Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polak -katolik, ale jaki katolik?
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #46
 
A to, że Kościół zwalczał konstytucję 3 maja i np taki bisku Krasicki z całym swym autorytetem padł do nóg Fryderyka króla na Pusiech to drobiazg? Że kościół zwalczał wszelkie próby naprawy państwa bo wśród anarchii panującej wiodło mu się bardzo dobrze to też drobiazg? A to że przez wieki papież robił wszystko by uwikłać nas w wojnę z Sułtanem to też nic? A potępienie i zwalczanie konfederacji warszawskiej przez kościól to drobiazg? Oj do zaborów kościół przyłożył swą namaszczoną przez Chrystusa rączkę.
09-10-2005 21:26
Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #47
 
Semper.. :oops: :oops: :oops: :oops:
Stawiasz kolejny stek zarzutów - nie potrafiąc wpierw udokumentować jednych ...
A takich bzdur jak nawypisywałeś w krótkim poście na który zwróciłem uwagę - dawno już nie widziałem ... :cry: :cry: :cry:

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
09-10-2005 21:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #48
 
Odnośnie powyższego postu ja nic kościołowi nie zarzucam, ja po prostu stwierdzam fakty.

[ Dodano: Nie 09 Paź, 2005 22:07 ]
A ty swoich tez też nie dokumentujesz. Skupiasz się na tym tylko aby bez względu na wszystko wybielić kościół m za wszelką cenę. A kościół nie zawsze pomagał Polsce. Raczej traktował ją jak narzędzie.
09-10-2005 22:04
Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #49
 
A tak na marginesie to chciałbym przypomnieć, że ten wątek nie dotyczy historii Kościoła Katolickiego, jeśli semper malus chce pluć od tej strony na Kościół to niech albo założy nowy, albo poszuka jakiegoś bliższego tematycznie ( wiele tych rzeczy maglowaliśmy już w watku ,,Inkwizycja".
Dobrze o tym wiedzieć, bo o ile brak wiedzy może usprawiedliwi na Sądzie Ostatecznym brak argumentów, to jednak offtopicowania nie usprawiedliwi nic... :lol2:

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
10-10-2005 15:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #50
 
A na podstawie tak głoszonych obłudnych demagogicznych i niesprostowanych haseł - wielu ludzi odchodzi od Kościoła - wielu zaczyna wątpić ... :-(
W ten sposób sprawdza się goebbelsowska maksyma "Kłamcie jak najwićej - zawsze coś z tego w ludziach pozostanie" ... :-(

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
10-10-2005 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #51
 
Cytat:W ten sposób sprawdza się goebbelsowska maksyma "Kłamcie jak najwićej - zawsze coś z tego w ludziach pozostanie" ... Gwiżdże(


No pewnie, przecież kościół od wieków zna i stosuje tą zasadę. Wątpienie, wątpieniem- najważniejsze, żeby ludzie zaczęli myśleć.

Ślepa, naiwna wiara - a taka jest w Polsce najbardziej rozpowszechniona nie przystoi raczej człowiekowi myślącemu.

A jeśli chodzi o demaggię no to widać masz doświadczenie na tym polu ddv
10-10-2005 23:08
Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #52
 
semper_malus napisał(a):Ślepa, naiwna wiara - a taka jest w Polsce najbardziej rozpowszechniona nie przystoi raczej człowiekowi myślącemu.
Jak najbardziej się zgadzam, ale od czegoś trzeba zacząć, a taka naiwna wiara to jest w okresie dzieciństwa, potem powinna być rozwiaja, chociaż zgadzam się, że wielu dorosłych ludzi cały czas modli się do Bozi itd.

semper_malus napisał(a):Wątpienie, wątpieniem- najważniejsze, żeby ludzie zaczęli myśleć.
Jak to mówią, tam gdzie się kończy rozum, to zaczyna się wiara. Ja tam nie potrafię naiwnie wierzyć, chociaż momentami bardzo bym chciał, bo tak byłoby mi łatwiej. Jednak wątpliwości pojawiają się cały czas i wszystko trzeba rozważać, ale w sumie, to nie odciąga mnie to wcale od wiary, od Boga, a jednak do Niego przybliża.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
11-10-2005 00:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #53
 
"Mało wiedzy oddala od Boga - dużo wiedzy do Niego przybliża"...
Jak to mawiał Pasteur ...
Cóż - ja też wielu rzeczy nie rozumiałem - im więcej zaczynam wyjaśniać wątpliwości - tym częściej widzę, że nauczanie Kościoła jest bardzo spójne.
Widzę również jak wiee przekłamań próbuje się wokół Wiary robić ... Smutny
Jak często próbuje się Kościółopluć i znieważyć - bezpodstawnie.
Np. - przy użyciu przekłamanej historii ... Smutny

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
11-10-2005 00:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #54
 
ddv napisał(a):"Mało wiedzy oddala od Boga - dużo wiedzy do Niego przybliża"...
Jak to mawiał Pasteur ...
Cóż - ja też wielu rzeczy nie rozumiałem - im więcej zaczynam wyjaśniać wątpliwości - tym częściej widzę, że nauczanie Kościoła jest bardzo spójne.
Widzę również jak wiee przekłamań próbuje się wokół Wiary robić ...
Jak często próbuje się Kościółopluć i znieważyć - bezpodstawnie.
Np. - przy użyciu przekłamanej historii ...


Nie mam nic do wiary, a koscioł to odrębna sprawa.
11-10-2005 10:55
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #55
 
semper_malus napisał(a):Kościół zwalczał konstytucję 3 maja
Ówczesny papież wypowiedział się pozytywnie o polskiej konstytucji. Natomiast potępił francuską [IMHO słusznie]

semper_malus napisał(a):aki bisku Krasicki z całym swym autorytetem padł do nóg Fryderyka króla na Pusiech
Gdzie, kiedy, w jakich okolicznościach? Z jakich źródeł czerpiesz podobne rewelacje ?


semper_malus napisał(a):kościół zwalczał wszelkie próby naprawy państwa bo wśród anarchii panującej wiodło mu się bardzo dobrze
Myślę, że jezuita ks Piotr Skarga znakomicie pasuje do tej tezy... :lol2: :lol2:

semper_malus napisał(a):przez wieki papież robił wszystko by uwikłać nas w wojnę z Sułtanem
Jaki papież z jakim sułtanem ? A może umknęło Waści, że w 1620 r. sułtan wydał 100tys armii tureckiej rozkaz dotarcia nad Bałtyk i gdyby nie postawa armii polsko-kozackiej pod Chocimem już dawno chodziłbyś do meczetu ?
Pewnie to perfidny Rzym tak podpuścił sułtana, nieprwawdaż ? :^o :^o :^o

semper_malus napisał(a):do zaborów kościół przyłożył swą namaszczoną przez Chrystusa rączkę
Za to bezczelne kłamstwo i ton proponuję dać semper malusowi kolejne ostrzeżenie. Rzymowi miałoby zależeć na eliminacji jedynego w pólnocnej Europie dużego katolickiego państwa ! Papież musiałby był upaść ma głowę! :shock: :coo:

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
12-10-2005 15:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #56
 
jswiec napisał(a):Ówczesny papież wypowiedział się pozytywnie o polskiej konstytucji. Natomiast potępił francuską

Pragnę zwróćić uwagę na to jak zachowywał się krajowy kler.
jswiec napisał(a):Rzymowi miałoby zależeć na eliminacji jedynego w pólnocnej Europie dużego katolickiego państwa ! Papież musiałby był upaść ma głowę!

Tak sie składa, że I Rzeczypospolita nie była wyłącznie państwem katolickim. A to, że za to że jeden biskup podpisał sie pod konfederacją warszawską kardybał protektor Rzeczypospolitej kazał przenieść jej herb z reprezntacyjnego miejsca w jakieś zapomniane przez Boga miejsce to przeczysz? Papież w związku z tym jak rozpanoszyła sie u nas kontrreformacja przestał traktować RON jak partnera a zaczął jak narzędzie.


jswiec napisał(a):Myślę, że jezuita ks Piotr Skarga znakomicie pasuje do tej tezy...

Myślę, że Bicz Boży na innowierców wtedy brzmiało dumnie- teraz to razi katolicką pychą


jswiec napisał(a):Za to bezczelne kłamstwo i ton proponuję dać semper malusowi kolejne ostrzeżenie


Możesz mnie pocałować w ****.
Za to należy mi się ostrzeżenie.

konfeseracja warzszawka jest światowym dziedzictwem kulturowym uznanym przez Unesco, a wypociny Skargi nie dla przykładu.



Tomasz32
Proszę o kulturalne słownictwo semper.
12-10-2005 18:01
Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #57
 
Proszę o spokój i kulturalną dyskusję, inaczej poleci ostrzeżenie.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
12-10-2005 18:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #58
 
Tomaszu ...
A ja mam taką prośbę ...
Wiem co prawda, ze ta prośba nadaje się do działu "technicznego" lub na "PW" - jednak nie chciałbym robic po raz kolejny "szumu" o sprawy które - jak sądzę są do załatwienia "od ręki" ...
Przychylam sie do prośby jswiec ...
Prosze zatem - albo o danie możliwości sprostowania bzdur nawypisywanych przez 'sempera' (choćby przez podzielenie tematu, jeżeli istnieje taka konieczność) - albo o inną formę zapobieżenia bezpodstawnemu obrażaniu Katolików na tym forum...
Z powodu podobnych spraw narobiłem niegdyś solidnej awantury na jednym z "for", prawie zupełnie nie piszę na inne - a z tego Forum też niegdyś nie chciałem "wyjść trzasnąwszy drzwiami" ... :oops:
Nie zależy mi ani na robieniu awantury - ani na innym niepotrzebnym "szarpaniu sobie nerwów" ...
Po prostu - "wyjdę" z tego forum - po cichu... A nie chcę tego robić
Gorzej, JAK INNI ZROBIĄ PODOBNIE - i będzie tu tak samo jak na "Katoliku" ... Smutny

[ Dodano: Sro 12 Paź, 2005 ]
Przepraszam - teraz, po napisaniu tego tekstu dopiero zauważyłem 2 ostrzeżenie dla "sempera" - i za co je dostał ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
12-10-2005 20:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #59
 
semper_malus napisał(a):A to, że za to że jeden biskup podpisał sie pod konfederacją warszawską kardybał protektor Rzeczypospolitej kazał przenieść jej herb z reprezntacyjnego miejsca w jakieś zapomniane przez Boga miejsce to przeczysz?
Znowu pytanie: jaki biskup, jaki kardynał, kiedy, gdzie ?
O ile wiem, RzON była tratowana w Rzymie jak Republika, a wtedy Rzym uważał taki ustrój za niższy rangą od monarchii. Przysługiwał jej tylko tytuł "Serenissima" - podobnie zresztą jak państwu weneckiemu. Nie oznacza to jednak, że Rzym dążył do obalenia ustroju czy to polskiego, czy to weneckiego. A już tym bardziej, że dążył do zniszczenia tych panstw.

semper_malus napisał(a):Papież w związku z tym jak rozpanoszyła sie u nas kontrreformacja przestał traktować RON jak partnera a zaczął jak narzędzie.
Tymczasem w XVIII w. w okresie rozbiorów Polski RzoN była państwem prawie jednolicie katolickim - poza Pomorzem. Wtedy papież też postanowił nas niszczyć ?
semper_malus napisał(a):konfeseracja warzszawka jest światowym dziedzictwem kulturowym uznanym przez Unesco, a wypociny Skargi nie dla przykładu.

Czy ci się to aby nie pomyliło z wpisaniem warszawskiej starówki na listę dziedzictwa kultury UNESCO ? Nie słyszałem, aby istniała takowa lista dla traktatów historycznych... Gdzie mogę się tym więcej dowiedzieć ?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
13-10-2005 12:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #60
 
ddv napisał(a):Tomaszu ...
A ja mam taką prośbę ...
Wiem co prawda, ze ta prośba nadaje się do działu "technicznego" lub na "PW" - jednak nie chciałbym robic po raz kolejny "szumu" o sprawy które - jak sądzę są do załatwienia "od ręki" ...
Przychylam sie do prośby jswiec ...
Prosze zatem - albo o danie możliwości sprostowania bzdur nawypisywanych przez 'sempera' (choćby przez podzielenie tematu, jeżeli istnieje taka konieczność) - albo o inną formę zapobieżenia bezpodstawnemu obrażaniu Katolików na tym forum...
Z powodu podobnych spraw narobiłem niegdyś solidnej awantury na jednym z "for", prawie zupełnie nie piszę na inne - a z tego Forum też niegdyś nie chciałem "wyjść trzasnąwszy drzwiami" ... :oops:
Nie zależy mi ani na robieniu awantury - ani na innym niepotrzebnym "szarpaniu sobie nerwów" ...
Po prostu - "wyjdę" z tego forum - po cichu... A nie chcę tego robić
Gorzej, JAK INNI ZROBIĄ PODOBNIE - i będzie tu tak samo jak na "Katoliku" ... Smutny

[ Dodano: Sro 12 Paź, 2005 ]
Przepraszam - teraz, po napisaniu tego tekstu dopiero zauważyłem 2 ostrzeżenie dla "sempera" - i za co je dostał ...

Za niekulturalne zachowanie, tym bardziej, że już wcześniej mógł dostać, to jednak powstrzymalismy się od tego, ale tym razem dał się sprowokować i posunął sie trochę za daleko. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie za co, to przeczytaj sobie tekst powyżej sempera a bedziesz wiedział za co? A decyzja była wspólna, a nie tylko jednej osoby. Trzeba się trzymać regulaminu, a takie zachowanie nie jest zgodne z regulaminem. Nic na to nie poradzę.
Regulamin jest po to by się starać go przestrzegać, anie łamać, bo jest nam tak wygodnie.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
13-10-2005 13:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów