Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wpływ Szatana na wolna wole
Autor Wiadomość
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ravenloff napisał(a):Najdziwniejsze jest to, że człowiek ma wolną wolę, szatan narzuca nam swoją, a człowiek ciągle wierzy w to, że to od nas - ludzi zależy to co zrobimy. Ciągle myślimy, że to my wybieramy dobro czy zło. Że mamy wolny wybór. Ja tu wietrzę pułapkę.
Negujesz w ten sposob istnienie wolnej woli czlowieka, bo wynika z tego, co piszesz, ze mamy wolna wole, ale jak Szatan nas kusi, to juz jej nie mamy... Nieprawda! Zycie to sztuka wyboru!

A to, ze Rogaty posluguje sie roznymi metodami, w tym "chwilowym dobrem", to tez prawda. "Jam czescia tej sily, ktora wiecznie zla pragnac ciagle dobro czyni" - jak powiedzial Mefistofeles do Fausta.

www.malach.tox.pl
23-08-2004 17:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
negujecie ze grzech jest wynikiem wolnej woli wiec popatrzcie co ogrzechu mowi 1853 punkt kodeksu kosciola katolickiego

"Źródłem grzechu jest serce człowieka i jego wolna wola..."

a jesli tak jak w innych tematach kierowalibysmy sie KKK to temat nadalby sie juz do zamkniecia Język
23-08-2004 17:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #18
Niezrozumienie
Gerwaz napisał(a):Negujesz w ten sposob istnienie wolnej woli czlowieka, bo wynika z tego, co piszesz, ze mamy wolna wole, ale jak Szatan nas kusi, to juz jej nie mamy... Nieprawda!
No może się trochę zagalopowałem i ktoś mnie źle zrozumiał.
Mi chodziło o to, że szatan nas kusi, podsuwa nam pewne pomysły. Potem my czynimy tak jak on chciał. Owszem mamy wolną wolę i wcale tak nie musimy czynić. Ale wiele ludzi jest przekonanych, że to jest tylko i wyłącznie wybór człowieka, że szatan nie ma na to żadnego wpływu, a nawet neguje istnienie złego. A ja chcę uświadomić nam, że szatan istnieje i gdyby nie on, to człowiekowi by nie przychodziły takie złe myśli do głowy, gdyby on nam ich nie podsuwał. Ale ostatecznie to człowiek czyni zło wśród ludzi, a szatan nas do tego perfidnie namawia.

Może to za daleko idący wniosek i trochę absurdalny, ale co by było gdyby nie było szatana? Czy wtedy nie było by zła na świecie? Bo gdyby wtedy nie było zła, to znaczy że szatan jest jego sprawcą (choć nie osobiście je wykonuje).

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
24-08-2004 08:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
sprawca raczej nie. bardziej pomyslodawca!
24-08-2004 09:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Gerwaz napisał(a):To, co robi Szatan przypomina mi kampanie wyborcza... On mowi "Wybierz mnie" i mowi, ze wtedy "Bedzie fajnie" - zupelnie jak politycy, ale tak jak w przypadku wyborow to czlowiek ma w reku "karte wyborcza" i od niego zalezy co zrobi (z tym, ze tutaj w przeciwienstwie do wyborow ma naprawde wplyw na to, co sie bedzie dzialo Język)

Gerwaz napisał(a):Nie wyczytales kontekstu: to CZLOWIEK decyduje o wszystkim i to CZLOWIEK ma wplyw na to, co sie bedzie dzialo.

Hmmm.... Szatan ma wpływ na to co będzie się działo i człowiek. Doprawdy zaprzeczasz sam sobie! Wiesz dyskutujemy o wpływie na naszą wolę szatana, jednak chyba troche się gubisz w tym co mówisz /pewnie będziesz zaraz mówił, że nie wyczytałem kontekstu; dlatego to napisałem, bo były czynione aluzje z twoej strony, jakoby diabeł nie miał żadnego wpływu na nasze postępowanie/.
Właśnie o to mi chodzi: szatan może na nas wpływać, popychać do konkretnego działania. Oczywiście to człowiek podejmuje decyzje i z tym się zgadzam.
Dużo wspominasz o reklamie. Po pierwsze szatan nie reklamuje proszku do prania, tylko śmierć /dosłownie -> w sensie obumarcia dla Boga i szczęścia, które nam proponuje/. Po drugie dokładnie wiesz, że tak jak rekalma może powodować, iż kupujemy coś czego nie chcieliśmy, tak samo może i szatam nas zwodzić. Wiec wpływa na nasze postępowanie, wpływa na naszą wolę. Wiadomo nie steruje naszymi rękami.

Robi napisał(a):negujecie ze grzech jest wynikiem wolnej woli wiec popatrzcie co ogrzechu mowi 1853 punkt kodeksu kosciola katolickiego

"Źródłem grzechu jest serce człowieka i jego wolna wola..."

A kto neguje to, co napisałeś? Wcale to nie wyklucza wpływu na naszą wolę. Chyba wiemy co oznacza "wpływ". Fakt napisałem coś takiego:

Cytat:Oczywiście, że to my podejmujemy decyzję. Jednak jeśli zostaniesz poddany manipulacji, czy to jest wolny wybór? Zdecydowanie nie. Jeśli nie podejmujesz decyzji w prawdzie, a konsekwencje są przed tobą ukryte, to jest parodia wolnej decyzji.

Można by mi zarzuć nie konsekwencję, jednak... Mówiłem tutaj o wolnym wyborze, /w sensie poznania wszelkich konsekwencji danego czynu, szatan stara sie je przed nami ukryć, bo proponuje zło/ który nie wyklucza wolnej woli.

Konkluzja tego co napisałem niech będzie wypowiedź Robiego:

Cytat:zlo moim zdaniem istneije od czasu popelnienia grzechu pierworodnego, a ten zostal popelniony ZA NAMOWA szatana i z WLASNEJ WOLI Ewy i Adama

Eureka!!! Zgoda w 100%!!!

To było przedmiotem tak naprawdę tej dyskusji, a widzę, że znów kręciliśmy się w kółko. Najpierw było, że nie ma wpływu szatan na nasza wole teraz ma...
Proponuję zakończyć te dywagacje, ile można rozmawiać o tym samym....

Mówię sam za siebie! 8)

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
24-08-2004 09:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
Szatan kusil nawet Jezusa.
To taki przyklad, ze on nie przebiera w kuszeniu slabych czy lekkich. Kazdy ma swoj slaby punkt. I ciagle atakuje w to miejsce. Bo wie, ze tam najbadziej potrafi Ciebie zlamac.
25-08-2004 09:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Gregoriano napisał(a):
Cytat:zlo moim zdaniem istneije od czasu popelnienia grzechu pierworodnego, a ten zostal popelniony ZA NAMOWA szatana i z WLASNEJ WOLI Ewy i Adama

Eureka!!! Zgoda w 100%!!!

To było przedmiotem tak naprawdę tej dyskusji, a widzę, że znów kręciliśmy się w kółko. Najpierw było, że nie ma wpływu szatan na nasza wole teraz ma...

wcale nie powiedzialem, ze ma. ma wplyw na nasze decyzje, tak samo jak reklama, propaganda, manipulacja itd. DECYZJA a WOLNA WOLA to sa dwa calkiem rozne slowa. wiec jak? dalej sie krecimy w kolko?
25-08-2004 16:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
Hmmm... Szatan ma wpływ na naszą wolę czyli na nasze suwerenne decyzje. To, ze jesteśmy wolni to jesteśmy i tyle!

Całą ta dyskusja wynika, że każdy z nas używa innej aparatury pojęciowej lub mylimy trochę znaczenia. Stąd całe zamieszanie. Dla mnie sprawa jest jasna.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
26-08-2004 11:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
dla nie tez :roll:
26-08-2004 11:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Rafik Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
A więc sugeruje aby ktoś podsumował ten temat i go zamykamy :!:

DOBRZE CZY?CIE TYM KTÓRZY WAS NIENAWIDZ? (?k. 6,27)
26-08-2004 12:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Nie ma co podsumowywac temat. Kazdy przeczyta a ja ZAMYKAM aby sie nie krecic w kolo.

POZDRO ALL Oczko

Jak co to zakladac nowy temat aby trzymac sie tematu ten zamykam.
Moderator Karol.
26-08-2004 23:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów