Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy szatan może się nawrócić??
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
:arrow: aniol - szatan jako istota istniejaca poza czasem ma mozliwosc jednego i definitrywnego wyboru (w przeciwienstwie do czlowieka, ktory ze wzgledu na istnienie w wymiarze czasowym może wybierac w każdej chwili). :roll:

Przecież to już zostało powiedziane, tylko cytuje to co zostało napisane kilka postów wcześniej :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
03-03-2005 22:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Futrzak napisał(a):Na religii ksiądz nam dokładnie o tym mówił:
Szatan wybierając bunt przeciw Bogu, wybrał własną klęskę w dniu ostatecznym. Nie może się nawrócić, ponieważ miał większe niż człowiek poznanie "przyszłości", i mimo to, że wiedział jakie są konsekwencje takiego buntu - wybrał tę drogę.
To może jest napisane niejasno, ale nauka Kościoła mówi jasno:

SZATAN NIE MOŻE SIĘ NAWRÓCIĆ.

Bardzo dobrze powiedziałeś. Tak trzymać. Brak możliwości nawrócenia dla szatana nie jest aktem zemsty Boga, lecz konsekwencją natury grzechu dokonanego poza czasem i trwającego w wiecznym teraz.
13-03-2005 00:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nata_89 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Słyszeliście kiedyś takie zdanie: MIŁOSIERDZIE BOSKIE NIE ZNA GRANIC? To chyba mówi samo za siebie jak bt szatan żałował za swoje grzechy i pragnął szczerze ale na prawde szczerze to pewnie Bóg wybaczył by mu
03-04-2005 21:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Bóg mu zapewne i juz wybaczył z racji, ze nawet szatana kocha jako swoje stworzenie. Ale to na co zdecydował się szatan, jest nieodwracalne.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
03-04-2005 22:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blizbor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Sława !

Bardzo ciekawe zagadnienie Uśmiech, wprawdzie nie jestem chrześcijaninem, ale postaram się przedstawić sprawę z mojego punktu widzenia. Otóż, to co chrześcijaństwo rozumie przez Boga i Szatana - to w zasadzie dwie przeciwstawne do siebie "siły" - Dobro i Zło, jednak zwróćcie uwagę na to, że Zło stanowi swojego rodzaju przeciwwagę dla Dobra i odwrotnie. Te dwie "siły" muszą pozostać w równowadze ponieważ Dobro nie może istnieć bez Zła i odwrotnie, w związku z czym pojęcie Sądu Ostatecznego jest z punktu widzenia mojej wiary niemożliwe, ponieważ ani Dobro, ani Zło nigdy się nie zwalczą, zawsze pozostaną w równowadze. Można tutaj zauważyć swoisty dualizm wszystkiego - Dobro i Zło, Miłość i Nienawiść, Radość i Smutek, Szlachetność i Plugastwo - wszystko ma swoje przeciwieństwo, a Trygław (u Was Jahwe) pilnuje aby pomiędzy tymi "siłami" panowała równowaga, dlatego właśnie Wasz Jahwe dopuszcza istnienie zła.

Pozdrawiam !

Kto podnosi bro? ten walczy w ?wi?tym kr?gu Bogów - albo zwyci?stwo, albo ?mier?.
14-07-2005 16:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
Niom, cos w tym jest co napisałeś, aczkolwiek bym się musiała zastanowić Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-07-2005 18:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Blizbor napisał(a):dlatego właśnie Wasz Jahwe dopuszcza istnienie zła.

Dobrze, że zaznaczyłeś, iż to twoja perspektywa, ponieważ nijak ma to się do Objawienia. Chrześciajństwo oparte jest na udzielaniu się Trójjedynego Boga. Jedną z form Jego głosu jest Pismo św. Nie ma tam mowy o jakieś równowadze, zresztą dla mnie było by to nie do pogodzenia z tym co Bóg powiedział o sobie samym. Sugerujesz, że są dwie równoważne siły. Otóż jest tylko Jedna - Bóg. Sztan jest brakiem dobra, jest jakby antyosobą, ponieważ naszą osobowość możemy kształtować w komunii z innymi, natomiast szatan to zaprzeczenie wspólnoty. To nie siła tylko destrukcja samotności.

Kolejna twoja sugestia - Bóg dopuszcza istnienia zła bo potrzeba drugiej siły. Zatem Bóg nie jest wszechmogący, bo aby wszystko istniało potrzeba przeciwagi. Konkluzja Jahwe nie jest Bogiem.

Dalej skoro Bóg objawił sibie jako Miłość /por. 1 J 4, 8b/ to jak moze dbać o to aby było zło. Czy zło może należeć do istoty miłości? Celem stworzenia jest przebóstwienie czyli wieczna miłość - czyste dobro, gdzie tu miejsce na zło?

Nie mówisz o Bogu to co o sobie powiedział tylko pokazujesz własną perspektywę. Czy mozęsz o mnie coś powiedzieć abstrahując od tego co robię, mówię? Najpierw poszukaj co Bóg mói o snie, co robi później konkluduj.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
15-07-2005 07:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
No ale Greg, skoro zło istnieje cały czas na świecie, to Bóg po coś je dopuszcza, czy nie? Bo skoro jest wszechmogący to mógłby powiedzieć: stop, od tej chwili nie ma zła na świecie i w sercach ludzi! Ale tego nie zrobił. Nie mówię, że popieram tezę równaowagi o której mówił Blizbor, ale wnioskuję, że po coś to zło dopuszcza... Nie umiem inaczej tego wytłumaczyć. :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
15-07-2005 12:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blizbor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Sława !

Chyba nie do końca zrozumiałeś to o czym mówiłem. Zastanów się i powiedz mi, czym jest Zło ? Oczywiście,że jest przeciwieństwem Dobra, bo chyba nie zaprzeczysz rzeczy tak oczywistej, że wszystko ma swoje przeciwieństwo. Przykłady podałem w poprzednim poście np. Miłość przeciwieństwem której jest Nienawiść. Pozatym nie możesz wypowiadać się w tensposób, że skoro (wasz) Bóg dopuszcza istnienie Zła to nie jest Bogiem. Ludzki umysł jest zbyt ułomny aby mógł pojąć istote Boskości i jej zamysły, skąd wiesz co Bóg myśli ? Wierzysz w to co jest napisane w piśmie świętym, ale czy pismo święte wyjaśnia, dlaczego istnieje Zło i dlaczego wszystko ma swoje przeciwieństwo ? Nie. A dlaczego ? Ano dlatego, że wtedy nie mogłoby być mowy o Sądzie Ostatecznym, w który tak wierzą chrześcijanie. Spróbuj, choć na chwilę zapomnieć o piśmie świętym i wyjaśnij mi włąsnymi słowami - dlaczego, skoro wasz Jahwe jest taki miłosierny, dopuszcza istnienie Zła, dlaczego pozwala, by ludziom działa się krzywda ? i zaznaczam, że odpowiedź w stylu - bo, Bóg tak chce - mnie nie usatysfakcjonują.

Pozdrawiam !

Kto podnosi bro? ten walczy w ?wi?tym kr?gu Bogów - albo zwyci?stwo, albo ?mier?.
15-07-2005 12:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Blizbor napisał(a):Ludzki umysł jest zbyt ułomny aby mógł pojąć istote Boskości i jej zamysły, skąd wiesz co Bóg myśli ?

Nie mówię, że wiem o czym Bóg myśli ale wiem to co nam Objawił, w sposób pełny dokonało się to w Jego Synu! Stąd ponad wszelką wątpliwośc wiem, że Bóg jest miłością! :wink:

Blizbor napisał(a):Wierzysz w to co jest napisane w piśmie świętym, ale czy pismo święte wyjaśnia, dlaczego istnieje Zło i dlaczego wszystko ma swoje przeciwieństwo ?

Oczywiście, że wyjaśnia! Poczytaj sobie na początek 2 rozdział księgi Rodzaju! Natomiast teza, że wszystko ma swoje przeciwieństwo nie ma ptwierdzenia w Biblii. Tego nie uczy.

Blizbor napisał(a):Nie. A dlaczego ? Ano dlatego, że wtedy nie mogłoby być mowy o Sądzie Ostatecznym, w który tak wierzą chrześcijanie.

Co ma wspólnego sąd ostateczny z tematem? Pytasz o eschatologię czyli o rzeczy ostateczne, to wymagałoby odrębnego wyjaśnienia.

Blizbor napisał(a):Spróbuj, choć na chwilę zapomnieć o piśmie świętym i wyjaśnij mi włąsnymi słowami - dlaczego, skoro wasz Jahwe jest taki miłosierny, dopuszcza istnienie Zła, dlaczego pozwala, by ludziom działa się krzywda ? i zaznaczam, że odpowiedź w stylu - bo, Bóg tak chce - mnie nie usatysfakcjonują.

O Piśmie św. nie zapomnę. Natomiast Bóg nie chce zła, to nie jest jego wola! Problem teodycei czyli istnienia dobra i zła na świecie pomimo, że Bóg jest tylko dobry dla mnie ma klarowną odpowiedź.

Bóg to "dopuszcza" bo dał nam niesamowity dar - wolność! Jednocześnie powołał nas do miłości. Logicznym jest, że bez wolności miłość jest niemożliwa bo to niewolnictwo. Przymus nie wchodzi w grę! Jeżeli tylkop Bóg jest Dobrem to poza Nim go nie ma!!!!!!!! Zatem jeśli odchodzisz od Boga niestety doświadczasz zła, krzywdy... To nier Bóg wywołał II wojne światową tylko człowiek. Bóg powiedział "nie zabijaj", człowiek to złamał i co? Jest wolny!

Teraz miłosierdzie Boga o którym wspomniałeś. Miłosierdzie jest właśnie odpowiedzią Boga na ludzki upadek, na nasz grzech! Zawiera ono w sobie dwie rzeczywistości. Jedna to pochylenie się nad ludzką słabością czyli odpuszczenie grzechów. Druga to poddzwignięcie do wiecznego szczęscia, do chwały. Bóg nie tylko pragnie wyciągnąć z błota ale równocześnie nadaje sens naszemu życiu. Wszystko to zostało dokonane w Jezusie! Duży uśmiech

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
16-07-2005 13:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blizbor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Sława !

Gregoriano napisał :
Cytat:Co ma wspólnego sąd ostateczny z tematem?

To, że pomiędzy wszelkimi przeciwieństwami istnieje równowaga, nie zawsze jest Ona zachowana, ale w wypadku jej zachwiania zawsze po jakimś czasie zostanie przywrócona np. równoważąc wyrządzone Zło, jakimś Dobrym czynem. I ta równowaga będzie zawsze, Dobro nigdy nie pokona zła ani Zło nigdy nie pokona Dobra, w związku z czym niemożliwe jest "zwycięstwo światła nad ciemnością [dla niekumatych : Boga nad Szatanem]" w związku z czym nigdy nie będzie także Sądu Ostatecznego. Dla mnie to jasne jak Święte Śłońce Uśmiech

Pozdrawiam !

[ Dodano: Sob 16 Lip, 2005 14:46 ]
Sława !

Natomiast co do biblii : nie mam 100% pewności (zreszta nikt takiej pewności nie ma), że teksty w niej zawarte są autentyczne. Pozatym wiele elementów biblii to nic innego jak przypowieści różnych mędrców z całego [ówcześnie znanego] świata, przerobiona przez pierwszych chrześcijan tak aby pasowała pod ideologie waszej wiary, tak samo jak podczas chrystianizacji ziem słowiańskich, kościół przejął niektóre święta pogańskich słowian, wprowadził inne elementy i zmienił ich symbolikę, np. Wielkanoc - święto obchodzone przez słowian [oczywiście wcześniej, pod inna nazwą] jeszcze przed chrystianizacją, a zajączek - to naleciałość Germańska - zajączek jest symbolem Germańskiej Bogini płodności - Ostary. Dalej idąc - "Zaduszki" (przed chrystianizacją - Dziady) - święto starosłowiańskie, podczas którego rodziny spotykały się na grobach swoich krewnych, modliła się, zapalała znicze (w tamtych czasach znicz, a konkretniej jego ogień [symbolizujący Dadźboga - Boga ognia ofiarnego] miał pomóc weli odnaleźć drogę do Nawii (krainy umarłych)), a wele przodków powracały z zaświatów do swoich rodzinnych domów aby odwiedzić bliskich, czyli inaczej mówiąc - był to dzień poświęcony pamięci przodków. Tak więc skoro chrześcijaństwo mogło przejąć te "obce" słowiańskie święta i włączyć je do swego kalendarza, to czemu nie miałoby przejąć co mądrzejszych przypowieści i lekko zmodyfikować, tak aby pasowało do waszej mitologii Uśmiech Biblia ma to do siebie, że jest księgą religijną - fakt - opisuje dzieje i życie Jezusa, nie przeczę, że istniał i umarł - ale Biblia nie udowodni, że rzeczywiście zmartwychwstał - w to trzeba uwierzyć, a nie każdy wierzy w to, że zmartwychwstał, wierzycie w to tylko wy, chrześcijanie. Tak więc skoro nie ma pewności, co do tego, że biblia jest w 100 % autentyczna (tzn. napisana przez człowieka, pod natchnieniem Boga).

Pozdrawiam !

Kto podnosi bro? ten walczy w ?wi?tym kr?gu Bogów - albo zwyci?stwo, albo ?mier?.
16-07-2005 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Blizbor napisał(a):To, że pomiędzy wszelkimi przeciwieństwami istnieje równowaga, nie zawsze jest Ona zachowana, ale w wypadku jej zachwiania zawsze po jakimś czasie zostanie przywrócona np. równoważąc wyrządzone Zło, jakimś Dobrym czynem. I ta równowaga będzie zawsze, Dobro nigdy nie pokona zła ani Zło nigdy nie pokona Dobra, w związku z czym niemożliwe jest "zwycięstwo światła nad ciemnością [dla niekumatych : Boga nad Szatanem]" w związku z czym nigdy nie będzie także Sądu Ostatecznego. Dla mnie to jasne jak Święte Śłońce

A mam pytanie skąd to wziąłeś? Chyba się opierasz na jakiś prywatnych objawieniach. Generalnie wygląda to na jakiś pogląd filozoficzny i nic więcej.

Blizbor napisał(a):Natomiast co do biblii : nie mam 100% pewności (zreszta nikt takiej pewności nie ma), że teksty w niej zawarte są autentyczne.

Na czym opierasz swój sąd? Zapewne na wstępnym założeniu, że Biblia nie mozę byc autetyczna stąd twoje rozumowanie. Podaj jakieś argumenty. Pamiętaj, że Biblia opisuje historię a nie jakieś bajeczki!!!!!!!!

Blizbor napisał(a):Pozatym wiele elementów biblii to nic innego jak przypowieści różnych mędrców z całego [ówcześnie znanego] świata,

Udowodnij to! Nie ma co rzucać jakiś zdań nie popartych niczym....

Blizbor napisał(a):tak samo jak podczas chrystianizacji ziem słowiańskich, kościół przejął niektóre święta pogańskich słowian, wprowadził inne elementy i zmienił ich symbolikę,

I jaki z tego wniosek? Chrześcijaństwo przejmowało to w taki sposób - jak wspomniałeś - nadając nowe treści. Bo taka jest wiara. Nie rozwalało dawnej kultury kompletnie tylko nadawało nowe ramy. Zresztą było to wielka korzyścią dla owych praktyk. Chrześcijaństwo oznaczało normalną presonalizacje bez jakieś mitologii opartą na racjonalnym rozumowaniu.

Blizbor napisał(a):to czemu nie miałoby przejąć co mądrzejszych przypowieści i lekko zmodyfikować, tak aby pasowało do waszej mitologii

Wytłumacz najpierw słowo mitologia, później podyskutujemy....

Blizbor napisał(a):Biblia ma to do siebie, że jest księgą religijną - fakt - opisuje dzieje i życie Jezusa, nie przeczę, że istniał i umarł - ale Biblia nie udowodni, że rzeczywiście zmartwychwstał - w to trzeba uwierzyć, a nie każdy wierzy w to, że zmartwychwstał, wierzycie w to tylko wy, chrześcijanie.

I tutaj popełniasz kardynalny błąd. Biblia udowodni, że zmartwychwstał. Pokazuje to jako fakt historyczny, przywołując mase dowodów na poparcie tego. Opierasz się na wstępnych założeniach stąd trudno ci z góry uznać pewne fakty. Czy zadałeś sobie trud aby zbadać jak przedstawia zmartwychwstanie Biblia? Poprostu sobie stwierdzasz: Biblia nie jest autetyczna, zmartwychwstanie nie jest faktem historycznym itd. A może przestań zakładać coś a priori?!

Jeśli chcesz to załóż temat o historyczności zmartwychwstania to pogadamy, bo nie chcę aby dyskusja była 15 wątkowa.

Zresztą mocno odbiegłeś od tematu, całkowicie nie odnosząć się do tego co napisałem wcześniej.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
17-07-2005 14:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blizbor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Sława !

Gregoriano napisał :
Cytat:A mam pytanie skąd to wziąłeś? Chyba się opierasz na jakiś prywatnych objawieniach.

To o równowadze, to jest to element rodzimej (z silnym zaznaczeniem słowa : rodzimej) wiary słowian. Jak już napisałem. We wszechświecie panuje równowaga, może się zdażyć, że zostanie ona zachwiana (np. ktoś wyrządzi o wiele więcej Zła niż Dobra) ale wtedy interweniuje Trygław i przywraca harmonię - bo pilnowanie aby pomiędzy Dobrem a Złem panowała równowaga jest głównym zajęciem Trygława.

Gregoriano napisał :
Cytat:Na czym opierasz swój sąd? Zapewne na wstępnym założeniu, że Biblia nie mozę byc autetyczna stąd twoje rozumowanie.

Swój sąd opieram na tym, że kilku uczonych (chyba nawet już w średniowieczu - nie pamiętam dokładnie) udowodniło, że w biblii znajdują się teksty sfałszowane oraz częściowo przerobione (zresztą co sobór to jakieś "poprawki" do biblii wprowadzali kolejni papieże). Nie jestem w stanie podać źródła, bo czytałem o tym dawno temu i już nie pamiętam gdzie, ale to akurat utkwiło mi w pamięci.

Gregoriano napisał :
Cytat:Udowodnij to! Nie ma co rzucać jakiś zdań nie popartych niczym....

Pieśń nad Pieśniami (chyba tak to się nazywa - nie pamiętam dokładnie, w każdym razie chodzi o jakąś pieśń z Biblii) to tekst sumeryjski, lekko przerobiony przez chrześcijan.

Gregoriano napisał :
Cytat:I tutaj popełniasz kardynalny błąd. Biblia udowodni, że zmartwychwstał. Pokazuje to jako fakt historyczny, przywołując mase dowodów na poparcie tego.

No widzisz, Biblia podaje dowody, a wiesz ile warte są takie "dowody biblijne" dla kogoś kto nie wierzy w Jahwe ? - pozatym naukowcom nie udało się jeszcze tego udowodnić, nawet nie udało się udowodnić (nie-biblijnie Szczęśliwy ) czy Jezus wogóle istniał, jednak biblia jest waszą świętą księgą i musicie WIERZYĆ, że to co jest w niej napisane to prawda, jednak jeśli w rozmowie z innowiercą powołujecie się na biblię aby coś udowodnić (np. zmartwychwstanie Jezusa) to niestety to nie przejdzie, dlatego, że to Wy w to wierzycie a innowierca w to NIE uwierzy bo dla niego biblia to tylko zbiór mitów.

Gregoriano napisał :
Cytat:Chrześcijaństwo przejmowało to w taki sposób - jak wspomniałeś - nadając nowe treści. Bo taka jest wiara. Nie rozwalało dawnej kultury kompletnie

Nie rozwlało rodzimej kultury ?! A jak nazwiesz zabijanie kapłanów, aby powstrzymać ustne przekazy o wierze z pokolenia na pokolenie ? Jak nazwiesz wycinanie Świętych Gajów przez misjonarzy, jak nazwiesz zrównywanie świątyń z ziemią i stawianie na ich miejscu kościołów ? Jak nazwiesz palenie na stosach tysięcy innowierców w imię "miłości bliźniego" i "boga miłosiernego", Jak nazwiesz wybijanie zębów za nieprzestrzeganie postu ? - i Ty masz czelność mówić, że chrześcijaństwo nie rozwaliło rodzimej kultury ?! Na szczęście większość dawnej wiary, mitologii i demonologii przetrwało w folklorze a i etnolodzy i slawiści dużo już się dowiedzieli o rodzimych wierzeniach słowian (jednak niestety nadal nie wszystkiego).

Gregoriano napisał :
Cytat:Chrześcijaństwo oznaczało normalną presonalizacje bez jakieś mitologii opartą na racjonalnym rozumowaniu.

Racjonalne rozumowanie ?! Mam rozumieć, że zmartwychwstanie i chodzenie po wodzie było zjawiskiem nagminnym Szczęśliwy A ten pic, że słońce krąży wokól ziemi, i że ziemia jest w centrum wszechświata też nazwiesz racjonalnym rozumowaniem ? A zabobony z wiedźmami i palenie na stosach niewinnych ludzi (w większości niestety młodych kobiet) ? Też racjonalne Szczęśliwy Człowieku, kościół właśnie opóźnił postęp wprowadzając kształcenie tylko dla księży w klasztorach - prosty kmieć to najwyżej mógł sobie pomarzyć o wykształceniu takim jakie mieli księża - a wiadomo, ciemnym ludem łatwiej się manipuluje (żeby nie być gołosłownym - Tumulty - biskupi podpuszczali ciemny tłum do mordowania żydów, pod zażutem, że żydzi składali w ofierze chrześcijańskie dzieci swemu Bogu - nic dziwnego więc, że średniowiecze nazwano "ciemnymi wiekami").

Pozdrawiam !

Kto podnosi bro? ten walczy w ?wi?tym kr?gu Bogów - albo zwyci?stwo, albo ?mier?.
17-07-2005 20:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Blizbor napisał(a):To o równowadze, to jest to element rodzimej (z silnym zaznaczeniem słowa : rodzimej) wiary słowian. Jak już napisałem. We wszechświecie panuje równowaga, może się zdażyć, że zostanie ona zachwiana (np. ktoś wyrządzi o wiele więcej Zła niż Dobra) ale wtedy interweniuje Trygław i przywraca harmonię - bo pilnowanie aby pomiędzy Dobrem a Złem panowała równowaga jest głównym zajęciem Trygława.

Widzę, że lubisz filozofować. Jak widzę tworzenie mitologii nie jest ci obce.

Blizbor napisał(a):Swój sąd opieram na tym, że kilku uczonych (chyba nawet już w średniowieczu - nie pamiętam dokładnie) udowodniło, że w biblii znajdują się teksty sfałszowane oraz częściowo przerobione (zresztą co sobór to jakieś "poprawki" do biblii wprowadzali kolejni papieże). Nie jestem w stanie podać źródła, bo czytałem o tym dawno temu i już nie pamiętam gdzie, ale to akurat utkwiło mi w pamięci.

No to jak nie pamiętasz to sie nie wypowiadaj i nie wprowadzaj innych w błąd. Jak masz się opierać na jakis plotkach i pół prawdach to wogóle tego nie mów. Chodzi o rzetelność wypowiedzi.

Jakie poprawki doi Biblii? Widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz! Nie zarzucam ci głupoty tylko brak wiedzy no i niestety uprzedzenia. Poznaj najpierw kogoś później podawaj sąd.

Wiesz co to krytyka tekstu biblijnego? Wiesz co to manuskrypty? Wiesz co to sa zwoje znad morza martwego? Gdybyś to wiedział to nie mówił bys o jakiś poprawkach tylko o wielkiej rzetelności. Jednak ty ulegasz przeświadczeniu, że Kościół kręci.

Blizbor napisał(a):Pieśń nad Pieśniami (chyba tak to się nazywa - nie pamiętam dokładnie, w każdym razie chodzi o jakąś pieśń z Biblii) to tekst sumeryjski, lekko przerobiony przez chrześcijan.

Wiesz ile w twoim tekscie jest błędów i to takich kardynalnych.... Pnp nie napisali chrześcijanie i to już podważa całą twoja konstatację. I nie chodzi tu o tekst sumeryjski ale podobno pochodzenie kanannejskie. Hipoteza ta jest słabo uzasadniona a wręcz nieprawdopodobna ze względu, iż wierzący Izraelita nie zaprobowałby pogańskich kultów przez włączenie do Jedynego kultu Jahwe. To, że ktoś sobiew wysnuł hipotezę nie czyni z niej prawdy!

Blizbor napisał(a):No widzisz, Biblia podaje dowody, a wiesz ile warte są takie "dowody biblijne" dla kogoś kto nie wierzy w Jahwe ? - pozatym naukowcom nie udało się jeszcze tego udowodnić, nawet nie udało się udowodnić (nie-biblijnie ) czy Jezus wogóle istniał, jednak biblia jest waszą świętą księgą i musicie WIERZYĆ, że to co jest w niej napisane to prawda, jednak jeśli w rozmowie z innowiercą powołujecie się na biblię aby coś udowodnić (np. zmartwychwstanie Jezusa) to niestety to nie przejdzie, dlatego, że to Wy w to wierzycie a innowierca w to NIE uwierzy bo dla niego biblia to tylko zbiór mitów.

Ano podaje dowody. Jestem w stanie spokojnie udowodnić tobie fakt zmartwychwstania i to na bardzo racjonalnych przesłankach. Choć nie wiem czy to ma sens, bo oczywiście twoje wstępne założenie brzmi: Biblia to mitologia!

Blizbor napisał(a):Racjonalne rozumowanie ?! Mam rozumieć, że zmartwychwstanie i chodzenie po wodzie było zjawiskiem nagminnym A ten pic, że słońce krąży wokól ziemi, i że ziemia jest w centrum wszechświata też nazwiesz racjonalnym rozumowaniem ? A zabobony z wiedźmami i palenie na stosach niewinnych ludzi (w większości niestety młodych kobiet) ? Też racjonalne Człowieku, kościół właśnie opóźnił postęp wprowadzając kształcenie tylko dla księży w klasztorach - prosty kmieć to najwyżej mógł sobie pomarzyć o wykształceniu takim jakie mieli księża - a wiadomo, ciemnym ludem łatwiej się manipuluje (żeby nie być gołosłownym - Tumulty - biskupi podpuszczali ciemny tłum do mordowania żydów, pod zażutem, że żydzi składali w ofierze chrześcijańskie dzieci swemu Bogu - nic dziwnego więc, że średniowiecze nazwano "ciemnymi wiekami").

Szkoda dyskusji na takim poziomie. Radzę poczytać trochę książek ale najpierw pozbądź się wstępnych założeń. :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
17-07-2005 21:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blizbor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
Sława !

Gregoriano napisał :
Cytat:Widzę, że lubisz filozofować. Jak widzę tworzenie mitologii nie jest ci obce.

Tworzenie ?! Człowieku - jak chcesz to podam Ci bibliografię i poczytasz sobie w książkach, o rodzimej kulturze i religii dawnych słowian, żeby było jasne - książki te nie zostały napisane przez pogan, tylko przez naukowców, którzy patrzyli na wiare słowian obiektywnie, bez uprzedzeń i bez kryrtyki - oni po prostu byli ciekawi dawnych wierzeń a zarzucając mi, że to sobie wymysliłem wykazałeś sie kompletną niewiedzą z dziedzimy mitologii i wierzeń prasłowian a także hipokrytą.

Gregoriano napisał :
Cytat:Szkoda dyskusji na takim poziomie. Radzę poczytać trochę książek [...]

To samo radzę Tobie Oczko bo widzę, że komplwtnie nic nie wiesz na temat wierzeń swoich przodków (wstyd i sromota!). Myslę, że nie ma sensu dalej tego ciąnąć - Ja wiem swoje a Ty wiesz swoje.

Pozdrawiam !

Kto podnosi bro? ten walczy w ?wi?tym kr?gu Bogów - albo zwyci?stwo, albo ?mier?.
17-07-2005 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów