Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Franciszkańskie POSŁUSZEŃSTWO
Autor Wiadomość
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Franciszkańskie POSŁUSZEŃSTWO
"Stawiam Bogu wysokie wymagania. Wiem dokładnie, jaki powinien być. Wiem dokładnie, jaką powinien mieć wizję świata. Wiem dokładnie, jak Bóg powinien postąpić w każdej sytuacji. Potrafię dokładnie wskazać, kogo powinien ukarać, a kogo nagrodzić. Mam jasny plan dalszych losów świata. Nie tylko na najbliższe godziny. Także na najbliższe stulecia. Bo swoją dotychczasową działalnością Bóg mnie trochę rozczarował. Bez trudu ułożę listę spraw, które powinien rozwiązać inaczej.
Jak każdy człowiek wyobrażam sobie Boga. Kształtuję sobie Jego obraz. Na jedne cechy kładę większy nacisk, a na inne mniejszy. Dostosowuję ten obraz do moich aktualnych potrzeb. Raz widzę więc Boga jako surowego sędziego, który nikomu nie przepuści. Innym razem dostrzegam w Nim raczej pobłażliwą dla wnuków babcię, która na wszystko przymyka oczy, chociaż i tak niewiele widzi.
Tak często ulegam pokusie wiary w Boga podobnego do mnie. Boga na moją miarę. Boga na mój obraz i podobieństwo.
Bóg jest inny. Zupełnie inny, niż sobie wyobrażam. Zupełnie inny, niż chcę. Bóg nie dopasowuje się do moich zachcianek. Nie ma takiego obowiązku".


PS - Zabawne: - Kiedy czlowiek jest w stanie rozsmieszyc Pana Boga?
- Kiedy mowi mu o SWOICH planach.


1. Zastanawiam sie dzisiaj na POSŁUSZEŃSTWEM. Jak ono wygladalo u sw. Franciszka. Nie tyle jak opisuja je "Kwiatki sw. Franciszka", co "tak w przelozeniu na" realne relacje codzienne...

2. Ostatnio rozmawialem z moimi wspolbracmi na temat: "Czy odpowiedz na powolanie zakonne jest wyrazem posluszenstwa Bogu? Czy mozna isc do Zakonu z posluszenstwa... wlasnym Rodzicom?"

3. Czy tak jak w przypadku braterstwa (patrz: http://www.psf.franciszkanie.pl/forum/vi....php?t=601 ) mozna podejsc do posluszenstwa jako dobrowolnie podjetej ascezy?
Jaki jest wtedy wymiar wolnosci? Czy przypadkiem nie jest on wtedy odsuniety na plan dalszy? Czy i w jakim stopniu Bog moze chciec "slepego i bezmyslnego posluszenstwa"?

Jako podpowiedz i komentarz do pytan:

"Uwalniajac nas od balwochwalstwa rzadzenia posiadania i przyjemnosci, sluby zakonne WZMACNIAJA ludzka nature w jej pozytywnym wyrazie i otwieraja na wiez-spotkanie oczyszczone od wszelkiego cienia panowania czy wyzysku. Sluby wzmacniaja droge ku prawdziwej milosci (czystosc), rzeczywistej solidarnosci (ubostwo) i calkowitej dyspozycyjnosci i odpowiedzialnosci (posluszenstwo); wyrazaja i ukazuja calkowite przylgniecie do Boga, do ewangelicznego projektu zycia, ujednolicajac i upraszczajac nasz codzienny byt" (fr. Gicomo Bini OFM)
12-09-2005 09:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Chrześcijanin powinien rozpoznawać w swoim życiu Wolę Bożą i ją wypełniać, ciągłe rozeznawanie swojego powołania, jego zgłębianie jest przydatną koniecznością.

o. Pacyfik napisał(a):Czy odpowiedz na powolanie zakonne jest wyrazem posluszenstwa Bogu? Czy mozna isc do Zakonu z posluszenstwa... wlasnym Rodzicom?
Jeżeli zatem ktoś rozneznał, że wolą Pana jest aby poszedł do zakonu i ma w sobie na tyle pokory by przyjąć to powołanie, to wstąpienie do zakonu będzie wyrazem posłuszeństwa Bogu.

Co się zaś tyczy rodziców, chociąż napisałeś ich przez duże "r", to myślę, że odpowiedź powinna brzmić "nie". To jest jedna z trudniejszych dla mnie do pojęcia prawd, że moje dziecko jest "jedynie" błogosławieństwem mojego związku z żoną i jestem zobowiązany do wychowania go w wierze, mam go nauczyć właśnie ufności Bogu oraz rozeznawania swojego powołania. Na pewno nie powinienem zmuszać swojego dziecka do wyboru takiej, a nie innej drogi życiowej, bo jak wiadomo jest to bodajże najtrudniesza decyzja jaką podejmuje człowiek, kolejne są często jej następstwem.

o. Pacyfik napisał(a):"Uwalniajac nas od balwochwalstwa rzadzenia posiadania i przyjemnosci, sluby zakonne WZMACNIAJA ludzka nature w jej pozytywnym wyrazie i otwieraja na wiez-spotkanie oczyszczone od wszelkiego cienia panowania czy wyzysku. Sluby wzmacniaja droge ku prawdziwej milosci (czystosc), rzeczywistej solidarnosci (ubostwo) i calkowitej dyspozycyjnosci i odpowiedzialnosci (posluszenstwo); wyrazaja i ukazuja calkowite przylgniecie do Boga, do ewangelicznego projektu zycia, ujednolicajac i upraszczajac nasz codzienny byt" (fr. Gicomo Bini OFM)

Myślę że nie tylko śluby zakonne, ale każde ślubowanie przed Bogiem, a mam tutaj na myśli, w swoim przypadku zresztą, sakrament małżeństwa, ale jak każde powołanie musi być cały czas rozeznawane, "przemodlane".

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
12-09-2005 09:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów