Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagłoba - pytania
Autor Wiadomość
Zagłoba Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Apr 2011
Reputacja: 0
Post: #1
Zagłoba - pytania
Witam. Mam kilka pytań, które od jakiegoś czasu mnie nurtują:

1. Ostatnio zacząłem się zastanawiać, jakie podejście ma Kościół do pogańskich bożków - czy są oni może wytworem ludzkiej wyobraźni, czy może jeszcze jedną ze sztuczek Złego? Jeśli tak, to czy ci, którzy urodzili się przed śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa (chodzi mi o starożytnych Greków, Celtów itp.) mają szanse na życie wieczne, jeżeli byli za życia dobrymi ludźmi (wliczając w to najbardziej ,,religijnych" pogan)?

2. Chciałbym się zapytać o wolnomularstwo (masonów). Czym właściwie jest i czy jest dużym zagrożeniem dla duszy ludzkiej? Sam nawet nie myślę o przystawaniu do podobnych grup, ale ostatnio dużo się o tym mówi, więc po prostu chcę się dowiedzieć, o co chodzi.

3. Mam kolegę, który niedawno wmieszał się w tzw. świadome sny. Miał już (niewielkie, ale jednak) trudności w odróżnieniu rzeczywistości od ,,LD", a w trakcie takowego często spotykał istotę, która podawała się za jego ,,ducha opiekuńczego" (już samo to zmusza do zastanowienia). Jako, że powiedział mi o tym, postanowiłem, bez jego wiedzy, porozmawiać o tym z księdzem uczącym mnie religii. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo ów ksiądz miał już do czynienia z podobnymi praktykami. Nie będę wnikał w szczegóły późniejszych wydarzeń, ale czy ten ,,duch opiekuńczy" (sic!) mógł być demonem, czy jedynie urojeniem śniącego umysłu?

4. Niedawno zacząłem grać w grę ,,Gothic 3". Nie będę mówił, o czym jest, bo i tak się rozpisałem, ale chciałbym podkreślić jeden jej element:
czasami słyszymy wzmianki o ,,Beliarze", będącym w grze bożkiem zła. Jako, że jest to jedno z imion Złego, zacząłem się nad tym zastanawiać. Na niektórych stronach możemy przeczytać potępienie tej gry, tylko z tego powodu, że to imię zostaje w niej wymienione. Według mnie, granie w nią grzechem nie jest, bo w prawdziwym świecie też istnieje to określenie i także oznacza Złego. W grze nie wcielamy się postać jakiegoś szwarccharaktera, więc nie uważam, żeby miało to jakikolwiek negatywny wpływ na moje życie.


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
05-04-2012 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Zagłoba - pytania
Pokój Ci Bracie,

1. Święty Paweł w liście do Rzymian i w 1 do Koryntian tłumaczy to jasno - nie ma innych bogów, bo istnieje tylko jeden Bóg. Religie pogańskie mają kilka źródeł: pierwszym to tzw. objawienie w stworzeniu i przez stworzenia - tzn. Bóg objawia się każdemu człowiekowi przez piękno stworzenia, jego harmonię, doskonałość itp. i w nas samych - przez sumienie, rozróżnianie dobra od zła, natchnienia. Dzięki temu w religiach pogańskich są pewne elementy prawdziwe i dobre, które starożytni chrześcijanie nazywali "ziarnami Słowa" i traktowali jako przygotowanie do przyjęcia Ewangelii. Jednak z powodu ludzkiej słabości i grzeszności ludzi często źle interpretowali te objawienia i wykrzywiali obraz Boga - stąd np. w wielu religiach pierwotnych były wysokie wymagania moralne, które z czasem zanikały. Do tego jeszcze jest szatan też mieszał i miesza bezustannie i np. starał się wypaczać te dobre elementy religii w magię, albo prowadził do tego, by uznać za boga naturę, czy jakieś "energie", przez które próbował zniewalać ludzi. Część z tych pogańskich kultów ma też pewne świadome elementy demoniczne, gdzie np. wprost zwraca się do złego ducha, albo korzysta z jego mocy.
Co do zbawienia to ogólna zasada jest taka - Ci, którzy nie mogli poznać Jezusa (nawet teraz jest wielu takich ludzi) będą sądzeni na podstawie swojego sumienia - bo przez nie Duch Święty ich napomina.
2. Jest wiele rodzajów (rytów) wolnomularzy. Tak ogólnie mówiąc - tak, to jest dużo zagrożenie, ponieważ ich cele są sprzeczne z chrześcijaństwem. Od samego ich początku papieże mocno i zdecydowanie przestrzegali przed nimi.
3. To też konkretne zagrożenie duchowe. szatan kusi w niej pewną "mocą" nad sobą samym i swoimi snami - by w nich być jak bóg - móc kształtować rzeczywistość i osiągnąć wszystko, czego się pragnie - typowa pokusa złego. Tym gorzej, jeśli zaszedł w to tak daleko, że spotyka już "ducha opiekuńczego". Może to jego wymysł, ale niestety często świadczy to już o konkretnym otwarciu się na wpływ demoniczny.
4. Nie znam tej gry więc nie wypowiadam się na temat obecności w niej wątków demonicznych. Ale jest pewien problem w ogóle z grami RPG. To pierwsze prawie we wszystkich istnieje fałszywy obraz magii - magiczne przedmioty, naboje, czary itp. które mogą służyć albo do czegoś dobrego, albo złego. Niestety to nie jest prawda - w rzeczywistości magia zawsze jest zła, bo zawsze jest korzystaniem z sił demonicznych. Więc przez granie w takie rzeczy, może się utrwalać taki nieprawdziwy obraz magii. Po drugie - te gry polegają na wcielaniu się w rolę (stąd nazwa roleplaying games) kogoś innego. Dla wielu ludzi, których znam stało się to taką ucieczką przed rzeczywistością. W normalnym życiu to czy tamto im nie wychodzi, a w grze są superbohaterami, mają przyjaciół itd. Przez to rodzi się pokusa by mniej angażować się w normalne życie. Jest już całkiem sporo grup terapeutycznych dla ludzi uzależnionych od tego typu gier. Więc drogi Bracie, rodzi się pytanie - czy nie byłoby lepiej w ogóle tego typu rzeczy zostawić i zająć się prawdziwym życiem, które choć trudniejsze jest o wiele piękniejsze Uśmiech

pozdrawiam serdecznie

Niech Jezus Cię błogosławi +
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-04-2012 15:03 przez o. Wit.)
15-04-2012 14:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów