościół zawsze przechowywał depozyt wiary. I dawał go, bez względu na sposób sprawowania liturgii i postawy liturgiczne. Nie przypadkiem mamy tyle równoprawnych rytów. W ciągu wieków i w różnej przestrzeni geograficznej również to się realizowało. Nawet jeśli zapomniano jak robiono to na początku, to przystawiano różne "drabiny" czy "rusztowania" liturgiczne, mówiąc nieco poetycko i obrazowo zarazem, by sięgnąć owego depozytu, by go uczytelnić. Faktem jest, że być możne owe "drabiny" przesłoniły nieco sam depozyt, być może przejaskrawiono, to czy tamto w celu lepszego zrozumienia, w duchu danej epoki czy miejsca, jednakże sam przekaz pozostał. "Drabiny" czy "rusztowania" były tylko pomocą, i śmiało można je odsunąć, by ów depozyt zajaśniał pełnym blaskiem, co też Kościół robi od SW II, jednakże niektórzy bardziej się przywiązali do "drabin" niż do samego depozytu, w nich upatrując sens chrześcijaństwa. I krzyczą że Watykan zabiera im wiarę i doszukują się różnych tragedii, zdrad etc.
Niestety- próbowałem wyzej w kilku zdaniach opisać procesy, na które poświecono całe tomy różnych opracowań, badań, książek i dlatego siłą rzeczy zaznaczyłem je tylko symbolicznie. Może i mało czytelnie, ale inaczej nie da rady. Albo ja nie potrafię inaczej, za co przepraszam.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2012 19:57 przez Sant.)
08-02-2012 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: autorytet Kościoła: Watykan kontra papież(?) - Sant - 08-02-2012 19:53
RE: OWDŚ- przyneta złego? - Sant - 07-02-2012, 13:18
RE: OWDŚ- przyneta złego? - spioh - 07-02-2012, 20:17
RE: OWDŚ- przyneta złego? - noone - 07-02-2012, 21:51
RE: OWDŚ- przyneta złego? - Sant - 07-02-2012, 22:30
RE: OWDŚ- przyneta złego? - spioh - 07-02-2012, 23:16
RE: OWDŚ- przyneta złego? - noone - 09-02-2012, 11:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów