Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEORIA EWOLUCJI. Wierzyć czy nie???
Autor Wiadomość
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #301
 
omyk napisał(a):Teropod to pojęcie o wiele szersze od archeopteryksa.

Omyk litości, wiem o czym piszę, dawniej interesowałem się tematem.

omyk napisał(a):Ale o czym to świadczy Twoim zdaniem?

Kod:
w Chinach skalny odcisk skamieliny

O bogatych zasobach paelo. Powinni dalej ryć ziemię w tych Chinach, ciekawe co jeszcze wykopią. :mrgreen:
19-09-2010 22:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #302
 
Cytat:Omyk litości, wiem o czym piszę, dawniej interesowałem się tematem.
Shou, wybacz, ale skąd mam wiedzieć, że rozróżniasz te pojęcia, skoro przytaczasz jako kolejny wnoszący światło do sprawy przykład taki, który świadczy o ewolucji o wiele mniej niż przytoczony wcześniej przeze mnie? Wcześniej pisałeś, że interesowałeś się tematem, a mimo tego odnoszę wrażenie - być może mylne - że zupełnie brak Ci zrozumienia mechanizmów ewolucyjnych. Skąd mam więc wiedzieć o czym wiesz, a o czym nie?

Chcesz nadal dyskutować, czy się wycofujesz?

Cytat:O bogatych zasobach paelo.
Ok i co w związku z tym? Uśmiech Oczywiście nic nie znaczy to, że to forma pośrednia pomiędzy gadem i ptakiem?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
19-09-2010 23:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #303
 
Omyk napisała.
Cytat:Ewolucja nie jest jakimś pędem do zmian, ani do komplikowania rzeczy wbrew logice.
Ale jest wbrew Słowu Bożemu.Wielu ludzi wierzy, że może dodać ewolucję do Biblii. Uważają, że czyniąc tak mogą wytłumaczyć powstawanie życia w wyniku użycia poprzez Boga procesu ewolucyjnego. Taki pogląd znany jest jako /ewolucja teistyczna/, ale jest niezgodny z Pismem Św. Ewolucjonizm naucza, że śmierć i przelew krwi istniały dosłownie od początku. Miliony zwierząt walczących o przeżycie - przelewając krew i zjadając jedne drugich - to część mechanizmu ewolucji, który przywiódł do ludzkiej egzystencji. Idea ta jest zupełnie przeciwna biblijnej historii świata.
Ponadto ewolucjonizm uczy, że śmierć, a w dodatku walka, przyczyniły się do sprowadzenia człowieka do egzystencji.
Biblia mówi, że czyny człowieka doprowadziły do grzechu, który przywiódł do śmierci.

Te dwa oświadczenia są całkowicie sobie przeciwstawne. Jeśli ewolucja byłaby prawdziwa, wtedy przyczyna, dlaczego Chrystus umarł na krzyżu, byłaby nonsensem.

W Księdze Rodzaju 1:31 Bóg powiedział, że Jego stworzenie było „bardzo dobre". O co Mu chodziło, gdy mówił "dobre"? To mógłbyś poznać jedynie wtedy, gdybyś posiadał absolut, z którym można dokonać porównania. Jezus tak powiedział w Ewangelii św. Mateusza 19:17: „Jeden jest tylko Dobry". W Księdze Psalmów 25:8 jest powiedziane, że: „Pan jest dobry i prawy". Kiedy Bóg więc oznajmił stworzenie jako „dobre", wtedy wszystko, co istniało, odzwierciedlało atrybuty Boga, który jest dobry. Odbicie Boskich cech widzimy w Nowym Testamencie w Osobie Jezusa Chrystusa, kiedy otaczał opieką chorych, uzdrawiał cierpiących, wskrzeszał zmarłych, współczuł, po­magał słabym. On jest dobrym i kochającym Bogiem.
A teraz pomyśl o metodach ewolucji: eliminacji słabych, przeżyciu najmocniejszych, śmierci i walce w ewolucyjnym postępie, eliminacji ułomnych itd. Czy Bóg używałby takiej metody, aby przywieść do istnienia całe życie, a wtedy jeszcze opisywałby ją jako dobrą? Oczywiście, że nie. Byłoby to całkowicie sprzeczne z naturą Boga, jaka objawiona została nam w Piśmie Św.
11-02-2011 22:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #304
 
paxor napisał(a):Ale jest wbrew Słowu Bożemu

Ciekawe w którym miejscu, skoro pierwsze księgi są symboliczne :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
12-02-2011 00:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #305
 
nie wierze w ewolucje
http://www.youtube.com/watch?v=zA8op-G_iNo

mój chomik
12-02-2011 13:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #306
 
Paxor - mógłbyś przytoczyć jakieś argumenty z Pisma, a nie jedynie stwierdzać? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
12-02-2011 14:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #307
 
paxor napisał(a):Jeśli ewolucja byłaby prawdziwa, wtedy przyczyna, dlaczego Chrystus umarł na krzyżu, byłaby nonsensem.
Opinie tak jednoznaczne wydają się niepewne w obliczu braku znajomości całej prawdy... :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
12-02-2011 15:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #308
 
Merkaba- Jesteś baptystą?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
12-02-2011 18:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #309
 
Cytat:Ciekawe w którym miejscu, skoro pierwsze księgi są symboliczne

Jezus Chrystus albo cytował, albo też odwoływał się do niektórych aspektów z Księgi Rodzaju 1 do 11 podczas przynajmniej sześciu okazji.
Jezus Chrystus powiedział w Ewangelii wg św. Jana 5:46-47: Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż Moim słowom będziecie wierzyli?" Jezus był stanowczy, aby ludzie przyjmowali pisma Mojżesza dla rozumienia Jego słów. To przecież w Księdze Rodzaju dano podstawy wszelkim doktrynom, jakich On nauczał. W Ewangelii św. Mateusza 19: 4-6 na przykład czytamy jaką odpowiedź dał Jezus odnośnie rozwodu w małżeństwie;On odpowiedział: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek matkę i ojca i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela".
Małżeństwo ma swoje podstawy w Księdze Rodzaju - związek Adama i Ewy to pierwsze małżeństwo, jakie zarządził Bóg. Aby rozumieć znaczenie małżeństwa, człowiek musi rozumieć i zaakceptować jego dosłowne podstawy i pochodzenie, tak, jak jest to napisane w Księdze Rodzaju.
Chrystus umarł na krzyżu z powodu grzechu i śmierci oraz koniecznego przelewu krwi na odpuszczenie grzechów. Pochodzenie tych spraw i ich podstawy opisane są w Księdze Rodzaju.
Odzież zakładamy dlatego, że to Bóg dał ludziom ubranie z powodu grzechu.

O takich wydarzeniach czytamy w Księdze Rodzaju. Chcąc zrozumieć doktrynę chrześcijańską, musimy zrozumieć podstawy doktryny danej w Księdze Rodzaju. Jeżeli nie można Księgi Rodzaju brać dosłownie, wtedy nie ma żadnych podstaw dla doktryny chrześcijańskiej - nie ma ona więcej żadnego znaczenia.
Wielu ludzi próbuje powiedzieć, że Jezus w Nowym Testamencie cytował pisma swoich czasów. Ze On Sam nie wierzył w to, że Księga Rodzaju jest dosłowna. Osoby takie uważają, że Żydzi wierzyli w Pisma Mojżesza i Księgę Rodzaju, a Jezus po prostu cytował z tych Ksiąg, aby pójść za ich przykładem. Biblia naucza nas jednak, że Jezus Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem" (Ewangelia wg św. Jana 14:6). Jezus to Prawda. Posądzenie, że Jezus wiedział , że naucza mitu" jako prawdy, byłoby równoznaczne z zarzucaniem Mu kłamstwa. A Jezus Chrystus to nie tylko bezgrzeszny człowiek - to doskonały „Bóg-Człowiek". Chrześcijanie, którzy mówią, że Jezus zaledwie cytował mity swych czasów, powinni mieć się na baczności, aby nie nazywać Jezusa kłamcą.
Są też inne przykłady, gdzie Jezus cytował z Księgi Rodzaju czy powoływał się na nią, a co za tym idzie akceptował ją. W Ewangelii św. Mateusza 24:37-39 na przykład jest powiedziane, że;A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego".


Cytat:Paxor - mógłbyś przytoczyć jakieś argumenty z Pisma, a nie jedynie stwierdzać
Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.
14-02-2011 00:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #310
 
paxor napisał(a):Jezus to Prawda. Posądzenie, że Jezus wiedział , że naucza mitu" jako prawdy, byłoby równoznaczne z zarzucaniem Mu kłamstwa.
Jezus używał przypowieści, więc nie opowiadał prawdziwych historii, a symboliczne. Nikt jednak nie zarzuca Mu kłamstwa z tego powodu.

Ze Starym Testamentem i cytowaniem go przez Jezusa może być podobnie. Samo użycie przez Niego cytatu nie jest jednoznacznym potwierdzeniem dosłowności całej księgi. Raczej wskazaniem prawdziwości sensu religijnego.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
15-02-2011 19:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #311
 
Cytat:Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.
Dlaczego?
Nie chcę tworzyć czegoś nowego, jakiejś podwórkowej teologii, ale nie zamykam się też na różne opcje. Należy odróżnić śmierć duchową, definitywną śmierć fizyczną człowieka i śmierć na poziomie molekularnym, komórkowym, czy nawet śmierć tkanek. Umierasz codziennie. Jeżeli organizmy pierwszych ludzi były skonstruowane tak, jak nasze dzisiaj - umierali dokładnie tak samo - codziennie po kawałku. Wniosek z tego taki, że śmierć, która weszła na świat przez grzech byłaby raczej zepsuciem, cierpieniem, śmiercią duchową. Dołączyłabym do tego definitywną śmierć cielesną, czyli brak nieśmiertelności. Na upartego w nauce znalazłyby się koncepcje umożliwiające takie postawienie sprawy, tzn. teoretycznie w pewnych warunkach jest możliwa nieśmiertelność organizmu, przy czym oczywiście cały czas zachodzi ciągłe umieranie i rodzenie się od nowa na poziomie komórkowym i niższych. Do tego dochodzi problem czasu - czy pierwsi ludzie byli od początku umieszczeni w czasie? Nie wiem. Gdyby nie byli - problem stałby się nieco prostszy, ale myślę, że od początku byli. Temat ciekawy, ale trochę za mało mamy danych do takich rozważań, zostaje tylko gdybologia stosowana Oczko Jeśli dowiem się czegoś konkretnego z pktu widzenia teologii - dopiszę. Kiedyś już toczyły się rozmowy na ten temat na forum, ale musiałabym odświeżyć tamte dokumenty, które znalazłam - to chyba były jakieś stare encykliki, jeśli dobrze pamiętam. Teraz nie mam na to zbyt wiele czasu.
Tak czy siak - nauka płynąca z pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju mówi, że Bóg stworzył świat i wszystkie istoty żywe, od najprostszych po najbardziej skomplikowane, a człowiek jest ukoronowaniem dzieła stworzenia. Współczesna teoria ewolucji utrzymuje dokładnie to samo Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
19-02-2011 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #312
 
omyk napisał(a):Tak czy siak - nauka płynąca z pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju mówi, że Bóg stworzył świat i wszystkie istoty żywe, od najprostszych po najbardziej skomplikowane, a człowiek jest ukoronowaniem dzieła stworzenia. Współczesna teoria ewolucji utrzymuje dokładnie to samo Uśmiech
Zastanawiam się czy takie sformułowanie myśli było zamierzone... Domyślam się, że nie. Wszak teoria ewolucji nie utrzymuje DOKŁADNIE tego samego, co Rdz. Zgadzają się w pewnych aspektach, w innych choć są różne, to niekoniecznie sprzeczne.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
19-02-2011 23:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #313
 
Ewolucja naucza, że istoty żyły i umierały przez miliony lat zanim człowiek zaczął istnieć. Zwierzęta walczyły, zmagały się, zabijały i były zabijane. Był to świat bez miłosierdzia - natura z krwawymi pazurami i szponami. Historia ewolucji to historia śmierci, która miała istnieć od początku".
Biblia naucza wyraźnie, że śmierć - a szczególnie fizyczna i duchowa człowieka - wkroczyła na świat wtedy, gdy pierwszy człowiek - Adam popełnił grzech.
W Liście do Rzymian 5:12 apostoł Paweł napisał: Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..". A w 1 Liście do Koryntian 15:21-22, pisze tak:Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez człowieka też dokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni...". W Księdze Rodzaju 3:22-23 czytamy: Po czym Pan Bóg rzekł;Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty". Adam został wydalony z ogrodu, aby nie mógł żyć wiecznie. Innymi słowy, musiał umrzeć.
Mi się wydaje że w świetle tego trudno jest pogodzić ewolucję ze stworzeniem opisanym w Biblii:
,,Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.""

Omnyk napisał
Cytat:Temat ciekawy, ale trochę za mało mamy danych do takich rozważań, zostaje tylko gdybologia stosowana
Mi się wydaje że dla ludzi wierzących danych jest aż nadto w Biblii zwłaszcza w Kś.Rodz.1-3.którą to niektórzy teologowie postanowili zaliczyć do nieprawdziwych ,a wręcz zaliczyć do baśni .
20-02-2011 10:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #314
 
paxor napisał(a):Biblia naucza wyraźnie, że śmierć - a szczególnie fizyczna i duchowa człowieka - wkroczyła na świat wtedy, gdy pierwszy człowiek - Adam popełnił grzech.
Czy Biblia naucza, że śmierć jest ograniczona do rozwoju linearnego wraz z czasem i nie może (po wkroczeniu w świat) przekraczać wymiaru czasoprzestrzennego?

Osobiście skłaniam się ku zdaniu, że śmierć - pochodząca od szatana i "kończąca" w apokaliptycznym jeziorze ognia - ma (tak samo jak szatan) naturę duchową, oddziałującą na ciało. Jako duchowa nie musi być ograniczona czasoprzestrzenią tak, jak ciało, na które wpływa. Innymi słowy grzech Adama mógł mieć w naszym świecie "skutki wstecz".

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
20-02-2011 12:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #315
 
Cytat:. Innymi słowy grzech Adama mógł mieć w naszym świecie "skutki wstecz".
Ja osobiście nie zgadzam się z tym a to choćby dla tego co wcześniej pisałem:
Paxor napisal
Cytat:W Księdze Rodzaju 1:31 Bóg powiedział, że Jego stworzenie było bardzo dobre". O co Mu chodziło, gdy mówił "dobre"? To mógłbyś poznać jedynie wtedy, gdybyś posiadał absolut, z którym można dokonać porównania. Jezus tak powiedział w Ewangelii św. Mateusza 19:17:Jeden jest tylko Dobry". W Księdze Psalmów 25:8 jest powiedziane, że:Pan jest dobry i prawy". Kiedy Bóg więc oznajmił stworzenie jako dobre", wtedy wszystko, co istniało, odzwierciedlało atrybuty Boga, który jest dobry. Odbicie Boskich cech widzimy w Nowym Testamencie w Osobie Jezusa Chrystusa, kiedy otaczał opieką chorych, uzdrawiał cierpiących, wskrzeszał zmarłych, współczuł, po­magał słabym. On jest dobrym i kochającym Bogiem.
A teraz pomyśl o metodach ewolucji: eliminacji słabych, przeżyciu najmocniejszych, śmierci i walce w ewolucyjnym postępie, eliminacji ułomnych itd. Czy Bóg używałby takiej metody, aby przywieść do istnienia całe życie, a wtedy jeszcze opisywałby ją jako dobrą? Oczywiście, że nie. Byłoby to całkowicie sprzeczne z naturą Boga, jaka objawiona została nam w Piśmie Św.
20-02-2011 13:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów