Ankieta: Czy potrafisz tworzyć strony www?
Tak, umiem tworzyc strony
Nie, nie umiem i liczę na pomoc innych
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tworzenie stron www
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Tworzenie stron www
Zapraszam wszystkich , którzy się znaja na tworzeniu stron, by dzielili sie swoim doswiadczeniem w tej dziedzinie, może ci którzy tego nie potrafią będą mogli skorzystać ze wskazówek.
Nie wszyscy bowiem potrafia stworzyć nawet prostą stronę.
Dlatego bardzo mile widziani sa tu webmasterzy i inni, którzy mają o tym pojęcie, którzy potrafia projektować strony.
Może ktoś ma jakieś pomysły do stworzenia nowych stron o tematyce katolickiej czy też chrześcijańskiej lub mają jakieś ciekawe pomysły, by podzielić się nimi z tymi, którzy już takie strony mają założone.

Zatem zapraszam.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
02-09-2005 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jest wiele narzędzi, które pozwalają tworzyć proste stronki WWW. Niekiedy, na niektórych hostingach mamy do dyspozycji proste szablony i edytory treści. Choćby różnorakie Blogi.

Trudniej jest stworzyć wszystko samemu od zera. Początkującym polecam darmowe miejsce pod WWW - http://www.aydam.za. Jest to klon http://www.friko.pl. Zaczynałem na tym drugim, potem przeniosłem się na ten pierwszy. I bardzo sobie go chwaliłem - dopóki nie zabrakło mi miejsca (a jest go aż 200 MB).

Można prosty serwis utworzyć samemu za pomocą darmowego Open Office. Pozwala on tworzyć strony WWW bez grzebania w HTML. Po prostu piszemy stronkę tak, jakbyśmy pisali dokument Worda. W sposób wizualny.

Edytory wizualne to kapitalna sprawa. Skupiamy się na kompozycji treści, a nie na kodzie strony. Z płatnych polecam Front Page 2003 PL. Inne to Macromedia Dreammaver, Adobe GoLive oraz NetObject Fusion - wszystkie niestety niedostępne dostępne w polskiej wersji językowej, co czasem oznacza kłopoty z polskimi znakami diakrytycznymi.

Osobiście używam Front Page 2003 PL. Ma swoje wady i zalety. Jedną z wad jest to, że nie na każdym serwerze taka stronka zadziałą poprawnie. Wymagane jest tzw. FrontPage Extension. Ma go wspomniany Hosting.

Jest to potęzne narzędzie, a w najnowszej wersji usunięto kilka wad (chodż jak to bywa z Microsoftem - pojawiły się nowe) i narzędzie pozwala bardzo szybko zbudować bardzo rozbudowany Serwis. Jas bardzo rozbudowany? Cóż, ja niedawno przekroczyłem jakieś 4000 stron w moim. FP 2003 ma kilka ładnych wbudowanych motywów graficznych - można także dodać własne. Wygodnie przesyła siecałą witrynę lub jej częsci z samego programu. Łatwo na stronęwstawia sięskrypty czy zewnętrzne kawałki kodu łądujac je w specjalne "pojemniki" - bez grzebania w HTML.

Przy odrobinie nieuwagi i nieznajomości mogą się jednak pojawić problemy, bo FP 2003 "ubogaca HTML" własnymi wstawkami - jak za bardzo namieszamy - zacznie sięwszystko sypać.

Kolejną zaletą programu jest automatyczne tworzenie Wszelkich odmian menu - zarówno w formie graficznej, jak i tekstowej. Większosć problemów, z jakimi się spotkałem lub o których słyszałem - wynikała z nieznajomości narzędzia, a nie z jego niedoskonałosći. Jest to program napawdę wysokiej klasy.

Innym sposobem na budoiwanie własnych stron WWW jest posłuzenie się CMS pozwalającymi budować zaawansowane portale. Zaletą ich jest możliwosc pracy grupowej, stosunkowo łatwa administracja. Kłopot może początkującym sprawiać instalacja. Ni zawsze bowiem wszystko działą zgodnie z instrukcją. No ale zawsze ktoś moze pomóc. Waqdą CMS jest to, że raczej nadająsiędo prostych serwisów - w moim przypadku niełątwo jest przenieść mój serwis na CMS. Większosć z nich nie nadaje siedo tego. Płatne nie wchodzą w rachubę, a darmowe wymagają znajomości PHP, by dopisać im potrzebne moduły. Początkujacym polecam Mambo, wymagajacym ezPublish.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 20:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Jeśli chodzi o tworzenie w HTML to mogę polecić program Extra Page lub Pajączka. Pajączek jest superancki, miałam niestety tylko wersję testową na 30 użyć. Niemniej byłam z niego bardzo zadowolona. Jest bardzo przejrzysty (każdy kod w innym kolorze) i ma wiele przydatnych funkcji. Nie sposób się pogubić Uśmiech

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć czym się różni HTML od PHP? I jak się tworzy PHP?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-09-2005 21:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Offca napisał(a):Pajączek jest superancki
tez w nim dzialam Oczko


Offca napisał(a):Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć czym się różni HTML od PHP? I jak się tworzy PHP?
duzo tlumaczenia duzo nauki oj to ciekie jest ja jak narazie tego nie ograniam i nie wiem czy bede zaczynal sie tego uczyc Język
05-09-2005 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Gonzo napisał(a):tez w nim dzialam

W takim razie moze znasz jakąś stronę z której można sobie ściągnąć pełną wersję bez ograniczeń?


Gonzo napisał(a):duzo tlumaczenia duzo nauki oj to ciekie jest ja jak narazie tego nie ograniam i nie wiem czy bede zaczynal sie tego uczyc

Czyli tworzysz w HTML? HTML ma niestety wiele minusów i wydaje się już trochę "podstarzałym" systemem robienia stron www Smutny Ale o PHP nie mam niestety najmniejszego pojęcia Smutny

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-09-2005 21:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
HTML jest tzw. językiem znaczników. PHP jest tzw. językiem skryptowym. Strony w PHP nie zaziałają ot tak sobie na naszym kompie. Potrzebuja serwera WWW. Można np. postawić sobie Krasnal Serwer 2.7 (Bardzo polecam do nauki). HTML pozwalka tworzyć stronki statyczne. Dzieki wstawkom w PHP taka strona w HTML moze umożliwic nam np. głosowanie czy dodawanie komentarzy. I wiele innych rzeczy. PHP pozwala tworzyć formularze, liczniki odwiedzin, statystyki i wiele innych rzeczy. Można albo cały serwis napisać w PHP, albo małe programiki w PHP wkleić w specjalny sposób do kodu strony napisanej w HTML.

Kod:
<?php
   Jakiś program w PHP
?>

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 21:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Offca napisał(a):W takim razie moze znasz jakąś stronę z której można sobie ściągnąć pełną wersję bez ograniczeń?

niestety jak narazie pajaczek jest platny ale z tego co wiem to byly wersje bezplatne ale w gazetach wiec moze gdizes jeszcze da sie znalesc a ja narazie dzialam na .... Język
05-09-2005 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Tak naprawdę tworząc strone w PHP także korzystamy z HTML aby wystawić wyniki naszego programu jako strone WWW do oglądania.

[ Dodano: Pon 05 Wrz, 2005 21:16 ]
Pajączek - jedna z jego pełnych wersji zoatałą zamieszczona w jednym z numerów Komputer Experta. Można sprawdzić czy jest u nich do ściagniecia ze stronki, z działu download Komputer Expert.

Ja używam EdHTML 5.0 - jest niczego sobie i jest i po polsku i darmowy. Koloruje skłądnie. Pozwala pisać HTML, PHP. JavaScript i wiele innych rzeczy. Pomaga przy tworzeniu table i formularzy. Obsługuje bazy danych MySQL. Można go też połączyć z Pythonem i Perlem - co pozwoli uruchomić skrypty i w tych jezykach.

Z angielskich darmowych czasem używam First Page 2000.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 21:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Czyli HTML to jeszcze nie jest taka "tragedia" ? ;P

Gonzo napisał(a):a ja narazie dzialam na ....

No wiesz co... ;P

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-09-2005 21:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Tak, warto go znać mimo wszystysko - długo jescze pozostanie w użyciu mimo wszystkich innych wynalazków. Obecnie preferowana jest jego odmiana pod nazwą XHTML odchodzona z róznych niepotrzebnych naleciałości. Warto poznać podstawy, budowę - zawsze moze sie kiedys przydać. jeden z lepszych kursóww HTML On-Line jest na stronach księgarni Heliona.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 21:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
ja do tworzenia stron- nie zajmowałem się tym profesjonalnie- używam Adobe Image Ready.
rzeczywiscie, jest trochę ciężko, ale parę fajnych stron udało mi się zrobić.
pytanie: robił ktoś z Was we Flashu?

poza tym: wykonuję elementy d stron w Photoshopie, długo już siedzę w tym programie. pytania odnośnie photoshopa? mozna do mnieUśmiech

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
05-09-2005 21:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Do Flasha polecam Macromedia Flash FX. Niestety płatny i drogi. Ale rewelacyjny. W końcu są oni specami od Flasha. Niestety nie znam sie na nim - Flash potrzebuje zacięcia artystycznego - a ja nie mam zdolnosci graficzno-animacyjnych.

Wadą Flasha jest to, zę bardzo obciąża strone WWW i ciężko się takie stronki przegląda, bo powoli się łądują. W polsce to bardzo ważne, bo wiele osób ciągle jedzie na wolnych łączach.

Nie nadaje się takze do robienia większych profesjonalnych Serwisów. Ale jako dodatek i uzupełnienie - jak najbardziej.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 21:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ja Offca mogę poszukać na płytach, bo zbieram entery i inne gazety z programami,mogą być to jednak wersje freeware,nie przypominam sobie by pajaczek był na jakies płycie w pełnej wersji bez ograniczeń, ale sprawdzę dla ciebie te płyty.

A co do tych programów - wybaczcie, ale ja narazie jestem ciemny jak tyłek murzyna (sorry za tekst), w tej dziedzinie. Pomału się uczę tego tworzenia stron, ale ten kod HTML idzie mi narazie słabo.
Potrzebuję jednak projektu strony pod względem grafiki, jeśli ktos byłby oblatany w tym i nie sprawiłoby to trudności to można przesłać na e-maila. Jeśli ktoś by się zdecydował to podam, jakie działy chciałem zamiescić na swojej stronie, narazie bez domeny bo mnie na to nie stać,ale koles trochę mi pomaga w tworzeniu, tylko nie wiem jak ten projekt wykonać a on sam nie ma na wszystko czasu.

Ja narazie zbieram informacje do jednego z działów i także jest tego ogrom, a jak miałbym się jescze uczyć tworzenia to ta strona powstawała by przynajmniej kilka lat. Zatem chętnych prosze o kontakt.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
05-09-2005 23:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
TOMASZ32 napisał(a):Ja Offca mogę poszukać na płytach, bo zbieram entery i inne gazety z programami,mogą być to jednak wersje freeware,nie przypominam sobie by pajaczek był na jakies płycie w pełnej wersji bez ograniczeń, ale sprawdzę dla ciebie te płyty.

Dziękuję Uśmiech Będę wdzięczna.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-09-2005 23:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Pajączka dali w zeszłym roku w Komputer Expert - Open Office darmo można ściagnac z neta, np z zasobów http://www.idg.pl, a szablony wyszuykać darmowe poprzez Google. Za darmo m ożesz zamieścic sobie stronke na http://www.za.pl - nie wolnoi jednak zmaieszac tram avi, mp3, zip, rar, exe, a plik nie moze przekraczać 200kB. Poza tym dział PHP, choć z niewielkimi oganiczeniami, ale to nei ma znaczenia. A baze danych w razie czego można podłączyć zewnętrzną. Na Forum u siebie podałem gdzieś do niej adres.

[ Dodano: Pon 05 Wrz, 2005 23:21 ]
Jakby coś trzeba buło pomóc, wywołajcie mnie z Tlena lub GG - to obgadamy szczegóły.

[ Dodano: Pon 05 Wrz, 2005 23:25 ]
Ewentualnie CMS moge komuś postawić u siebie pod adresem http://www.aydam.org/twoja nazwa/ - to dobry płatny serwer - nie ma ograniczen żadnych - ale zgodzę się tylko na CMS.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
05-09-2005 23:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów