Ankieta: Z czym kojarzy Ci sie osoba sw. Franciszka z Asyżu?
z ekologia
z autentycznym życiem wiarą
ze stygmatami
z pokorą i ubóstwem
z niczym mi sie nie kojarzy
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Franciszkanskie BRATERSTWO
Autor Wiadomość
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Franciszkanskie BRATERSTWO
Pawel Muratow w ksiazce pt. "Obrazy Wloch" napisal (cytujac dunskiego autora Jensa Johannesa Joergensena):
"Nie ma nic bardziej falszywego niz wyobrazac sobie , ze sw. Franciszek byl panteista: Franciszek nigdy by nie pomyslal, ze Bog lub on sam moglby sie zespolic z przyroda... nie ma nic greckiego ani germanskiego (w Hymnie Slonecznym sw. Franciszka), uczucie tam wyrazone jest na wskros biblijne, a wiec na wskros chrzescijanskie. I wskazuje iz wspomniany hymn wywodzi sie bezposrednio z odziedziczonej przez Kosciol po Synagodze piesni na chwale Boga, ktora Ananiasz, Azariasz i Micheasz spiewali wsrod plomieni zgotowanych im przez despote babilonskiego . Wciaz powtarzane wyrazy brat i siostra, z ktorymi sw. Franciszek zwraca sie od zywiolow oraz do wszelkich rzeczy i zjawisk swiata widzialnego, sa chyba zle rozumiane przez ludzi dopatrujacych sie w nich swiadectwa scislego zespolenia Swietego z przyroda. Owe frate i soure brzmialy w ustach sw. Franciszka jako zwykla formula zycia zakonnego i ogarnialy caly swiat widzialny. Oznaczaly jedynie 'UZAKONNIENIE' owego swiata."

Przyznam sie szczerze, ze do tej pory pojmowalem BRATERSTWO u sw. Franciszka, wg normalnych tredow w duchowosci i w teologii franciszkanskiej. Skoro Bog jest Stworca i OJCEM wszelkiego stworzenia to wszyscy mamy prawo nazywac sie bracmi i siostrami kazdego stworzenia. Bo na kazdej stworzonej istocie i istnieniu poznajemy jakby "odciski palcow" Pana Boga.
A wiec bylo to pojmowanie braterstwa na zasadzie pochodzenia od jednego Ojca.
W w/w cytacie odkrywam nowa mysl. Braterstwo - jako wyraz ascezy zakonnej. Jako wyraz wspolnego ze stworzeniem podjecia drogi dazenia ku Stworcy na tym padole bolu i cierpienia. Dazenia swiadomego i na chwale Boga. Wymiar swiadomie i dobrowolnie podjetej ascezy.
Wspolbrat w tym wymiarze to towarzysz wedrowki, ale i ten, kto sam idzie swoja droga wsrod znoju (kojarzy mi sie pielgrzymowanie na Jasna Gore - idziemy razem, ale i kazdy osobno w swoiej intencji)...
Stad zapewne wspolczucie obecne w duchowosci sw. Franciszka i zacheta by nie ustawac w drodze i chwaleniu Boga (w wyzej wspomnianej Piesni Slonecznej).

Co myslicie o tym nowym spojrzeniu na Franciszkowe pojmowanie braterstwa?
02-09-2005 13:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Na razie tylko zaznaczam ankietę, bo muszę dobrze pomyśleć ...
=D> dla Ojca - i witam i pozdrawiam Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
02-09-2005 14:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #3
 
Jedyny katolicki święty, którego szanuję. Za szacunek dla zwierząt i przeciwstaiwanie sie pazerności., która to postawaa w kościele wcale nie jest oczywista.
02-09-2005 22:25
Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #4
?
Szacunek do przyrody u sw. Franciszka wynikal z wiary i uwielbienia do Boga-Stworcy (por. "Piesn Sloneczna").

link: http://www.psf.franciszkanie.pl/pisma.php?id=0&f=27

Pazernosc? Wyraz sie troche jasniej - nieprecyzyjnie to sformulowales... (moze jakis link franciszkanski?)
02-09-2005 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #5
 
o. Pacyfik napisał(a):Szacunek do przyrody u sw. Franciszka wynikal z wiary i uwielbienia do Boga-Stworcy

Ważny dla mnie jest św. Franciszka stosunek do przyrody. Kwestia skąd mu się to wzięło ma charakter dupereralny , że się tak wyrażę.

Każdy święty to czemu zawdzięczał świętość uważał, że wynika to z wiary i uwielbienia do Boga- Stwórcy- więc to chyba żadna rewelacja.


Nie wiem co jest nieprecyzyjnego w słowie pazerność. Ale generalnie chodzi o to, że klepał biedę. W opozycji do wiekszości ludzi kościoła. Kiedyś i dzis.
03-09-2005 02:44
Odpowiedz cytując ten post
Smyracz Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 142
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
semper_malus napisał(a):ma charakter dupereralny
Może tak grzeczniej i bardziej kulturalniej :?:

semper_malus napisał(a):Nie wiem co jest nieprecyzyjnego w słowie pazerność. Ale generalnie chodzi o to, że klepał biedę. W opozycji do wiekszości ludzi kościoła. Kiedyś i dzis.
Ty jesteś jakiś maniak :!: Zkrzywienie masz czy co :?: Okradł Cię kiedys jakis ksiadz :?: Daj sobie siano koleś :!:

Teraz do tematu bo nie mam zamiaru truć się ...

-------------------------------------------------------------------------------

O. Pacfiku, słyszałem, że franciszkanie sie dzielą, na kapucunów, braci, ojców czy jakoś tak. Jedni są od św. franciszka inni nie. zabardzo nie łapie tej kwestji.
Czy może Ojciec mi to wytłumaczyc :?:

"Kopernik te? by?a kobiet?"
03-09-2005 13:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #7
Franciszkanski MIX
"...słyszałem, że franciszkanie sie dzielą, na kapucunów, braci, ojców czy jakoś tak. Jedni są od św. ranciszka inni nie. zabardzo nie łapie tej kwestji.
Czy może Ojciec mi to wytłumaczyc?"


Masz racje - w historii Zakonu byly rozne podzialy. Dotyczyly glownie rozumienia Reguly jaka nam zostawil sw. Franciszek.

(patrz. http://www.psf.franciszkanie.pl/pisma.php?id=0&f=3 )

Na dzisiejszy dzien Zakon sklada sie z nastepujacych "galezi":

- Franciszkanie (tzw. Obserwanci) - OFM do nich nalezal np. sw. Jan z Dukli.
- Franciszkanie Kapucyni - OFMCap - do nich nalezal np. sw. o. Pio.
- Franciszkanie Konwentualni - OFMConv - do nich nalezal np. sw. Maksymilian Maria Kolbe.

Roznic w duchowosci nie ma. Wszyscy pochodza od tego samego sw. Franciszka Uśmiech
Roznice: stroj zakonny, styl zycia we wspolnocie.

Istnieja rozna nazwy w Polsce: np. tzw. Bernardyni czy Reformaci - jednak sa to bracia z tej pierwszej grupy (OFM).
03-09-2005 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #8
 
Smyracz napisał(a):Daj sobie siano koleś

Może tak grzeczniej i kulturalniej koleś?

Cytat:Błogosławiony człowiek, który znosi swego bliźniego z jego ułomnościami, tak jak chciałby, aby jego znoszono, gdyby był w podobnym położeniu.

To moim zdaniem oddaje w znacznym stopniu ducha św. Franciszka. Jest to o tyle dobre, że można zastosować w życiu i nie mieszac do tego żadnych pokręconych ideologii.
03-09-2005 14:36
Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
A ja proszę o kulturalne dyskusje, bez żadnych kłótni i niewłasciwych wyrażeń. Swoje emocje zachowajcie dla siebie.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
07-10-2005 01:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kawazmlekiem Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Na pewno pokora i ubóstwo, ale też autentyczne życie wiarą. Dla mnie Franciszek to wzór i on też rzucił jasną smugę swiatła na sylwetki świętych tamtego okresu, na przykład Szymona Słupnika. Franciszek jest nam ciągle bardzo bliski. I jego spojrzenie na życie aktualne i potrzebne. =D> Francesco!!!

"Ju? nie ?yj? ja, ale ?yje we mnie Chrystus"-rzeczywistos? po Komunii.
27-12-2005 18:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Jak myślicie - św. Franciszek był konserwatysta czy rewolucjonista? /w swoich czasach/
04-08-2008 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
o. Pacyfik napisał(a):św. Franciszek był konserwatysta czy rewolucjonista?

Jeśli takie oto słowa:
kard. Sean O'Malley, OFMCap. napisał(a):Obawiam się, że w przeszłości nadużyliśmy pojęcia różnorodności form (pluriformitas) rozwadniając nasze życie, co oznacza mniej modlitwy, mniej postów, mniej surowości. W erze globalizacji potrzebujemy jedności Pięćdziesiątnicy, aby nas zbliżyła do siebie i pogłębiła nasze przylgnięcie do ideałów modlitwy, surowości, ubóstwa, braterstwa, służby Kościołowi.
pisze naśladowca Biedaczyny z Asyżu, to coś jest na rzeczy z tym konserwatyzmem, który prysł tu i ówdzie.

Ale też w niczym nie stoi w sprzeczności to, że mógł być rewolucjonistą, albo reakcjonistą, że tak powiem...

[ Dodano: Czw 07 Sie, 2008 00:24 ]
Źródło cytatu

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-08-2008 00:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Patrze także na Jego solidarność z ubogimi w tamtych czasach.
To obróciło wizje Kościoła o 180 stopni....
07-08-2008 08:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
o. Pacyfik napisał(a):czy rewolucjonista? /w swoich czasach/
Jest rewolucyjny nawet dzisiaj.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-08-2008 13:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
a jak? :ks:
07-08-2008 14:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów