Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oaza & Odnowa
Autor Wiadomość
Spirit_of_Martin Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #46
 
Cytat:Chyba stresciles to, co jest najwazniejsze - po pierwsze i nijwazniejsze: Jezus. Zainteresowanie ksiedza tez jest wskazane, bo niektorzy wiem, ze sa tylko z przydzialu i jakos ich dana wspolnota szczegolnie nie fascynuje...

To jest tak oczywiste, że aż o tym zapomniałem napisać Język

Cytat:A jak juz jestem w topicu o innych niz Odnowa wspolnotach to powiem pare krytycznych slow o Oazie (z cala sympatia i szacunkiem dla konkretnych osob tam bedacych):
W ruchu Swiatlo-Zycie denerwuje mnie bardzo rozrosnieta warstwa instytucjonalna, polaczona z biurokracja... Jakies stopnie, funckje (nie mowie o diakoniach), ankiety, papiery...

Widzisz tak jak już napisałem nikt nikomu nic nie każe robić na siłę jezli komus to przeszkadza to nie widze problemu aby uczestniczył np w Odnowie (ba często polecam ludziom Odnowe jezli widze że nie czują sie dobrze w innym ruchu - i na odwrót) - z drugiej strony troszke demonizujesz i wyolbrzymiasz - ja trwam w Oazie już 9 miesięcy i nie pamietam abym podpisywał jakikolwiek papierek Oczko a stopnie no coż na tym polega formacja Oczko

Powtarzam i powtarzac zawsze bedę - problem to przedewszytkim my SAMI bo jezli coś przynosi dobro innym a nam akurat to nie pasuje to tylko i wyłącznie nasza indywidualna sprawa i nasz indywidualny problem - nigdy nie bedzie tak że coś podpasuje wszytkim - ale to problem w nas samych.

Zapraszam do serwisu Malach - tak?e serwis miasta G?ogów
Zainteresowany/a? Kliknij tu http://www.malach.org
23-09-2004 12:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #47
 
Spirit_of_Martin napisał(a):z drugiej strony troszke demonizujesz i wyolbrzymiasz - ja trwam w Oazie już 9 miesięcy i nie pamietam abym podpisywał jakikolwiek papierek Oczko
Bo nie byles na rekolekcjach oazowych... Zreszta nie bede wylewal tutaj wiecej swoich osobistych zali...

Spirit_of_Martin napisał(a):Powtarzam i powtarzac zawsze bedę - problem to przedewszytkim my SAMI bo jezli coś przynosi dobro innym a nam akurat to nie pasuje to tylko i wyłącznie nasza indywidualna sprawa i nasz indywidualny problem - nigdy nie bedzie tak że coś podpasuje wszytkim - ale to problem w nas samych.
Jesli cos komus pomaga, to ja sie z tego ciesze. Zwracam uwage tylko na pewne zjawiska...
23-09-2004 12:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Spirit_of_Martin Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #48
 
Cytat:Bo nie byles na rekolekcjach oazowych... Zreszta nie bede wylewal tutaj wiecej swoich osobistych zali...

No nie byłem ale znam ogromną wiekszość którzy byli i wszyscy prócz kliku jednostek byli zachwyceni...

Słuchaj i znowu musze powtórzyć że to my stwarzamy problem - jezli większość (znaczna) jest zadowolona po rekolekcjach oazowych to albo coś nie tak jest z nimi albo z tobą.

Ale tak naprawdę jest wszytko wporządku i znimi i z tobą, bo każdy ma swoje miejsce w kościele i jeden dobrze sie czuje w tym a inny w tym - i to zobowiązuje aby szanować i akceptować takie ruchy, a nie krytykowac bo akurat tobie to nie podpasowało - patrz kategoriami wiary a nie przez pryzmat włąsnych żali i niuansów.

A "pewne zjawiska" zdażaja się i zdażac sie będą wszędzie w każdej wspólnocie, w każdym społeczeństwie w każdej grupie ludzi- koniec kropka . Oczko

Zapraszam do serwisu Malach - tak?e serwis miasta G?ogów
Zainteresowany/a? Kliknij tu http://www.malach.org
23-09-2004 12:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #49
 
Spirit_of_Martin napisał(a):No nie byłem ale znam ogromną wiekszość którzy byli i wszyscy prócz kliku jednostek byli zachwyceni...
Z osob, ktore byly ze mna na 1 stopiu ze swoich wspolnot odeszla po nim prawie 1/3. Z roznych miast i roznych wspolnot...

Oczywiscie trzeba pamietac, ze wplyw na to wszystko ma wiele czynnikow.

Spirit_of_Martin napisał(a):Ale tak naprawdę jest wszytko wporządku i znimi i z tobą, bo każdy ma swoje miejsce w kościele i jeden dobrze sie czuje w tym a inny w tym - i to zobowiązuje aby szanować i akceptować takie ruchy, a nie krytykowac bo akurat tobie to nie podpasowało - patrz kategoriami wiary a nie przez pryzmat włąsnych żali i niuansów.
I ja Oaze jako ruch szanuje i cenie, bo robi jednak duzo dobrego. Znam osoby, ktorym naprawde pomogla, wiec chocby ze wzgledu na nie uwazam ten ruch za potrzebny. Ale to chyba nie odbiera mi prawa twierdzic, ze cos zlego sie w nim dzieje i warto to poprawic...
23-09-2004 12:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Spirit_of_Martin Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #50
 
Cytat:I ja Oaze jako ruch szanuje i cenie, bo robi jednak duzo dobrego. Znam osoby, ktorym naprawde pomogla, wiec chocby ze wzgledu na nie uwazam ten ruch za potrzebny. Ale to chyba nie odbiera mi prawa twierdzic, ze cos zlego sie w nim dzieje i warto to poprawic...

I właśnie paradoksalnie to jest najlepsze co może być dla każdego ruchu katolickiego Uśmiech - kiedy są błędy i kiedy sie pracuje nad tym aby je wyelimonować.

Nic lepszego wspólnocie sie zdarzyc nie może Uśmiech

Katastrofalnie jest kiedy wspólnota mysli że jest idealna i że wszytko co mogła zrobic aby naparwic coś już zrobiła - takiej wspólnocie nie wróże nic próczy rychłego upadku...

Zapraszam do serwisu Malach - tak?e serwis miasta G?ogów
Zainteresowany/a? Kliknij tu http://www.malach.org
23-09-2004 13:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #51
 
Sądzę, że porównanie obydwu ruchów jest w ogóle nie na miejscu...

To jakby porównywać ryby z wielorybami (poza tym, że pływają w tym samym morzu, nie ma wielkich podobieństw).

Kto inny jest adresatem Oazy. Inny jest charakter tego ruchu.
Kto inny jest adresatem Odnowy. Inny jest chrakter tego ruchu.

Jak wspomniał Ks. Siemieniewski można powiedzieć, że do Oazy trafiają raczej "kandydaci na chrześcijan". Jeżeli ktoś w podstawówce nie miał normalnego księdza od religii, to jego formacja albo się nie zaczęłą albo i nigdy nie zacznie. Oaza jest pierwszym momentem świadomego zbliżenia do Boga i Kościoła u ludzi w tym wieku w jakim jedzie się na 1 st. Formacja zaczyna się zresztą rok wcześniej i nikt, kto nie przeszedł rocznego kursu na 1 st. nie pojedzie. Oaza jest ruchem formacyjnym, skierowanym do ludzi młodych, nastolatków. Pojedź na 1 st. - tam są jeszcze dzieci - to coś w rodzaju "Zuchów" w harcerstwie. Faktycznie mając 19 lat nie warto zaczynać zabawy z Oazą, bo trzeba przejść wszystkie stopnie i pojechać z dziećmi (12 - 13 letnimi) na 1 st. To nie dlatego, że ktoś będzie krzywo patrzył, tylko dlatego jest trudne do realizacji, że trzeba się nastawić na rolę dziadka wśród dzieci.
Znowu trudno polecać wspólnotę Odnowy osobom mającym 12 - 13 lat. Odnowa znowu nastawiona jest raczej na wylanie darów Ducha Świętego i świadome z nich korzystanie. Skierowana do ludzi nieco bardziej dojrzałych. Sama nazwa wskazuje na pewne odrodzenie (więc trzeba się mieć z czego odradzać). Jak ja trafiłem do wspólnoty, to żeby przychodzić na spotkania trzeba było mieć 18 lat. Nie wiem, czy to słuszne - nie polemizuję z tym.
Odnowa zrodziła się z potrzeby serca ludzi dojrzałych i od początku zakładała pewną dojrzałość "adepta". Przynajmniej emocjonalną.

Gerwaz, piszesz o biurokracji w Oazie. A zobacz co napisał wcześniej Spirit of Martin: ile jest teraz kursów w Odnowie??? Czy to ta sama Odnowa w której kiedyś był jeden kurs i jedne rekolekcje (REO)??? I jeden dom formacyjny u Ks. Grefkowicza w Magdalence. I nic Odnowie nie brakowało. Jak zaczynacie sypać Kerygmatami, Filipami, Mojżeszami, Pawłami, to zaczynam się zastanawiać co to jest? Oaza? Może coś więcej niż Oaza? Zakon? Seminarium? Gdzie miejsce na powiew wiatru? Tchnienie ducha?

Coś tam trzeba wszędzie podpisać. Nawet na pielgrzymce hippiesów na Jasną Górę.
30-01-2005 12:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #52
 
b2 napisał(a):Pojedź na 1 st. - tam są jeszcze dzieci - to coś w rodzaju "Zuchów" w harcerstwie. Faktycznie mając 19 lat nie warto zaczynać zabawy z Oazą, bo trzeba przejść wszystkie stopnie i pojechać z dziećmi (12 - 13 letnimi) na 1 st. To nie dlatego, że ktoś będzie krzywo patrzył, tylko dlatego jest trudne do realizacji, że trzeba się nastawić na rolę dziadka wśród dzieci.
Tu akurat nie trafiles, chyba, ze masz na mysli 1st ODB (Oazy Dzieci Bozych) Język Standardowym wiekiem uczestnikow 1st jest ok 16 lat.

www.malach.tox.pl
30-01-2005 12:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #53
 
16 lat. Pierwszy stopień. To bardzo ciekawe. Pozmieniało się w Oazie, pozmieniało. A może Oaza w Białymstoku jakaś inna. Wywrotowa? Niedługo się dowiem, że żeby być animatorem w Oazie trzeba mieć magistra i podyplomówkę z resocjalizacji...
30-01-2005 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #54
 
b2 napisał(a):Gerwaz, piszesz o biurokracji w Oazie. A zobacz co napisał wcześniej Spirit of Martin: ile jest teraz kursów w Odnowie??? Czy to ta sama Odnowa w której kiedyś był jeden kurs i jedne rekolekcje (REO)??? I jeden dom formacyjny u Ks. Grefkowicza w Magdalence. I nic Odnowie nie brakowało. Jak zaczynacie sypać Kerygmatami, Filipami, Mojżeszami, Pawłami, to zaczynam się zastanawiać co to jest? Oaza? Może coś więcej niż Oaza? Zakon? Seminarium? Gdzie miejsce na powiew wiatru? Tchnienie ducha?

Coś tam trzeba wszędzie podpisać. Nawet na pielgrzymce hippiesów na Jasną Górę.

A co ma wspólnego biurokracja z kursami? Pytam bo użyte słowo jest całkowicienie nie adekwatne do jego znaczenia! I co trzeba podpisać? Nie mów, że chodzi ci o np. ogłoszenie Jezusa Panem, bo to tylko jakaś pomocna praktyka....

Chyba za bardzo pochopnie z ilości kursów wyciągnołeś wniosek, że to źle. I znów nie odpowiednie użycie znaczenia słów: seminarium, zakon. No co ty, jeszcze w Odnowie nie mieszkamy razem. /wiem, czepiam się/

Popytaj ludzi czy te kursy im coś dały a nie odarazu "walisz". Mi osobiście i wielu innym osobom dały bardzo dużo i były prawdziwym tchnieniem Ducha Świętego! :aniol:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
30-01-2005 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #55
 
b2 napisał(a):16 lat. Pierwszy stopień. To bardzo ciekawe. Pozmieniało się w Oazie, pozmieniało. A może Oaza w Białymstoku jakaś inna. Wywrotowa? Niedługo się dowiem, że żeby być animatorem w Oazie trzeba mieć magistra i podyplomówkę z resocjalizacji...
No coz - mowie ci jak jest. A moze w Bialymstoku jest tylko ODB? Wtedy to by sie zgadzalo, bo tam tez sa stopnie :]

Gregoriano napisał(a):Mi osobiście i wielu innym osobom dały bardzo dużo i były prawdziwym tchnieniem Ducha Świętego!
Wbije sie w ta wymiane zdan i powiem, ze wlasnie takie zorganizowane formy koliduja mi z okresleniem "tchnienie Ducha", bo mam wrazenie, ze to proba wcisniecia Go w jakies okreslone ramy. CO nie znaczy, ze ludziom te kursy nic nie daja.

Pozdrawiam

[ Dodano: Nie 30 Sty 2005 23:48 ]
b2 - moze cie to zdziwi, ale w oazie jednak tez kladzie sie nacisk na dojrzalosc (rowniezs emocjonalna) uczestnikow. A, ze w praktyce jest roznie, to inna sprawa, ale jestem gotow pojsc o zaklad o ulubione czesci ciala, ze w Odnowie tez zdarzaja sie przypadki niedojrzalych osob.

www.malach.tox.pl
30-01-2005 23:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #56
 
Oczywiście, kursy to dobra rzecz - ja powiedziałem to w sensie takim, by wykazać różnice między Oazą a Odnową, gdzie w tej ostatniej kładziono większy nacisk na iluminację niż na formację czysto intelektualną. Jednocześnie wprowadzanie podobnej formacji i jak to Wy mówicie, głoszenie schematycznego Kerygmatu zaciera te istotne różnice pomiędzy ruchami, sprawiając, że nie wiadomo w zasadzie po co ta wielość.
Z jednej strony to nic złego.

Oczywiście momentami się czepiam ale tak sobie teraz pomyślałem (po tym przerzucaniu się zakonem): fajnie, gdyby Wspólnota mieszkała razem, nie???
30-01-2005 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #57
 
b2 napisał(a):Oczywiście momentami się czepiam ale tak sobie teraz pomyślałem (po tym przerzucaniu się zakonem): fajnie, gdyby Wspólnota mieszkała razem, nie???

Moje mażenie Uśmiech
30-01-2005 23:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #58
 
Gerwaz napisał(a):Wbije sie w ta wymiane zdan i powiem, ze wlasnie takie zorganizowane formy koliduja mi z okresleniem "tchnienie Ducha", bo mam wrazenie, ze to proba wcisniecia Go w jakies okreslone ramy. CO nie znaczy, ze ludziom te kursy nic nie daja.

a co to znaczy nie wciskać Ducha Świętego w ramy?
na kursach przekazywane są konkretne treści a Ducha Świętego nikt tam zupełnie nie ogranicza, raczej bym rzekła że stwarza się podatny grunt na Jego tchnienie...

szczerze to podejście, typu że Duch Święty wszystko pokaże i skupianie sie na Jego tchnieniach bez pogłebiania wiedzy, którą też te kursy dają, jak i oczywiście przede wszystkim czytanie, to dla mnie naiwność, tym bardziej jeśli jest się np. animatorem - bo wypadałoby znać odpowiedzi na pytania ludzi

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
31-01-2005 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lubsia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #59
 
Drogi b2 nie wiem jak jest u was w Bialymstoku ale w naszej diecezji na 1st ONŻ (Oazy Nowego Życia) są osoby w wieku 15-16 lat. 12-13 latki sa jak juz wspomniał Gerwaz na ODB (Oaza Dzieci Bożych).

b2 napisał(a):Faktycznie mając 19 lat nie warto zaczynać zabawy z Oazą
Myśle, że jeżeli ma to być tylko zabawa to niewarto zaczynać tego w żadnym wieku i w żadniej wspólnocie, bo tu nie o to chodzi.


b2 napisał(a):Niedługo się dowiem, że żeby być animatorem w Oazie trzeba mieć magistra i podyplomówkę z resocjalizacji...
Nie!! Żeby być animatorem w Oazie trzeba mieć skonczoną formację podstawową, zaleca się również później specjalne rekoleksje dla animatorów.
aaa no i żeby pojechać na Oaze letnia jako animator trzeba miec ukończony kurs wychowawcy kolonijnego. Uśmiech


Pozdrawiam :aniol:

Chwy? mnie i nie?, niech niebo bli?ej b?dzie
Tak bardzo chc? w ramionech skry? si? Twych.
02-02-2005 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bulion Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #60
 
Lubsia napisał(a):aaa no i żeby pojechać na Oaze letnia jako animator trzeba miec ukończony kurs wychowawcy kolonijnego. Uśmiech

W ruchu od 7 lat jestem i pierwszy raz słysze :roll:

Oficjalna strona M?odych diecezji zielonogórsko gorzowskiej!!
Zapraszamy na: http://www.ddm.org.pl

Kontakt ze mn?:
B.Dobrzynski@kuria.zg.pl
admin@ddm.org.pl
02-02-2005 18:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów