Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielkanoc Naszą Paschą
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #1
Wielkanoc Naszą Paschą
WIELKANOC NASZĄ PASCHĄ
Okres Wielkiego Postu już od wielu lat nasuwa mi refleksje związane z Wielką Nocą. Wydarzenia dotyczące tego święta cechuje wyjątkowa sugestywność implikująca sposób jego przeżywania. Od kiedy dotarła do mojej świadomości doniosłość i wpływ na moje życie jako chrześcijanina, z niecierpliwością wręcz oczekuję kolejnej Wielkiej Nocy. Wielki Post jest wyraźnym sygnałem, że święto tuż, tuż. Przed oczami staje mi liturgia wigilii paschalnej z całym bogactwem jej znaków i tym wszystkim co ze sobą niesie.
Z sercem przepełnionym miłością do Kościoła dającego mi tę liturgię, tę Noc pełną świętości i treści zasadniczych dla życia człowieka, w oczekiwaniu na nią, pragnę podzielić się z naszymi Czytelnika-mi niektórymi aspektami Wielkanocy, które odkryłem gdy zacząłem głębiej wchodzić w Kościół i chrześcijaństwo.
Tę noc w wielu krajach określa się mia-nem Nocy Paschalnej lub po prostu Paschą. Chrześcijanie od początku nazywają ją świętem nad świętami, uroczystością nad uroczystościami, świętem świąt, świętem pierwszym i najważniejszym, świętem do którego zmierzają wszystkie inne święta lub
z którego one wypływają.
Nieprzypadkowo pierwsi chrześcijanie świętowali tylko to jedno święto. Inne we-szły do kalendarza liturgicznego w później-szych wiekach.
Bez Wielkiej Nocy chrześcijaństwo straciłoby swój sens. Orędzie chrześcijańskie bo-wiem głosi fundamentalną wieść:
w zmartwychwstaniu Jezusa śmierć została pokonana, zło i grzech utraciły swą władzę nad człowiekiem. Ciemność została rozproszona. Przejście ze śmierci do życia, z ciemności do światła, od zła i grzechu do miłości - jest właśnie najgłębszą treścią święta Paschy.
Jest jeszcze jeden powód do radowania się tą wieścią o Zmartwychwstaniu Pana. Otóż nowe życie w Jezusie Chrystusie jest nam ofiarowane przez Boga całkowicie za darmo. Bez żadnej zasługi ze strony człowieka.
I dlatego pierwsi chrześcijanie rozumiejąc znaczenie Nocy Zmartwychwstania nie przesy-piali jej. Był to czas, w którym wszyscy wierzą-cy czuwali medytując proroctwa Starego Testamentu i przeżywając Zmartwychwstanie Jezusa zwieńczone uroczystą Eucharystią. Czerpali z obchodu tej naprawdę Wielkiej Nocy siłę do chrześcijańskiego życia. Żyli cały rok mocą tej wspaniałej liturgii i podtrzymywali jej działanie coniedzielną Eucharystią, będącą przecież Wielką Nocą w miniaturze. Byłoby wspaniałą rzeczą przeżywanie Chrystusa i jego Zmar-twychwstania w sposób taki, jak to robili chrześcijanie pierwszych wieków.
Pascha chrześcijańska, jak zresztą i cały Kościół, nie zaczyna się nagle. Nie bierze się z próżni. Ma swoje silne zakorzenienie w Sta-rym Testamencie, a więc również w historii narodu wybranego - Izraela.
Ale jej całkowity początek wręcz ginie w pomroce dziejów. Jeszcze w czasach pogań-skich było to święto wiosny. Po zimowym obumarciu świat budził się do życia. Wschodziły pierwsze zielo-ne łodyżki, zboża i trawy zaczynały kiełkować. Jednym słowem, przyroda budzi się do życia. Ludzie cieszą się, bo jest nadzieja na życie. Święto wiosny obchodzono nocą w pełnię księżyca podczas wiosen-nego zrównania dnia z nocą. Było to święto rodzinne. Przodkowie Izraelitów przejęli te zwyczaje. W tę noc składali Bogu w ofierze młode roczne zwierzę, by sprowadzić w ten sposób błogosławieństwo na całą trzodę. Ofiarą był wolny od jakiejkolwiek skazy baranek lub koziołek. Nie wolno było ofierze łamać kości.
Słowo Pascha wywodzi się od aramejskiego Pesach i znaczy tyle co przejście, życiodajne przejście Jahwe. Żydzi, na pamiątkę wyjścia z Egiptu, co roku 14. dnia miesiąca Nisan w sposób niezwykle uroczysty obchodzili święto Paschy.
Jezus Chrystus nieprzypadkowo, jako Baranek Bez Skazy, któremu nie połamano goleni zostaje złożony w ofierze tego właśnie dnia.
Izraelitów Egipcjanie trzymali w niewoli i interwencja Boga wyrwała ich do wolności.
Nas w niewoli trzyma grzech i Jezus Chrystus jest interwencją Boga dla nas wobec tej niewoli. Umiera by nas z niej wyrwać. By dać nam wolność. Jego Zmartwychwstanie daje nam nowe życie w wolności, przełamuje śmierć niewoli. Daje nam wieczność. Otwiera przed nami Niebo.
Doskonale wg mnie ducha Paschy oddaje w swojej Homilii paschalnej jednego z Ojców Kościoła:


Homilia Paschalna Melitona z Sardes
]
fragment

Przywiedziony jak jagnię i zabity jak owca, wybawił nas niby z Egiptu od służby temu światu i wyzwolił nas z niewoli diabła, jakby z rąk faraona. Dusze nasze naznaczył wła-snym Duchem, a członki naszego ciała pomazał swoją krwią.
On jest Tym, który okrył hańbą śmierć, a diabła pozostawił w nieutulonym żalu jak Mojżesz faraona. To On zranił nieprawość,
a niesprawiedliwość pozbawił potomstwa, jak Mojżesz Egipt.
On jest Tym, który nas wywiódł z niewoli na wolność, z ciemności do światła, ze śmierci do życia, z pod władzy tyrana do wiecznego króle-stwa… On jest Paschą naszego zbawienia.
To On w wielu musiał znosić wiele. W Ablu zo-stał zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jaku-bie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu podrzucony, w baranku paschalnym zabity, w Dawidzie prześladowany, w prorokach zelżony.
Poczęty w łonie Dziewicy, zawieszony na drzewie krzyża, pogrzebany w ziemi zmar-twychwstał i wstąpił na wysokości niebios.
On jest milczącym Barankiem, Barankiem zabitym, zrodzonym z Maryi, pięknej owieczki. Wzięty ze stada i poprowadzony na zabicie, wieczorem został złożony w ofierze, a nocą Go pogrzebano. Nie łamano Mu kości na drzewie krzyża, a będąc w ziemi nie uległ rozkładowi, lecz powstał z martwych i wskrzesił człowieka wyprowa-dzając go z grobu otchłani.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
04-03-2012 13:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wkamiski Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Apr 2016
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Wielkanoc Naszą Paschą
???!!!

jakpowiekszycpenisa24.pl
05-04-2016 15:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów