Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekumenizm numerem 1
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #31
 
Tak, z tym w 100% Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-08-2006 13:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rafalafar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 111
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
To w co każdy katolik wierzy to jeden, święty i powszechny Kosciół. Jeśli ktoś w to nie wierzy nie jest katolikiem. Zbawienie nie zależy od nas i nikt nie ma prawa powiedzieć, że ktoś nie będzie zbawiony. O tym rozstrzygnie Bóg. Natomiast to do czego jestesmy zobowiązani to apostołowanie. Musimy przekazać nasza wiarę wszystkim ludziom, gdyż jest ona prawdziwa. Tylko w KK jest prawdziwie obecny Jezus Chrystus. Jeśli ktoś o tym nie wiedział , to znaczy, ze nie poznał dobrze swojej wiary (lektura Katechizmu, encykliki itc.). Apostolstwo czyli modlitwa+umartwienia+rozmowa (w 4 oczy) to nasz obowiązek.
Co do ekumenizmu i dialogu między religiami to ich celem nie jest jedynie nawracanie innowierców.
Ekumenizm ma wiele istotnych funkcji. Jedną z nich jest wyeliminowanie nienawiści i wzajemnych uprzedzeń. Może też prowadzić do wspólnych działań w walce o cele, które są akceptowalne przez inne religie. Może również spowodować, że obie strony bedą rzetelnie dyskutowały na argumenty o wzajemnych różnicach, co w konsekwencji może doprowadzic do dojścia do prawy (która jak wiadomo jest i tak w KK). Idt...
Ekumeniz nie ma na celu stworzenia jednej, nowej religii, gdyż po pierwsze jest to nierealne, a po drugie katolicyzm to nie jest coś co sobie ludzie czy księża dla zaspokojenia swoich potrzeb religijnych wymyslili. Kościół został stworzony przez Boga. Bardzo mnie bolą praktyki stosowane nawet przez niektórych księży (szczególnie w krajach zachodnich), gdzie np. robi się ekumeniczne nabozeństwo w okresie oktawy Bozego Ciała i na procesję nie bierze się Najświętszego Sakramentu, żeby nie draznić naszych braci protestantów. Tego typu rzeczy, spowodowane źle rozumianym ekumenizmem niestety dzieją się dość często. Należy się im przeciwstawiać i bronić Kościoła gdzie tylko sie da!
Pozdrawiam
17-08-2006 15:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Rafał Gudzowski napisał(a):Może również spowodować, że obie strony bedą rzetelnie dyskutowały na argumenty o wzajemnych różnicach, co w konsekwencji może doprowadzic do dojścia do prawy (która jak wiadomo jest i tak w KK)

Jak chcesz przyjacielu dyskutować na argumenty jak jedynym twoim argumentem jest - " i tak my mamy rację " - to po co wogóle dyskutować ](*,)

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-08-2006 09:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
Cichociemny napisał(a):
Rafał Gudzowski napisał(a):Może również spowodować, że obie strony bedą rzetelnie dyskutowały na argumenty o wzajemnych różnicach, co w konsekwencji może doprowadzic do dojścia do prawy (która jak wiadomo jest i tak w KK)

Jak chcesz przyjacielu dyskutować na argumenty jak jedynym twoim argumentem jest - " i tak my mamy rację " - to po co wogóle dyskutować ](*,)

no przecież napisał po co:

"w konsekwencji może doprowadzic do dojścia do prawy (która jak wiadomo jest i tak w KK)"

czyli krótko mówiąc ekumenizm jest potrzebny tylko po to, żeby innowierców ponawracać na katolicyzm :?
21-08-2006 17:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rafalafar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 111
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
miasto napisał(a):czyli krótko mówiąc ekumenizm jest potrzebny tylko po to, żeby innowierców ponawracać na katolicyzm :?
Ściślej rzecz biorąc jest to nowa forma nawracania. Każdy katolik wierzy w jeden Kościół Katolicki. Ekumenizm ma pokazać na czym polegają odstępstwa od prawdy (różnice) i odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięły i co mają na to do powiedzenia przedstawiciele poszczególnych wyznań. Zamiast się wyrzynać można dyskutować. Może dzieki temu innowiercy powrócom na łono Kościoła, a my umocnimy swoją wiarę.
Gdybyś dokładnie przeczytał moją wypowiedź to zauważył byś, że był to tylko jeden z celów, które wymieniłem.
21-08-2006 21:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
Rafał Gudzowski napisał(a):Może również spowodować, że obie strony bedą rzetelnie dyskutowały na argumenty o wzajemnych różnicach, co w konsekwencji może doprowadzic do dojścia do prawdy (która jak wiadomo jest i tak w KK). Idt...
czysty ekumenizm 8) tylko po co np. protestant ma rozmawiać z katolikiem o sprawach wiary, skoro katolik z góry zakłada, że argumenty protestanta są fałszywe ?
Rafał Gudzowski napisał(a):Bardzo mnie bolą praktyki stosowane nawet przez niektórych księży (szczególnie w krajach zachodnich), gdzie np. robi się ekumeniczne nabozeństwo w okresie oktawy Bozego Ciała i na procesję nie bierze się Najświętszego Sakramentu, żeby nie draznić naszych braci protestantów. Tego typu rzeczy, spowodowane źle rozumianym ekumenizmem niestety dzieją się dość często. Należy się im przeciwstawiać i bronić Kościoła gdzie tylko sie da!
a tu się zgadzam - tzw. "nabożeństwa ekumeniczne" to kpina z wiary ... i jednej, i drugiej ...

ogólnie - ekumenizm, to sprytny wybieg KK, zeby przechwycić i włączyć do swojej wspólnoty osoby, których wiara nie jest zbyt silna .. jednym słowem - prozelityzm...
Taize jest tego świetnym przykładem

Always Look on the Bright Side of Life
22-08-2006 10:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
Rafał Gudzowski napisał(a):
miasto napisał(a):czyli krótko mówiąc ekumenizm jest potrzebny tylko po to, żeby innowierców ponawracać na katolicyzm :?
Ściślej rzecz biorąc jest to nowa forma nawracania. Każdy katolik wierzy w jeden Kościół Katolicki. Ekumenizm ma pokazać na czym polegają odstępstwa od prawdy (różnice) i odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięły i co mają na to do powiedzenia przedstawiciele poszczególnych wyznań. Zamiast się wyrzynać można dyskutować. Może dzieki temu innowiercy powrócom na łono Kościoła, a my umocnimy swoją wiarę.
Gdybyś dokładnie przeczytał moją wypowiedź to zauważył byś, że był to tylko jeden z celów, które wymieniłem.

Oczywiście Rafale ,że przeczytałem dokładnie twoją wypowiedzi poprostu chciałem się upewnić czy dobrze cię zrozumiałem . Mam tylko nadzieje że wiecej "braci odłączonych" weźmie sobie takie słowa jak twoje do serca i będzie się trzymało z daleka od czegoś takiego jak "ekumenizm" w wykonaniu katolickim ..... brrr :evil: . A to protestantów oskarża się prozelityzm i kradzież "owieczek".

PS
Tak na marginesie wierze w słowa :
Efez. 4:21
21. Jeśliście tylko słyszeli o nim i w nim pouczeni zostali, gdyż prawda jest w J e z u s i e.

(BW)

,a KK jakkolwiekby twierdził to nie jest właścicielem Chrystusa żeby uzurpował sobie prawo wyłączności [-X

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
22-08-2006 10:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
Rafał Gudzowski napisał(a):Tylko w KK jest prawdziwie obecny Jezus Chrystus. Jeśli ktoś o tym nie wiedział , to znaczy, ze nie poznał dobrze swojej wiary (lektura Katechizmu, encykliki itc.).

Witaj Rafał Uśmiech

Widzisz, mnie ten temat ostatnio bardzo zajmuje, i jestem ciekawa jak Ty byś na to odpowiedział: w kontekście zacytowanego zdania, czy uważasz że Chrystusa poza widzialnymi granicami KK nie ma wcale?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
26-08-2006 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
Rafał Gudzowski napisał(a):Ściślej rzecz biorąc jest to nowa forma nawracania. Każdy katolik wierzy w jeden Kościół Katolicki. Ekumenizm ma pokazać na czym polegają odstępstwa od prawdy (różnice) i odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięły i co mają na to do powiedzenia przedstawiciele poszczególnych wyznań. Zamiast się wyrzynać można dyskutować. Może dzieki temu innowiercy powrócom na łono Kościoła, a my umocnimy swoją wiarę.

rzadko spotykana szczerość Uśmiech
29-08-2006 10:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iwona Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ekumenizm jest praktyczną realizacją przykazania miłości blizniego w sytuacji, kiedy inaczej wierzy i konsekwentnie inaczej żyje.Ponieważ przykazanie miłosci jest fundamentem chrześcijaństwa stąd ekumenizm jest jednym z podstawowych obowiązków chrzescijanina.W odmienności wiary drugiego człowieka mamy dostrzegać elementy podobne i różne w odniesieniu do naszej wiary.Jednak podsawą jest poszukiwanie tego co nas łączy.
31-08-2006 19:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
Iwona napisał(a):Ekumenizm jest praktyczną realizacją przykazania miłości blizniego w sytuacji, kiedy inaczej wierzy i konsekwentnie inaczej żyje.

Wiem że temat jest o ekumenizmie, a nie o dialogu międzyreligijnym, ale jednak...

Wyobraź sobie że chcielibyśmy prowadzić dialog miedzyreligijny z plemieniem które praktykuje ofiary z ludzi. Czy tu też przykazanie miłości realizowałoby się poprzez zapomnienie o różnicach?

A może nie-przemilczanie Prawdy, gdyż tylko Prawda nas wyzwoli, jest wyrazem miłości bliźniego?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
31-08-2006 21:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #42
 
Moniczka napisał(a):
Rafał Gudzowski napisał(a):Tylko w KK jest prawdziwie obecny Jezus Chrystus. Jeśli ktoś o tym nie wiedział , to znaczy, ze nie poznał dobrze swojej wiary (lektura Katechizmu, encykliki itc.).

Witaj Rafał Uśmiech

Widzisz, mnie ten temat ostatnio bardzo zajmuje, i jestem ciekawa jak Ty byś na to odpowiedział: w kontekście zacytowanego zdania, czy uważasz że Chrystusa poza widzialnymi granicami KK nie ma wcale?
pewnie tak .. skoro trzymany jest w zamknięciu, pod kluczem ... jak ma się wydostać z tabernakulum ?

Always Look on the Bright Side of Life
04-09-2006 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #43
 
ziobro Adama napisał(a):
Moniczka napisał(a):
Rafał Gudzowski napisał(a):Tylko w KK jest prawdziwie obecny Jezus Chrystus. Jeśli ktoś o tym nie wiedział , to znaczy, ze nie poznał dobrze swojej wiary (lektura Katechizmu, encykliki itc.).
Witaj Rafał Uśmiech Widzisz, mnie ten temat ostatnio bardzo zajmuje, i jestem ciekawa jak Ty byś na to odpowiedział: w kontekście zacytowanego zdania, czy uważasz że Chrystusa poza widzialnymi granicami KK nie ma wcale?
pewnie tak .. skoro trzymany jest w zamknięciu, pod kluczem ... jak ma się wydostać z tabernakulum ?
:arrow: wydostaje się dzięki wiernym Pomysł

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-09-2006 14:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #44
 
Cytat:W tych warunkach oczywiście ani Stolica Apostolska nie może uczestniczyć w ich zjazdach, ani też wolno wiernym zabierać głosu lub wspomagać podobne poczynania. Gdyby to uczynili, przywiązaliby wagę do fałszywej religii chrześcijańskiej, różniącej się całkowicie od jedynego Kościoła Chrystusa.

z Mortalium Animos

Cytat:Czym różni się Kościół przez Jezusa Chrystusa ustanowiony, od innych Kościołów, które noszą nazwę chrześcijańskich?

Kościół prawdziwy ustanowiony przez Jezusa Chrystusa różni się od innych Kościołów, które nazywają się chrześcijańskimi, znamionami, mianowicie: jednością, świętością, powszechnością (katolickością) i apostolskością; Jezus Chrystus przyznał je Kościołowi swojemu i znajdują się tylko w Kościele Katolickim, którego głową jest Ojciec Święty w Rzymie

z Katechizmu Katolickiego Piotra Kard Gasparri'ego

Cytat:Kto znajduje się poza prawdziwym Kościołem?

Poza prawdziwym Kościołem znajdują się niewierni, żydzi, heretycy, apostaci, schizmatycy i ekskomunikowani.

z Katechizmu św. Piusa X

Cytat:Członki Ciała Mistycznego

Do członków Kościoła w rzeczywistości zaliczać trzeba tych tylko ludzi, którzy sakrament odrodzenia na Chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia. "W jednym bowiem duchu, mówi Apostoł, wszyscyśmy w jedno ciało ochrzczeni, czy to Żydzi czy poganie, czy niewolnicy czy wolni" (I. Kor. 12, 13). Jako więc w prawdziwym zgromadzeniu wiernych jedno mamy ciało, jednego ducha, jednego Pana i jeden chrzest, tak też możemy mieć jedną wiarę, tak iż kto Kościoła słuchać się wzdryga, ten ma być, według rozkazu samego Chrystusa, uważany za poganina i jawnogrzesznika (Efez. 4, 5; Mt. 18,17). Dlatego też ci, co wiarą i rządami są od siebie oddzieleni, nie mogą być w takim jednolitym Ciele i w jego jedynym Boskim duchu.

z Mystici Corporis
24-05-2007 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
To poproszę jeszcze Sobór Watykański II,wypowiedzi Jana Pawła II.

Co do ekumenizmu to jest koniecznością.Przed schizmą wschodnią Kościół istniał jako całość i wszyscy uznawali zwierzchność Ojca Świętego.Schizmy były niepotrzebne,bo naruszyły jedność Kościoła.Przez tysiąc lat był jeden i niepodzielony Kościół.A jak wiadomo - co Bóg złączył tego człowiek niech nie rozdziela.A teraz cóż - wszystko na nowo trzeba odbudować albo czekać aż do Paruzji.

Gdy została naruszona delikatna struktura to teraz odbudowa potrwa przez wieki. Smutny
25-05-2007 10:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów