Ankieta: Czy potrafisz tworzyć strony www?
Tak, umiem tworzyc strony
Nie, nie umiem i liczę na pomoc innych
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tworzenie stron www
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
No ja bym była zainteresowana w jakim programie i jak robisz tak ładnie skomponowane obrazki na swojej stronie, Aydamusie. Na przykład banner na głównej stronie. Połączyłeś jakieś zdjęcie z drugim zdjęciem i jakimś obrazkiem i wyszła ładna całość. Nie mam pojęcia jak to się robi i nie za bardzo mi ta sztuka wychodzi, bo chciałam coś podobnego zrobić na swoją stronę. To znaczy w tle obrazka wkleic jakieś inne obrazki czy mniejsze zdjęcia, żeby były tak lekko zarysowane na tle tych świec jakie mam na stronie głównej. Nie mam pojęcia jak to zrobić, jak w ogóle się do tego zabrac i czy w ogóle jest to możliwe z moją niewielką wiedzą na temat informatyki...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-09-2005 23:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Groniu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Offca tego typu grafikę możesz tworzyć takimi programami jak Adobe Photoshop, Corel..., a zrobienie efektownego top'a, nie jest łatwe. Ja osobiście mam pewną wiedze na temat grafiki, ale jest to nadal za mało, aby tworzyć efektowne strony internetowe :roll:

Osobiście lepiej mi idzie z html'em. Pisze strony w xhtml'u 1.0 Strict - uważam, że jest to na razie najwyższa półka, gdyż xhtml 1.1 nie jest w pełni obsługiwany przez IE (Internet Explorer = badzIEw). Ostatnio zacząłem projektować strony na div'ach (zrezygnowałem z tabel tzn. <table>). Div'y dają większe możliwości jeżeli chodzi o pozycjonowanie. Na razie jeszcze dobrze tego nie opanowałem, ale to kwestia czasu :wink:
Aktualnie, również nie wyobrażam sobie strony bez skryptów php. Kiedyś używałem wyłącznie skryptów JavaStript, lecz to jest zdecydowanie za mało.

Osobiście nie polecam tworzenia strony za pomocą różnego rodzaju generatorów typu Front Page, ponieważ taki kod html'owy pozostawia wiele do życzenia - kod jest zbyt obszerny, zazwyczaj mógł by być co najmniej o połowę mniejszy, czyli taka strona ładuje się znacznie dłużej. Polecam stronę na której można sprawdzić poprawność kodu: HTML: The W3C Markup Validation Service | CSS: The W3C CSS Validation Service.

Początkującym polecam kursy:
www.kurshtml.boo.pl
webmaster.helion.pl/kurshtml/

A jeżeli ktoś jest zainteresowany xhtml'em to polecam na początek
xhtml.b7.pl
06-09-2005 09:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Groniu napisał(a):Offca tego typu grafikę możesz tworzyć takimi programami jak Adobe Photoshop, Corel..., a zrobienie efektownego top'a, nie jest łatwe. Ja osobiście mam pewną wiedze na temat grafiki, ale jest to nadal za mało, aby tworzyć efektowne strony internetowe

ja siedzę w tym dość długo, w photoshopie mam doświadczenie. nie polecam jednak robienia top'ów w Corelu, efekty nie są takie jak w Photoshopie.
jesli macie jakies pytania co do Photoshopa, to mozecie pytać. pozwalam Uśmiech

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
06-09-2005 19:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Ja nie jestem grafikiem - nie robiłem moich grafik w serwisie, zrobili mi je rózni znajomi - obecnie czekam na nowy zestaw oraz grafiki na intro.

PHP to potęga - niestety na większosci serwerów nie da się wpleśc kodu PHP w postaci skryptów w tagi HTML i to jest poważny problem. Wynika to z opcji konfiguracyjnych daneg oserwera, one zaś preferują czysty PHP. Jednak strony dynamiczne pisane od początku do konca w PHP nie indeksuą się najlepiej w wyszukiwarkach. Dlatego właśnie zdecydowałem sięna technologię udostępnianą przez Front Page - poznałem go już na tyle, ze radzę sobie z jego wadami. Brakuje mi jednak PHP i jego możliwości - cóż na obecnym serwerze nie do przeskoczenia. Nie tylko zresztą na tym. Ale cóż - mam duże wymagania serwerowe i musiałem pójść na kompromis. Kiedyś w przyszłości być moze cały Serwis przeniosę na jakiegoś CMS.

IE (Internet Explorer) - można go nie lubić, jednak trzeba sięz nim liczyć, gdyż jak pokazują statystyki wciąż jest bardzo popularny - po prostu bardzo duża część osób, jakie odwiedzą Twój serwis - będzie korzystać z IE. POodobnie ma się rzecz z rozdzielczością 1024x768 oraz 800x600. Mniejsza rozdzielczośc serwisu jest mało czytelna, większa często nie mieści się na ekranie odbiorcy.

Trzeba zawsze pamiętać o jednej rzeczy - nie robimy porzecież stronki internetowej dla siebie, lecz dla odwiedzających nas ludzi. Musimy się liczyć się z wieloma ograniczeniami. Nie zawsze, to co sięnam podoba, jest mile widziane przez ogladajacego. NIe wolno przeładowywać stronki grafikami, sczególnie animowanymi. Kolory nie mogą być ani krzykliwe ani zbyt ciemne. Tekst musi być czytelny (unikajnmy podkreślen, pogrubienia, pochylenia - chyba ze mają funjkcę spoecjalną w tekście).

Przez rok czasu popełniłem wiele błedów, przeprowadziłem wiele eksperymentów i otrzymałem masę uwag i wskazówek. Daleko jeszcze do profesjonalizmu, ale cały czas staram sięuczyć rzeczy nowych i poprawiać swój serwis.

Jeśli robisz włąsnastronkę, podglądaj jak to robią najlepsi. Wzrouj sięna tych stronach, któe ci sie podobaj, aktóe są przyjem,ne w czytaniu i przyjazne w nawigacji. Jeśli zaś nie wiesz, jak to i owo zrobić - pytaj kogo sie da i gdzie sie da. Umiejętnosć i fachowosć przyjdą z czasem. A po drodze czeka cię masa zabawy. Wcześniej czy później zawsze ktosci pomoże - jak mi z grafikami Uśmiech

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
06-09-2005 20:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
A jednak jest zasadnicza różnica - roboty indeksujące wyszukiwarek (np. google) bowiem przegladają pliki, ale ich nie wykonują. Oznacza to, ze jeżeli nasza strona to zbiór plików PHP, szzcególnie oparych na zbiorze dynamicznych szablonów, inaczej bezie wyglądać dla Robota infdeksującego, a inaczej dla osoby oglądającej tę stronkę w przeglądarce.

Słowa kluczowe strony to wcale nie najistotniejsza rzecz sprawdzana przez Roboty. Wyszykują one takze słowa z tzw. Nagłówków (tagi <H>) a także porównują jedne i drugie z zawartoscią tekstu strony. Istotne są też linki wewnętrzne serwisu - im więcej wzajemnych zlinkowań - tym lepiej. Znaczenie takze mają linki do naszego serwisu z zewnątrz - ich ilość i jakość.

Jeżeli nasza strona ukryta jest w zbiorze funkcji PHP - roboty indeksujące wyszukiwarek miestety do wielu informacji nie zdołają dotrzeć i wiele z nich zgubią lub źle zinterporetują. Warto unikać Menu napisanego w PHP czy Flashu albo JavaScript - roboty nie zauważa go i pominą linki.

Nie ma to oczywiście większego znaczenia w przypadku wielkich i znanych serwisów, one są już bogato reprezentowane w archiwach przeszukiwań.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
06-09-2005 20:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Jezeli ktos lubi Pajaczka, to jest jeszcze program co sie nazywa Zajaczek, darmowy, bardzo podobny do Pajaczka zreszta (chyba nawet sie procesowali o to w swoim czasie).

Ja np. niezmiennie używam WebSitePRO 4.3, polski program, darmowy, niestety nie rozwijany już, chociaż autor ponoc pracuje nad czyms nowym.

Aydamusek napisał(a):Wadą Flasha jest to, zę bardzo obciąża strone WWW i ciężko się takie stronki przegląda, bo powoli się łądują.
Z tym się nie zgodzę - czy pliki flashowe zajmują dużo czy też mało miejsca, to zależy wyłącznie od twórcy, chodzi oczywiście o techniczną stronę tworzenia plikow flashowych. A tak naprawde, to podstawa flasha jest Action Script i dopiero połączone stanowia potęzne narzedzie.

Aslan napisał(a):ja do tworzenia stron- nie zajmowałem się tym profesjonalnie- używam Adobe Image Ready
Jestem pełen podziwu, bo ja to najwyżej dzielę nim obrazki na części. Wszelakie grafiki przygotowuję w Photoshopie, Corela raczej nie używam w tym celu.
A jeżeli robisz strony w AIR, to może zapoznaj się z Macromedia Fireworks MX, to taki AIR tylko z o wiele większymi możliwościami.

Jeżeli chce się robić proste bannerki we flashu, to tutaj chyba najwygodniejszy jest Swish, chociaz nie wiem, która teraz jest najbardziej aktualna werjsa.

A kopalnia dobrych stron internetowych jest grupa dyskusyjna o tworzeniu stron www (ale nazwy to teraz nie pamietam...)

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
08-09-2005 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
No i praktyka. Róbmy to po prostu. Uczmy sie i dobrze bawmy. Stopniowo ludzie nam powiedzą, co im się podoba, a co sienei podoba, Stoipniowo naiuczym,y się, ajk robiić dobre i sympatyczne stronki. Ja ciagle swoje poprtawiam, udoskanalam - a wszystko dizęki licznym komentarzom, wskazówkom, pomocy innych.

Apropo - pomocnicy mile widziani - jeśli ktoś chce wspólpracować z moim Serwisem - wcale nie musi miec pojęcia o technologiach internetowych - szukam bowiem przede wszystkim autorów tekstów.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
12-09-2005 07:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
Aydamusek napisał(a):Apropo - pomocnicy mile widziani - jeśli ktoś chce wspólpracować z moim Serwisem - wcale nie musi miec pojęcia o technologiach internetowych - szukam bowiem przede wszystkim autorów tekstów.

Mnie by się też pomocnicy takowi przydali, bo samej czasem ciężko Smutny

[ Dodano: Pon 12 Wrz, 2005 ]
To ja mam jeszce w takim razie zapytanie. Czy na stronie robionej w HTML'u mogę zrobić licznik odwiedzin w php? No bo ja mam liczniki ale korzystam niestety z serwisów i przez to wyskakują mi chyba reklamy na stronie, a kiedys ich nie było, bo opoka.pl jest wolna od reklam. Więc czy mogę sobie sama zrobić taki osobisty licznik odwiedzin i na przykład status ile jest osób na stronie w danej chwili? No i zrobic tak, że licznik odwiedzin nie rozpoczynał liczenia od 0 tylko od ilości jaką juz mam nabitą? No i jak to się robi bo nie wiem ;(

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
12-09-2005 11:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Jeżeli tylko serwer na którym masz strone obsługuje php, to możesz to zrobić sama. Natomiast co do technicznej strony problemu, to niestety na dzień dzisiejszy nie porafię pomoć.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
12-09-2005 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Groniu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Offca jeżeli chcesz mogę ci użyczyć skrypty które są na stronie http://www.woda-zywa.pl Uśmiech
12-09-2005 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aydamusek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Można też zamieścić darmowe statystyki odwiedzin typu Istats lub stat4u - są darmowe i nie generują żadnych reklam. Niektóre Serwery umożliwiają dokonywanie wstawek w postaci skryptów PHP do HTML, niektóre nie - te płatne zazwyczaj niestety nie - jeśli ktoś wie, jak ten problem swojądrogą przeskoczyć i chciałby się ze mnatą wiedzą podzielić - czekam na Info.

Zdarmowych liczników niektóre "giganty" genrują nawet do kilkudziesięciu reklam Smutny Bardzo wkurzająca rzecz. Dlatego ograniczyłem się u siebie do statystyk odwiedzin nie generujących żadnych reklam.

[center]www.aydam.org - Serwis i Forum dla Ciebie [you][/center]
[list]JP II
Benedykt XVI
Teologia
Sekty
Poezja
Czytelnia
Rower
Kulinaria
Inne[/list:u]
12-09-2005 16:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Aydamusek napisał(a):te płatne zazwyczaj niestety nie
Bardzo mnie to dziwi, bo ja właśnie na darmowych serwerach nie mam wielu rzeczy, ale jak mam strone na płatnym serwerze z obsługą php+mysql to wszystko pięknie działa. Może poszukaj lepszego providera.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
12-09-2005 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
Groniu napisał(a):Offca jeżeli chcesz mogę ci użyczyć skrypty które są na stronie http://www.woda-zywa.pl

No chętnie :mrgreen: Tylko żebyś mi jeszcze wytłumaczył w nich co i jak ;P

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
12-09-2005 21:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Groniu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Offca napisał(a):No chętnie Pan Zielony Tylko żebyś mi jeszcze wytłumaczył w nich co i jak jęzor
Więc tak, musiałabyś mi dać dostęp do serwera, abym mógł ci to uruchomić, lub musiałbym ci mówić po kolei co musisz zrobić aby takowe skrypty zadziałały - najlepiej przez gg. Chodzi tu o ustawienie praw do plików :wink:
12-09-2005 21:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
To może lepiej będzie jak to sam zrobisz, bo ja mogę się nie połapać Oczko Dostęp do serwera czyli co dokładnie? Nazwa hosta, username, hasło? Nazwa hosta to ...


Dalszą część usunołem dla bezpieczeństwa #-o
Admin

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
12-09-2005 21:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów