Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NADUŻYCIA LITURGICZNE
Autor Wiadomość
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #106
 
Lola napisał(a):to chyba jednak nie jest nadużycie, ja, jeśli już idę na majowe czy jakiekolwiek nabożeństwo związane z Maryją, to tylko dlatego że jest wystawiony Najświętszy Sakrament, gdy zdarzyło mi się być gdzieś gdzie tego nie było, to jakoś dziwnie, ja idę do Kościoła dla Jezusa przede wszystkim
i dobrze
jednakowoż jest do dość poważne nadużycie. wszakoż jest zabronione na mocy encykliki i pewnych kościelnych praw. wieczorkiem, jak znajdę czas, to wrzucę odnośne linki.
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
16-05-2006 10:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #107
 
Cytat:i dobrze
jednakowoż jest do dość poważne nadużycie. wszakoż jest zabronione na mocy encykliki i pewnych kościelnych praw.
I tu się mylisz. Owszem, jest to nadużyciem, ale okazuje się, że w Polsce nie. Otóż dla naszego kościoła Watykan wydał pozwolenie na nabożeństwa np do Maryi przed Najświętszym Sakramentem. Oczywiście z adnotacją, że po nabożeństwie należy zachować przez chwilę ciszę i w niej adorować Najświętszy Sakrament, ale zapytam: czy w Polsce uwzględnia się tą adnotację??? NIE!!!

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
16-05-2006 16:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #108
 
Takie uogólnianie jest chyba krzywdzące Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
16-05-2006 19:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #109
 
Annnika napisał(a):Takie uogólnianie jest chyba krzywdzące Smutny

upomina się sz.p. moderator o udzielanie dłuższych, wyjaśniających wszystko tępej warstwie userów odpowiedzi. rozbijając Twoją wypowiedź:

'takie uogólnianie'- jakie? czyjego postu się tyczy? czego dotyczy to uogólnianie? w jakim stopniu to uogólnianie?
'jest chyba'- brak zdecydowania to kiepski powód do zamieszczania takiego długiego postu w dyskusji. chyba że liczy się ilość, BTW (...). jest czy nie jest krzywdzące?
'krzywdzące'- dla kogo? co krzywdzące? w jakim stopniu?
'Smutny'- rzeczywiscie, jest powód do smutku


Ajfen napisał(a):I tu się mylisz. Owszem, jest to nadużyciem, ale okazuje się, że w Polsce nie. Otóż dla naszego kościoła Watykan wydał pozwolenie na nabożeństwa np do Maryi przed Najświętszym Sakramentem

i to jeszcze jeden przykład, że w naszym kraju tradycja (jakakolwiek ona by nie była, szczytna czy nie) zwycięża ze zdrowym rozsądkiem. dla naszego kościoła... co znaczy 'naszego'- polskiego? śmiech na sali. czyli - wg. obowiązującej normy już zakazane jest odprawianie ich poza granicą Polski przy Najświętszym Sakramencie?

Cytat:Są nadto inne pobożne praktyki, które, chociaż do świętej liturgii nie należą, mają jednak szczególną doniosłość i godność, tak że uchodzą za włączone do pewnego stopnia do porządku liturgicznego,

Cytat:Do ich liczby należą nabożeństwa, które odprawia się według zwyczaju ku czci Bogarodzicy Dziewicy przez miesiąc maj

Cytat:Praktyk pobożności nie reformować na sposób obrzędu liturgicznego lecz przepełnić je duchem liturgicznym

Byłoby zatem rzeczą zgubną i zupełnie fałszywą, gdyby ktoś wszystkie te pobożne ćwiczenia usiłował zuchwale reformować i sprowadzić, do metod i form obrzędów wyłącznie liturgicznych. Jest jednak rzeczą nieodzowną, aby duch świętej liturgii i jej przepisy tak zbawiennie na te nabożeństwa wpływały, aby się w nie nic nie wkradało niestosownego lub niegodnego piękności Bożego domu, nie szkodliwego świętym obrzędom lub sprzeciwiającego się zdrowej pobożności.

Pius XII, Encyklika Mediator Dei et hominum o Świętej Liturgii.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
17-05-2006 10:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #110
 
Owo uogólnienie - post powyżej. "Czy w Poslce sie tego przestrzega - NIE"

Możesz mówić jedynie o miejscach, z któymi miałeś kontakt, a nie mów za wszystkie kościoły i parafie w kraju, bo to nieprawda.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-05-2006 19:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #111
 
Czy wg Was dzieci powinny czytać na mszy? Dziś będąc wieczorem na mszy (biały tydzień, więc dzieciaki pierwszokomunijne) jeden maluch czytał Dzieje. To była katastrofa Uśmiech Nie to że wrzeszczał przez mikrofon i się zacinał co drugie słowo, to tak przekręcał niektóre wyrazy, że można było tam paść ze śmiechu. Najlepsze było: "Paweł i Bar... Baramba..." :mrgreen: Jest to oczywiście śmieszne i wiadomo jak to dzieci... Ale czy powinny w takim razie czytać na mszy jeśli mają problemy z prawidłowym czytaniem? Zacinają się? Przekręcają wyrazy? Ciężko się tego słucha... :|

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-05-2006 22:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #112
 
Cytat:13. Wykonywanie czytań poprzedzających Ewangelię należy do lektorów. Wspólnota powinna przygotowywać do tej funkcji zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Z zasady czytania powinni wykonywać dorośli, także we Mszach z udziałem dzieci. Po odczytaniu pierwszego lub drugiego czytania lektor w czasie wypowiadania aklamacji: Oto słowo Boże nie unosi lekcjonarza i nie ukazuje go wiernym.
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/42/8.htm

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
18-05-2006 15:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #113
 
Offca napisał(a):[Pewnie to nie nadużycie, ale osobiście denerwuje mnie trochę, jak przychodzę z 15 minut przed mszą, żeby pomodlić się w ciszy, a tu grupa babć na cały głos różaniec klepie. Świadomie mówię, że klepie, bo mam wątpliwości, że to modlitwa serca. No i po modlitwie w ciszy i skupieniu, bo po całym kościele tylko zdrowaśki słychać. Czy ni można tym babciom wyznaczyć specjalnych godzin na takie zbiorowe odmawianie różańca? Bo jak człowiek chce się w spokoju w ciągu dnia pomodlić, czy nawet przed samą mszą to po prostu nie idzie, bo taki różaniec myśli zagłusza... :|

Offieczko, one też się chą kiedyś pomodlić, daj im prawo...

Może Panu Bogu bardziej się podoba Twoje wyrzeczenie, że je zniesiesz, niż modlitwa.

Kiedyś św.Teresce bardzo przeszkadzała jedna siostra która modliła się obok. Wiesz co robiła? Ofiarowała te 'hałasy' Bogu jako modlitwę Uśmiech

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
18-05-2006 20:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #114
 
no. ale do nadużyć liturgicznych ma się to nijak. czyli- się nie ma. przygasła dyskusja o nabożeństwach maryjnych przed Najświętszym Sakramentem, a szkoda...
pzodrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
18-05-2006 21:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #115
 
Temat brzmi ogólnie, naduzycia - te tematy sa jakos nadal zwiazane Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
18-05-2006 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #116
 
Aslan napisał(a):no. ale do nadużyć liturgicznych ma się to nijak. czyli- się nie ma. przygasła dyskusja o nabożeństwach maryjnych przed Najświętszym Sakramentem, a szkoda...
pzodrawiam

Twój post też do tematu ma się nijak :mrgreen: Jesteśmy kwita Uśmiech

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
18-05-2006 21:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #117
 
No. nie bardzo. ale dajmy sobie spokój z tą naszą scysją w zalążku Oczko
Nadużycia liturgiczne to wcale nie tak szeroki temat, jak się wydaje. Liturgia- owszem, to całokształt działań zmierzających do podtrzymania kultu, ale przede wszystkim liturgia odnosi się do Mszy Świętej. co podkreślił Inkwizytor bardzo wyraźnie w pierwszym poście wątku Oczko
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
19-05-2006 11:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #118
 
Oto co mówi o nabożeństwach majowych oficjalne ORDO 2006:
http://www.ordo.archidiecezja.katowice.pl/?id=36

Cytat:d). Majowe nabożeństwo jest w Polsce zwyczajowo odprawiane przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Słowa litanii skierowane są do Maryi, ale refren ,,módl się za nami” przypomina, że Ona jest naszą Orędowniczką u swego Syna. Przed rozpoczęciem majowego nabożeństwa należy przypomnieć wiernym szczególny udział Maryi w misterium zbawienia oraz prawdę o Jej orędownictwie.

Nabożeństwa majowe można odprawiać w dwojakiej formie, zgodnie z tradycją diecezji:
– na początku nabożeństwa wystawia się Najświętszy Sakrament i przed Nim odbywa się całe nabożeństwo;
– przed wizerunkiem Najśw. Maryi Panny śpiewa się Litanię Loretańską i głosi się albo czyta odpowiednie rozważanie. Następnie celebrans przechodzi do głównego ołtarza, wystawia Najświętszy Sakrament, odprawia krótką adorację i po odśpiewaniu pieśni eucharystycznej udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Dodam tylko, że we Francji rzadko odbywają się nabożeństwa majowe, ale jeśli już się odbywają, to tylko wg drugiej formuły. Pierwsza formuła jest po prostu zakazana.
Po prostu uważa się nabożeństwo maryjne za przygotowanie do właściwego kultu, jakim jest adoracja Najśw. Sakramentu. W ten sposób Matka prowadzi nas do Syna.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
24-05-2006 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #119
 
Cytat:Dodam tylko, że we Francji rzadko odbywają się nabożeństwa majowe, ale jeśli już się odbywają, to tylko wg drugiej formuły. Pierwsza formuła jest po prostu zakazana.

Czyli tak, jak mówiłem. Nie przed Najświętszym Sakramentem, ale przed wizerunkiem Maryi. A co do nabożeństw majowych, to ten zwyczaj został wprowadzony we Włoszech. Jednak obecnie jest on na szeroką skalę rozpowszechniony jedynie w Polsce. Owszem na zachodzie także występuje, ale jedynie w pewnych miejscach. U nas natomiast nie ma takiej parafii, w której by nie odprawiano majowego. I to jest piękne.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
24-05-2006 14:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #120
 
Cytat:ten zwyczaj został wprowadzony we Włoszech.
Żródła wskazują jednak na Hiszpanię XIII w.
http://brewiarz.katolik.pl/czytelnia/maj.php3

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę jak było odprawione nabożeństwo majowe na Jasnej Górze w czasie pobytu BXVI:
- najpierw było wniesienie Najśw. Sakramentu i 2 hymny eucharystyczne
- potem było rozważanie papieskie potem dopiero była litania koretańska o "Pod Twoją obronę"
- na końcu jeszcze hymn eucharystyczny i błogosławieństwo

Czyli wszystko odbyło się według jeszcze innego schematu niż to na ogół dzieke się w polskich parafiach !
Faktem jest, że w czasie litanii loretańskiej był nadal wystawiony Najśw. Sakrament ale przedtem miało miejsce rozważanie, które wyjaśniło, że taka modlitwa za wstawiennictem Maryi podobna jest do sytuacji w Wieczerniku przed zesłaniem Ducha św.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nawiasem mówiąc BXVI uczynił z Jasnej Góry Wieczernik sprzed Pięćdziesiątnicy, podczas gdy przedtem dominowała interpretacja prymasa Wyszyńskiego, że jest to polska Kana.
To przesunięcie akcentu uważam za niesłychanie ważne, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z tym w jaki sposób aktualny papież dostrzega rolę Kościoła w Polsce i jakie stawia nam zadania. Już nie chodzi o "cud dobrej przemiany", o jakieś duchowe pocieszenie i umocnienie, ale o prawdziwą misję ewangelizacyjną.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
30-05-2006 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów