Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kiedy pierwszy raz, Bog ujawnil sie ludziom i komu?
Autor Wiadomość
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Kiedy pierwszy raz, Bog ujawnil sie ludziom i komu?
Witam!
Neka mnie pytanie kiedy?, kiedy to bylo i czy jest to opisane w Pismie Swietym.
Dlaczego Bog wybral narod zydowski, przeciez kiedys musieli zyc jak poganie, nie majác pojecia o istnieniu Boga.
Jeszcze jedno pytanie odnosnie Pisma Swietego, w ewangeli Sw. Mateusza na samym poczátku podany jest rodowod Jezusa, poczáwszy od Abrahama. Po drodze pojawia sie tekst "Obed byl ojcem Jessego. Jesse byl ojcem krola Dawida" skád nagle z tego ubogiego pokolenia wyrosl krol?
21-08-2005 11:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:skád nagle z tego ubogiego pokolenia wyrosl krol?

Przepraszam, że zapytam... A znasz historię Dawida? Na króla wybrał go sam Bóg, jeszcze jak był młodzieńcem. Nic nie szkodzi, że Dawid był wcześniej pasterzem. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Trochę przypomina mi to obrazek rodem z końca lat 80-tych. Jak robotnik mógł zostać prezydentem? Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
21-08-2005 11:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Witam Offce!
No wlasnie nie znam tej historii, a gdzie moge o tym poczytac? Dysponuje tylko Nowym Testamentem i to w wersji pigulki.
21-08-2005 12:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ten fakt podałam Ci z Biblii w obrazkach dla dzieci :mrgreen: więc był to skrót i ogólny zarys dlaczego Dawid został królem. Wybrał Go po prostu Bóg, już od początku. Dawid był bardzo odważnym i bogobojnym człowiekiem. Pamiętasz historię jak Dawid walczył z parę razy większym od siebie Goliatem uzbrojonym po zęby i jak go przechytrzył mając do dyspozycji tylko marną procę z kamieniami. Kiedy dawid był młody, zabił kiedyś lwa gdy ten zbliżył się i chciał porwać jedną z owiec...
Dużo więcej o Dawidzie znajdziesz na pewno w Starym Testamencie zwłaszcza w obu Księgach Samuela. Jeśli się nie mylę jest tam cała historia Dawida. Zapodam może fragment, który odpowie chyba na Twoje pytanie:

Cytat:1 Rzekł Pan do Samuela: «Dokąd będziesz się smucił z powodu Saula? Uznałem go przecież za niegodnego, by panował nad Izraelem. Napełnij oliwą twój róg i idź: Posyłam cię do Jessego1 Betlejemity, gdyż między jego synami upatrzyłem sobie króla». 2 2 Samuel odrzekł: «Jakże pójdę? Usłyszy o tym Saul i zabije mnie». Pan odpowiedział: «Weźmiesz ze sobą jałowicę i będziesz mówił: "Przybywam złożyć ofiarę Panu". 3 Zaprosisz więc Jessego na ucztę ofiarną, a Ja wtedy powiem ci, co masz robić: wtedy namaścisz tego, którego ci wskażę». 4 Samuel uczynił tak, jak polecił mu Pan, i udał się do Betlejem. Naprzeciw niego wyszła przelękniona starszyzna miasta. [Jeden z nich] zapytał: «Czy twe przybycie oznacza pokój?» 5 Odpowiedział: «Pokój. Przybyłem złożyć ofiarę Panu. Oczyśćcie się3 i chodźcie złożyć ze mną ofiarę!» Oczyścił też Jessego i jego synów i zaprosił ich na ofiarę. 6 Kiedy przybyli, spostrzegł Eliaba i mówił: «Z pewnością przed Panem jest jego pomazaniec». 7 Pan jednak rzekł do Samuela: «Nie zważaj ani na jego wygląd, ani na wysoki wzrost, gdyż nie wybrałem go, nie tak bowiem człowiek widzi <jak widzi Bóg>4, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce». 8 Następnie Jesse przywołał Abinadaba i przedstawił go Samuelowi, ale ten rzekł: «Ten też nie został wybrany przez Pana». 9 Potem Jesse przedstawił Szammę. Samuel jednak oświadczył: «Ten też nie został wybrany przez Pana». 10 I Jesse przedstawił Samuelowi siedmiu swoich synów, lecz Samuel oświadczył Jessemu: «Nie ich wybrał Pan». 11 Samuel więc zapytał Jessego: «Czy to już wszyscy młodzieńcy?» Odrzekł: «Pozostał jeszcze najmniejszy5, lecz on pasie owce». Samuel powiedział do Jessego: «Poślij po niego i sprowadź tutaj, gdyż nie rozpoczniemy uczty, dopóki on nie przyjdzie». 12 Posłał więc i przyprowadzono go: był on rudy6, miał piękne oczy i pociągający wygląd. - Pan rzekł: «Wstań i namaść go, to ten». 13 Wziął więc Samuel róg z oliwą i namaścił go pośrodku jego braci. Począwszy od tego dnia duch Pański opanował Dawida. Samuel zaś udał się z powrotem do Rama.

Dawid w łaskach monarchy

14 Saula natomiast opuścił duch Pański, a opętał go duch zły, zesłany przez Pana7. 15 Odezwali się do Saula jego słudzy: «Oto dręczy cię duch zły, [zesłany przez] Boga. 16 Daj więc polecenie, panie nasz, aby słudzy twoi, który są przy tobie, poszukali człowieka dobrze grającego na cytrze. Gdy będzie cię męczył zły duch zesłany przez Boga, zagra ci i będzie ci lepiej». 17 Saul odrzekł sługom: «Dobrze, wyszukajcie mi człowieka, który by dobrze grał, i przyprowadźcie go do mnie!» 18 Na to odezwał się jeden z dworzan: «Właśnie widziałem syna Jessego Betlejemity, który dobrze gra. Jest to dzielny wojownik, wyćwiczony w walce, wyrażający się mądrze, mężczyzna piękny, a Pan jest z nim». 19 Saul wyprawił posłańców do Jessego, by powiedzieli: «Przyślij mi twego syna, Dawida, który jest przy owcach». 20 Jesse wziął pięć8 chlebów, bukłak wina oraz jednego koziołka i przez swego syna Dawida posłał to Saulowi. 21 Dawid przybył do Saula i przebywał z nim. Saul pokochał go bardzo. Dawid stał się jego giermkiem. 22 Kazał więc Saul powiedzieć przez posłańców Jessemu: «Chciałbym zatrzymać u siebie Dawida, gdyż mi się spodobał». 23 A kiedy zły duch zesłany przez Boga napadał na Saula, brał Dawid cytrę i grał. Wtedy Saul doznawał ulgi, czuł się lepiej, a zły duch odstępował od niego.

A namiary to: 1Sm, 16;1-23

Jeśli nie masz Biblii to polecam oczywiście kupić, a jeśli nie to : http://www.biblia.pl
:krzywy:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
21-08-2005 16:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Offca dziéki za te informacje i za link!
21-08-2005 16:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Używaj na chwałę Bożą :wink:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
21-08-2005 16:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
A ja tak przy okazji dodam, że Izraelici nie byli od początku narodem monoteistycznym. Może to kogoś zdziwi, ale są w Biblii śladowe teksty świadczące o kulcie henoteistycznym dawnych Żydów.

Wyjścia 15,11 Któż jest pośród bogów równy Tobie, Panie, w blasku świętości, któż Ci jest podobny, straszliwy w czynach, cuda działający!

Powtórzonego Prawa 4,7 Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy?


Jozuego 22,22 Jahwe, Bóg bogów; Jahwe, Bóg bogów, wie to dobrze, i Izrael powinien również wiedzieć: jeśli to był bunt lub jeśli to była niewierność względem Pana, niech nas nie wybawi jeszcze tego dnia!


2Kronik 2,4 Dom ten, który ja buduję, będzie wielki, albowiem nasz Bóg większy jest od wszystkich bogów.


Psalmów 86,8 Nie ma wśród bogów równego Tobie, Panie, ani czegoś takiego jak Twoje dzieło.

Psalmów 97,9 Tyś bowiem, Panie, wywyższony - ponad całą ziemię i niezmiernie wzniosły pośród wszystkich bogów.


Daniela 3,90 Wszyscy bogobojni, błogosławcie Pana, Boga bogów, chwalcie i wysławiajcie, bo na wieki Jego łaskawość.


[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
21-08-2005 20:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Proszę Księdza, ja zawsze myślałem, że jeśli w ST jest mowa o "bogach" i przyrównywanie ich do JHWH, to chodzi o to, że ci pogańscy "bogowie" nic nie znaczą, bo to tylko posążki uczynione ludzką ręką. W takim kontekście to rozumiałem i niektóre przypisy w BT też to tak tłumaczyły.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
22-08-2005 21:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Bo i tak jest w większości tekstów biblijnych ST. Te, które wynotowałem (może to nie wszystkie) są bardzo stare i są śladem po dawniejszych, henoteistycznych, wierzeniach Żydów.
Henoteizm, dla "niewtajemniczonych", to wiara w wielu Bogów, z których jeden jest pierwszy, bez porównania najpotężnieszy, "bóg bogów".
Z tej wiary w sposób naturalny miała, według wielu biblistów, ewoluować wiara w Jedynego Boga.
W sensie wiary, zbawienia, to nic nie zmienia. Jest o jednak jakaś tam ciekawostka.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
23-08-2005 00:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus!

Witam Ksiedza
Mam pytania, czy jest wiadome co oznacza slowo Bog i skad pochodzi? moze jest gdzies odnotowane pierwsze pojawienie sie tego slowa?, czy Bog sam sie tak nazwal?
23-08-2005 03:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Wydaje mi się, że ten temat już gdzies był, o Jahwe

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-08-2005 11:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Bóg miał wiele imion i wcale JHWH nie jest najstarszym, tym jedynym. Bóg objawiał sie ludziom na długo przed Mojżeszem.

Nie znamy najstarszych imion Boga (a szkoda, bo nazwanie Tego, Który Jest Nienazwany to było wielkie osiągnięcia myśli ludzkiej. Najstarsze imiona Boga nam znane poczodzą sprzed około 10 tys. lat.

Oczywiście język słowiański także musiał wynaleźć nazwę dla Nienazwanego.
Język słowiański wywodzi sie z języka staroirańskiego poprzez perski.

Nazwa "Bóg (Boga) nawiązuje do indoeuropejskiego rdzenia "bhag" - przydzielać, a więc do skuku tej czynności: udział, dola, bogactwo, szczęście, dobry los (staroindyjskie "bhaga"); stąt też wywodzą sie słowa: bogaty, zboże, nieboże, do boga (taki staropolski zwrot).
Konkretnie "Bhaga", "Baga", "Bog" w postaci "nazwy działającego" oznacza "Osobę Przydzielającą", "Dawcę", "Pana Dającego Pomyślny Los", "Darzącego bogactwem i dobrą dolą". W tym duchu zaistniała starosłowiańska nazwa: "Dadźbóg".

Ostatecznie słowiańska nazwa "Baga" (Bóg, Bog, Boh, Big, Buh) ma harakter humanistyczno-historyczny. Ten "Ktoś" to Istota Wszechmocna, dająca pomyślny los, istnienie, nieustanne trwanie, doskonałość, decydująca o dobrej lub złej egzystencji, objawiająca osobową relację do osoby ludzkiej, indywidualnej i zbiorowej.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
23-08-2005 13:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Niech bedzie chwala na wieki Chrystusowi!

ks. Arkadiusz napisał(a):Bóg objawiał sie ludziom na długo przed Mojżeszem.
To bardzo interesujace, ze Bog probowal dotrzec do ludzi duzo, duzo wczesniej.

ks. Arkadiusz napisał(a):Nie znamy najstarszych imion Boga
Chyba sie nie myle, ze Bog mowi o sobie (Ja jestem Alfa i Omega-poczatkiem i koncem), chociaz z drugiej strony jak to ksiadz napisal
ks. Arkadiusz napisał(a):nazwanie Tego, Który Jest Nienazwany to było wielkie osiągnięcia myśli ludzkiej
, narodzilo sie w umyslach ludzi pod wplywem mocy Ducha Swietego, bo chyba Bog by nie chcial zeby nazywano Go w niestosowny sposob.

Musze sie przyznac Ksiedzu, ze ostatnio moja wiara przezywa kryzys(ale nie jest to kryzys bardzo gleboki, ale jest) i stad moje pytania o przeszlosc, o historie, ktora pomoze podbudowac mi moje filary, bo chyba to jest tez dobra droga zeby sie wzmocnic. Nekaja mnie ostatnio dziwne mysli, ktorych od kiedy zrozumialem ze Jezus mnie kocha, nigdy przedtem nie mialem- przychodzi mi do glowy to, ze cala ta wiara jak i inne to wymysl ludzki. Podejrzewam ze to skutek tego, ze dawno nie bylem u spowiedzi.

Pozdrawiam ksiedza serdecznie i Offce, i innych forumowiczow.
23-08-2005 20:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Drogi Iraklifie, to co przeżywasz, chyba każdy normalny i zdrowy chrześcijanin przynajmniej raz w życiu przeżył Uśmiech Moja wiara obecnie też przeżywa nie jeden kryzys. Sama mam mnóstwo pytań i wątpliwości i też niedawno zastanawiałam się nad tym, czy chrześcijaństwo to nie wymysł ludzki... Niedawno? Chyba nawet dzisiaj jeszcze. Ale jak powiedział ks. Twardowski: Wiara to 24h pytań na dobę i jedna minuta pewności.
Coś w tym chyba jest. Ale chyba warto żyć dla tej nawet jednej minuty pewności Oczko
Pozdrawiam.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-08-2005 22:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
A czy przypadkiem Bóg nie objawił / ujawnił się po raz pierwszy Adamowi i Ewie w Raju :?:

Szczęśliwy

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
31-08-2005 20:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów