Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prorocy - który jest dla was najbliższy?
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Prorocy - który jest dla was najbliższy?
Każdy kto czyta Pismo Święte czytał zapewne księgi prorockie,dlatego też pytanie jest dosyć proste : który z proroków jest najbliższy waszemu sercu, którego proroka księgi działają na was najbardziej lub najbardziej wam się podobają?
Myślę, że wielu z was ma swojego ulubionego proroka.

Zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
17-09-2005 02:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
baranka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 214
Dołączył: Apr 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Nie znam wielu prorokow. Kiedys odkryciem byl dla mnie Izajasz, bo byly czytania na Eucharystii, a ja mimo, ze wiedzialam, ze to musi byc ze Starego Testamentu, slyszalam, jakby to bylo z Ewangelii (oczyw.chodzi o trzecią część księgi).
Chyba jeszcze Jeremiasz.
17-09-2005 09:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
A ja w odwrotnej kolejności: Jeremiasz ("Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść; ujarzmiłeś mnie i przemogłeś" Jr 20, 7) i Izajasz.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
17-09-2005 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #4
Izajasz
Moim ulubionym prorokiem jest Izajasz.
W seminarium pisalem prace zglebiajac tresc tej pieknej ksiegi Starego Testamentu.
Przeslania Izajasza wiele mi pomogly w chwilach zwatpien i duchowych rozterek.
Polecam...
17-09-2005 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ja też bardzo lubię czytać Izajasza. Piękna księga, naprawdę. Wiele wskazówek zawiera. Podobają mi się pieśni o Słudze Pańskim \Duży uśmiech/

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-09-2005 15:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
A ja dla odmiany ELIASZ. Bardzo mi imponuje i bardzo Go lubie. Chciałbym być taki jak On. Wielka odwaga i wielkie zaufanie. Wogóle super prorok. Izajasz jest u mnie na 2 pozycji.

[Obrazek: eliasz_pror.jpg]

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
17-09-2005 20:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
chyba Izajasz, może dlatego że do tej księgi najczęściej się sięga, ale to zdanie które przytoczył msg, z Jeremiasza też jest mi bardzo bliskie....

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
17-09-2005 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Przepraszam że zmieniam temat ale bardzo mnie to zaintrygowało - czy prorocy starego testamentu są że tak powiem w tej samej "pozycji" co święci uznawani przez KK - tzn czy też są świętymi i czy katolicy też modlą się do nich o wstawiennictwo ???. Wybaczcie może to głupie pytanie ale mnie to intryguje .

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
17-09-2005 22:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Dla nie oni są tak samo święci jak każdy inny w niebie Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-09-2005 22:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cichociemny napisał(a):Przepraszam że zmieniam temat ale bardzo mnie to zaintrygowało - czy prorocy starego testamentu są że tak powiem w tej samej "pozycji" co święci uznawani przez KK - tzn czy też są świętymi i czy katolicy też modlą się do nich o wstawiennictwo ???. Wybaczcie może to głupie pytanie ale mnie to intryguje .

Ja uważam, że prorocy są tak samo święci jak ci co zostali wyniesieni na ołtarze, może nie wspomina się ich jak świetych, ale bez wątpienia są nimi, gdyż pełnili wolę Boga jako jego słudzy. I tak samo można się do nich modlić jak do świetych.
Po za tym oni są bardzo często wspominani w słowie Bożym jako słudzy Boży, którzy przekazywali wole Boga ludowi wybranemu, więc to juz jest powód by ich traktować na równi ze świętymi a może i wyżej(?)- co prawda dla Boga wszyscy są równi,ale nawet w Niebie istnieje jakaś hierarchia, więc trudno jest to dokładniej powiedzieć.

Co do mojego ulubionego proroka, to napewno jest nim Jeremiasz, ale ostatnio bardzo mi sie spodobał fragment z Ozeasza :

Cytat:"Wróć, Izraelu, do Pana Boga twojego,
upadłeś bowiem przez własną twą winę.
Zabierzcie ze sobą słowa*
i nawróćcie się do Pana!
Mówcie do Niego: «Przebacz nam całą naszą winę,
w ten sposób otrzymamy dobro
za owoc naszych warg..."

Jest on dłuższy, ale jeśli kogoś zainteresuje to niech sam przeczyta (Oz.14) - jest krótki, ale bardzo treściwy.


Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
18-09-2005 14:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Mysle, kazdy kto pisal pod natchnieniem Ducha Swietego moze byc nazwany swietym.
Dodam tylko, ze Izajaszow jest trzech.... (Ksiega Izajasza to ogolny tytul) Uśmiech
18-09-2005 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
mi to bardziej chodziło o teksty ksiąg, a nie o konkretnego proroka, i tak np. Izajasza do mnie przemawiają

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
18-09-2005 17:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
o. Pacyfik napisał(a):Mysle, kazdy kto pisal pod natchnieniem Ducha Swietego moze byc nazwany swietym.
Dodam tylko, ze Izajaszow jest trzech.... (Ksiega Izajasza to ogolny tytul) Uśmiech

Tak, można jeszcze wymienić Deutero - Izajasza oraz Trito Izajasza, czy o nich chodziło?

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
18-09-2005 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #14
 
Ja preferuję Izajasza, szczególnie rozdział o Zbawieniu ( 51 albo 53, nie mam Pisma pod ręką)

Bardzo lubię Mądrość Syracha ( nie wiem ,czy zaliczycie go do proroków), potem Ozeasza, Joela, Habakuka. Habakuka to chyba tak nie do końca "uczciwie", po prostu z tej ksiegi pochodziło jedn o"moje" proroctwo, na spełnienie którego czekałam 3 lata i akurat przyszedł czas :!: Alleluja :!:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
18-09-2005 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
TOMASZ32 napisał(a):o. Pacyfik napisał/a:
Mysle, kazdy kto pisal pod natchnieniem Ducha Swietego moze byc nazwany swietym.
Dodam tylko, ze Izajaszow jest trzech.... (Ksiega Izajasza to ogolny tytul)


Tak, można jeszcze wymienić Deutero - Izajasza oraz Trito Izajasza, czy o nich chodziło?
Jest to teoria, która nie ma żadnego poparcia, poza przyjęciem pewnych z góry ustalonych założeń. Nie było żadnych trzech Izajaszy.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
19-09-2005 16:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów