Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prorocy - który jest dla was najbliższy?
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
Wojtek37 napisał(a):jak Mojżesz mógł opisać własną śmierć?.
A jak powstały proroctwa :?:
Czyż nie objawił ich Bóg :?:
Czy dla Boga byłoby to zbyt trudne :?:

[ Dodano: Pią 23 Wrz, 2005 17:19 ]
Gregoriano napisał(a):Podobne wątpliwości są odnośnie pierwszych rozdziałów księgi Rodzaju. Powtarzające się opisy stworzenia.
A czy przypadkiem nie wskazuje to raczej na Żydowski styl pisania? Takich powtórzeń jest duzo więcej w Biblii. Żydzi mieli wbrew pozorom dosyć skomplikowany sposób rozumienia niektórych tekstów jak chociazby takich przypowieści z Nowego Testamentu.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
23-09-2005 17:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
krzysiek_enoch napisał(a):A ja mimo wszystko wierzę Bogu, że gdy mówi "Księga Izajasza" tzn. że napisał ją Izajasz, gdy "Księga Mojżesza" to napisał ja Mojżesz itd. Nie jestem mądrzejszy od Chrystusa, który też tak wierzył.

A skąd ty wiesz, w co wierzył Chrystus? Rozmawiałeś z nim na ten temat? Chrystus czerpał mądrość od swojego Ojca i wierzył przede wszystkim w to, ze pełnienie woli Bozej jest drogą do zbawienia i to pokazał swoim postępowaniem do samego końca.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
27-09-2005 14:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #33
 
Chrystus mówił też, że różne sprawy są jakie są "ze wzgledu na zatwardziałość serc" naszych. A jeśli po prostu mówił tak, bo wiedział, że w tamtych czasach by to wywołało za duzo niezdrowego poruszenia :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-09-2005 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Annnika napisał(a):Chrystus mówił też, że różne sprawy są jakie są "ze wzgledu na zatwardziałość serc" naszych. A jeśli po prostu mówił tak, bo wiedział, że w tamtych czasach by to wywołało za duzo niezdrowego poruszenia :?:
Rozszerz ten temat, bo nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
27-09-2005 21:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #35
 
Chrystus zwracał się do ludzi sprzed 2000 lat. Musiał brać pod uawagę ich mentalność, styl życia. A jeśli po prostu to była Jego pedagogika, nie zwracać uwagi na coś, co w rzeczywistości znaczenia nie ma :?: To jedna z opcji Uśmiech

Czy fakt, czy pisało ich sześciu czy jeden zmienia treść słów :?: Odbiera im wiarygodności :?: To słowa natchnione, co za różnica, ile było narzędzi...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-09-2005 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
To są słowa natchnione, bo pochodziły od Boga, a czy było tych proroków trzech, czy sześciu czy dziesięciu to nie ma żadnej różnicy.

A Chrystusa także można uznać za proroka,ponieważ on także przekazywał wolę Boga, tylko w inny sposób niz to czynili prorocy tacy jak Izajasz, Jeremiasz czy Ezechiel. Jezus starał się mówić tak,by wszyscy mogli go zrozumieć,mówił opierając się na przypowieściach.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
30-09-2005 06:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
krzysiek_enoch napisał(a):A jak powstały proroctwa
Czyż nie objawił ich Bóg
Czy dla Boga byłoby to zbyt trudne

Krzysztof tylko nie mów, że ostatni rozdział księgi Powtórzonego Prawa to proroctwo... Przeciez to zwykła narracja. Porównaj to z pierwszyą lepszą wypowiedzą proroka ze ST i or razu zobaczysz różnice :wink:

Autorzy natchnieni posługiwali się jakimiś formami jak np. narracja przeszłości. W odnieseniu do naszego fragmentu, to niew moze być proroctwo bo odnosi się do przeszłości. To jest coś co się wydarzyło i tyle. Mojżesz nie zrzucił tego tekstu z tamtego świata :?

krzysiek_enoch napisał(a):A czy przypadkiem nie wskazuje to raczej na Żydowski styl pisania? Takich powtórzeń jest duzo więcej w Biblii. Żydzi mieli wbrew pozorom dosyć skomplikowany sposób rozumienia niektórych tekstów jak chociazby takich przypowieści z Nowego Testamentu.

Chyba opierasz się na Przewodniku apologetycznym?! Super pozycja ale ma swoje wady.
Nie wiem dlaczego autor tako mocno się upiera przy tej tradycji, któa wskazuje na np. Mojżesza itd. Ktoś kto to podważa jest niemal porównywany do człowieka odrzucającego natchniony charakter Pisma. Przecież to się nie kłóci. Tradycja w odniesienu do autorów nie jest natchniona. Bóg w Biblii mówi nam jak mamy osiągnac zbawienie i to nie może zawierać błędu Duży uśmiech Natomiast autorstwo jest ważne ale nie można tego absolutyzować!

Odnośnie twojego wniosku. Podaj konkrety ale ze ST bo o nim mówimy. Jednocześnie trzeba byłoby udowodnić, że ów styl jest charakterystyczny dla tamtego okresu i ukazać to w innych dziełach.

Ogólnie trudno jest określić autostwo danych ksiąg. Powstały bardzo dawno temu i mamy skąpe informacje na ich temat. Sama tradycja wskazuje na wielkich mężów, chyba ze zrozumiałch względów. Wielcy dokonywali wielkich rzeczy i mają co najważniejsze autorytet. Jednak wcale nie musi się to pokrywać z 100% autorstwem danej księgi. Fragment śmierci Mojżesza aż nadto nam to pokazuje.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
01-10-2005 08:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
krzysiek_enoch napisał(a):
Wojtek37 napisał(a):jak Mojżesz mógł opisać własną śmierć?.
A jak powstały proroctwa :?:
Czyż nie objawił ich Bóg :?:
Czy dla Boga byłoby to zbyt trudne :?:

To by było zwykłe nadużycie, i niewybaczalne z punktu widzenia prawdy, jeszcze nie dokonanej. I raczej Bogiem bym tu się raczej nie zasłaniał, bo chodzi o człowieka. A i zupełnie nie kłuci się to z tym iż końcówkę mógł dopisać jakiś Jego uczeń.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
06-10-2005 15:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #39
 
Cytat: Prorocy - który jest dla was najbliższy?

Noam Chomsky
27-01-2006 17:19
Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ja najbardziej "lubię" proroka Izajasza. W Jego tekstach jest wiele pieknych fragmentów, szczególnie bliskich mojemu sercu, bo też zwiazanych z waznymi momentami w moim zyciu.
23-07-2007 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #41
 
Mi najbliższy jest Jonasz... bo moja historia jest podobna do jego... tak samo uciekałam przed Bogiem...

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
23-07-2007 14:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
7 Uwiodłeś mnie, YHVH , a ja pozwoliłem się uwieść;
ujarzmiłeś mnie i przemogłeś*.
Stałem się codziennym pośmiewiskiem,
wszyscy mi urągają.
8 Albowiem ilekroć mam zabierać głos,
muszę obwieszczać:
«Gwałt i ruina!»
Tak,SłOWO YHVH stało się dla mnie
codzienną zniewagą i pośmiewiskiem.
9 I powiedziałem sobie: Nie będę Go już wspominał
ani mówił w Jego imię!
Ale wtedy zaczął trawić moje serce jakby ogień,
nurtujący w moim ciele.
Czyniłem wysiłki, by go stłumić,
lecz nie potrafiłem*.

10 Tak, słyszałem oszczerstwo wielu:
«Trwoga dokoła!*
Donieście, donieśmy na niego!»
Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną
wypatrują mojego upadku:
«Może on da się zwieść, tak że go zwyciężymy
i wywrzemy swą pomstę na nim!»
11 Ale YHVH jest przy mnie jako potężny mocarz;
dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą.
Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką,

okryci wieczną i niezapomnianą hańbą.
12YHVH Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego,
patrzysz na nerki i serce, dozwól,
bym zobaczył Twoją pomstę nad nimi*.
Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę.
13 Śpiewajcie YHVH , wysławiajcie YHVH !

><><

Isajasz Objawia Zbawiciela -
Jeremiasz bezkompromisowy , nieskorumpowany nie ma wzgledu ni na króla
ni na kapłana on mówi -
TAK MóWI YHVH fałszywi prorocy zatarli w pamieci
mojego ludu Moje Imie .

Eliahu gdy zblizał sie do osiedla ,padał strach na mieszkanców
Oni wiedzieli ,ze TEN SłUGA YHVH nie idzie na pogaduchy .
podobnie było z Pawłem bezkompromisowy .
TAK -TAK , NIE - NIE

oni nie utykali na obie nogi .

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
17-09-2007 12:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #43
 
Dla mnie najbardziej i najbliżej jest do Jonasza , i pewnie stąd mój nick :oops: .Ta przekora i ucieczka od tego co Bóg postanowił w życiu Jonasza." Możesz uciec ale nie możesz się schować"

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
06-10-2007 19:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #44
 
Dla mnie najbliższy jest Jeremiasz.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
06-10-2007 19:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 

Stałem się codziennym pośmiewiskiem,
wszyscy mi urągają.
8 Albowiem ilekroć mam zabierać głos,
muszę obwieszczać:
«Gwałt i ruina!»
Tak,SłOWO YHVH stało się dla mnie
codzienną zniewagą i pośmiewiskiem.


za brak merytoryki tak mi czynia :cry:

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
06-10-2007 20:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów