Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
Autor Wiadomość
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
No właśnie pytałam już o to księdza na forum ale jakoś jeszcze mi nie odpisał, więc może wy mi coś doradzicie Uśmiech

Święci nie słyszą naszych myśli tylko trójca święta, czy należy więc modlić się w myślach do świętych? O matko

Intuicja podpowiada mi że tak jednak rozum że nie nie wiem co o tym myśleć Podejrzany

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
04-05-2014 11:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
Właśnie się zorientowałam że umieściłam ten temat w złym miejscu, proszę moderację o przeniesienie tematu.

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
06-05-2014 17:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #3
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
Modlić trzeba się do Boga- można owszem i za pośrednictwem świętych i za ich wstawiennictwem, ale nie do nich.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
08-05-2014 12:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
No tak, źle się wyraziłam.
Czy w takim razie modlitwa za pośrednictwem świętych w myślach ma sens bo to do nich się zwracamy z prośbą o wstawiennictwo.
Może ma sens połowicznie bo Pan Bóg słyszy naszą modlitwę ale święci już nie i lepiej zwracać się bezpośrednio do Pana Boga Huh

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
11-05-2014 16:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #5
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
Czemu twierdzisz że, święci nie słyszą? To jest inna rzeczywistość- duchowa. Nie możemy tej rzeczywistości antropomorfizować. Jest po prostu inna. Niekoniecznie np słyszy uszami.
W Credo wyznajemy obcowanie ze świętymi, więc dialog z nimi jest jak najbardziej na miejscu.
Rozmowa jest formą obcowania.
Ja osobiście wolę modlić się za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, Chociaż powoli odzyskuję też relację z Ojcem. Zresztą Bóg Ojciec czy Syn to ten sam Bóg, tyle że innej postaci. Podobnie z D. Św.
Jehowici nazywają D. Św. czynną Mocą Bożą i piszą z małej litery tzn "duch święty".
Myślę,że mają o tyle rację, że jest Mocą Bożą. Tyle że ta Moc jest tak wielka że nabiera cech osobowych. Podobnie jak Słowo Boga. Dlatego piszę "Duch Święty" (dużą literą) - mimo że jest Mocą Bożą. A może Pomocą Bożą? Natchnieniem Bożym? Bóg działa w różny sposób. I myślę że warto wzywać Jego pomocy aby spoczywał na nas.
To samo Anioł Stróż. Jak go zdefiniować? Jest posłańcem Boga, ale też Jego działaniem, Jego Cechą.
To są inne rzeczywistości a my tylko je trochę antropomorfizujemy, by jakoś zrozumieć i wyrazić.
A propos Jezusa Chrystusa - Jest Synem - tak? - To też pewna forma antropomorfizmu. Temu co trudno objąć rozumem, by je wyrazić, nadajemy formy nam znane. W tym wypadku - Syna - Jako pewnej relacji. Bo Przecież Jezus to ten sam Jahwe Wszechmogący, co Ojciec, tyle że pod inną postacią - Człowieka. I my w swojej ułomności nadaliśmy im formę relacji ojciec - syn - bo taką znamy. Ale nie jest to na pewno syn w naszym rozumieniu tego słowa.
I w tym kontekście również Święty może w jakiś sposób czy może w jakiejś części uosabiać Boga. (Tak jak anioł)
Woda, lód i para wodna - to ta sama rzecz, tylko w różnej postaci. Może podobnie jest z rzeczywistościami o których dyskutujemy?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-05-2014 13:03 przez Sant.)
12-05-2014 12:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
Tak wynika z wypowiedzi księdza Ks. Pawlukiewicza, myślę że jest on wiarygodnym źródłem informacji. Oczko

https://www.youtube.com/watch?v=y4iHWLI2LDg

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
13-05-2014 17:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #7
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
No tak, tyle, że on mówi że tylko Bóg zna myśli, że szatan ich nie zna.
I to jest prawda.
Święty jednakże, jest kimś innym niż szatan. Szatan wszystko czyni swoją własną mocą. Święty natomiast to ktoś, kto wszystko czyni Mocą Bożą (dlatego zresztą jest święty), kto w pewien sposób jednoczy się z Bogiem (stanowi z Nim jedno) i swoją świętość również uzyskał mocą Bożą - nie swoją. Tym samym jest możliwe że mocą Bożą może słyszeć nasze myśli.
Zwróć uwagę, na ostatnie zdanie mojego wcześniejszego postu w kontekście jego całości.
Oczywiście to są tylko nasze ludzkie dywagacje, dzięki którym tylko zbliżamy się tylko prawdy.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-05-2014 08:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
W podanym prze zemnie linku ksiądz Pawlukiewicz mówi:
"Natomiast bezpośrednio. Tylko Bóg ma wzgląd w nasze myśli i serca, tylko Bóg nawet Maryja nie ma."
hm czyli Maryja i święci mają wgląd w nasze myśli za pośrednictwem Pana Boga?
(przepraszam że dopytuje, ale muszę być pewna że dobrze rozumiem)

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
15-05-2014 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #9
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
Maryja jest tylko człowiekiem. Nie zna myśli innych osób. Natomiast w zjednoczeniu z Bogiem może znać.
Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
A co np myślisz o o. Pio. Zanim penitent się wyspowiadał, on już wiedział kto zacz. Skąd o. Pio miał ten dar? Znał myśli penitenta. A przecież nie jest Bogiem. Natomiast był święty do tego stopnia, że posiadł ów dar. Czemu go więc odmawiać innym?
Albo św. Jan Vianney? - proboszcz z Ars?
Myślę, że ks. Pawlukiewicz miał rację i wiedział co mówi, natomiast trochę spłycił ową rzecz, dostosowując się do poziomu słuchaczy.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-05-2014 08:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Modlitwa do Maryji i świętych na głos czy w myślach?
dziękuję Uśmiech

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
16-05-2014 18:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów