Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekumenizm numerem 1
Autor Wiadomość
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Ekumenizm numerem 1
Ekumenizm jest numerem jeden w tematach podejmowanych przez współczesny kościół. Sam pragnę więc, jako jego członek, dorzucić moje skromne zdanko na jego temat. Rzeczywiści dialog, który postępuje z dnia na dzień między wyznawcami różnych religii jest bardzo ważny dla nas, jako rodzaju ludzkiego. Dawno za nami pozostały czasy, gdy udzie zabijali się z powodu wyznania, choć gdzieniegdzie wciąż stosuje się te barbarzyńskie praktyki. Rozwój moralny od czasów Soboru WatykańskiegoII jest duży i stawia ekumenizm w ważnym miejscu życia Kościoła. Wszyscy bowiem jesteśmy dziećmi jednego Boga i to bez względu na t, czy nazywamy go Jachwe, Allach, czy wierzymy, że jest on pod postacią Trynitarną. Każdy ma prawo do wolności wyznania, co jest najważniejszym prawem człowieka na równi z prawem do życia, bo czymże jest życie bez Boga? Mam niewielu znajomych innego wyznania, lecz szanuję ich oraz ich poglądy. Ekumenizm jest ważny, gdyż daje podwaliny pod nowy, lepszy świat.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
25-08-2005 23:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Zachodzi tu nieporozumienie. Ekumenizm i dialog między religijny to dwa różne pojęcia i zjawiska. Nie wolno tych terminów stosować zamiennie.

Ekumenizm to dialog między Kościołem katolickim a pozostałymi Kościołami chrześcijańskimi, któego celem jest przywrócenie pierwotnej jedności.

Dialog miedzyreligijny zachodzi między Kościołem katolickim a religiami niechrześcijańskimi. Celem tego dialogu nie jest tworzenie jakiejś jednej religii uniwersalnej, lecz otaczanie się wzajemnym szacunkiem, podejmowanie wspólnych działań dla dobrych celów (np współraca Watykanu i państw islamskich w ONZ w sprawie ochrony życia).
25-08-2005 23:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
Wybacz
Przyznaję siędo błędu i kajam się w popiele. Stwierdzam jednoznacznie swoją porażkę, lecz zdania na ten temat nie zmienię, a po cichu o wybaczenie błagam.Uśmiech Nie usprawiedliwiam się przy tym licząc na miłosierdzie wasze drodzy forumowicze.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
25-08-2005 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
nie zmienisz zdania ? tzn jakiego zdania ?
możesz wyjaśnić, czy pragniesz jakiejś uniwersalnej, jednej religii ludzkości, czy może pragniesz, by wszyscy stali się katolikami, czy może co innego ?
25-08-2005 23:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
Jeden Bóg!
Nie chodzi mi tu o uniwersalną religię, lecz o to, że WSZYSCY JESTEŚMY DZIEĆMI JEDNEGO BOGA i nie powinniśmy sobie przeszkadzać z powodu innego wyznania. To wszystko. Pozdrawiam i ofiaruję za Ciebie swoją modlitwę.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-08-2005 00:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Rozumiem, chciałem tylko nieco temat zgłębić, by nie znalazł się ktoś, kto będzie podejrzewał, że stawia się tu tezę równości wszystkich religii. Dzięki.
26-08-2005 01:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
Nie ma sprawy.
Nie ma sprawy. Ja chciałem tylko wyrazić swój pogląd na temat różnych wyznań mając nadzieję, że wywiąże się z tego ciekawa dyskusja. Zadam Tobie jeszcze jedno pytanie. Czy uważasz, że równość wszystkich religii jest zła? Jeśli tak, to z jakiego powodu?

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-08-2005 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Teza o równość wszystkich religii jest zła, bo pełnia prawdy jest w Kościele katolickim. Równość wszystkich religii określanych jako prawdziwe jest relatywizmem, czyli odrzucaniem prawdy obiektywnej.

Szacunek wobec innych religii jest ważny, ale nie wolno stawiać ich na równi jako prawdziwych jeżeli uważa się ktoś za katolika.
26-08-2005 11:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
Tu się zgodzę.
W tym wypadku przyznam Tobie rację, bardzo zadowalające są twoje poglądy na ten temat. Ja jednakże chciałbym zauważyć, że nie powinniśmy się wywyższać ponad innych z powodu naszego wyznania. Nie jest to zgodne zarówno z prawami człoweika, jak i z postawą Chrześcijanina, ponieważ sam Jezus mówił: "Kto się wywyższa będzie poniżony" i nie mam tu na myśli, że nie powinniśmy się chlubić z udziału w Kościele, wręcz przeciwnie. Chwalmy się tym i cieszmy się z tego, bo Bóg objawił nam pełnię prawdy, jak to ładnie nazwałeś, lecz pamiętajmy, że inni także wierzą w tego samego Boga i nie możemy ich z tego powodu dyskryminować, czego Jezus dał nam dowód już chociażby wtedy, gdy pomagał Samarytanom. Jesteśmy wezwani przez samego Chrystusa do życia w miłości z każdym innym człowiekiem, bez względu na jego wyznanie. Pamiętajmy o tym. PozdrawiamUśmiech

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-08-2005 11:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ale tu sie nikt nie chwali i nie chlubi, że jest w Kościele Katolickim. Jedno co to napewno wszyscy chcemy byc w JEDNYM Kościele.
26-08-2005 11:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #11
Re: Nie ma sprawy.
Ajfen napisał(a):Czy uważasz, że równość wszystkich religii jest zła? Jeśli tak, to z jakiego powodu?

Ajfen każdej religii należy sięszacunek, w każdej jest ziarno prawdy, ale pełnia środków zbawczych jest w KK. Chyba nie sądzisz ze we wszystkich religiach jest tyle samo prawdy?

[ Dodano: Pią 26 Sie, 2005 12:03 ]
Oczywiscie, wyznawców innych religii trzeba kochac i szanowac, to nasi bliźni, ale nie można powiedziec ze np. zarówno islam jak i chrześcijaństwo są tak samo prawdziwe. Gdyby tak było, co za różnica w jakiej religii się jest? Ale jest inaczej.
26-08-2005 12:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Oczywiście, że nie twierdzę, że każda religia jest prawdziwa, lecz nie pozwolę, byśmy poniżali innych ze względu na ich wyznanie.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-08-2005 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ajfen napisał(a):Oczywiście, że nie twierdzę, że każda religia jest prawdziwa, lecz nie pozwolę, byśmy poniżali innych ze względu na ich wyznanie.

Ajfen, nie chodzi o poniżanie. Natomiast obowiązkiem jest pragnienie podzielenia się prawdą którą się poznało. To jest dopiero przejaw miłości bliźniego do innowierców - pragnienie by mieli dostęp do pełni zbawczych środków.

Wyobraź sobie ze grupa ludzi szuka skarbu, każdy chce szukać na własną rękę. Jeden znajduje własciwą ścieżkę i jest pewien że to ta najlepsza. Inni idą ścieżkami bardziej krętymi lub takimi któe w ogóle prowadzą gdzie indziej. Co będzie przejawem miłości bliźniego:
a) pokazać im prawdziwą ścieżkę
b) stwierdzić że wszyscy i tak idą, i że nie trzeba się wywyższać upierając że to my mamy lepszą droge, i pozostawić ich samym sobie

[ Dodano: Sob 14 Sty, 2006 20:34 ]
Ajfen napisał(a):Czy uważasz, że równość wszystkich religii jest zła? Jeśli tak, to z jakiego powodu?

:shock: :shock:

A Ty uważasz że to obojętne czy ktoś wierzy w Jezusa czy nie wierzy?? Oba zdania: Jezus jest Panem i Jezus nie jest Panem są Twoim zdaniem "równe", równie prawdziwe??

[ Dodano: Nie 15 Sty, 2006 12:26 ]
Przed chwilą usłyszałam w telewizji zdanie na temat ekumenizmu wypowiedziane przez kapłana, brzmiało mniej więcej tak:

zdarza się niestety wciąż jeszcze, że uważamy naszą wiarę za lepszą, a to dziwne skoro mamy EKUMENIZM. Trzeba pamiętać że wszyscy wyznajemy tę samą wiarą, różniącą się tylko szczegółami.

Ja się z tym zdaniem nie mogę zupełnie zgodzić. Przecież gdybym nie wierzyła że w KK jest "więcej" Prawdy niż w innych Kościołach, to bym do niego nie należała... Gdybym wierzyła że we wszystkich Kościołach jest "tyle samo" Prawdy, to równie dobrze mogłabym rzucić kostką i sobie jeden wybrać... Przecież ekumenizm nie polega na stwierdzeniu że różnic nie ma...

Co o tym myślicie??

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
14-01-2006 21:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Moniczka napisał(a):Przed chwilą usłyszałam w telewizji zdanie na temat ekumenizmu wypowiedziane przez kapłana, brzmiało mniej więcej tak:

zdarza się niestety wciąż jeszcze, że uważamy naszą wiarę za lepszą, a to dziwne skoro mamy EKUMENIZM. Trzeba pamiętać że wszyscy wyznajemy tę samą wiarą, różniącą się tylko szczegółami.

Ja się z tym zdaniem nie mogę zupełnie zgodzić. Przecież gdybym nie wierzyła że w KK jest "więcej" Prawdy niż w innych Kościołach, to bym do niego nie należała... Gdybym wierzyła że we wszystkich Kościołach jest "tyle samo" Prawdy, to równie dobrze mogłabym rzucić kostką i sobie jeden wybrać... Przecież ekumenizm nie polega na stwierdzeniu że różnic nie ma...

Co o tym myślicie??

Moniczko

Ten ksiadz to chyba musial w oblokach bujac. :shock: :shock: :shock: Jest tylko jeden Kosciol Chrystusowy.Tym Kosciolem jest Koscilol Katolicki i jezeli juz ekumenizm istnieje to tylko dlatego aby przyprowadzic zblakane owce do Kosciola.

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
15-01-2006 20:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
Oj Zygmuncie, jednak sie nie zgodzę.

Kościół Chrystusowy - owszem, ale do Kościoła Chrystusowego zaliczamy osoby wyznające wiarę w Jezusa i uznające Zbawienie w Jego Imie.

I zaliczają sie tu też np. prawosławni i te odłamy protestantyzmu, które uznają chrzest w imięTrójcy i uznaja Jezusa za jedynego Zbawiciela.

Kościół Katolicki jest częścią Kocioła Chrystusowego, ważną, ale nie jedyną.
Uznajemy za to, że Kościół Katolicki jest najlepszą ale nie jedyną drogą osiągnięcia Zbawienia w Jezusie.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
15-01-2006 22:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów