Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odpowiedzialność za rozwód ?
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #286
 
Janunge napisał(a):że nie zawsze związek niesakramentalny jest grzeszny.

Grzeszny jest zawsze, domyślam się, że co innego miałeś na myśli że życie w takim związku poza aspektem cudzołóstwa nie musi być niemoralne :?:

Janunge napisał(a):A jeśli nie mają pełnej świadomości czynu , to jak związek ma być ważny??

I to jest przerażające. Otoczka się liczy, wesele, sukienka, a wszelkie konsekwencje duchowe isd często w kąt.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
19-10-2010 20:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #287
 
Annnika napisał(a):Grzeszny jest zawsze, domyślam się, że co innego miałeś na myśli że życie w takim związku poza aspektem cudzołóstwa nie musi być niemoralne


To prawda ale gdy ci żyjący w związku niesakramentalnym mają ponad 60 - 70 lat i żyją jak brat i siostra wtedy biskup może dać dyspensę na przyjmowanie sakramentów
Ale problem nie znika

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
19-10-2010 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kredka198 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #288
 
aleksab, serio? nie slyszalam nic o tym - gdzie to znalazlas?

"uśmiechaj się także do Boga z miłością przyjmując Jego wole" - Św. Franciszek z Asyżu

"Just because a pregnancy may be unwanted doesn't mean that the baby is!"

"...I will walk on the water and You will catch my if I fall.."
19-10-2010 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #289
 
kredka198 napisał(a):aleksab, serio? nie slyszalam nic o tym - gdzie to znalazlas?

Jeśli żyją z sobą, jak brat z siostrą, co w tym wieku jest raczej normalne..... to....?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
19-10-2010 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #290
 
Wojtek37 napisał(a):Jeśli żyją z sobą, jak brat z siostrą, co w tym wieku jest raczej normalne..... to....?

To wtedy pomimo związku niesakramentalnego po otrzymaniu dyspensy biskupa mogą normalnie przystępować do wszystkich sakramentów świętych

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
19-10-2010 22:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #291
 
Białe małżeństwo :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
20-10-2010 14:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #292
 
Ja znam inną możliwość. Nie wiem jak jest ze staruszkami, natomiast na pewno jest tak, że związek niesakramentalny, którego nie można przerwać, głównie ze względu na małoletnie dzieci, może przystępować do sakramentów poza swoją parafią (ze wzgl. na zgorszenie), o ile rzeczywiście żyją w całkowitej abstynencji seksualnej i czystości jak brat i siostra, a po odchowaniu potomstwa postanawiają się rozstać.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
20-10-2010 14:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #293
 
Wojtek37 napisał(a):Jeśli żyją z sobą, jak brat z siostrą, co w tym wieku jest raczej normalne..... to....?
Wojtku - co jest normalne? - abstynencja w wieku 60-70 lat? :mrgreen: - nic podobnego. Abstynencja w tym wieku jest nienormalna. Oczywiście - chodzi mi tylko o abstynencję ze względu na wiek, pomijam inne aspekty abstynencji.

omyk napisał(a):Nie wiem jak jest ze staruszkami

Hmm- 60 lat to wcale jeszcze nie staruszkowie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
20-10-2010 15:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kredka198 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #294
 
strauszkowie.. hmm to chyba kwestia tego jak kto sie czuje 43latek moze wcale nie byc dorosly tak jak 15 wcale nei musi byc dzieckiem ...

"uśmiechaj się także do Boga z miłością przyjmując Jego wole" - Św. Franciszek z Asyżu

"Just because a pregnancy may be unwanted doesn't mean that the baby is!"

"...I will walk on the water and You will catch my if I fall.."
20-10-2010 15:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #295
 
omyk napisał(a):2-letnie dziecko nic o życiu nie wie, i dlatego dobry Ojciec ustanawia mu ziemskich opiekunów - rodziców. Im jednak dalej w las, tym więcej drzew, więc dorosły człowiek bierze już odpowiedzialność sam za siebie i w wolności odpowiada przed samym Bogiem za swoje decyzje.
Porównywałem tu dorosłego człowieka do 2-latka, bo tak samo jak 2-latek - po macoszemu przemierza ten świat - 2-latek materialny a owy nieszczęśnik duchowy. Można karać go za to, że nie jest łatwowierny?
omyk napisał(a):Samobójstwo nigdy nie jest przyczyną
Nigdy nie mów nigdy Oczko

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
20-10-2010 15:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #296
 
Ja to 60-70 zrozumiałam jako przenośnię, a nie jakąś granicę wiekową.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
20-10-2010 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #297
 
Acha Pomysł :wink: :mrgreen:

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
20-10-2010 18:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #298
 
Annnika napisał(a):Białe małżeństwo

Nie, znaczy później może w starszym wieku to wiadomo ale ja mowie o ludziach po rozwodzie którzy żyją w związku niesakramentalnym i dochodzą do wieku powiedzmy tych 60 - 70 lat i przestaje w ich związku dochodzić do kontaktów seksualnych. wtedy ci ludzie po cywilnym żyją z sobą jak brat i siostra i wtedy gdy ci luzie już są w podeszłym wieku , wiadomo że ich czas się zbliża no bo to naturalne to wtedy biskup może udzielić pozwolenia na przystępowanie takich osób do sakramentów świętych z
powrotem

omyk napisał(a):Ja to 60-70 zrozumiałam jako przenośnię, a nie jakąś granicę wiekową.

no bo wiadomo że zawsze jest inaczej z wiekiem i zależy od jednostki więc podałam przykładowo

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
20-10-2010 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #299
 
Zaintrygowała mnie jedna sprawa, czy nie uważacie, że jest w tym jakaś przewrotność, nie współżyć ze sobą kiedy prędzej robiło się to nagminnie, a kiedy chuci zabrakło "udajemy" że jest wszystko ok, a jak żyje jeszcze osoba pozostawiona, lub czeka się z utęsknieniem na jej zgon, bo wtedy można już dokładnie wszystko....?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
21-10-2010 07:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #300
 
Wojtek37 napisał(a):czy nie uważacie, że jest w tym jakaś przewrotność, nie współżyć ze sobą kiedy prędzej robiło się to nagminnie, a kiedy chuci zabrakło "udajemy" że jest wszystko ok
=D> =D> =D>

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
21-10-2010 08:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów