Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poezja, a poznanie Boga.
Autor Wiadomość
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Poezja, a poznanie Boga.
Poeci poprzez utwory wyrażają swe uczucia, przekonania, po prostu wszystko. Poezja jest rzemiosłem artystycznym, które w naszych czasach jest niestety coraz mniej doceniane, a szkoda. Poprzez poezję bowiem można odkryć wiele ciekawych i naprawdę budujących opinii, światopoglądów, na czyjejś poezji można zbudować swoje życie, po prostu jest najpotężniejszą odsłoną słowa pisanego przez ludzi. Chciałbym zwrócić uwagę na jednego, wybitnego autora polskiego, księdza Twardowskiego. Dzięki Jego poezji człowiek może poznać Boga z zupełnie innej stony. Tak przynajmniej było, a raczej jest w moim przypadku. Dzięki tejże poezji człowiek uczy się ważyć każde słowo (Ksiądz Twardowski jest w tym prawdziwym mistrzem). Czekam na wasze odpowiedzi na pytanie: Czy poezja może waszym zdaniem służyć, jako narzędzie do poznania Boga? I jaki jest wasz stosunek(jeśli o tym kiedykolwiek słyszeliście) do kazań wygłaszanych wierszem (głównie bp. Zawitkowski)?

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-08-2005 13:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ajfen napisał(a):Czy poezja może waszym zdaniem służyć, jako narzędzie do poznania Boga?

A dlaczego nie? Każdy sposób na poznanie Boga jest dobry.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
26-08-2005 14:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inis Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 222
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ajfen napisał(a):Chciałbym zwrócić uwagę na jednego, wybitnego autora polskiego, księdza Twardowskiego.
No nareszcie jakiś "maniak" poezji ks. Twardowskiego! :wink:

Ajfen napisał(a):Czy poezja może waszym zdaniem służyć, jako narzędzie do poznania Boga?
Jasne, że tak. Poezja skierowana jest głównie do ludzi wrażliwych - tacy potrafią z niej wydobyć najwięcej. A jeśli mówi o Bogu, to dotyka głebi naszej duszy. :krzywy:

Postaram się wypowiedzieć szerzej, gdy znajdę trochę więcej czasu. :mrgreen:
26-08-2005 15:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
inis napisał(a):No nareszcie jakiś "maniak" poezji ks. Twardowskiego!


i to nie tylko jeden! :jupi:

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
26-08-2005 17:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ajfen napisał(a):Czy poezja może waszym zdaniem służyć, jako narzędzie do poznania Boga?
Jasne jeśli ktoś lubi czytac poezje :mrgreen:
26-08-2005 17:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Daidoss napisał(a):Jasne jeśli ktoś lubi czytac poezje

jasne jeżeli ktoś umie czytac poezję :roll:

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
26-08-2005 18:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
oczywiście że poezja może prowadzic do Boga, ukazać Jego oblicze, czasem zupełnie inaczej niż do tego przywykliśmy
skłania do refleksji, i to nie tylko ta x. Twardowskiego, ale choćby Romana Brandsteaettera, Józefa Barana, x. Pasierba-co tam kto lubi Uśmiech

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
27-08-2005 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Poezja - kapitalny sposób mówienia o Bogu. Jest wiele pieknych wierszy mówiących o nim własnie.

[ Dodano: Pon 05 Wrz, 2005 21:45 ]
Stanisław barańczak swego czasu opracował kapitalną antologię anglojęzycznej poezji religijnej.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 21:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #9
 
Aslan napisał(a):
inis napisał(a):No nareszcie jakiś "maniak" poezji ks. Twardowskiego!


i to nie tylko jeden! :jupi:


To i ja się do tego klubu wpisuję z ogromną chęcią i podpisuję czterema łapkami, miau :!:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-09-2005 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Bardzo lubię poezję ks. Twardowskiego - jest ona wyjątkowa w skali światowej. Od kilkiunastu lat już fascynuję siępoezją i zbieram różniste piękne wiersze z całęgo świata. Do tej p[ory uzbierało się tego około 3500 wierszy - mam nadzieję zę w ciagu kilku najbliższych lat uda mi się to wszystko wrzucić w neta na Serwis, by inni mogli się tą poezja także zachwycać.

Z polskich lubię też bardzo Asnyka oraz Iłłakowiczównę. Wiele sięod nich nauczyłem i niejeden raz ich poezja stałą sięinspiracją do mojej własnej skromnej twórczości.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
06-09-2005 15:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #11
 
Może zaprezentujesz coś ze swojej twórczości Uśmiech ?? Proszę Uśmiech :!:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-09-2005 16:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Nie będę tytj powielać, gdyż jest ona dostępna w moim serwisie - podam wiec tylko linka: http://www.aydam.org/serwis/poezja.htm - W tym dziale poetyckim znajdziesz poezję zarówno moją, jak i poezję polskaoraz poezję obcojęzyczna w polskim tłumaczeniu. Czasami zamieszczam też fajne wiersze nadesłane mi przez rózne osoby. Obecnie jednak mozna już swoją poezję wprowadzać u mnie na Forum.

Zbieram szczególnie poezję miłosną oraz religijną, takze satyryczną oraz refleksyjną.

Jejku znów wyszło, zę reklamuję siebie na Waszym Forum - niech usprawiedliwieniem będzie, że reklamuję również Wasze u mnie Uśmiech

Lubię poezję, którą jakośmożna przeżyć emocjonalnie. Co roku powstaje wiele poezji, ale masa z tego to wierszydła. Niestety panuje teraz taka maoda, zę wydaje sienie piękną poezję,a le bele co, byle kontrowersyjne, brzydkie, okrótne, szokujące. Sztuka dawno zeszła juz na psy. Sztuka zapomniała o Bogu.

Na szczęscie sątacy jak Ks. Twardowski Duży uśmiech

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
06-09-2005 16:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #13
 
Chyba nie jest jeszcze tak źle, ostatnio miałam do czynienia z tomikiem pisanym przez dziewczynę 17-letnią z zanikiem mięśni. No ktoś to przecież wydał, a wiersze były pełne ufności do Boga. Szkoda, że nie przeczytałam całego i nie pamiętam nazwiska tej dziewczyny Smutny

Ale miałam tylko chwilkę Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-09-2005 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Niełatwo jest wydać poezję. Zdajęsobie sprawę, zę nie jest moja jakoś bardzo super, niemniej jednak udało mi się już zortganizopwać kilkanaście wieczorków poetyckich i odniosłem jaki taki sukces. Na tym jednak koniec. Nie udało mi sięprzebić przez żaden konkurs 0 nie byłem wystarczająco dobry widać. Szybko zresztą mie zniechęciły. TRrudno znaleźć wydawcę, jeszcze trudniej potem to sprzedać. Bo co z tego, że ci wydadzą - zostajesz potem z 500 czy 1000 tomików w piwnicy... Rzadko Wydawnictwo samo podejmuje siekolportacji i sprzedaży poprzez siec zaprzyjaźnionycxh księgarni.

[ Dodano: Wto 06 Wrz, 2005 16:35 ]
Ja w każdym razie mam jak najgorsze z tym doświadczenia Smutny

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
06-09-2005 16:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów