Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czy to grzech?
Autor Wiadomość
Mała1976 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Jun 2012
Reputacja: 0
Post: #1
Żarówka czy to grzech?
Mam takie pytanie.

Czy mieszkanie razem bez ślubu (ale też w czystości przedmałżenskiej) jest grzechem? Znajomi pobierają sie w pazdzierniku, razem mieszkają, ale nie wspołżyją....
Ponoć kilku księży odmówiło im rozgrzeszenia...... Jeśli nie prowadzą wspołzycia to czy wspólne mieszkanie jest więc grzechem?

Bardzo proszę o odpowiedz. Byłoby mi bardzo miło gdyby do tematu ustosunkował się duchowny. z góry dziekuję
25-08-2012 16:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
RE: czy to grzech?
Mała - na takie tematy nie mamy kompetencji odpowiadać na forum. Poczytaj o grzechu zgorszenia. A pytanie powinno być zadane spowiednikowi.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-08-2012 20:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
RE: czy to grzech?
Może przenieść do działu dla kapłana?

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-08-2012 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mała1976 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Jun 2012
Reputacja: 0
Post: #4
RE: czy to grzech?
dzięki za odpowiedz. Nie zwrócilam uwagi na fakt, że jest taki dział. Spróbuje tam Uśmiech
26-08-2012 20:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #5
RE: czy to grzech?
Co innego jak takie osoby nic do siebie nie czują. Sam mieszkałem rok z dziewczyną na studiach, ale nas nie łączyło więcej. I miałem pewien dylemat, ale poszedłem do spowiedzi z myślą która wynikała z "dzienniczka" siostry Faustyny nie zacytuje juz dosłownie ale chodziło o to że wola kapłana to wola Jezusa. I przedstawiłem wszystko, wcześniej na modlitwie mówiąc Bogu że co ten kapłan mi powie tak zrobię. Ksiądz wysłuchał, i uznał że jeśli nie ma nic między nami to mogę tak mieszkać. No i tak zrobiłem.

Ale osobiście nie wyobrażam sobie właśnie tego w sytuacji kiedy byłyby jakieś uczucia. Kiedy jest jakaś już"otwartość" na łamanie prywatności przez to że ona sobie powiedzmy...bieliznę suszy choćby, tu przejdzie bardziej rozebrana z kąpieli i da buziaka na dobranoc...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
27-08-2012 11:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polak06 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 100
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #6
RE: czy to grzech?
Czy wy naprawdę macie takie problemy i czy naprawdę myślicie że jakiś facet w sukience da wam odpowiedź a poza tym naprawdę nie macie swojego rozumu? Czy jakiś ksiądz to wyrocznia? a jak wam powie żebyście sie utopili to tak zrobicie?
07-05-2013 11:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
RE: czy to grzech?
Polak06 - mamy swój rozum i świadomie wybieramy kierowanie się własnym sumieniem, które jednocześnie staramy się formować po katolicku. Czasem są jednak sytuacje, w których sumienie nie rozstrzyga w sposób jasny - skoro więc nawet sumienie Małej1976 nie rozstrzyga, to jak my, nie znając sytuacji możemy rozstrzygnąć? Dlatego polecono jej rozmowę z mądrym kapłanem (przy okazji spowiedzi albo i po prostu rozmowę duchową) - bo kapłan to człowiek, który powinien mieć (i zwykle ma) sumienie dobrze ukształtowane, praktykę duszpasterską i możliwość ocenienia danej sytuacji z zewnątrz, znając jej szczegóły - bo każda sytuacja jest inna.

To ciekawe, że jeśli buddysta idzie do psychologa po podobnego typu poradę, nikt nie krzyczy "nie masz rozumu? myślisz, że ktoś inny będzie twoją wyrocznią?".

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
10-05-2013 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jestęNapoleonę Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: May 2013
Reputacja: 0
Post: #8
RE: czy to grzech?
to już w PL nie ma tego mitu związango z zawodem psychoterapeytycznym, że jak tam idziesz to faktycznie postradałeś rozum? fiu fiu
10-05-2013 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
faczek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Oct 2015
Reputacja: 0
Post: #9
RE: czy to grzech?
Może zapytaj księdza podczas spowiedzi.
31-01-2016 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
oliwiac Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Feb 2016
Reputacja: 0
Post: #10
RE: czy to grzech?
Jak kiedyś pytaliśmy z klasą jeszcze w gimnazjum na religii to ksiądz powiedział nam to samo- w takim wypadku nie dostaje się rozgrzeszenia. Z kolei inni księża mówią, że Bóg wybacza wszystko. Wydaje mi się, że to kwestia naszych relacji z Bogiem, bo każdy ksiądz jest inny...

kwiaciarnia kraków
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2016 12:50 przez oliwiac.)
02-02-2016 19:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
zosia1908 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Apr 2016
Reputacja: 0
Post: #11
RE: czy to grzech?
Pamiętam jak ksiądz na lekcji odpowiadał na to pytanie i powiedział, że jest to grzech, bo kobieta kusi swym ciałem, obecnością mężczyznę... czy jakoś tak Oczko

roboty ziemne kartuzy
06-04-2016 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
chozer elejchen Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #12
RE: czy to grzech?
Myślę,że chodzi też o kwestię ``dawania świadectwa.``Załóżmy,że taka para przystępuje do Komunii a sąsiedzi wiedzą,że mieszkają razem.Nie wiedzą,że para nie współżyje ze sobą.Widząc,że przystępują do Komuni zapewne u niejednego pojawiają się różne domysły.Jak widać chodzi też o narażanie się na złą opinię.Na ten temat dużo powiedziano i napisano i można poczytać w sieci różne artykuły.
Pozdrawiam!
02-05-2016 07:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
zdr Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #13
RE: czy to grzech?
U nas w parafii ksiądz takich potępia, mimo iz nie konsumują związku
06-05-2016 11:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tomogedac Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #14
RE: czy to grzech?
Dla mnie to żaden grzech, to jest postęp Uśmiech
16-05-2016 21:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mialkotkumial Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 0
Post: #15
RE: czy to grzech?
Raczej mieszkanie razem nie jest grzechem, co innego współżycie przed ślubem. A co jak jedna z osób nie ma warunków mieszkalnych i jedynym rozwiązaniem jest wspólne mieszkanie ? Odpowiedź chyba prosta.

radca prawny białystok
08-06-2016 12:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów