Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jedzenie w Środę Popielcową
Autor Wiadomość
mlody88 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Feb 2013
Reputacja: 0
Post: #1
Jedzenie w Środę Popielcową
Witam !

Czy jedzenie dania sushi (ryby, warzywa) jest dozwolone w Środę Popielcową? Proszę o odpowiedź
12-02-2013 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #2
RE: Jedzenie w Środę Popielcową
Dozwolone jest wszystko, natomiast nie wszystko jest korzystne.
Kościół zaleca tego dnia post ścisły nie po to by coś zabierać człowiekowi, ale by dać.
I trzeba mieć świadomość że powstrzymanie się od pokarmów mięsnych (a o to ci chyba chodzi) jest tylką jedną z form postu. Sam post ma o wiele szersze znaczenie. Np: powstrzymanie się od czegoś, np od grzechu, albo od telewizora, albo od jedzenia
To o czym ty piszesz, to jest powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i w dodatku trąci - wybacz- ale faryzeizmem. Tzn logika typu: "wprawdzie Bóg zabronił, ale znajdę sposób by ów zakaz ominąć". Znam ludzi z takim myśleniem, którzy czekają na piątek z niecierpliwością, bo wtedy spożywają swoje ulubione potrawy np kawior z homarami i łososiem wędzonym popijany szampanem. I są w porządku we własnym sumieniu - wszak zakazu spożywania mięsa nie naruszyli.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
13-02-2013 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mlody88 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Feb 2013
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Jedzenie w Środę Popielcową
Ale czy ryba to jest mięso? Nie chodzi mi o to, aby dziś jeść kiełbasę, szynkę czy inne, pokrewne od tego dania - chodziło mi o danie japońskie - sushi - które składa się z ryby i warzyw.
13-02-2013 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #4
RE: Jedzenie w Środę Popielcową
Ale ty traktujesz post w kategorii powstrzymania się od pokarmów mięsnych?
Post jest czymś innym.
Kościół zaleca powstrzymanie się od mięsa w każdy piątek w roku. Natomiast w środę popielcową i Wlk. Piątek post. I to post ścisły. Czyli powstrzymanie się od przyjemności. Jeżeli jedzenie ryby jest dla mnie przyjemnością, to nie zachowuję postu. Podobnie jest z ciastkami itp. Ja np wczoraj jadłem tylko chleb i wodę i powstrzymałem sie od telewizji i innych rozrywek.
Jaki sens ma powstrzymanie się od kotleta czy kiełbasy, jeżeli ja wolę od nich łososia czy suszi? To nie będzie żadne umartwienie się. No chyba że będziesz jadł suszi z niechęcią, bo nie cierpisz tej potrawy. I wtedy to będzie umartwienie. Chodzi o to by tego dnia jeśli ktoś już musi jeść (np z powodu choroby) to żeby jadł tylko dla dostarczenia organizmowi niezbędnej dla normalnego funkcjonowania organizmu energii. Np ziemniaki bez okrasy. Żeby unikać rozkoszy podniebienia. Paniał?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-02-2013 10:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Jedzenie w Środę Popielcową
sant myślę że trochę przesadzasz, z tego co napisałeś wynika że w okresie ścisłego postu powinniśmy jeść to czego nie lubimy. W ścisłym poście jemy trzy posiłki w tym jeden do syta i to wszystko. A kombinatorstwo jest wszędzie, tak jak się jeździ wokół własnego domu w piątek żeby móc jeść mięso. Język

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
22-03-2013 10:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #6
RE: Jedzenie w Środę Popielcową
Hmm- trzy posiłki, w tym jeden do syta? - To ja w takim razie cały czas poszczę.
To co piszesz to gigantyczny minimalizm. Dla mnie post ścisły to w ogóle powstrzymanie się od pokarmu. Stosuję go w środę popielcową, Wlk. Piątek i Wlk Sobotę. W Wlk. Piątek spożywamy całą rodziną uroczysty obiad składający się z przegotowanej wody i chleba - i wtedy rzeczywiście do syta. Oczywiście w Wlk. Sobotę piję najczęściej kawę, coby nie osłabnąć.
Wtedy pierwszym pokarmem jest komunia święta przyjmowana podczas liturgii wigilii paschalnej tak ok. 2 nad ranem.
Natomiast pełny post polega na powstrzymaniu się od grzechu. To wszystko.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2013 16:46 przez Sant.)
22-03-2013 16:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Jedzenie w Środę Popielcową
minimalizm zalecany przez Kościół Rzymsko Katolicki, a "twój post" nie jest dla wszystkich wskazany.

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
05-07-2013 19:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów