Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patron dla dziecka
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #1
Patron dla dziecka
Zauwżyłam ostatnimi czasy, że porzuca się tradycję nadawania dzieciom imion pod kątem patrona...

Jakiego patrona wybrali(by)ście dla swojego dziecka :?: czy zwracacie uwagę na patrona przy wyborze imienia dla dziecka :?: Jakie imię lubicie :?:

Osobiście uważam, że przy wyborze imienia trzeba zwracać uwagę na patrona i brzmienie imienia. Nie cierpię zapożyczonych "amerykanckich" imion, dziwnie mi się robi, jak ktoś na ulicy woła 3-4-latka "Amanda", "Nikola"


Zapomina się o klasycznych imionach...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-09-2005 21:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kasiaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Myślę że jest to indywidualna decyzja rodziców.Są imiona bardzo dziwne na placu zabaw spotykam się z Fatimą Arielem Rochem Tymoteuszem Elizeuszem Polą.Moja córeczka ma na imie Gabrysia a jej patronem jest Gabriel bo nie ma świętej która ma na imie Gabriela.
06-09-2005 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Tymoteusz to dziwne imię?! Jakbym miał syna (a nawet córkę), to dałbym mu tak właśnie na imię!

Roch - to imię świętego,
Elizeusz - to jest imię proroka, następcy Eliasza.

No a ta reszta, to raczej dziwne, no chyba, że Pola - na cześć Poli Raksy (jeśli tak to się pisze).

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
07-09-2005 13:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
Moim przyjaciołom urodził się synek, ma na imię właśnie Tymotesz, tylko Anglicy kaleczą język teraz, albo mówią Tim Duży uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-09-2005 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Tak, warto przy wyborze imienia dla dziecka pomyślec o patronie dla niego. Mało już się o tym myśli, ale ja wybierajac imiona dla swoich dzieci, kierowałem się właśnie imionami świętych, ale tak, by dziecko nie było tez narażone na jakies problemy z rówieśnikami, by nie miało w przyszłości za złe rodzicom, ze wymyślili takie imię dla dziecka.

Gdy oczekiwaliśmy z żoną na pierwsze dziecko, postanowiłem wybrać imię dla dziecka opierajac sie na znaczeniu imienia i na własciwym patronie. Tak więc nadaliśmy córce imie Dorota, co oznacza z greckiego : Dar od Boga, a patronka została bł. Dorota z Mątowów. Ale zadbałem także o drugiego patrona, tym bardziej, że urodziła się w dniu wspomnienia bł. Miriam (Marii) Baouardy, więc i ona stała sie jej patronką. Ale dla mnie to takze było jeszcze nie wszystko. Postanowiłem jej jeszcze kogos dodać, więc skorzystaliśmy z okazji chrztu dziecka, który wypadł 11 kwietnia, w dzień wspomnienia św. Gemmy Galgani.

Teraz spodziewamy się kolejnego dziecka i także wybierzemy odpowiednich patronów dla dziecka, tym bardziej, że najprawdopodobniej będzie to chłopak, a dla chłopaka przewidzieliśmy imię Dominik, tak więc jednym z patronów będzie znany św.Dominik Savio.Jeszcze tylko kwestia kiedy przyjdzie na świat, wtedy dobierzemy innych patronów.

Myśle, ze wybór patronów to także dobra ochrona dla dziecka przed złem. Ze względu na swoją świętość mają duże względy u Boga, dlatego się za nami wstawiają u Boga.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
07-09-2005 16:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
I to mi się naprawdę podoba Uśmiech

Ja akurat z tego co wiem to otrzymałam imiona ze względów "estetycznych": Anna - bo to ulubione imiędla mojej mamy, oraz Elżbieta - po mamie.

Ale co ciekawe: Św. Anna jest patronką matek i dziewcząt, jako matka Maryi, i jak twierdzą moi przyjaciele mam w sobie jakiś taki nadzwyczajny instynkt opiekuńczy Uśmiech

Św. Elżbieta była powinowatą Maryi, ano właśnie... muszę sprawdzić czyją jest patronką Uśmiech , bo niestety zapomniałam :oops:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-09-2005 17:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
moi rodzice chyba raczej nie bardzo kierowali się wyborem imienia uzależnionym od partona. ja sama po wielu latach (w sumie chyba dopiero jakies 3-4 lata temu) zaczelam sie nad tym zastanawiac i... w jakiejś księdze swiętych znalazlam wreszcie Julittę a raczej Julitę (Julitta to podobno łacińska pisownia),
św. Julita mieszkała w cezarei Kapadockiej (o ile mi się cos nie pomisiało) ok 303 roku została spalona na stosie, bo nie chciała się wyrzec wiary (była wdową, chciano jej zabrać ziemię po mężu, odmuwiła, więc została oskarżona o to, że jest chrześcijanką, nie zaprzeczyła)
podobno w historii znane są jeszcze 2 inne święte o tym imieniu, ale były one stracone w grupowym męczeństwie.

według danych z jakiejś angielsko języcznej strony www św. Julitta jest patronką przy śmierci dzieci, kobiet samotnych, ofiar tortur, wdów

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
07-09-2005 22:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
moje imię jednakowoż nie jest imieniem świętego- przynajmniej takowego nie znalazłem, poza sławetnym Adamem z Księgi Wyjścia- skąd my znamy tego pana :|
natomiast drugie imię jest już zaszczytne- Mateusz.

swoje dziecko (płci męskiej) nazwałbym imieniem apostolskim, szczególnie chętnie: Filip, Bartłomiej, Paweł...

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
07-09-2005 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
ja jeszcze coś na temat mojej patronki
(co prawda po czesci juz o tym pisalam, ale chyba cos nakręciłam)

Święta Julita (Julitta) pochodziła z Cezarei Kapadockiej. Po swym mężu odziedziczyła pokaźny majątek, którego chciał ją pozbawić pewien wyższy urzędnik cesarski. Gdy odwołała się do sądu, oskarżono ją, jest chrześcijanką. Ponieważ nie chciała się wyprzeć swej wiary i złożyć ofiary bożkom, kazano ją spalić na stosie. Było to w roku 303.
W ikonografii przedstawiana jest najczęściej w chwili wchodzenia na stos lub bezpośrednio na nim.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
07-09-2005 23:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
a ja nie mam patronki świętej, tylko błogosławionąUśmiecha więc czuję się w obowiązku by tą sytuację zmienić Duży uśmiech i by wkońcu św. J(L)ola pojawiła się w litanii :wink:

a co do innych imion to mi się bardzo podoba Nataniel, też apostoł Uśmiech

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
10-09-2005 22:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Lolu, modlij się do swojej patronki, może Bóg sprawi, ze twoja patronka zostanie kanonizowana i może ktoś wtedy ułoży litanię do Jolanty. Wiele mogą zrobić wierni modląc się do Boga za wstawiennictwem takich osób, by im pomóc w wyniesieniu na ołtarze.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
11-09-2005 20:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GMS Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Annnika napisał(a):czy zwracacie uwagę na patrona przy wyborze imienia dla dziecka Pytanie Jakie imię lubicie Pytanie
nooooo nie lubię tego imienia za bardzo, a właściwie wcale, ale ze wzgledu na patrona, mój pierwszy syn ;-) o ile będę go miała otrzyma imię Józef
natomiast córka Maria , jeśli będzie ich więcej, co daj Boże, Faustyna lub Teresa...oczywiście również ze względu na patronki .... :-))) Uważam, że warto zadbac o solidne wsparcie w Niebie dla swojej ukochanej pociechy :-)))
12-09-2005 12:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
GMS napisała:
Cytat:"Uważam, że warto zadbac o solidne wsparcie w Niebie dla swojej ukochanej pociechy"

Dokładnie tak, trzeba sie postarać by mieć za sobą grono świetych, którzy będą się za nami wstawiali u Boga, a tym bardziej jest to ważne dla dzieci. Ja uważam, że im więcej mamy patronów tym jest lepiej, a żaden patron nie będzie czuł się z tego powodu pokrzywdzony. W końcu wszyscy jesteśmy dziećmi Boga a skoro oni już tam są (tzn. w niebie) to nie ma w nich już żalu czy gniewu, ale jest tylko miłość. Tak więc naprawdę warto wybierać dla swojego dziecka patronów, nadawać im imona świętych.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
13-09-2005 22:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ja mam tylko jedno imię i bardzo mi to odpowiada Uśmiech Jakoś nie widzę potrzeby nadawania dziecku dwóch imion (chyba, że pierwsze imię nie ma "pokrycia" w świętych Oczko ). Moim patronem jest św. Marek, ewangelista. W ogóle super Duży uśmiech

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
14-09-2005 17:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
Owszem, ale jeśli ktoś zechce wybrać na patrona świętego, którego imię dziś jest uznawane za śmieszne :?: Załóżmy że dla kogoś wzorem postępowania jest święty Bonawentura, albo Atanazy, imię jakby nie było mało nowe Oczko , to wtedy chyba lepiej wybrać jakieś "użytkowe", bo patron i tak będzie, z drugiego imienia Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-09-2005 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów