Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja ewangelizacyjna kapłanów, a parafie.
Autor Wiadomość
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Misja ewangelizacyjna kapłanów, a parafie.
Nurtuje mnie jedna rzecz. Dlaczego w parafiach(myślę o małych miasteczkach, w tym moim) nie ma żywej wspólnoty ewangelizacyjnej, jedynie Koła Przyjaciół RM, w których średnia wieku wynosi nie przesadzając ponad 60 lat? A co z młodymi, którzy afiszują się jako "pokolenie JPII"? Z mojego otoczenia niewielu jest takich, którzy potrafią żyć Bogiem na codzień i utożsamiać się ze swoją wiarą, choć tylko jednostki z sazerokiego grona moich znajomych są innowiercami( przepraszam za te wyrażenie). Dlaczego w parafiach nie współpracuje się z młodzieżą? Podam przykład: Do mojej parafii przyszedł wikary, neoprezbiter. Niedawno dowiedziałem się, że nie założy wspólnoty dla młodzieży, ponieważ mimo najszczerszych chęci nie uzyskał na to zgody proboszcza. Pytam się więc, dlaczzego?
Moim zdaniem duchowni powinni sami wyjść do ludzi z jakąś inicjatywą, w końcu to oni są Duszpasterzami, a ta nazwa obowiązuje do działalności w imię Chrystusa. Młodzi z pewnością pójdą za Nimi, jeśli tylko Ci wyjdą do nich.
Uprzejmie proszę o odpowiedzi.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
24-08-2005 19:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cześć Ajfen :!: Uśmiech

Ciesze się, że sie u nas pojawiłeś. To naprawde smutne co piszesz Smutny
Na poczatek chciałbym się Ciebie zapytać, abyś napisał coś o miejscowości Kętrzyn. A dokładnie ile jest w tej miejscowości parafii :?: Czy naprawdę jedyną wspólnotą jest RM :?:

Wydaje mi się, że aby powstała także wspólnota RM potrzeba było interwencji właśnietych ponad 60letnich osób.
Może ks. proboszcz czuje sie u siebie zbyt wygodnie :?: Boi sie zadymy Duży uśmiech Pewnikiem nie wie na co stac Młodych Uśmiech

Praponuje Ci uderzyc może nie odrazu do Proboszcza ale do wikarego. Jak masz kumpli, którzy chca także to idxcie wszyscy. powiedźcie, że chcecie :!:
24-08-2005 20:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Niom, moim zdaniem trzeba wiercić dziury w brzuchu księżom w parafiach, jeśli nie ma w nich żadnej młodzieżowej wspólnoty, czy chociaż spotkań dla młodych. Jeśli Wy tego bardzo chcecie, to już pierwszy duży krok do sukcesu, naprawdę. Podobnie jak Daidoss myślę, że powinniście uświadamiać różniście i jak najczęściej księży, proboszcza, że chcecie, aby powstała jakas wspólnota właśnie dla Was! No bo trudno, żebyście chodzili wielbić Pana do wspólnoty w której dominuje starszyzna. Młodym trzeba czegoś żywego - wiem bo też jestem jeszcze młoda Oczko
I smutne to bardzo, że księża ignorują Wasze prośby i propozycje. Młodzi są przyszłością Kościoła, a jak nie daje im się szansy zaistnieć i zjednoczyć w jakiejś wspólnocie, to potem niech się nikt nie dziwi że jest ich tak mało w Kościele. Moim zdaniem bardzo brzydko ze strony proboszcza.

[ Dodano: Sro 24 Sie, 2005 ]
Wiem o dwóch wspólnotach Odnowy w Kętrzynie przy św. Brata Alberta i przy św. Jerzego, no ale niestety nic więcej na ten temat nie powiem Smutny No może tyle, że w jednej z nich jest były siatkarz Janek, bardzo sympatyczny człowiek :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
24-08-2005 20:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Offca napisał(a):Wiem o dwóch wspólnotach Odnowy w Kętrzynie przy św. Brata Alberta i przy św. Jerzego

my też wiemyUśmiech
chodzi o to, że nie ma u nas wspólnoty ŻYWEJ- czyt. takiej, która przyciągałaby młodych.
W Albercie i Jerzym wspólnoty owszem, są, ale średnia wieku ich członków skutecznie zniechęca młodychUśmiech
byla u nas wspólnota młodzieżowa, a jakże... ale wspaniały x.Preuss musial zmienic placówkę, a zaangazowani ludzie powyjezdzali na studia, i tak się skończyło.

Ale, jest nadzieja- w św. Jerzym zmieniła się zupełnie kadra kapłanów- jest neoprezbiter z Olsztyna (Owieczka/ffieczka?Uśmiech/ , powinnaś kojarzyć!) , jest szansa na Światło- życie.
Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

fakt faktem, że przyciągnąć młodych ludzi jest trudno... szczególnie jesli sprawa rozbija się o księży diecezjalnych.
w większychmiastach są Jezuici, Dominikanie... oni mają charyzmat pracy z młodzieżą.

Z Bogiem!

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-08-2005 22:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Tak, a jak się ten ksiądz z Olsztyna nazywa? Uśmiech
A w ogóle widzę, że się z Ajfenem znacie Uśmiech Fajnie, że jesteście - zawsze jakieś nowe ziomki z Warmińsko Mazurskiego ;P

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
24-08-2005 22:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
x. Adrian Bieniasz- o nim mowa...

A odnośnie woj Warm-Maz- nie ma tu nikogo więcej oprócz nas?

Pozdrawiam!!

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-08-2005 22:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Aslan napisał(a):x. Adrian Bieniasz- o nim mowa...

A odnośnie woj Warm-Maz- nie ma tu nikogo więcej oprócz nas?

A to nie znam - przynajmniej nie z parafii po których ja się szfendam :krzywy:

Jest jeszcze Julia z Olsztyna, a reszta jeśli jakaś jest to się nie udziela w dyskusjach Smutny Ale dobrze, że Wy jesteście Uśmiech
A co do ewangelizujących księży (żeby nie było aż tak bardzo nie na tamat Oczko ), to ja jeżdżę sobie od czasu do czasu na różne rekolekje które prowadzone są i przez świeckich i właśnie przez księży. To się ceni Uśmiech Dobra ewangelizacja może być też z ambony na mszy, wystarczy chyba chcieć i dobrze przygotować kazanie Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
24-08-2005 22:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Offca napisał(a):Dobra ewangelizacja może być też z ambony na mszy, wystarczy chyba chcieć i dobrze przygotować kazanie

o czym świadczy przykład x. Przemka Nowaka, tez niedawno wyświęconego, który u nas w św. Katarzynie ewangelizował przez dwa lata...

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-08-2005 22:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
o co chodzi? Ofieczka mnie tu wołała... Adriana kojarze, bo to kumpel z wydziału.
w tym roku z Kętrzyna kilku chyba było, al;e na pewno teraz sa z Kętrzyna diakoni, m.in. dn Karol G. Oczko

a tak na temat bardziej, to... jeśli chodzi o rzyciągających młodzierz księży to u mnie jest ksiadź który bardzo chętnie jeździ wszędzie z młodzieżą, ks. Andrzej W. Natomiast z mojej parafii chyba w lutym przenieśli do Olsztyna chyba na Jaroty czy jakoś tak chyba do parafii Maryi dziewicy, albo jakos podobnie ks. Mariusza D., który próbował coś organizować w kwestii spotkań dla młodzieży. Sam był w Ruchu Rodzin Nazaretańskich, więc w tym duchu sie spotykaliśmy, do czau kiedy decyzja apcypapy zmienił parafię Smutny

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
24-08-2005 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Julia napisał(a):do czau kiedy decyzja apcypapy zmienił parafię


szkoda. Moim zdaniem Arcybiskup powinien lepiej rozeznawać, kto ma jaki charyzmat. a szczególnie, jeśli chodzi o pracę z młodzieżą.

oczywiście, że są księża pracujący z młodzieżą. zmierzam jednak dotego, że to nie moze byc tylko sprawa kapałana- organizacja wspólnoty, ale tez- moze i przede wszystkim- młodych.
niniejszym pozdrawiam kolejną siostrę z Warm-Maz!!

Z Bogiem

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-08-2005 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
również pozdrawiam przedmówcę.., Oczko
nie wiem jak to jest w tej kwestii, ale mogę zapytać bpa Jacka, jak sie z nim spotkam na zajęciach.

A jeśli chodzi o inicjatywę młodzieży, to ja już kilka razy próbowałam rozmawiać z księdzem na temat zorganizowania jakiejś może na początek grupy modlitwenej, a potem wspólnoty, jednak ks. Andrzej raczej sie w tym nie widzi, a proboszcz w sumie stwierdził, że jesli chodzi o Odnowę to... najpierw by musiałyy być rekolekcje.
Teraz mamy nowego wikarego, ks. Tomka R. węc może z nim pogadam i coś se zacznie dziać, bo wydaje mi się, że on ma dobry kontakt z młodymi... bo widzę potrzebę zorganizowania cegos dla młodych w mojej parafii... Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
24-08-2005 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #12
 
zazdroszcze Wam,że w waszych parafiach istnieją Wspólnoty Smutny
08-07-2007 20:49
Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Z tego co wiem to nawet w niewielkich miejscowościach są np.KSM-y,ale są miejscowości z kościołami rzymskokatolickimi lecz bez wspólnot.Papież podkreślał wielokrotnie rolę wspólnot modlitewnych i apostolskich.Jako Karol Wojtyła wiele czasu poświęcił duszpasterstwu młodzieży.Wzór do naśladowania mamy, ale naśladowców mało.Ale nie traćmy nadziei,że rola wspólnot zacznie być rozumiana i doceniana.Garstka ludzi widzi w tym dewocję,ale czy sami rozumieją czym jest wspólnota? Kiedy w końcu znikną uprzedzenia na temat wspólnot modlitewnych? W takich wspólnotach rozwija się wiara i powołanie.Jeśli ktoś uprzedzony zabroni głęboko wierzącemu kontaktu ze wspólnotą,bo widzi w tym dewocję, to uwzględni się to na Sądzie Ostatecznym.

Jeśli chodzi o ewangelizację parafii to potrzeba księdza z charyzmą,autentycznie powołanego.Wtedy i wspólnoty się pojawią.Ale potrzeba też inicjatywy od nas np.rozmowy z księdzem w tej sprawie.Zapewne z czasem znajdą się chętni do działania we wspólnocie.I ważne:wspólnota przynajmniej raz w miesiącu powinna mieć własną Mszę Świętą i czynnie powinna się w nią angażować.Eucharystia to centrum.
11-07-2007 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inis Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 222
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
A ja mieszkam na wsi i też jest z tym problem...
Są osoby, które by chciały, które przychodzą na niedzielną Mszę i brakuje im "czegoś więcej". Jest też przeciwwaga do tego - w takich małych miejscowościach o wiele bardziej dzieciaki odczuwają wpływ innych, bo wszyscy się tu znają. Znam to i z autopsji i z obserwacji, bo z tego, co widzę sytuacja się nie zmieniła.
Myślę, że trzeba się modlić w tej intencji i pokazywać, że naprawdę się chce, a powinno coś z tego wyjść. Uśmiech
11-07-2007 13:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Nie nazywałbym KSM-u wspolnotą modlitewną...

http://www.ewangelizatorzy.pl
11-07-2007 14:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów