Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cała Biblia i tylko Biblia - mój paradygmat
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Cała Biblia i tylko Biblia - mój paradygmat
Po naszych rozmowach nasunęło mi się takie pytanie:
Kiedy zastanawiacie się, czy przyjąć, czy też odrzucić jakąś naukę, co jest Waszym autorytetem :?:

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
14-09-2005 17:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
krzysiek_enoch napisał(a):co jest Waszym autorytetem

Chyba nie co, tylko kto.

=>BÓG<= :jupi:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-09-2005 18:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
Nauczanie Kościoła, założonego przez Jazusa, oparte na Biblii i Tradycji Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-09-2005 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Autor rozwaza czy zasada sola scriptura jest biblijna. A ja sie zgadzam z jego wnioskami.

http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
25-09-2005 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Moim autorytetem jest i będzie sam Chrystus, ponieważ jego postępowanie to droga do zbawienia, do życia wiecznego.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
25-09-2005 21:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
TOMASZ32 napisał(a):Moim autorytetem jest i będzie sam Chrystus, ponieważ jego postępowanie to droga do zbawienia, do życia wiecznego.

Pozdrawiam

Amen!

A Chrystus założył Kościół...
25-09-2005 23:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Olgaa napisał(a):A Chrystus założył Kościół...

I owszem ale czy nazwał go katolicki :-k dla mnie to troche naciągane.

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
26-09-2005 10:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cichociemny napisał(a):
Olgaa napisał(a):A Chrystus założył Kościół...

I owszem ale czy nazwał go katolicki :-k dla mnie to troche naciągane.

Rozbijamy sie o nazwy... katolicki znaczy tyle co powszechny.
26-09-2005 10:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Moniczka napisał(a):Autor rozwaza czy zasada sola scriptura jest biblijna. A ja sie zgadzam z jego wnioskami.

http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół" :?:
Bo moim zdaniem to nieprawda.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
27-09-2005 20:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Kurczę, przecież Kościół założył Chrystus,a Biblia to jednocześnie ST i NT. Nie wiem w tej chwili co o tym myśleć... ale jestem baaardzo zmęczona, zastanowie sie jutro nad tym...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-09-2005 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
krzysiek_enoch napisał(a):A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół"

ja się zgadzam. nie mam teraz czasu na sformułowanie dłuższej odpowiedzi, więc przypomnę Ci tylko, że zanim została usatlona Biblia we współczesnym kształcie, a nade wszystko- tuż tuz po śmierci Chrystusa Kościół trwał w Jego nauce, ale jeszcze nie spisanej. zgadzasz się? dopiero w trakcie tworzenia Listów i Ewangelii zaczęło się formować coś w rodzaju spisanej nauki Pana. wtedy Kościół trwał i żył, i śmiem twierdzić, że bardziej się rozwijał.
słowo uczy, przykład pociąga.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
27-09-2005 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
No to rozumowanie do mnie dociera... Jakby nie patrzeć, NT powstał po Chrystusie Duży uśmiech - historycznie, chronologicznie Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-09-2005 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
krzysiek_enoch napisał(a):A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół"
Bo moim zdaniem to nieprawda.

A może nam powiesz dlaczego nie ma w Biblii Apokalipsy Piotra a dlaczego jest Apokalipsa św. Jana??? Dlaczego nie ma ewangelii Tomasza a jest ewangelia wgś. Marka?

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
30-09-2005 12:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
krzysiek_enoch napisał(a):
Moniczka napisał(a):Autor rozwaza czy zasada sola scriptura jest biblijna. A ja sie zgadzam z jego wnioskami.

http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół" :?:
Bo moim zdaniem to nieprawda.

Czas kiedy w pierszych wiekach nie było jeszcze kanonu NT ale przed spisaniem jakiegokolwiek tekstu NT - była "Tradycja ustna " w Kościele, i właśnie niejako na niej powstawały poszczególne księgi Ewangelii.

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2005 14:21 ]
Rozwój kanonu Nowego Testamentu

ok. 51-125:
W okresie siedemdziesięciu lat zostały napisane wszystkie księgi Nowego Testamentu - a w tym czasie powstały także inne, niekanoniczne pisma chrześcijańskie - na przykład Didache (ok. 70 roku), 1 List Klemensa (ok. 96), List Barnabasza (ok. 100) oraz siedem listów Ignacego Antiocheńskiego (ok. 110).

ok. 140-160:
Marcjon, rzymski przedsiębiorca, naucza o istnieniu dwóch Bogów: Jahwe - okrutnego Boga Starego Testamentu, i Abba - dobrego ojca z Nowego Testamentu. Marcjon odrzuca Stary Testament jako Pismo Święte, a z Nowego Testamentu uznaje tylko 10 listów św. Pawła i 2/3 Ewangelii św. Łukasza (jako antysemita, usuwa wszystkie wzmianki o narodowości Jezusa). "Nowy Testament" Marcjona jest pierwszym zbiorem ksiąg - zmusza to Kościół do zajęcia stanowiska odnośnie "trzonu" kanonu: czterech Ewangelii i Listów św. Pawła.

ok. 200:
Pozostałe księgi kanonu nie są jeszcze ostatecznie "oficjalnie" zaakceptowane, choć wydaje się, że panuje powszechna zgoda co do ich natchnionego charakteru: według jednego z zestawień pochodzących z Rzymu (fragment Muratoriego, ok. 200 r.), Nowy Testament składa się z 4 Ewangelii, Dziejów Apostolskich, 13 Listów św. Pawła, 3 (z 7) Listów powszechnych (1 i 2 J, Jud) oraz Apokalipsy : św. Jana i św. Piotra

ok. 230:
Orygenes wymienia m.in. List do Hebrajczyków i List św. Jakuba jako księgi kanoniczne.

367:
Najwcześniejsza lista ksiąg Nowego Testamentu, dokładnie taka sama jak współczesna, zapisana przez Atanazego, biskupa Aleksandrii, w jego liście z okazji Wielkanocy roku 367. Ta sama lista zostanie powtórzona jeszcze kilkakrotnie w IV wieku, m.in. podczas synodu w Kartaginie.

904:
Papież Damazy w liście do jednego z biskupów wymienia wszystkie księgi Nowego Testamentu (ich kolejność jest taka sama, jak współcześnie).

1442:
Kościół potwierdza we Florencji kanoniczność 27 ksiąg Nowego Testamentu, nie orzekając o niezmienności kanonu..

1536:
W swoim przekładzie Nowego Testamentu z języka greckiego na niemiecki Luter przesuwa 4 księgi Nowego Testamentu (List do Hebrajczyków, List św. Jakuba, List św. Judy i Apokalipsa św. Jana) na koniec Biblii, uznając, że są mniej kanoniczne niż pozostałe.

1546:
Podczas Soboru Trydenckiego Kościół Katolicki potwierdza raz na zawsze kanoniczność 27 ksiąg Nowego Testamentu.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
30-09-2005 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Wojtek37 napisał(a):Czas kiedy w pierszych wiekach nie było jeszcze kanonu NT ale przed spisaniem jakiegokolwiek tekstu NT - była "Tradycja ustna " w Kościele, i właśnie niejako na niej powstawały poszczególne księgi Ewangelii.
Zauważ, że Biblia to nie tylko NT :!:
W pierwszym wieku Biblia była na etapie powstawania nowych zwojów, które wierzący rozpoznawali jako Słowo Boże.
A Tradycja ustna istniała u Żydów już daleko przed okresem apostolskim.

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2005 16:28 ]
Gregoriano napisał(a):A może nam powiesz dlaczego nie ma w Biblii Apokalipsy Piotra a dlaczego jest Apokalipsa św. Jana??? Dlaczego nie ma ewangelii Tomasza a jest ewangelia wgś. Marka?
Na pewno nie z tego powodu, że Kościół Rzymsko-Katolicki ich oficjalnie nie zaakceptował.

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2005 16:30 ]
Aslan napisał(a):zanim została usatlona Biblia we współczesnym kształcie, a nade wszystko- tuż tuz po śmierci Chrystusa Kościół trwał w Jego nauce, ale jeszcze nie spisanej. zgadzasz się?
Po raz kolejny przypominam, że Biblia to nie tylko NT

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
30-09-2005 16:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów