Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kobieta nie jest obrazem Boga?
Autor Wiadomość
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Kobieta nie jest obrazem Boga?
Znalazłam taki fragmencik i ciakawa jestem co o nim myślicie.

"„Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny” (1 Kor. 11,7). Z tego fragmentu wynika jednoznacznie że mężczyzna został bezpośrednio stworzony na obraz i podobieństwo Boga zaś kobieta jest bezpośrednio obrazem mężczyzny. Kobieta jest tylko pośrednio obrazem Boga tzn. jest obrazem mężczyzny który z kolei jest bezpośrednio obrazem Boga. Fakt ten świadczy o tym iż racją jest że tylko mężczyzna jest w pełni obrazem Boga ponieważ jest bezpośrednio obrazem Boga, a kobieta tylko pośrednio. Ponieważ jednak Bóg jest tylko Ojcem więc do pełni obrazu Boga wystarczy sam mężczyzna czyli jego ojcostwo.

Proszę o nie posądzanie mnie o feminizm. Stwierdzenie że ja nie jestem obrazem Boga mocno mnie jednak rani.
23-06-2005 13:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Przeniosłam temat w odpowiednie miejsce, bo tyczy się to rozważania tekstu biblijnego...

[ Dodano: Czw 23 Cze, 2005 ]
Olgaa napisał(a):Stwierdzenie że ja nie jestem obrazem Boga mocno mnie jednak rani.

Jesteś jak najbardziej obrazem Boga, kto Ci powiedział, że nie jesteś? To tak jakby stwierdzić, że jako kobieta nie należysz do gatunku ludzkiego Oczko To chyba wiąże się z ówczesną mentalnością i kulturą Żydów. Kiedyś kobieta, jak wiesz zapewne, była zawsze na drugim miejscu. Nie mogła wchodzić do świątyni, brać udziału w życiu politycznym i kulturowym itd. Poza tym weż pod uwagę, że opis stworzenia świata (Adam i Ewa) ma charakter symboliczny. Nie jest wcale powiedziane, że Bóg stworzył najpierw mężczyznę, a z jego żebra dopiero kobietę... Zauważ również, że mimo iż kobieta była dosyć ograniczana w życiu publicznym, to jednak Jezus nakazywał, by mężczyźni zawsze okazywali jej wielki szacunek i miłość.
Jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi Uśmiech

[ Dodano: Czw 23 Cze, 2005 ]
Olgaa napisał(a):Ponieważ jednak Bóg jest tylko Ojcem więc do pełni obrazu Boga wystarczy sam mężczyzna czyli jego ojcostwo.

A kto powiedział, że Bóg jest mężczyzną? Uśmiech Tego nikt nie wie Uśmiech Chwałę Bogu przynoszą zarówno kobiety i mężczyźni. Jezus nie zbawił wyłącznie mężczyzn. Zbawił wszystkich a więc i kobiety Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-06-2005 15:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Mam właśnie nadzieję że masz rację. Ale ten fragmencik temu wydaje się przeczyc. tak, wiem, inna kultura, ale to nie zmienia faktu ze to jest Słowo Boże. Które mówi że to facet jest chwałą i obrazem Boga a ja nie, ja jestem chwałą mężczyzny. I tego nie rozumiem.
23-06-2005 16:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Może byśmy się przyjżeli bliżej różnym tłumaczeniom tego tekstu w Biblii.

1Kor 11:7-12 Bg
„Albowiem mąż nie ma nakrywać głowy, gdyż jest wyobrażeniem i chwałą Bożą; ale niewiasta jest chwałą mężową.Bo mąż nie jest z niewiasty, ale niewiasta z męża.Albowiem mąż nie jest stworzony dla niewiasty, ale niewiasta dla męża.A przetoż niewiasta powinna mieć władzę na głowie dla Aniołów.A wszakże mąż nie jest bez niewiasty, ani niewiasta nie jest bez męża w Panu.Albowiem jako niewiasta z męża jest, tak też mąż przez niewiastę; jednak wszystkie rzeczy są z Boga.”

1Kor 11:7-12 Br
„Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny.To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny.Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny.Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów.Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny.Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga.”

1Kor 11:7-12 BT
„Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny.To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny.Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny.Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów.Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny.Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga.”

1Kor 11:7-12 Bw
„Mężczyzna bowiem nie powinien nakrywać głowy, gdyż jest obrazem i odbiciem chwały Bożej; lecz kobieta jest odbiciem chwały mężczyzny.Bo nie mężczyzna jest z kobiety, ale kobieta z mężczyzny.Albowiem mężczyzna nie jest stworzony ze względu na kobietę, ale kobieta ze względu na mężczyznę.Dlatego kobieta powinna mieć na głowie oznakę uległości ze względu na aniołów.Zresztą, w Panu kobieta jest równie ważna dla mężczyzny, jak mężczyzna dla kobiety.Albowiem jak kobieta jest z mężczyzny, tak też mężczyzna przez kobietę, a wszystko jest z Boga.”

1Kor 11:7-12 Bb
„Abowiem mąż nie ma zakrywać głowy swojej, gdyż jest wyobrażeniem i chwałą Bożą, ale niewiasta jest chwała mężowa.Bo mąż nie jest z niewiasty, ale niewiasta z męża.Zaiste nie jest stworzon mąż dla niewiasty, ale niewiasta dla męża.A przetoż niewiasta ma mieć znak mocy na głowie dla Aniołów.A wszakże mąż nie jest bez niewiasty i niewiasta nie jest bez męża w Panu.Abowiem jako niewiasta z męża jest, tak też mąż przez niewiastę, a wszytki rzeczy z Boga.”

1Kor 11:7-12 Bp
„Mężczyzna nie powinien nakrywać swojej głowy, bo jest obrazem i odblaskiem Boga, a kobieta jest odblaskiem mężczyzny.Mężczyzna nie pochodzi od kobiety, lecz kobieta od mężczyzny.Podobnie mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz ona dla niego.Dlatego kobieta powinna nosić na głowie nakrycie na znak zależności od władzy - ze względu na aniołów.Zresztą w Panu zarówno kobieta zależy od mężczyzny, jak i mężczyzna od kobiety.Kobieta bowiem pochodzi wprawdzie od mężczyzny, ale z kolei mężczyzna rodzi się z kobiety. 1Kor 11:7-12 Bg „Albowiem mąż nie ma nakrywać głowy, gdyż jest wyobrażeniem i chwałą Bożą; ale niewiasta jest chwałą mężową.Bo mąż nie jest z niewiasty, ale niewiasta z męża.Albowiem mąż nie jest stworzony dla niewiasty, ale niewiasta dla męża.A przetoż niewiasta powinna mieć władzę na głowie dla Aniołów.A wszakże mąż nie jest bez niewiasty, ani niewiasta nie jest bez męża w Panu.Albowiem jako niewiasta z męża jest, tak też mąż przez niewiastę; jednak wszystkie rzeczy są z Boga.”


Proponuję, jeśli masz wątpliwości przeczytać ostatni akapit, który mówi, że "jednak wszystkie rzeczy są z Boga".[/fade]

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-06-2005 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Olgaa napisał(a):"„Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny” (1 Kor. 11,7). Z tego fragmentu wynika jednoznacznie że mężczyzna został bezpośrednio stworzony na obraz i podobieństwo Boga zaś kobieta jest bezpośrednio obrazem mężczyzny. Kobieta jest tylko pośrednio obrazem Boga tzn. jest obrazem mężczyzny który z kolei jest bezpośrednio obrazem Boga. Fakt ten świadczy o tym iż racją jest że tylko mężczyzna jest w pełni obrazem Boga ponieważ jest bezpośrednio obrazem Boga, a kobieta tylko pośrednio. Ponieważ jednak Bóg jest tylko Ojcem więc do pełni obrazu Boga wystarczy sam mężczyzna czyli jego ojcostwo.

Rozpatrywałbym to w szerszym aspekcie całego Pisma. Św. Paweł napisał:

Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie. /Ga 3, 28/

Tak na pierwszy rzyt oka to te fragmenty sobie przeczą. List do Galaów wyraźnie znosi wszelkie różnice, które przecież w ówczesnych społeczeństwach były jeśli chodzi o kobiety. Jesteśmy kimś jednym, zatem wszelkie różnice nie wchodzą w rachubę. Nie ma wyższości mężczyzny. Dodatkowo ten fragment jest w kontekście wizji naszego usprawiedliwienia oraz właśnie naszej godności. Każdy ma taką samą! /por. Ga 4, 1-7/ Natomiast przywołany przez Ciebie fragment nie odnosi się wprost do naszej godności tylko do porządku na spotkaniach. Fakt, że zostało to ukazane na przykładzie stosunku mężczyzny do kobiety i chyba właśnie o ową relację chodzi.

Jeszcze z księgi Rodzaju.

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę. /Rdz 1, 27/

Z tego fragmentu jasno wynika, że owo storzenie człowieka odnosi się do mężczyzny i kobiety. Stworzenie na obraz i podobieństwo oczywiście. W orginale mężczyzna to isz, natomiast kobieta to iszszach /pisownia może być zła; najwyżej późnnniej poprawię/. Iszszach to już słowo nie przekładalne na współczesny język a oznacza coś w stylu mężyna. Pochodząca od mężczyzny. Już przez sam rdzeń słowny, który jest ten sam, widzimy wspólne pochodzenie, a więc taką samą godność. I to w księdze Rodzaju :!:

Olgaa napisał(a):Ponieważ jednak Bóg jest tylko Ojcem więc do pełni obrazu Boga wystarczy sam mężczyzna czyli jego ojcostwo.

Bóg jest Bogiem!!!!!! Ani nie jest Ojcem ani nie jest Matką tylko Bogiem. To są określenia ludzkie, po to abyśmy mogli poznać choć trochę niepoznawalnego. W Pismie Bóg ma cechy ojca /por. 103, 13/ i matki/por. Iz 49, 15/ jednocześnie!!!

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
24-06-2005 08:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oskar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Właśnie niedawno przeczytałam artykuł w najnowszym "Szumie z nieba" (dwumiesiecznik katolickiej odnowy charyzmatycznej), który jest doskonała odpowiedzia na twoj post. Jest to artykuł Fabian Błaszkiewicza SJ- Dobra Jahwe. Jezeli masz dostep to polecam. Artykulu nie jestem w stanie w calosci przepisac, ale moze cos streszcze :wink:

- żeńsko-osobowa wizja Boga jest pełnoprawna rzeczywistoscia biblijna i teologiczna, obecna w judeo-chrzescijanstwie juz od zamierzchlych czasow

- Jan Paweł I podkreslal, ze dobroc Boza cechuja tak niezwykla troskliwosc i serdecznosc, opiekunczosc i czulosc, ze do jej opisania nie wystarczy sama figura Ojca: "Bóg jest naszym Ojcem; co wiecej, Bóg jest nasza Matka"

- Fajnie tez zostal przedstawiony tajemniczy obraz Rembrandta przedstawiajacy powrot syna marnotrawnego, na ktorym dlonie milosiernego Ojca wyraznie sie od siebie roznia: jedna jest typowo meska, druga - kobieca, matczyna

- nastepnie zostalo podanych sporo przykladow z Pisma Swietego, gdzie spotykamy sie z kobiecym obrazem Boga: Bog jako Matka Izraela, Bóg ktory na zrodzil, Bóg jako Mądrość (Sofia)

- i podsumowanie: obrazowi Boga-Ojca brakowaloby rownowagi, gdyby nie kobieca jego strona. Rzecz w tym by nie zamieniac dotychczasowej meskiej symboliki na obrazy kobiece, lecz by obydwa te nurty ze soba polaczyc. Zgodnie z wola Boga, ktory jako swoj zywy znak na ziemi postawil cala istote ludzka: "na swoj obraz, na obraz Bozy ja stworzył: stworzył mezczyzne i niewiaste"

Takze chyba nie powinnas miec watpliwosci ze jeste obrazem samego Boga :wink:

Pozdrawiam

Wiem komu zaufa?am.
26-06-2005 18:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tek de Cart Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
proponuję zacząć od początku ... (od środka to zaczynają w piłkę nożną Oczko )

Cytat:A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.Rdz 1,26-27 (BT)

kojarze wręcz taką interpretację, że mężczyzna to nie człowiek i kobieta to też nie człowiek - dopiero mężczyzna i kobieta to człowiek Uśmiech

Nie sprzedawaj duszy diab?u, Bóg da Ci za ni? wi?cej!
01-08-2005 12:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Tek de Cart napisał(a):kojarze wręcz taką interpretację, że mężczyzna to nie człowiek i kobieta to też nie człowiek - dopiero mężczyzna i kobieta to człowiek Uśmiech
Czyżbyś sugerował, że tylko małżeństwo jest drogą do pełni człowieczeństwa ? To dość nietypowe spojrzenie jak na katolika, gdyż w KRK przez stulecia utrzymwał się pogląd, że stan duchowny jest czymś lepszym niż stan małżeński .... 8)

[ Dodano: Pon 01 Sie 2005 15:22 ]
Oskar napisał(a):- Jan Paweł I podkreslal, ze dobroc Boza cechuja tak niezwykla troskliwosc i serdecznosc, opiekunczosc i czulosc, ze do jej opisania nie wystarczy sama figura Ojca: "Bóg jest naszym Ojcem; co wiecej, Bóg jest nasza Matka"
To już nie Maryja jest naszą matką ?? oh....

Always Look on the Bright Side of Life
01-08-2005 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
ziobro Adama napisał(a):To już nie Maryja jest naszą matką ?? oh....
Cóż za przeinaczanie słów ! :roll:

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
01-08-2005 18:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ale dopiero mężczyzna i kobieta wspólnie mogą dać początek nowemu życiu i przedłużyć gatunek.
Nie kwestionuje to człowieczeństwa duchownych, ale pokazuje, że musi być obecny i mężczyzna i kobieta, aby ludzkość mogła się rozmnażać i czynić Ziemię sobie poddaną.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
01-08-2005 19:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Harpoon napisał(a):
ziobro Adama napisał(a):To już nie Maryja jest naszą matką ?? oh....
Cóż za przeinaczanie słów ! :roll:
Przepraszam, czyje słowa przeinaczam ?

[ Dodano: Wto 02 Sie 2005 8:24 ]
Ravenloff napisał(a):Ale dopiero mężczyzna i kobieta wspólnie mogą dać początek nowemu życiu i przedłużyć gatunek.
Nie kwestionuje to człowieczeństwa duchownych, ale pokazuje, że musi być obecny i mężczyzna i kobieta, aby ludzkość mogła się rozmnażać i czynić Ziemię sobie poddaną.
Czy to nie dziwne, ze "doskonalszy" stan, stan duchowny, nie może sprostać temu podstawowemu nakazowi Boga ? Co by się stało, gdyby nagle wszyscy zapragnęli zostać duchownymi w KRK ? Jak mawiał pan Popiołek - "koniec świata" ... 8)

Always Look on the Bright Side of Life
02-08-2005 08:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
ziobro Adama napisał(a):Co by się stało, gdyby nagle wszyscy zapragnęli zostać duchownymi w KRK ?

Dobrze wiesz, że to niemożliwe :krzywy:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-08-2005 15:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Offca napisał(a):
ziobro Adama napisał(a):Co by się stało, gdyby nagle wszyscy zapragnęli zostać duchownymi w KRK ?
Dobrze wiesz, że to niemożliwe :krzywy:
Na całe szczęście. Ludzie po prostu wiedzą, że celibat jest rzeczą nienaturalną (jesli jest przymusem), a życie w rodzinie to najlepszy sposób by chwalić Boga i przyjmować od Niego wszystko, cokolwiek zechce nam dać.

Always Look on the Bright Side of Life
03-08-2005 08:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
ziobro Adama napisał(a):Na całe szczęście. Ludzie po prostu wiedzą, że celibat jest rzeczą nienaturalną (jesli jest przymusem), a życie w rodzinie to najlepszy sposób by chwalić Boga i przyjmować od Niego wszystko, cokolwiek zechce nam dać.

Tylko jak będziesz czytał Pismo omijaj 1 Kor 7.... Przecież św. Paweł ukazał tam, że niekidy to ma sens!

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
03-08-2005 10:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Cytat:Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów.
itp. tłumaczenia.
W katolickim komentarzu biblijnym możemy przeczytać, że takie rozumienie sensu oryginalnego:
Dia touto opheilei he gyne exousian echein epi tes kephales pros tous aggelous.
zasadza się na groteskowym nieporozumieniu.

Należy to rozumieć raczej:
Z tego względu trzeba, aby kobieta miała na głowie [oznakę przysługującego jej] autorytetu, ze względdu na wysłanników [z innych gmin chrześcijańskich].
Po prostu chodziło o to, ze w świecie starożytnym żonate kobiety zakrywały sobie głowy na znak swojej godności i autorytetu małżonki. W Koryncie akurat nie było takiego obyczaju, co mogło zaszokować wysłanników [=aniołów, aggelos znaczy dosłownie "wysłannik" od "aggellein"=posyłać] z innych gmin chrześcijańskich obecnych na wspólnych zebraniach Koryntian.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
03-08-2005 10:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów