Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Władca Pierścieni- alegoria ofiary Chrystusa?
Autor Wiadomość
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
Ależ ludzie. Ja popieram w pełni stanowisko Aslana. W 100% zgadzam się z tym, że we Władcy Pierścieni są liczne i oczywiste nawiązania do Tradycji Chrześcijan. I na prawdę nie ma powodu semper się z tym kłócić. Każdy to widzi, a drocząc się z nami nic nie zyskasz patrz i powiedz coś przeciw:
Frodo jest alegorią Chrystusa zbawiającego Świat, ludzkość.
Sam, to Piort, głowa Kościoła(Sam był głową Shire-u)
Gandalf to alegoria Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, który jest zawsze tam, gdzie jest potrzebny.
Merry i Pippin symbolizują Apostołów głoszących Dobrą Nowinę o zbawieniu.
Gollum to Judasz- zdrajca, dzięki któremu i tak dokonało się zbawienie.
Wal jeśli możesz...zaspokój swoją pychę!

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
24-09-2005 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #32
 
Ajfen napisał(a):Ależ ludzie. Ja popieram w pełni stanowisko Aslana. W 100% zgadzam się z tym, że we Władcy Pierścieni są liczne i oczywiste nawiązania do Tradycji Chrześcijan. I na prawdę nie ma powodu semper się z tym kłócić. Każdy to widzi, a drocząc się z nami nic nie zyskasz patrz i powiedz coś przeciw:
Frodo jest alegorią Chrystusa zbawiającego Świat, ludzkość.
Sam, to Piort, głowa Kościoła(Sam był głową Shire-u)
Gandalf to alegoria Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, który jest zawsze tam, gdzie jest potrzebny.
Merry i Pippin symbolizują Apostołów głoszących Dobrą Nowinę o zbawieniu.
Gollum to Judasz- zdrajca, dzięki któremu i tak dokonało się zbawienie.
Wal jeśli możesz...zaspokój swoją pychę!



:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:

No tak - przecież doszukałbyś sie alegorii do cjhrystysa nawet w książce kucharskiej albo w Kamasutrze :lol2:
24-09-2005 21:37
Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Cytat:No tak - przecież doszukałbyś sie alegorii do cjhrystysa nawet w książce kucharskiej albo w Kamasutrze
Kolejny dowód twojej żałosnej pychy, przy czym udowadniasz mi przy okazji, że obraza czyichś uczuć nie stanowi dla ciebie żadnego problemu.
We Władcy Pierścieni jest także alegoria ciebie. To Gadzi Język. Zobaczysz, że skończysz jak on, czego i tak Ci nie życzę. PozdrawiamUśmiech

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
24-09-2005 21:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
semper: garść kolejna wypowiedzi samego Profesora:

W liście z roku 1956 wspomina o tym, że pod sam koniec swej wędrówki Frodo nie był już w stanie nieść brzemienia i dopełnić misji zniszczenia Pierścienia. W tym momencie hobbit starał się jednak zrobić wszystko, co mógł: "Wtedy sprawę przejęła inna Moc: 'ta wszechobecna Osoba, która nigdy nie znika i nie zostaje nazwana".
Bóg?

"Władca Pierścieni jest dziełem zasadniczo religijnym i katolickim w tym sensie, że jest zbudowany zgodnie z tolkienowską katolicką teorią sztuki - jednocześnie jako świat pochodny jest on nie-chrześcijański i nie-katolicki, bo elementy metafizyki na których zasadza się ten świat są fantastyczne i celowo nieortodoksyjne..." - cytat z forum http://elendili.pl/

polecam też http://www.catholicqanda.com/LOTR3.html , jeżeli nie boisz się tyle czytac po angielsku.

polecam również jako doskonałą analizę książki:

1. Bruner. K, Ware J., przeł. J. Gorecka-Kalita, Znaleźć Boga we "Władcy Pierścieni", Kraków 2003.
2. Gulisano P., Tolkien. Mit i łaska, przeł. A. Kuciak, Poznań 2002.
3. Pearce J., Tolkien. Człowiek i mit, przeł. J. Kokot, Poznań 2001.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-09-2005 21:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #35
 
Ajfen napisał(a):Kolejny dowód twojej żałosnej pychy, przy czym udowadniasz mi przy okazji, że obraza czyichś uczuć nie stanowi dla ciebie żadnego problemu.
We Władcy Pierścieni jest także alegoria ciebie. To Gadzi Język. Zobaczysz, że skończysz jak on, czego i tak Ci nie życzę. PozdrawiamUśmiech
:roll2:

Nawet Ci nie powiem kogo Ty przypominasz tą swoją napuszoną arogancją :hahaha:
24-09-2005 21:52
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
"Bo w rzeczy samej Władca Pierścieni jest wg terminologii Tolkiena z eseju O baśniach taką małą ewangelią ('dobrą nowiną') zakończoną eucatastrophe ('dobrym przełomem, dobrym zakończeniem'), która jak wiele mitów z zamierzchłej przeszłości (jak mity o odradzającym się Ozyrysie albo zmartwychwstającym u końca czasów Baldrze z wyobrażeń religijnych germańskiej Północy) jest zapowiedzią tej jedynej Ewangelii zakończonej zbawczą Eucatastrophe."

"No to jako dodatkową ciekawostkę dodam, że Frodo otrzymał Pierścień w wieku "chrystusowym" - gdy skończył 33 lata - i według relacji narratora Władcy Pierścieni fizycznie w tym wieku się zatrzymał"

cytaty z http://elendili.pl/

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-09-2005 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
Cytat:Nawet Ci nie powiem kogo Ty przypominasz tą swoją napuszoną arogancją
Jakoś mnie nie ruszasz. mam świadomość, że nie jestem idealny, ale jednocześnie chlubię się ze swoich niedoskonałości, ponieważ moc w słabości się doskonali.
Jest jeszcze jedna postać, która może Ciebie symbolizować: Smeagol- głos wołający o pomoc z wnętrza złego Golluma. Ten głos to twoja dusza, za którą się modlę.
Z miłością bracieUśmiech

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
24-09-2005 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
1. nie kłócić się
2. nie obrażać się
3. nie walić bezsensownych postów nie związanych z tematem
4. walić sensowne posty związane z tematem
5. semper ustosunkuj się do postów
6. z Bogiem!

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-09-2005 21:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #39
 
Aslan napisał(a):W liście z roku 1956 wspomina o tym, że pod sam koniec swej wędrówki Frodo nie był już w stanie nieść brzemienia i dopełnić misji zniszczenia Pierścienia. W tym momencie hobbit starał się jednak zrobić wszystko, co mógł: "Wtedy sprawę przejęła inna Moc: 'ta wszechobecna Osoba, która nigdy nie znika i nie zostaje nazwana".
Bóg?


Zapewno chodziło o Eru (Jedynego). Jakoś nie mam z tym problemów. O to się nie spieram.

Co do reszty to widać tu totalizm katolicki. Nie wystarczy to, że kniga opiera się na wc: Ona musi być arcykatolicka w każdym przejawie, jest pararelą, alegorią , parafrazą. i tylko przez przypadek bohaterowie nie chodzą tam do kościoła i nie modlą się i nie wzywają świętych zanim nie zaszlachtują paskudnych orków.

Nie wystarczy, że ta książka napisana została przez katolika- ona ma byc przez katolicyzm zaanektowana. O to chodzi? Jak porównuję Szlobę do Mb to bluźniestwo jak ktoś porównuje Syna Bożego z dupowatym kurfduplem to jest okey.

Zresztą Dla Ciebie jest to trawersacja Ewangelii i wporzo, niech i będzie.

Ale dla mnie nie jest.
24-09-2005 22:03
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
semper_malus napisał(a):Ale dla mnie nie jest.

i być nie musi. nic na siłę, jak powiada Ignacy Loyola. ale zacznij się przyzwyczajać, że dla wieeelu osób trzeźwo myślących i logicznie powiązujących fakty, Władca jest tak wyraźnie nacechowanym pierwiastkami chrześcijaństwa dziełem, jak wyraźnie pisał o tym sam Tolkien.

[ Dodano: Sob 24 Wrz, 2005 22:09 ]
semper_malus napisał(a):Zresztą Dla Ciebie jest to trawersacja Ewangelii i wporzo

trawrsacją na pewno nie jest, poczytaj sobie o tym w moich poprzednich postach, bo nawiązywałem do tego.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-09-2005 22:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #41
 
Aslan napisał(a):le zacznij się przyzwyczajać, że dla wieeelu osób trzeźwo myślących i logicznie powiązujących fakty, Władca jest tak wyraźnie nacechowanym pierwiastkami chrześcijaństwa dziełem, jak wyraźnie pisał o tym sam Tolkien.

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrwa mać. Czy ja się z tym spieram???
Aslan napisał(a):rawrsacją na pewno nie jest, poczytaj sobie o tym w moich poprzednich postach, bo nawiązywałem do tego.

Dla jednego ewangelia dla drugiego epopeja przygodowa- dla innego papier toaletowy.
Czy Ty w ogóle czytasz moje posty? Gdzie ja do ciężkiej cholery neguję chrześjański rodowód WP?
24-09-2005 22:13
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
powoli... nie denerwuj się tak!

semper_malus napisał(a):Czy ja się z tym spieram???

a zczym wobec tego się nie zgadzasz, że tak żywiołowo reagujesz?

semper_malus napisał(a):Dla jednego ewangelia dla drugiego epopeja przygodowa- dla innego papier toaletowy.

powoli znowu- nic ta wypowiedź nie wnosi do tematu.

poza tym- wiele już zostało powiedzianee, więc pora na jakieś wnioski, nie?

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
24-09-2005 22:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #43
 
Aslan napisał(a):a zczym wobec tego się nie zgadzasz, że tak żywiołowo reagujesz?
=D> =D> =D> =D> =D>

no tak. po cholere ma odpowiadac ja
Aslan napisał(a):powoli znowu- nic ta wypowiedź nie wnosi do tematu.
k i tak nie czytasz?

wnosi: W WP każdy znajdzie cos dla siebie. I to jest największa wartośc książki a literatuty w ogóle.

Okej wnioski:
WP jest oparta na wartościach chrześjańskich : Zgoda

W Wp występuja alegorie osobowe typu Frodo/Jezus: Nie zgadzam się
24-09-2005 23:04
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
semper_malus napisał(a):W Wp występuja alegorie osobowe typu Frodo/Jezus: Nie zgadzam się

no i znowu zaczyna się od początku rozmowa.

w WP nie występuje alegoria Frofo/Jezus. ](*,) tłumaczyłem normalnie już raz, że nie ma żadnych celowych alegorii w WP, o czym pisał Tolkien.
ale w kontekście całęj opowieści, w kontekście wartości i symboliki chrześcijańskiej, właściwe jest odczytanie pewnego wzorca osobowego, który swój początek tak w literaturze, jak i w topice wział właśnie z ofiary Chrystusa.
i to nie tylko we Władcy występuje, drogi semperze.
nie muszę chbya streszczać znowu, o co w owym wątku chodzi?

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
25-09-2005 11:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lorien Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 40
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
Czy katolicy zawsze muszą wszystko przerabiać na swoją modłę :?: Z Tolkienem się udało,więc jest ok.,z Harym Poterem nie za bardzo,więc go palą na stosach. Ludzie,skoro bóg dał wam rozum,to używajcie go czasem trochę w tym celu,w jakim został stworzony :|

I stole the colour of night
To get out of your sight
I am the Visionaire
Follow me if you dare...
12-12-2005 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów