Ankieta: Jakie jest najbliższe Twemu nastawienie do tejże literatury?
Literatura jak każda inna, rozrywka i tyle
Czytana literatura i tak nie ma wpływu na kwestie wiary
Taka literatura może być szkodliwa tylko dla osób słabych psychicznie i duchowo
Nie jest zła, ale po co się nią zajmować?
Moze być szkodliwa, lepiej zrezygnować
Jest szkodliwa i nie dla chrześcijanina, bzdury i tyle
Nie mam zdania
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Literatura science-fiction i fantasy
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
Nie popadajmy w skrajności. Jeśli w filmie popieram tego złodzieja co napadł na bank, to nie oznacza, że będę takiego popierać w rzeczywistości! Film, książka, multimedia służą nam jako rozrywka - bardzo często ukazują fikcję! Normalny człowiek będzie odbierał to jako rozrywkę i wcale nie musi po filmie czy książce przejmować jakiś bzdetnych poglądów! Jeśli popieram w filmie tych złodziejów, czy ogólnie "przychylnie" patrzę na postać złą, to czynię to zwykle z sympatii dla aktora - bo jeśli złą postać gra mój ulubiony aktor, to jasne, że będę jemu "kibicować" niż jakiemuś glinairzowi, którego gra aktor, którego nie lubię. Ale nie czyni mnie to złą! Nie doszukujmy się we wszystkim zła, które może na ans negatwynie wpłynąć. Jeśli mamy dobrze ugruntowaną wiarę, albo prawo moralne, możemy soebi w filmi kibicowac nawet największemu zbirowi, a w rzeczywistości takiego nie poprzemy. Jeszcze raz powtarzam film, książka to fikcja! Fikcja dla rozrywki. Mówi się,że jeśli dzieci przyjmują złe postwy po bohaterach ze swoich ulubionych gier komputerowych, to od razu podnosza się głosy, że tym dzieciom trzeba pomóc i je leczyć, bo niektóre nawet posunęły się do zabójstwa, albo skoczyły z balkonu, bo myślałay, że będa latać jak Batman. Ale to są dzieci, dzieci mają bujną wyobraźnię i swoich autorytetów szukają właśnie w bajkowych, multimedialnych albo filmowych bohaterach! A my dziećmi nie jesteśmy i mamy własny rozum.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-10-2005 16:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Offca napisał(a):Mówi się,że jeśli dzieci przyjmują złe postwy po bohaterach ze swoich ulubionych gier komputerowych, to od razu podnosza się głosy, że tym dzieciom trzeba pomóc i je leczyć, bo niektóre nawet posunęły się do zabójstwa, albo skoczyły z balkonu, bo myślałay, że będa latać jak Batman. Ale to są dzieci, dzieci mają bujną wyobraźnię i swoich autorytetów szukają właśnie w bajkowych, multimedialnych albo filmowych bohaterach! A my dziećmi nie jesteśmy i mamy własny rozum.
----> Wielu dorosłych,zachowuje się jak dzieci, niedojrzale i nieodpowiedzialnie.
Ravenloff napisał(a):Znam jedną osobę, która kiedyś była tak zafascynowana litereturą SF, że pomału zaczęła w to wierzyć. Tylko nie była to ksiażka z górnej półki, a jakieś gnioty. Było tam coś o tym, że ludzkość stworzyła na Ziemii jakaś rasa kosmitów, że kiedyś tu przybędą. I ten mój znajomy w to uwierzył, zaczął mieć wątpliwości o Boga, aż w końcu w Niego zwątpił, bo uwierzył, że to kosmici
Jeszcze raz pragnę zaznaczyć że jeżeli ktos ma silną wiare to nic mu nie zaszkodzi. Jescze raz zaznaczam że chodzi mi o ludzi słabej wiary.

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
09-10-2005 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
Andr2ej napisał(a):Jeszcze raz pragnę zaznaczyć że jeżeli ktos ma silną wiare to nic mu nie zaszkodzi. Jescze raz zaznaczam że chodzi mi o ludzi słabej wiary.

Ośmielę się rzec, że ni tyle chodzi tu o ludzi słabej wiary, ale bardziej o ludzi o wątpliwym zdrowiu psychicznym :-k

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-10-2005 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Andr2ej napisał(a):
Ravenloff napisał(a):A ja się zapytam. Czy wszystko na tym świecie, łącznie z literaturą SF ma służyć pogłębianiu naszej wiary?
Generalnie rzecz biorąc - POWINNO. Celem człowieka jest zbawienie i powinien wszystko podporządkować temu celowi.
Życie tak, rozrywka nie.

Andr2ej napisał(a):Każda książka, którą przeczytasz, film, który obejrzysz w jakiś sposób kształtuja Cię. Jak wcześniej pisałem sam byłem uzależniony (konkretnie) od jednego filmu s-f, który był dla mnie ważniejszy niż wszystko inne. Dlatego ostrzegam innych by nie dojść do momentu w którym chcemy należeć do jakiegoś fan-clubu.
Ciekawi mnie co to za film.
A jeśli chodzi o mnie, to mam ukształtowany światopogląd i psychikę. Więc się nie boję, że zwątpię w Boga czytając SF o tym, że ludzkość wzięła się na Ziemii od kosmitów, czy zachwycając się magią w literaturze Fantasy, sam zacznę czarować i uprawiać okultyzm.
Mi to na pewno nie grozi, a taką literaturę traktuję jako rozrywkę, a nie w celu lepszego poznania świata i prawd nim rządzących. Bo SF to nie pozycje, aby na nich budować swoją wiedzę o otaczającym nas świecie i Bogu. Jak ktoś tego chce, to polecam podręczniki od Historii, Biologii, Fizyki, Katechizm czy Pismo Święte, a nie literaturę SF/Fantasy, gdzie w samej nazwie (Science Fiction) jest powiedziane, że to fikcja i ma się ni jak do rzeczywistości.

Andr2ej napisał(a):Wracając do tematu.
Wcześniej pisałem / napisał(a):Literatura s-f ;
albo pomija Boga
albo tworzy własne Jego koncepcje
albo wymyśla nowe wariany powstania wrzechświata gdzie Bóg nie jest potrzebny
Poprostu czytasz to i podświadomie akceptujesz a potem nie potrafisz zrozumieć dlaczego masz takie problemy z modlitwą, spowiedzią, czy nie rozumiesz Ewangelii.
A kto powiedział, że ja mam problemy z modlitwą, spowiedzią czy rozumieniem Ewangelii? Książki czy filmy SF/Fantasy które oglądam nie mają na to wpływu, gdyż są one dla mnie rozrywką i mam świadomość, że jest to fikcja literacja, a nie jakieś dowody naukowe na jakieś teorie.

Andr2ej napisał(a):Oczywiście od reguły są wyjątki i trafiaja się pozycje ciekawe a nawet wartościowe ale kto potrafi to odpowiednio ocenić. :coo:
Ravenloff napisał(a):czasem może ktoś chce sobie dla rozrywki coś poczytać w oderwaniu od tamtu Boga, to nie może?
Oczywiście że może. Ważne jest właściwe nastawienie. Czy jestm na tyle silny że dana literatura czy tekst nie spowoduje u mnie spóstoszenia. Czy potrafię odpowiednio to ocenić. Jeśli tak to nie widzę problemu. Chodzi mi o tych których wiara jest słaba a przrez taką literaturę jeszcze bardzie ją tracą. Smutny
Ja uważam, że w literaturze SF/Fantasy jest wiele wartościowych pozycji.
Np. Wyprawa do wnętrza Ziemii Juliusza Werne, gdzie bohaterowie udają się w daleko głąb wygasłego wulkanu. Albo Rok 1984 Orwella, która niejako próbuje przestrzec ludzi przed totalitaryzmem i zaufaniem technice. Lub Władca Pierścienii Tolkiena, gdzie jest magia, nie mówi się o Bogu wprost, ale można wyciągnąć wiele wartościowych wniosków.
Te trzy książki nie mówią o Bogu, a uważam, że nie mają żadnego negatywnego wpływu na czytelnika. Po prostu można sobie przeczytać dla rozrywki, a czasem wyciągnąć nawet jakieś mądre myśli życiowe.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
10-10-2005 02:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
Ravenloff napisał(a):A kto powiedział, że ja mam problemy z modlitwą, spowiedzią czy rozumieniem Ewangelii?

Nie chodziło mi o Ciebie ale pisałem ogólnie. Wielu ludzi nie dostrzega iż swoim zachowanie oddaleja się od Boga. Dopiero gdy wydarzy jakieś zło szukaja w sobie przyczy, dlczego tak postępili.

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
27-10-2005 04:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
Ja tam lubię książki SF - czytałem, je już w podstawówce. Nawet Diunę - i nie uważam, by mogło to coś zmienić w mojej wierze. Lecz dzieci mniejsze mogą uledz pewnemu zniekształceniu sposobu widzenia wiary. Lecz to zupełnie inna już bajka.[/list]

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
31-10-2005 14:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
Cytat:Diablo II to raczej do Boga powinno przybliżać, bo tam właśnie niszczy się zło aby zapanowalo dobro i pokój
Kpiny sobie urządzasz? Satanistyczna gra ma do Boga przybliżać?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
01-11-2007 09:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #38
 
Scott napisał(a):
Cytat:Diablo II to raczej do Boga powinno przybliżać, bo tam właśnie niszczy się zło aby zapanowalo dobro i pokój
Kpiny sobie urządzasz? Satanistyczna gra ma do Boga przybliżać?

Scott - grałeś? Czy powtarzasz jedynie brednie, które wygadują pseudo-znawcy? Bo każdy chyba, kto grał, wie, czemu gra ta zdecydowanie satanistyczna NIE JEST. No, chyba, że wystarczy, że pojawi się w niej gdzieś penatgram, to od razu uznajesz, ze to satanizm - co raz, ze jest naiwne, dwa, ze nawet treściowo nietrafne.
03-06-2009 01:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
Scott napisał(a):
Cytat:Diablo II to raczej do Boga powinno przybliżać, bo tam właśnie niszczy się zło aby zapanowalo dobro i pokój
Kpiny sobie urządzasz? Satanistyczna gra ma do Boga przybliżać?
Jaka satanistyczna gra?
Słuchaj, jesli Diablo II jest satanistyczne, to satanistyczna jest również Biblia - bo w niej też o szatanie jest sporo, ba, nawet sam tam występuje....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 06:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #40
 
Czytałam ostatnio sagę Twilght pewnie o niej słyszeliście nie czytam takich książek na co dzień bo mam lektury w szkole. Uważam iż takie książki pobudzają wyobraźnie człowieka. Na pewno nie polecam ich 10 czy 14latkom lecz takim osobom które potrafią je odebrać. No więc w tej książce najbardziej podobało mi się okazywanie uczuć. Pięknie jest to w niej opisane. I nie występuje w niej szatan. Uważam że książki sa po to aby je czytać, wynosić z nich dobre wnioski, służą do rozrywki. Choć jeśli są w nich te złe strony nie musimy ich z nich wynosić, a powinny posłużyć nam jako przestroga.

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
29-08-2009 23:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nefesh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #41
 
Do niedawna jeszcze "łykałem" prawie wszystko, co spłodził S. King. Ostatnio jednak właściwie odszedłem od sf. Nie z powodu jakiejś awersji do tego gatunku. Powodem jest fascynacja przeróznymi filozofiami, przeto czas który poswiecam na czytanie oddaje dzis Plotynowi, Kantowi, Spinozie etc etc.. Plus obowiązkowe lektury konieczne do pisania pracy. W ankiecie opcja trzecia (moze być szkodliwa dla osób słabych - tak jak dokładnie wszystko).
Pozdrawiam.

Witaj [you] - długich dni i przyjemnych nocy.
30-08-2009 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów