Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Duchowość Jezuicka a Dominikańska...
Autor Wiadomość
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
Wszystko to bardzo pięknie,
ale topic jest o duchowości Dominikańskiej i Jezuickiej, więc proponuję może do tematu wrócić Uśmiech chociaż sam mam wielką pokusę, żeby dla sempera coś odpisać.
ale moze w innym temacie:

więc pytanie nowe posiadam, które do was skierować pragnę wielce:

czy stykacie się w swoich miejscowościach z zakonami Jezuitów, Dominikanów? jesli nie, co sądzicie o nich (jesli nic, napiszcie chociaż, z czym się te zakony Wam kojarzą)

z Bogiem!

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
11-09-2005 20:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #32
 
U nas w Gorzowie to tylko jeden zakon franciszkański jest Smutny

A jezuici kojarzą mi się przede wszystkim z umiłowaniem i studiami Pisma Świętego i z duchowością św. Ignacego Loyoli ( to moze skażenie "Fundamentem" Duży uśmiech )

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
12-09-2005 20:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
Zaczekaj, Aslanie ... Uśmiech
Chyba wiem, o co chodzi Cichociemnemu ... Oczko

Do tego, co powiedział Cichociemny - dodam, że bogaty Ojciec wysyła do biednego dziecka Swoich Emisariuszy...
Jednym z takich Emisariuszy była właśnie Św. Dominik - późniejszy założyciel zakonu zwanego od jego imienia Dominikanami ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
12-09-2005 20:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Powracajając do tematu znam tylko jeden cytat obrazujący duchowość jezuicką :
"Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne." (Św.Ignacy Loyola "Pisma wybrane. T. I," oprac. M.Bednarz SI. Kraków 1968,s.588-590) :|

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
12-09-2005 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #35
 
To jeszcze zobacz sobie, w którym roku on to powiedział :hm: Moze to da Ci do myślenia Duży uśmiech i poczytaj jakąś jego biografię, polecam tę pisaną przez Tadeusza Żychiewicza - krótko a treściwie i z humorem czasem Duży uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
13-09-2005 17:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
Annnika napisał(a):To jeszcze zobacz sobie, w którym roku on to powiedział :hm: Moze to da Ci do myślenia Duży uśmiech i poczytaj jakąś jego biografię, polecam tę pisaną przez Tadeusza Żychiewicza - krótko a treściwie i z humorem czasem Duży uśmiech

Wyjaśnij mi co tu rok ma do znaczenie nie kumam :?

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
13-09-2005 17:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #37
 
No to zagadka: w jakich latach żył św. Ignacy Loyola i jaki wtedy był Kościół Uśmiech :?:

Nie można wyrwać wypowiedzi z kontekstu wypowiedzi i kulturowego, historycznego. Traci całkowicie sens Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
13-09-2005 17:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Przepraszm, ale wrócę do tego, co pisze Semper. Oczko
Odnoszę wrażenie, że nasz przyjaciel nie wie o tym, ze zarówno zakony: Dominikanów jak i Jezuitów przeprowadzały procesy Inkwizycyjne.
Jednak - o prawdziwym znaczeniu Inkwizycji wiele mówi fakt przydzielenia tychże procesów zakonowi dominikańskiemu po tym, jak nawrócili mnisi dominikańscy słowem heretyków.
Zadaniem Inkwizycji kościelnej było przede wszystkim nawracanie na dobrą drogę - a nie używanie przemocy - świadczą o tym również i inne fakty - lecz o tym szerzej w temacie "Inkwizycja"

Obydwa Zakony były zakonami osób doskonale wykształconych - mozliwie najlepiej jak na ówczesne czasy było to możliwe.
Czym jednak różni się sama duchowość dominikańska i jezuicka :coo:
Zakon Dominikanów to przede wszystkim wiedza w połączeniu z "działalnością żebraczą".
Działalność jezuicka - to połączenie wiedzy z zasadmi rycerskości w obronie Wiary ...
No cóż - jak do mnie lepiej przemawia forma duchowości dominikańskiej niż jezuickiej - mimo tego, że szanuję dokonania obydwu Zakonów.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
14-09-2005 16:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GMS Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
Jezuici - z solidnością, gruntownym wykształceniem, odwagą....
a Dominikanie z dobrym duszpasterstwem akademickim
15-09-2005 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #40
Zaprosmy ich....
Moi drodzy, pieknie rozpisaliscie sie o dzialalnosci braci Dominikanow czy Jezuitow, ale temat dotyczy (chyba) duchowosci - a to bardziej "dzialalnosc wewnetrzna".
Dlatego serdecznie zapraszam najbardziej w tej dziedzinie kompetentnych.
Poproscie moze kogos znajomego (OP czy SJ) by rozpisal sie o duchowosci tych zakonow.
Moze byc ciekawie...

Pozdrawiam! :jupi:
15-09-2005 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #41
 
Czy to zawoalowana zachęta do zaproszenia kogoś z tychże zgromadzeń na forum Duży uśmiech ??

Nie mam takich znajomości Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
15-09-2005 21:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
ja postaram się znajomego SJ zaprosić, chociaż wątpię, czy skorzysta, bo strasznie czasu mało ma...

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
16-09-2005 18:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #43
 
Cichociemny napisał(a):"Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne."
Powiem tak: jeśli Kościól powie, że coś jest czarne, a ja bedę widział białe, to prędzej zwątpię we własne zmysły niż w Kościół.
I nic tu Anniko na rzeczy nie mają lata i kontekst kulturowy.
Domyślam się, że Cichociemny zamieszczając te słowa chciał wykazać jezuicki fanatyzm. Ale dla mnie - katolika żyjącego duchowością św Ignacego - te słowa są zawsze aktualne. Pokazują one perwien rys duchowości ignacjańskiej - posłuszeństwo Kościołowi.
02-11-2005 11:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
belarmin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 84
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
semper_malus napisał(a):Czy potrzebyjesz wypowiedzi historyków stenogramów dotyczących tego, że w 1939 Niemcy bapadli na Polskę? Albo, że Kolumb dotarł do Ameryki?

Podobnych przykładów mogę wyszukać na zamówienie. I co ważne są one najczęściej prawdziwe, ale po co zaraz uogólniać?
I tak naprawdę to jaki masz w tym cel?
:roll:
15-11-2005 16:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NiKtóś Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 54
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
Hmn..Podobnie jak Kyllyan mam styczność z parafią jezuicką i jestem zafascynowana ich postawą życiową (na dodatek tak jak K. jestem z Gdańska Duży uśmiech- czyżby Ci sami jezuici:>).
Szczególnie podoba mi się w jezuitach sposób podejścia do młodzieży.. Jako tako sama nie jestem z parafii jezuickiej, więc widzę np. jak to sie dzieje wśród x. diecezjalnych. A wogóle świetną sprawą jest pociąganie młodych w tą duchowość przez np. SKB. Jezuici rules !! Duży uśmiech
16-11-2005 21:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów