Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PYTANIE O MARYJĘ.
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #46
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Sant dobrze prawi.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
18-06-2012 22:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #47
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Rzeczywiście, Sant ma rację.
Chrześcijaństwo - choć ma do dyspozycji Najważniejszą Księgę Świata - nie jest "religią księgi".
Nie jest tak, że mamy wyłącznie Biblię i teraz "odkrywamy" naukę - ta nauka trwa w Kościele, a Biblia jest wewnętrzną Księgą Wiary tegoż Koscioła.
18-06-2012 22:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #48
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
(18-06-2012 17:33 )MarekMRB napisał(a):  Wybacz Dezerterze, spytałeś o wiele rzeczy, a ja mam trochę zajęcia w pracy a - ale nie zapomniałem o Tobie, z pewnością odpiszę - tylko nie chciałbym odpowiadac po łebkach.

bracie Marku - ja też człowiek pracy jestem i miej zmiłowanie nade mną z długością postów - proszę
Cytat:1

Cytat:św. Ignacy Antiocheński († 107)
Nic o samej Maryi – tylko przy okazji pisania o Jezusie – nic nowego niż w NT – więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego – nic

Bo ówcześni apologeci odnosili się do ówczesnych zarzutów i problemów - a nie do zarzutów wymyślonych 15 wieków później przez protestantów Uśmiech
No nie Marku - nie masz racji było wielu apologetów, którzy predstawiali naszą wiarę - w co wierzymy, były wyznania wiary, były listy, homilie, byli ludzie wielkości Orygenesa, którzy szeroko i kompleksowo, żekłym teologicznie opisali jaka jest wiara chrześcijańska, były sobory, omawiające wiele zagadnień i ... nie ma tam słowem nic nowego niż w NT – więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego – nic


3.
Obrazy za katakumb nic nowego nie wnoszą ale dzięki nie znałem ich
Maryia pojawia się tam dopiero :Cubiculum Madonny orans, Cmentarz Większy przy Via Nometana, 2. ćwierć IV wieku
i to dyskusje trwają, czy to Maria

tajemniczy papirus o którym nigdzie nic ...aż znalazłem 1 jedyny ślad - w opracowaniu maryjnym, ale przyjmijmy i zacytujmy obszernie, bo nie żaden II i III wiek a najwcześniej czwarty- czyli pod wpływem matki bożej:
Cytat:„Do Twego miłosierdzia (dosłownie: <Do Twych
miłosiernych wnętrzności> ) uciekamy się, Bogarodzico,
nie gardź naszymi prośbami w (naszych) potrzebach, lecz
zachowaj nas od niebezpieczeństwa, Ty, jedynie czysta i
błogosławiona".
Modlitwa ta nie znajdowała się początkowo w
księgach liturgicznych, została do nich włączona
znacznie później. Służyła więc, zdaje się, raczej do
prywatnego użytku wiernych.
Na uwagę jednak zasługuje
fakt, że posiada ona charakter modlitwy zbiorowej, a nie
indywidualnej. Modlący zwracają się do Maryi jako do
10
Bogarodzicy posiadającej „miłosierne wnętrzności".
Zwrotem tym Pismo -św. posługuje się zwyczajnie na
określenie dobrego, litościwego ludzkiego serca. Maryja,
jak widać .z treści modlitwy, nie tylko posiada litościwe
Serce, ale także i moc, by przyjść wiernym z pomocą i
uwolnić ich od niebezpieczeństw. W samej modlitwie nie
ma wprawdzie zwrotów świadczących o tym, że wierni
proszą Ją o wstawiennictwo u Boga
, można się jednak
tego domyślać. Zwraca się ona bowiem do
„Bogarodzicy", „jedynie czystej i błogosławionej", a
więc do Osoby miłej Bogu, która u Niego może uzyskać
wszystko, o cokolwiek Go prosi.
{kompletnie nieuprawnione wnioski - Dezerter}
Znaczenie tego dokumentu dla historii kultu Maryi
zależy od czasu, w którym on powstał. Dokładnej daty
jego powstania dotychczas nie zdołano ustalić i
prawdopodobnie nie ustali się jej w ogóle
. Istniał on od,
początku, jak na to zdaje się wskazywać znaleziony
papirus, w oddzielnych, luźnych kartkach, które wierni
przepisywali sobie dla własnego prywatnego użytku. Do
ksiąg liturgicznych został on wpisany znacznie później.

Nie ma żadnych dowodów, że znaleziona kartka jest
pierwszą lub jedną z pierwszych, które zostały
przepisane. Może być akuratnie jedną z ostatnich.{a może być jedną z pierwszych - Dez} Litery
pisma tego dokumentu posiadają duże podobieństwo do
pisma kancelaryjnego, które było używane w Egipcie od
IV do VI wieku. Z tego można by wnosić, że znaleziona
kartka nie została napisana przed rokiem 300. Użycie zaś
w tej modlitwie terminu Theotokos świadczy, że mogła
ona powstać już z początkiem wieku IV
. Termin ten był
znany i używany w Egipcie przynajmniej w pierwszej
połowie wieku IV.
MARYJA MATKA MIŁOSIERDZIA
(0. Andrzej L.. Krupa)
http://www.milosierdzie.info.pl/Maryja%2...erdzia.pdf

c
No trzeba być prawdziwym wyznawcą Maryi, by ze słów "zdrowaś Mario" i "Piękna Mario" - czyli jakimś starożytnym graffiti wywodzić kult Maryi, czy łączyć to z jakąś modlitwą ZdezorientowanyO matko

Cytat:D
Grzegorz Cudotwórca
znów totalnie mnie rozczarowujesz pozwól, że zacytuje n-ty raz :
nic nowego niż w NT – więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego – nic

E
Orygenes
znów totalnie mnie rozczarowujesz pozwól, że zacytuje n-ty raz :
nic nowego niż w NT – więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego – nic
powiem więcej
porównam co pisze Orygen o Marii z tym co pisze o Elżbiecie
napełniona Duchem Świętym - Duch Święty ją napełnił
Musiała też, jako uprzedzająco dobra , iść spiesznie - Jaka doskonałość i jaka wewnętrzna wierność uczyniły mnie godną nawiedzin Matki Pana?
no nie dziwie się, że piszesz "na pierwszy rzut oka słowa uprzedzająco dobra nie brzmią efektownie - powiem Ci szczerze, że na drugi, też nie Zdezorientowany
a to co piszesz dalej to kosmos jakiś i z kapelusza wnioski Huh
Cytat:ale warto pamiętać co przez to się w chrześcijaństwie rozumie:
a co przez to się w chrześcijaństwie rozumie:
Cytat:Pani Róża – uleczona, zbudzona do normalnego życia, staje się cicha, uprzedzająco dobra, co nie na żarty przeraża i dezorientuje jej rodzinę
Huh
nie wyskakuj proszę mi z bezpodstawną ludzką nauką - ja proszę o jakiekolwiek sensowne i wiarygodne podstawy i staram się podejść z dużą ilością otwartości i dobrej woli , ale na fakty i konkrety, a nie, królika z kapelusza.
popatrz na zestawienie określeń Marii i Elżbiety - gdzie ta diametralna czy widoczna chociaż różnica?!?
dziewictwo Maryi -
Cytat:Gdy zaś twierdzą, że wyszła za mąż po zrodzeniu, nie potrafią tego udowodnić
on również nie potrafi udowodnić - widać wyraźnie (liczba mnoga), że spory trwały i trwać będą, bo z i przeciw jest równie dużo. Ja osobiście przychylam się do zdania, że pozostała dziewicą, ale z różnic zdań nikogo nie będę potępiał i wykluczał - Pismo jest niejednoznaczne a Tradycja różna. Więc ten temat jak dla mnie zamknięty.

Cytat:H

Cytat:dalej już mamy zależność chrześcijaństwa od Cesarstwa i stanie się chrześcijaństwa religią państwową, a poza tym mamy 300 lat po Śmierci Jezusa

Sorry, że spytam - to co że chrześcijaństwo stało się religią państwową? Przecież nie w dziedzinie Prawd Wiary !
Tak? a "współistotny" to papież wymyślił?
Cytat:A świadectwa z tego okresu są ważne z tego względu, że dopiero wóczas śa liczne - chrześcijaństwo wyszło z podziemia i dzięki temu nie tylko powstawało więcej tekstów, ale i przetrwało więcej (m.in. dopiero z tego okresu mamy... Pismo Święte!)
Bój ty się Boga i historyków Oczko a co chrześcijanie czytali co niedziela pewnie Platona?
Cytat:po roku 313 w rzymie rozpoczął się okres "kultu publicznego", w którym chrześcijanie wyszli z ukrycia i zaczęli zabudowywać rzym chrześcijańską architekturą.
proszę cię o szacunek dla czytających - [b]chrześcijańska architektura to były wówczas katakumby i domowe kościoły

a to co narodziło się później było naśladowaniem pałaców cesarskich i świątyń pogańskich, oczywiście z chrześcijańskimi elementami i treścią..
Dzięki za na poziomie dyskusję ...ale idę spać
z Bogiem
Ps Uśmiech - tak na szybko
I
Faustyna (piotr, paweł) - święta
Maryja - święta święta
Bóg - święty, święty, święty
- nie ja to wymyśliłem - teraz jasne?
Cytat:J

Cytat:Podaj mi cytaty o Marii jak jej w NT cześć oddawali - tak jak podałeś o Piotrze i Pawle ...
co nie ma ?... a to ci dopiero
zadziwiające w NT nie ma..., przez 300 lat u chrześcijan starożytnych też nie ma ...

To nieprawda.
Mamy zarówno w NT jak i u starożytnych ( o tym drugim właśnie rozmawiamy)
Co nie prawda?
Gdzie may? - ani jednego przykładu na razie mi nie podałeś - no proszę cię o elementarną uczciwość i trzymanie się faktówPomysł
Cytat:A jesli idzie o Tradycję - to własnie pokazuję że Maryja tam jest.
jest zgoda jako matka Jezusa i że zacytuje n-ty raz :
nic nowego niż w NT – więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego – nic

Ile jeszcze razy mam to napisać zanim podasz mi cokolwiek bym tego nie musiał w kółko pisać?

Cytat:J
teologię Maryjną katolicką znam i jest dla mnie mocno naciągana - na podstawie Biblii - kompletnie nieobecna w pierwszych 300 latach po śmierci Jezusa dla tego tak dopraszam się o podstawy, których brak Wykrzyknik

(18-06-2012 22:25 )sant napisał(a):  Najpierw było wydarzenie zbawcze, potem wiara, a dopiero na końcu Pismo.
To Biblia jest wynikiem wiary a nie odwrotnie. Biblii nie było a wiara kwitła. Przez pięćdziesiąt bez mała lat Kościół się rozwijał bez Nowego Testamentu. Podobnie było ze St. T. Pierwsze zapisy powstały w czasach królestwa, a kształt w jakim St Testament dotarł do nas, powstał dopiero po reformach Ezdrasza i Nehemiasza, którzy uporządkowali różne zapiski.
Pismo było cytowane przez Jezusa jako autorytet najwyższy i Słowo, Po jego śmieci Apostołowie wiarę swą czerpali z Pisma (ST) i Ewangelii czyli Słów Słowa. Chyba nie chcesz powiedzieć, że Apostołowie po śmierci Jezusa, nie mieli żywego Słowa i go nie przekazywali wiernie, tak, jak jest zapisane w NT?!
Pierwszy list Pawła jest datowany na kilkanaście lat po zmartwychwstaniu.W narodzie żydowskim tradycja ustna była na równi z pisaną w owych czasach.
jak możesz pisać:Przez pięćdziesiąt bez mała lat Kościół się rozwijał bez Nowego Testamentu.
przecież to skrajna i nieuczciwa manipulacja w stosunku do czytających...
czym dla ciebie jest NT?
zdumiewasz mnie czasmi i szokujesz - mam nadzieję, że jestem zbyt zmęczony i coś źle rozumiem, bo skoro iini ćię chwalą to nie sądzę , że i oni ...
dobranoc.

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-06-2012 23:41 przez Dezerter.)
18-06-2012 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #49
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Cytat:Ile jeszcze razy mam to napisać zanim podasz mi cokolwiek bym tego nie musiał w kółko pisać?
Wówczas, kiedy zaczniesz czytać Uśmiech

Przykład : o dziewictwie cytowałem CI Orygenesa - ale tego "nie zauważyłeś" bo "nie udowodnił". A jak Ci Orygenes miał "udowodnić" ?!!! Świadectwo lekarskie przedstawić?. Cytowałem Ci o Nowej Ewie - "nie zauważyłeś". Cytowałem Ci z Pisma - "nie zauważyłeś".
Napiszę Ci wprost: JAK NIE CHCESZ WIDZIEĆ, TO NIE ZOBACZYSZ.
Czepianie się słówek nic nie da, bo słowa napisane - tak w Piśmie jak i u Ojców (choćby o tej "uprzedzającej dobroci") - są nieprzerwanie w Kościele rozumiane (a dzisiejsze - ZUPEŁNIE inne znaczenie tego słowa nie ma nic do rzeczy).
DOKŁADNIE na tej samej zasadzie na jakiej były przekazywane w pierwszym stuleciu chrześcijaństwa, gdy Biblii nie było tak były i są przekazywane w Kościele dziś.



Inny przykład - ciekawe jak doszedłeś do wniosku ze słowa
„Do Twego miłosierdzia (dosłownie: <Do Twych
miłosiernych wnętrzności> ) uciekamy się, Bogarodzico,
nie gardź naszymi prośbami w (naszych) potrzebach, lecz
zachowaj nas od niebezpieczeństwa, Ty, jedynie czysta i
błogosławiona".
nie dowodzą kultu - cytując w tym celu opracowanie które mówi że nie było wykorzystywane do liturgii.
I co z tego ? Same słowa są dostatecznie wymowne.

Dalej : napis Zdrować Maryjo w wykopaliskach pod Bazyliką Zwiastowania. Oczywiście że to jest dowód - z tamtego okresu NIE MAMY zbyt wielu artefaktów, bowiem chrześcijaństwo było w ukryciu.

Inny przykład: Marudzisz że napisałem że dopiero z okresu po 300 roku mamy Nowy Testament - nie wierzysz, to poszukaj w necie jakie mamy najstarsze kopie. Młodsze niż przedstawienia maryjne w katakumbach.

Domyślam się że naczytałeś się "trucizny" - i stąd te wyobrażenia o Konstantynie dodającym "współistotny" do wiary (swoją drogą - co za bzdura!)


A przy tym pomijasz 4/5 tego co napisałem... Jak CI się nie chce wchodzić głębiej to po co pytasz i mi zawracasz głowę ?
Prawdę mówiąc odeszła mi ochota by próbowac coś Ci wytłumaczyć...

Cytat:Faustyna (piotr, paweł) - święta
Maryja - święta święta
Bóg - święty, święty, święty
- nie ja to wymyśliłem - teraz jasne?
Nie mam pojęcia o co Ci idzie.\

Chcesz powiedziec że to znaczy że Bóg, Maryja, Faustyna (a także chrześcijanie z domu Cezara i Hebrajczycy - bo tych Paweł nazywa "świętymi" to to samo? I może jeszcze ziemia, bo tez była "święta"?

WŁAŚNIE TYM KOŃCZY SIĘ zabawa słowami zamiast rzetelnego badania Biblii, Tradycji, Wiary Kościoła jako harmonijnej całości.

Jakąż trzeba mieć arogancję, by myśleć że "właśnie dziś przeczytałem Biblię - wszyscy dotąd się mylili a ja wam powiem jak jest"...
19-06-2012 00:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #50
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
(19-06-2012 00:06 )MarekMRB napisał(a):  
Cytat:Domyślam się że naczytałeś się "trucizny" - i stąd te wyobrażenia o Konstantynie dodającym "współistotny" do wiary (swoją drogą - co za bzdura!)

Jeśli[quote] ks. Arkadiusz Baron, Henryk Pietras SJ (opr.)
Dokumenty Soborów Powszechnych, t. I (325-787)
tom/numer: XXIV
Tekst grecki, łaciński, polski
ISBN: 83-7097-928-9
format: 156x232 mm
stron: 400
rok wydania: 2001
to dla ciebie "trucizna", to może skończmy dyskutować...odpocznij - pisanie o północy Ci nie służy jak czytam..cytat z powyższego:
List Euzebiusza z Cezarei do swego Kościoła (40)
Cytat:7. Gdy tak przedstawiałem wyznanie wiary, nie nastąpił żaden sprzeciw. Przeciwnie, nawet sam najmilszy Bogu nasz cesarz pierwszy zaświadczył, że jest ono ze wszech miar trafne. Stwierdził z naciskiem, że i on tak samo myśli, i wezwał wszystkich, by je wspólnie przyjęli, podpisali się pod tym nauczaniem oraz byli z nim zgodni, dodając tylko jedno słowo: «współistotny». On sam je wyjaśnił mówiąc, iż mówi się, że <Syn> jest «współistotny» nie według tego, co się zdarza ciałom, a więc że On nie istnieje ani na zasadzie podziału, ani na zasadzie jakiegoś rozdzielenia się od Ojca. Albowiem natura niematerialna, duchowa i bezcielesna nie może przyjmować żadnych doznań cielesnych; tego rodzaju rzeczy wypada poznawać w oparciu o słowa Boże, które są nie do wypowiedzenia. Tak rozumował najmądrzejszy i najpobożniejszy nasz cesarz. Oni zaś w związku z wyrażeniem «współistotny» ułożyli takie oto pismo:
poczytaj na Opoce więcej takich "bzdur" mają Oczko
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/...ow_02.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C...5%9B%C4%87

Reszta twoich "dowodów" jest 300 lat po śmierci Jezusa (i Marii)- więc nic nowego nie mogli odkryć

a o Orygenesie i dziewictwie napisałem wyraźnie:
Cytat:on również nie potrafi udowodnić - widać wyraźnie (liczba mnoga), że spory trwały i trwać będą, bo z i przeciw jest równie dużo. Ja osobiście przychylam się do zdania, że pozostała dziewicą, ale z różnic zdań nikogo nie będę potępiał i wykluczał - Pismo jest niejednoznaczne a Tradycja różna. Więc ten temat jak dla mnie zamknięty.
i kto to kogo z uwagą nie czyta ...
wyluzujmy bracie, odpocznijmy, nie piszmy o północy - świata nie zbawimy - on już zbawianyUśmiech
błogosławieństw Ci wiele życzę ...i znaj mój ekumenizm - od koga tam sobie chcesz niech na Ciebie spłyną
szalom

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
20-06-2012 20:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #51
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Dezerterze, z przykrością stwierdzam że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Dwa dni szukałeś i... nie znalazłeś. Przeczytaj jeszcze raz przytoczony przez siebie cytat z Euzebiusza i podkreśl mi gdzie cesarz "dopisał" cokolwiek.

Nie powołuj się na źródła, które nie dowodzą Twoich tez.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-06-2012 20:33 przez MarekMRB.)
20-06-2012 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #52
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Dezerterze - zarzuciłeś mi nieuczciwość i manipulację.
Z przykrością stwierdzam, że nie ma sensu z tobą dyskutować.
Dla wiadomości tych, co być może czytają tę dyskusję i mogą nie znać faktów.
51-57r. - powstają listy do Tesaloniczan, Koryntian, Filipian, Galatów, Rzymian
po 60r. - listy do Kolosan , do Filemona
przed 70 - Ewangelia św. Marka, List do Hebrajczyków
po 70 - Ewangelia św. Łukasza i Ewangelia św. Mateusza, Dzieje Apostolskie, Listy pasterskie, do Efezjan , Listy powszechne (do 100)
po 90 - Apokalipsa św. Jana, Ewangelia św. Jana
1 poł. IIw. - 2 List św. Piotra, .
Z tej chronologi jasno wynika że Nowy Testament powstał około 100 lat po Chrystusie. Pierwsze Pisma około 20 lat po jego Śmierci. A więc około 20 lat Kościół obywał sie bez żadnych Pism, a około 50 bez Nowego Testamentu.
A przekaz ustny, to nie Pismo.
Pismo powstało w celach pomocniczych:
- bo ludzka pamięć jest zawodna
- bo łatwiej jest usystematyzować i wychwycić to co nie należy do kanonu wiary. Np pisma apokryficzne nie zostały uznane przez Kościół za kanoniczne, bo nie do końca były zgodne z wiarą Kościoła. Za kanoniczne uznano tylko te, które w 100% były zgodne. I było to dopiero w IV w. po Chrystusie.
- Pisma, w tym Ewangelie były katechezami pierwotnego Kościoła i dlatego je spisano, dla ułatwienia i ortodoksji przekazu. Sama nazwa Ewangelia znaczy po prostu Dobra Nowina.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
21-06-2012 08:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #53
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
(20-06-2012 20:33 )MarekMRB napisał(a):  Dezerterze, z przykrością stwierdzam że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Dwa dni szukałeś i... nie znalazłeś. Przeczytaj jeszcze raz przytoczony przez siebie cytat z Euzebiusza i podkreśl mi gdzie cesarz "dopisał" cokolwiek.

Nie powołuj się na źródła, które nie dowodzą Twoich tez.

7. Gdy tak przedstawiałem wyznanie wiary, nie nastąpił żaden sprzeciw. Przeciwnie, nawet sam najmilszy Bogu nasz cesarz pierwszy zaświadczył, że jest ono ze wszech miar trafne. Stwierdził z naciskiem, że i on tak samo myśli, i wezwał wszystkich, by je wspólnie przyjęli, podpisali się pod tym nauczaniem oraz byli z nim zgodni,
dodając tylko jedno słowo: «współistotny».
On sam je wyjaśnił mówiąc, ...

- to czego ja tu nie rozumiem?

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2015 21:22 przez Dezerter.)
11-12-2012 23:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #54
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
(11-12-2012 23:42 )Dezerter napisał(a):  7. Gdy tak przedstawiałem wyznanie wiary, nie nastąpił żaden sprzeciw. Przeciwnie, nawet sam najmilszy Bogu nasz cesarz pierwszy zaświadczył, że jest ono ze wszech miar trafne. Stwierdził z naciskiem, że i on tak samo myśli, i wezwał wszystkich, by je wspólnie przyjęli, podpisali się pod tym nauczaniem oraz byli z nim zgodni, dodając tylko jedno słowo: «współistotny». On sam je wyjaśnił
mówiąc,

- to czego ja tu nie rozumiem?
Najwyraźniej słowa pisanego Uśmiech
Widzisz różnicę pomiędzy wzywaniem do czegoś, postulowaniem czegoś, popieraniem czegoś, wyrażaniem opinii a dopisywaniem tego do uchwały Soboru ?

Przy okazji:
Cytat:Reszta twoich "dowodów" jest 300 lat po śmierci Jezusa (i Marii)- więc nic nowego nie mogli odkryć
Primo: to nieprawda. Secundo: nawet gdyby tak było (a przypominam: nie jest!) to przypominam Ci że nawet kopie ewangelii jakie mamy, mamy późniejsze. Trzeba się odnosić do pism jakie MAMY, a nie argumentować na podstawie tego czego nie mamy. I nie dziwić się że odpowiadają na ówczesne pytania, a nie dzisiejsze pytania czy wątpliwości zadane przez dzisiejszych protestantów (a które nie zajmowały ówczesnych chrześcijan).
Ważne jest że praktycznie wszystkie pisma starochrześcijańskie jakie mówią na ten temat wspierają "maryjność" a nie jej zaprzeczają.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2012 03:35 przez MarekMRB.)
15-12-2012 03:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #55
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
[undefined=undefined][undefined=undefined] Sorry, że spytam - to co że chrześcijaństwo stało się religią państwową? Przecież nie w dziedzinie Prawd Wiary ! [/undefined]

Tak? a "współistotny" to papież wymyślił?[/undefined]

(20-06-2012 20:33 )MarekMRB napisał(a):  Przeczytaj jeszcze raz przytoczony przez siebie cytat z Euzebiusza i podkreśl mi gdzie cesarz "dopisał" cokolwiek.
podkreślam gdzie dopisał:
[undefined=undefined] dodając[/undefined] tylko jedno słowo: «współistotny».
Pisze jak byk, że Konstantyn dodał czyli "dopisał" , bo ukazało się na piśmie, ale niech będzie , że dodał od siebie jedno słowo - bardzo ważne! i je wyjaśnił/objaśnił
To mam nadzieję, że sobie jedno wyjaśniliśmy , że słowo " współistotny " dodał i objaśnił jego znaczenie pogański nieochrzczony Cesarz Konstantyn. Słowo weszło do Prawdy Wiary - nie wiedziałeś?!?
[undefined=undefined]
[undefined=undefined] Cytat:Reszta twoich "dowodów" jest 300 lat po śmierci Jezusa (i Marii)- więc nic nowego nie mogli odkryć[/undefined]

Primo: to nieprawda. [/undefined]
Prawda - sprawdziłem!

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
15-12-2012 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #56
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Tekst mówi po prostu że się wypowiedział. Reszta to Twoja imaginacja.
15-12-2012 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #57
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
(15-12-2012 21:28 )MarekMRB napisał(a):  Tekst mówi po prostu że się wypowiedział. Reszta to Twoja imaginacja.
pełna zgoda wypowiedział się o tym co przygotowali biskupi DODAJĄC (od siebie) tylko jedno słowo "współistotny" a ponieważ było to niebiblijne i nieznane ogromnej większości biskupów słowo, to "sam je wyjaśnił"
ludzie czytać, że zrozumieniem potrafią i ocenią
jaki sens ma zdanie:
[Cesarz] Stwierdził z naciskiem, że i on tak samo myśli, i wezwał wszystkich, by je wspólnie przyjęli, podpisali się pod tym nauczaniem oraz byli z nim zgodni, [undefined=undefined][undefined=undefined]dodając[/undefined] tylko jedno słowo: «współistotny»[/undefined]. On sam je wyjaśnił mówiąc,

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2012 21:48 przez Dezerter.)
17-12-2012 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #58
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Wypowiedział się że powinni to napisać, dodając takie i takie słowo (bynajmniej nie sprzeczne z Biblią). I słusznie powiedział.
Tyle że nie on dodał, tylko sobór dodał.
Ludzie, uczcie się czytać!
17-12-2012 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #59
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
(17-12-2012 21:48 )MarekMRB napisał(a):  Wypowiedział się że powinni to napisać, dodając takie i takie słowo (bynajmniej nie sprzeczne z Biblią). I słusznie powiedział.

Hallelujah
jednak dwóch Polaków może po polsku się porozumieć

Tyle że nie on dodał, tylko sobór dodał.
- najpierw on dodał/zaproponował, objaśnił znaczenie tego słowa a później dopiero
sobór zaakceptował i przyjął

Ludzie, uczcie się czytać!
- uczcie! - znów się całkowicie zgadzamy, też ubolewam nad stanem czytania ze zrozumieniem na różnych forach
pozdrawiam

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
17-12-2012 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MarekMRB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 0
Post: #60
RE: PYTANIE O MARYJĘ.
Jest chyba różnica pomiędzy tym ze ktoś zaproponował a tym że ktoś dodał coś do uchwały soboru ?!
Zwłaszcza że nie zapominaj że były to czasy gdy - zgodnie zresztą z Biblią - władca był pomazańcem (carówno cesarz jak i król były urzędami religijnymi).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2012 22:18 przez MarekMRB.)
17-12-2012 22:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów