Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
jackass122 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
Post: #1
Buddyzm.
Witam, mam do czytelników tego postu pytanie - co sądzicie o buddyzmie? Czy jest to waszym zdaniem coś złego, prowadzącego do opętania, do zgubienia ścieżki życiowej? Mam w tym temacie znikomą wiedzę i chciałabym aby ktoś kto nie kieruje się subiektywnymi opiniami ubliżył mi znaczenie, wady, zalety tego prądu wiary?

bless Anioł
10-02-2012 17:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #2
RE: Buddyzm.
Cytat:chciałabym aby ktoś kto nie kieruje się subiektywnymi opiniami ubliżył mi znaczenie, wady, zalety tego prądu wiary?
Wiesz, jackass122, tu raczej nie ubliżamy. HuhSzczęśliwy

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2012 19:17 przez Sant.)
10-02-2012 19:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jackass122 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Buddyzm.
(10-02-2012 19:16 )sant napisał(a):  
Cytat:chciałabym aby ktoś kto nie kieruje się subiektywnymi opiniami ubliżył mi znaczenie, wady, zalety tego prądu wiary?
Wiesz, jackass122, tu raczej nie ubliżamy. HuhSzczęśliwy

serdecznie przepraszam za niedociągnięcie i dobranie złego słowa. Więc chodzi mi o obiektywne opisanie tej wiary.
PS ku niezadowoleniu użytkowników, parę rzeczy od mojego dzisiejszego zalogowania było już ubliżanych Uśmiech
10-02-2012 22:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Buddyzm.
Można obiektywnie opisać jakąś wiarę?

Poza tym - buddyzm jest bardzo specyficzną religią. My, na Starym Kontynencie, przyzwyczajeni do a`la "chrześcijańskiej" definicji słowa `religia` kojarzymy z nim zbyt skurpulatnie znacznie, do którego przyzwyczailiśmy się na drodze europejskich autopsji.

Poza tym, coś czuję, że to słaba prowokacja. Czego się spodziewasz usłyszeć na katolickim forum ewangelizacyjnym nt. "zalet" buddyzmu? Zresztą... czy system ideologiczny albo religijny można wgle rozpatrywać pod względem zalet bądź wad? Nie sądzę, żeby od tego była religia...

Sam buddyzm jest niejednolitym systemem opierającym się na fundamencie nauczania proroka-założyciela Buddy Siakjamuni`ego. Dziś jego oblicze składa się z całej mozaiki poszczególnych "szkół" i "klasztorów" na swój sposób wykładających tezy głoszone przez Buddę.
Jak chcesz się więcej dowiedzieć o samym buddyzmie, który jak już wspominałem jest raczej ideologią o charakterze metafizycznym (religijnym) to znajdź jakieś ciekawe i porządne opracowanie religioznawców, bo forum na niewiele ci się przyda.

Jeśli zaś chodzi o pewną ciekawą zależność "między światami", to warto zauważyć, że Budda działał w tym samym czasie, kiedy nastąpiło jakieś metafizyczne przebudzenie jednostek w różnych zakątkach świata: w zbliżonym do siebie przedziale czasowym działać zaczęli wielcy prorocy Izraela - z Izajaszem na czele, powstały pierwsze szkoły filozoficzne w antycznej Grecji, których członkowie odrzucili prymitywną mitologię i zaczęli "przeczuwać" o istnieniu Absolutu w zupełnie innej niż dotychczas kreowana formie, a na terytorium Dalekiego Wschodu działał Budda, a za nim Konfucjusz.
Jedni powiedzą, że to wyraz teorii o równoległym "dojrzewaniu" pewnych idei w różnych zakątkach świata wynikających z postępu ludzkiego geniuszu, inni stwierdzą, że to efekt rzeczywistej iluminacji.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
10-02-2012 23:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #5
RE: Buddyzm.
Dawid napisałeś bardzo dobry post!

(10-02-2012 17:46 )jackass122 napisał(a):  co sądzicie o buddyzmie?
To jeden z najmądrzejszych, "najgłębszych" , najwartościowszych, prądów religijno-filozoficznych.
W naszym rozumieniu buddyzm w Boga nie wierzy, Budda nie był bogiem.
W krajach buddyjskich, kapłani buddyjscy narzekają na współczesną młodzież, że porzuca wiarę/tradycję przodków i przechodzi na modne chrześcijaństwoWykrzyknik
Buddyzm różni się od chrześcijaństwa tym, że my na pierwszym miejscu (Jezus mówi nowe przykazanie daje wam byście się wzajemnie miłowali) stawiamy osobę bliźniego i miłość
buddyzm twierdzi, że miłość i osobowe ja prowadzi do cierpienia i trzeba je odrzucić!
uważa, że najważniejsze jest współczucie dla wszystkich istot - takie nie angażujące się (bo to nie stwarza karmy)
wielu rozwiniętych duchowo buddystów spędza połowę życia w zamknięciu i odosobnieniu ograniczając kontakty z otoczeniem do minimum.
To takich kilka luźnych i wybiórczych obrazków i porównań, bo temat rzeka.

Cytat:Czy jest to waszym zdaniem coś złego, prowadzącego do opętania, do zgubienia ścieżki życiowej?

Ścieszką życiową idziesz zawsze nawet jak błądzisz i schodzisz na manowce, to jednak zawsze będzie Twoja ścieżka, bo Bóg dał nam wolną wolę i to ty decydujesz. Nie słyszałem o opętaniach od studiowania buddyzmu - tam nie ma magii ani ezoterycznej wiedzy, ale nie wiem czy wiesz, ale niektóre odmiany buddyzmu wyznają istnienie demonów a nasze piekło w porównaniu z ich buddyjskim to pikuś
polecam - spojrzenie na buddyzm Cejrowskiego:
http://www.youtube.com/watch?v=8_KttDeJDjc
i inne
http://www.youtube.com/watch?v=WXo6sF7md...re=related

Cytat:Mam w tym temacie znikomą wiedzę i chciałabym aby ktoś kto nie kieruje się subiektywnymi opiniami

jak chcesz obiektywnej wiedzy to poczytaj encyklopedię, albo jakieś publikacje religioznawcze - ale i one nie są w 100% obiektywne
ja w jakichś 60-70%Zawstydzony
szalom

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2012 02:09 przez spioh.)
11-02-2012 01:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jackass122 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Buddyzm.
Dawid - nie jest to prowokacją, widzę w innych wątkach że wiele osób ma tutaj obszerną wiedzę na różnorakie tematy, więc i w tym pewnie ktoś miałby coś do powiedzenia. Co do tych zalet i wad, uważam, że przy "rozpatrywaniu" każdej religii człowiekowi coś się nie podoba, nie ma sensu. O taki komentarz w tej kwestii mi chodziło. PS dziękuję za info.

Dezerter - również dziękuję za info : )
11-02-2012 22:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #7
RE: Buddyzm.
A czy ktoś z was widział ten odcinek "boso przez świat" Cejrowskiego w TVP ? jest z 2009 roku!
jeśli nie to znaczy, że mamy cenzurę!
ale trochę się nie dziwie, bo ostro pojechał na Dalajlamę i samych buddystów - głupie ludzie
ale jak to Pan Wojtek - szczery do bólu i niepoprawny politycznie - i za to go lubię!, bo wiem, że z jego programów przynajmniej zobaczę taki świat jakim jest, bez lukru i wygładzania krawędzi.

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2012 16:02 przez Dezerter.)
12-02-2012 16:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Buddyzm.




Polecam. Warto obejrzeć do końca.

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
12-02-2012 16:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Buddyzm.
"Głupie ludzie" - to słowa kierowane do niekonsekwentnych jego zdaniem europejczyków. Wydaje się, że dosyć trafne, jeśli rzeczywiście Pan W.C. miał podstawy sądzić, że są to nie-buddyści.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
12-02-2012 19:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
karol1058 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Buddyzm.
Buddyzm to niezwykle ciekawa religia. Tak samo wyznawcy niej mogą myśleć o katolikach.

Prowadzi do opętania? Nie sądzę. Wręcz przeciwnie. Joga i medytacja to samo zdrowie, bo jak wiadomo jak się wyciszamy i nie jesteśmy zestresowani to dzięki temu jesteśmy szczęśliwsi i dłużej żyjemy w zdrowiu.

Tabletki Vigrax!
31-01-2015 02:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Buddyzm.
Buddyzm jest religią ateistyczną, nie ma tam Boga.... Więc mało fantastyczna jest i po za tym prowadzi do pustki. A jak wiadomo człowiek bez Boga to jak bez powietrza.

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
10-02-2015 14:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anastazja Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Mar 2015
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Buddyzm.
a ja myślę, że buddyzm posiada w sobie głównie dobre cechy. Poszanowanie ludzi i zwierząt, wewnętrzny spokój, doskonalenie siebie....no i czy ktoś słyszał o qyprawach mnichów w celu siłowego zdobycia wiary tak jak Krzyżacy czy islamiści?

bezpieczeństwo maszyn
wyjazdy integracyjne
12-06-2015 09:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów