Ankieta: Czy potrafisz przebaczać wszelkie urazy?
Tak, potrafię przebaczyć wszystko
Tak, potrafię przebaczyć, ale tylko niektóre urazy
Nie potrafię przebaczać
Potrafię przebaczyć wszystko wszystkim, lecz potrzebuję na to pewnego czasu ...
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przebaczenie - czy potrafimy przebaczać?
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #46
 
Pewnie że sobie najtrudniej wybaczyć. Jakoś dla innych porafimy odnaleźć okoliczności łagodzące, ale dla siebie nie...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
10-09-2005 15:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #47
 
A zobaczcie , że na dziś w rocznicę ataku terrorystów na WTC Kościół daje nam takie czytania o przebaczaniu aż siedemdziesiąt rsiedem razy.

Syr 27, 30
Złość i gniew są obrzydliwościami, których pełen jest grzesznik.
Syr 28, 1-7
Tego, który się mści, spotka zemsta Pana: On grzechy jego dokładnie zachowa w pamięci.
Odpuść przewinę bliźniemu, a wówczas, gdy błagać będziesz, zostaną ci odpuszczone grzechy.
Gdy człowiek żywi złość przeciw drugiemu, jakże u Pana szukać będzie uzdrowienia?
Nie ma on miłosierdzia nad człowiekiem do siebie podobnym, jakże błagać będzie o odpuszczenie swoich własnych grzechów?
Sam będąc ciałem trwa w nienawiści, któż więc odpokutuje za jego przewinienia?
Pamiętaj na ostatnie rzeczy i przestań nienawidzić; - na rozkład ciała, na śmierć, i trzymaj się przykazań!
Pamiętaj na przykazania i nie miej w nienawiści bliźniego, - na przymierze Najwyższego, i daruj obrazę!


Lecz nie wiem ilu ludzi jest wstanie naprawdę to uczynić,sam nie wiem czy dałbym radę, wobec tak wielkiego doświadczenia, ale Pan przecież jest i działa, więc może pomódż mi i każdemu kto boryka się z tym problemem.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
11-09-2005 21:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #48
 
Jasne Wojtku, że może o ile człowiek będzie tego pragnął z całego serca i bedzie Boga o to prosił. Nic na siłę.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
11-09-2005 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #49
 
może taki cytat, który często pomaga mi w przebaczaniu, w trucnych chwilach:

"czyń tak, jakby wszystko zależało od Ciebie, ale ufaj tak, jakby wszystko zależało od Boga" -- św, Ignacy Loyola. wierzę, że to przydaje się również w przebaczaniu, w tej ważnej dziedzinie naszej miłosci międzyludzkiej. z Bogiem

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
11-09-2005 22:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #50
 
Akurat wczoraj, 11.09., było kazanie o przebaczeniu... zrozumiałam nagle że są w moim życu także osoby, którym powinnam przebaczyć bo do tej pory wydawało mi się, że ten krok już za mną Smutny I wnowu materiał do przemyślenia...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
12-09-2005 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #51
 
Takie sytuacje bardzo często będą w naszym zyciu i jeszcze wielokrotnie przyjdzie ci nad taką sprawa myśleć.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
09-10-2005 17:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #52
 
Wydaje mi się, ze w ankiecie brakuje jeszcze jednej opcji ..
- Potrafię przebaczyć wszystko wszystkim, lecz potrzebuję na to pewnego czasu ...
Wydaje mi się bowiem, że niektóre zadry są tak mocno w nas zakorzenione - że jedynie modlitwa i czas potrafi nam pomóc w ostatecznym, całkowitymprzebaczeniu wn ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-10-2005 19:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #53
 
Już ta opcja w ankiecie jest, mam nadzieję, ze zadowoli to innych, gdybym poznał taką opcję wcześniej to bym ją wpisał.
Mam nadzieję, ze i ciebie to zadowoli ddv?

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
27-10-2005 19:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #54
 
Ja właśnie się tego niedawno nauczyłam , o czym ddv mówi - wydawało mi się, że jakiejś osobie naprawdę i do końca wybaczyłam ,a Bóg mi pokazuje, że nie o wszystkim wiedziałam i tak powolutku, powoli, stopniowo idzie mozolnie do przodu... w żółwim tempie ale jednak :/

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-10-2005 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #55
 
TOMASZ32 napisał(a):Już ta opcja w ankiecie jest, mam nadzieję, ze zadowoli to innych, gdybym poznał taką opcję wcześniej to bym ją wpisał.
Mam nadzieję, ze i ciebie to zadowoli ddv?

Pozdrawiam
Oczywiście, Tomaszu !
Serdeczne dzięki - przyznam, ze nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji Uśmiech
Zrobiłem jednak błąd zaznaczając (nieco wcześniej) opcję "Tak, potrafię przebaczyć, ale tylko niektóre urazy" - prosiłbym zatem przyjąć, że jest teraz jeden głos za opcją "Potrafię przebaczyć wszystko wszystkim, lecz potrzebuję na to pewnego czasu ..."
Pozdrawiam Uśmiech

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-10-2005 22:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aniołek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 56
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
Zaznaczyłam ostatnią opcję, bo potrzebuję czasu... Jestem wrażliwą osobą, bardzo boleśnie przeżywam, każde zranienie... Niedawno doświadczyłam takiego - chyba najboleśniejszego dotąd w moim życiu - wydarzenia. Zraniła mnie osoba, którą bardzo kochałam... minęło już pare miesiący, a ja ciągle do tego wracam - choć ból nie jest tak silny, jak na początku. Ciągle się modlę, bym mogła o niej dobrze myśleć i z całego serca dobrze jej życzyć. Zdaję sobie sprawę, że sama z siebie nie jestem w stanie tego dokonać. To on mnie wyrwał z "dołka" i wierzę, że szykuje mi coś wspanialszego. Chwała Panu Uśmiech :aniol:

Zajrzyj w siebie!!!
W Twoim wn?trzu jest ?ród?o, które nigdy nie wyschnie, je?li potrafisz je odszuka?

Marek Aureliusz

[you] pozdrawiam Ci?
11-02-2006 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #57
 
Wszystko zależy od tego co przebaczamy i komu. Nie każdy zasługuje na wybaczenie.
11-02-2006 23:40
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #58
 
semper_malus napisał(a):Nie każdy zasługuje na wybaczenie.

nie każdy zasługuje, żeby zapomnieć o jego winach
każdy zasługuje na przebaczenie- permanentny gniew wszak nie jest dobrą rzeczą
wiem ze uwazasz inaczej
pzodrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
12-02-2006 00:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #59
 
semper_malus napisał(a):Wszystko zależy od tego co przebaczamy i komu. Nie każdy zasługuje na wybaczenie.
Ja bym to jednak inaczej ujęła. Wybaczyć w sercu należy każdemu i wszystko, ale nie każdemu należy okazywać swoje wybaczenie - w pewnych sytuacjach może to być zgubne dla tej osoby, której wybaczamy.
Jeśli będziemy wybaczać bez końca pijakowi, to doprowadzimy do sytuacji, kiedy on wpadnie w nałóg, z którego nigdy nie wyjdzie. On musi poczuć przysłowiowego bata nad sobą, bo inne argumenty do niego nie trafią.
Mogę z łatwością wybaczyć człowiekowi, który mnie obraża, ale jeśli za każdym razem będę okazywała mu swe wybaczenie, to on nigdy nie przestanie mnie obrażać, a jeszcze nasili swoje ataki.To jest takie "zabójstwo" w obronie własnej.
Z natury nie potrafię się z kimś gniewać - już taka jestem. Kiedyś miałam w pracy strasznie upierdliwą koleżankę, a przy tym strasznie gadatliwą, a ja piszę ze słuchu, przepisując kasety magnetofonowe i to strasznie przeszkadzało mi w pracy. Postanowiłam coś specjalnie palnąć, żeby się na mnie pogniewała i zamknęła. Nie musiałam się wysilać - obrażała się o byle co i gniewała długo. Na drugi dzień zapomniałam, że mam się na nią gniewać i normalnie się przywitałam i zaczęłam rozmawiać przy porannej kawie. Ona milczy jak zaklęta. Przypomniało mi się o gniewie, dałam spokój. Ale kiedyś jej coś tam dałam, rezygnując z jakiegoś drobiazgu biurowego, który mi przydzieliła kierowniczka, a wiedziałam, że ona chce. I znowu zalał mnie potok słów. Język

http://www.forumchrzescijanskie.org
12-02-2006 00:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #60
 
ZosiaII napisał(a):. Wybaczyć w sercu należy każdemu i wszystko, ale nie każdemu należy okazywać swoje wybaczenie - w pewnych sytuacjach może to być zgubne dla tej osoby, której wybaczamy.

W pełni popieram =D>

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
12-02-2006 00:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów