Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEORIA EWOLUCJI. Wierzyć czy nie???
Autor Wiadomość
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #346
 
sant napisał
Cytat:skąd ty o tym wiesz?
Nie rozumiem pytania.
sant napisał
Cytat:To jest nieprawda. Mówi i to zdecydowanie wyraźnie. Owszem nie używa słowa ewolucja, bo go jeszcze nie znano. Ale mówi, tyle że innymi słowami, zrozumiałymi dla każdego odbiorcy, zarówno pastuszka jak i profesora Oksfordu
Gdzie to pisze interesują mnie teksty z Pisma.
sant napisał
Cytat:Trzy- tam jest totalna bzdura, bo ani Kościół ani Darwin nie twierdzą że człowiek pochodzi od małpy
W książce o powstaniu gatunku i o powstaniu człowiekaDarwin opisuje że człowiek powstał z małpy.
Natomiast Watykan odwołuje się na te dzieło,i nie widzi w tym sprzeczności.

Arcybiskup Gianfranco Ravasi - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podkreślił wczoraj, żeże nie można stwierdzić niezgodności między teorią ewolucji Darwina a przekazem biblijnym.
Arcybiskup Ravasi przypomniał, że Darwin nie został nigdy potępiony przez Kościół, a jego dzieło “O pochodzeniu gatunków”Gianfranco Ravasi ogłosił również, że Kościół katolicki nie ma zamiaru przepraszać za to jak przyjęto teorię Darwina w momencie jej ogłoszenia.

Tym samym potwierdza że człowiek powstał z małpy.
sant napisał
Cytat:Podaj oryginał przytaczanych przez ciebie słów - sprawdzimy- bo ja tu widzę albo niezrozumienie przez ciebie zagadnienia, albo celową manipulacje.
http://polishexpress.polacy.co.uk/akt,wa...a,845.html
sant napisał
Cytat:Typowa manipulacja prasowa, taka sama jak ta że Kościół uznał prezerwatywy za dopuszczalne.
A ja tu widzę że ty manipulujesz słowami i wiarą .wierzę nie wierzę w ewolucję
Wcześniej napisałeś.
sant napisał
Cytat:A ja wierzę w nieskończoną mądrość Boga, który stworzył świat w sposób ewolucyjny.
Czego zresztą ślady można wyczytać w pierwszych rozdziałach Genezis.
Jeśli piszesz coś to trzymaj się tego a nie w innym miejscu piszesz .
sant napisał
Cytat:Owszem, być może, ale są inne zabezpieczenia, dlatego nie ma galimatiasu. Wszystko jest genialnie uporządkowane.
Skoro były zabezpieczone kodem to nie mogły ewoluować w inne zwierze czy człowieka ,bo ewolucja jest to zmiana jednego gatunku w drugi.Dobór naturalny ,teoria Darwina O pochodzeniu gatunku.
sant napisał
Cytat:Nadal nie rozumiem co tu imputujesz. Czy ja się sprzeciwiam Watykanowi, czy ja zaliczam się do tych co pochodzą od małp?
Twierdzisz że nie pochodzisz od małpy jednocześnie mówisz że wierzysz w ewolucję ,,Tylko ciekawe jaką''A Watykan wyraźnie przyznaje że człowiek pochodzi od małpy.

sant napisał
Cytat:Mój drogi- śmierć była zawsze, tylko dla człowieka była czymś naturalnym. Dopiero w momencie buntu przeciw Bogu przestajemy ją akceptować. Staje się jakimś monstrum.
Piszesz sam od siebie a nie patrzesz na pismo.

Rzy.5 11-13 (11) A nie tylko to, lecz chlubimy się też w Bogu przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przez którego teraz dostąpiliśmy pojednania. (12) Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli; (13) albowiem już przed zakonem grzech był na świecie, ale grzechu się nie liczy, gdy zakonu nie ma;
Rzym.5 13-15 14) lecz śmierć panowała od Adama aż do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie popełnili takiego przestępstwa jak Adam, będący obrazem tego, który miał przyjść. (15) Lecz nie tak jak z upadkiem ma się sprawa z łaską; albowiem jeśli przez upadek jednego człowieka umarło wielu, to daleko obfitsza okazała się dla wielu łaska Boża i dar przez łaskę jednego człowieka, Jezusa Chrystusa.
rzym.5 16
7) Albowiem jeśli przez upadek jednego człowieka śmierć zapanowała przez jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru usprawiedliwienia, królować będą w życiu przez jednego, Jezusa Chrystusa.
Rzym 6 2323) Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.zaplatą za grzech jest śmierć!!!!
Kor 15.21-22
1) Skoro bowiem przyszła przez człowieka śmierć, przez człowieka też przyszło zmartwychwstanie. (22) Albowiem jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni.
sant napisał
Cytat:I powtarzam- Adam to nie jest imię własne. Tak naprawdę w PŚ użyta jest forma hadamach - ludzie (liczba mnoga) Adam jako taki nigdy nie istniał. A to opowiadanie na które sie ciągłe powołujesz odpowiada na egzystencjalne pytanie o problem cierpienia- z czego się bierze. Opisuje procesy zachodzące w człowieku, jako takim
A ja znalazlem inne tłumaczenie.
W tekście hebrajskim najwyraźniej określono Adama terminem hebrajskim ‘adam dlatego, że wcześniej (Rdz 2,7) była mowa o tym, że został uczyniony z prochu ziemi (drugie opowiadanie o stworzeniu tego motywu stworzenia z gliny już nie posiada). W języku hebrajskim słowo ‘adam najwyraźniej wiąże się z ziemią. Wskazuje na to uderzające podobieństwo słowa ‘adam ze słowem hebr. ‘adamah, które oznacza właśnie ziemię uprawną[6]. W tej chwili wśród filologów za najbardziej prawdopodobne uważa się pochodzenie słowa ‘adam od źródłosłowu ‘dm[7], ‘adom[8], który oznacza „być czerwonym”, i który występuje również we wspomnianym ‘adamah. Czerwień wiązała się w przekonaniu ludzi Bliskiego Wschodu z kolorem ziemi z jakiej miał zostać „ulepiony” (Rdz 2,7-8) wedle Księgi Rodzaju Adam[9]. Etymologie taką proponował już Flawiusz w czasach ChrystusaEwa nie była wedle tego opowiadania uczyniona z ziemi, stąd nie można jej było wprost określić terminem ‘adam, bowiem to by się kłóciło z wspomnianymi niuansami lingwistycznymi, jakie w swym opowiadaniu chciał zawrzeć autor tego opowiadania. Wedle tego przekazu Ewa nie była tak jak Adam uczyniona z ziemi, tylko z żebra Adama, stąd określono ją w tym przekazie za pomocą słowa ‘iszszah (niewiasta). Autor tego przekazu wyraźnie wyjaśnił w Rdz 3,23 dlaczego kobietę określa mianem ‘iszszah. Kobieta jest niewiastą, bo „z mężczyzny (‘isz) została wzięta” (Rdz 3,23). Termin ‘iszszah nie wyklucza więc człowieczeństwa, podobnie jak termin ‘adam nie jest jedynym, który go zakłada, jak to sugeruje Agnosiewicz.[1

shu napisał
Cytat:Odniosę się jeszcze do tego. To wygląda jakbyś walczył wręcz z Bożymi zamysłami. Oczywiście mógł On stworzyć człowieka i cały otaczający go świat w jednej chwili nie potrzebując na to nawet tych 6 symbolicznych dni. Jednak dzieło stworzenia tak samo jak rozprzestrzenianie się Chrześcijaństwa było cichym aczkolwiek efektownym procesem. Dokonało się tak, a nie inaczej. Czyż nie Bóg wie co jest najlepsz
Dalej piszesz tak.
shu napisal
Cytat:Generalnie ewolucja odnosi się raczej do rozwoju bytów cielesnych na "przestrzeni wieków," tym samym owa teoria zapoczątkowana przez Darwina nie jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła bądź Pismem Świętym
A w innym miejscu na tym forum napisałeś tak.
shu napisał
Cytat:W zasadzie to nie wiem czy mogę jeszcze cokolwiek dodać w tym temacie nie mniej również w teorię ewolucji nie wierzę ani trochę. Według mnie to stek bzdur w dodatku jeżeli chodzi o dowody to podziurawiony jak ser szwajcarski z tym, że niesmaczny.
Co jest z tobą piszesz w zależności od potrzeby.
Kłamstwo rodzi kłamstwo.Zastanów się nad swoją wiarą i trzymaj się jednego. :cry:
27-02-2011 12:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #347
 
Wychodzi że nie znając elementarnej wiedzy o KKK niektórzy nie wiadomo jakie wywody o katolicyzmie. W sumie dobrze że do tej niewiedzy się przyznałeś.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
27-02-2011 14:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #348
 
A ze strony KRK,żeby nie było ze cytuję brukowce.

W pewnym momencie tej ewolucji biologicznej przekroczono tzw. próg hominizacji. Bóg w sobie tylko znany sposób sprawił, że wśród rozwijającego się życia pojawił się organizm posiadający życie nie tylko natury biologicznej, ale i duchowej:
człowiek. Jego ciało Bóg stworzył, posługując się procesami ewolucji; pierwiastek duchowy to wynik bezpośredniej Bożej ingerencji.Oto współczesna wizja wszechświata, wizja ewolucyjna, której częścią jest ewolucja biologiczna ciała człowieka. Jednakże z perspektywy naszej wiary to właśnie pojawienie się człowieka jest punktem, któremu zostało podporządkowane istnienie całego wszechświata: „A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!” (Rdz 1,26). Do momentu pojawienia się człowieka życie na ziemi dostosowywało się – w wyniku zmian biologicznych – do swojego środowiska. Od momentu, gdy pojawił się człowiek, to on dostosowuje środowisko do swoich potrzeb – ewolucja biologiczna przeszła w ewolucję kulturową

Atu link do stroni .
http://info.wiara.pl/doc/179050.Teoria-e...a-z-Biblia
http://prasa.wiara.pl/doc/728619.Czy-teo...-potrzebna


Istnieje co najmniej sześć powodów, dla których chrześcijanie powinni odrzucić teorię ewolucji:

1. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat pochodzenia człowieka. Według sprawozdania biblijnego stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich4. Wszystko, co Bóg uczynił, było (...) bardzo dobre5. Z racji stworzenia jesteśmy więc Jego dziećmi, reprezentującymi od samego początku Jego doskonałość. Natomiast teoria ewolucji zakłada coś odwrotnego, że jesteśmy jedynie bękartami długiego procesu ewolucyjnych przemian, który rozpoczął się dawno temu od najbardziej prymitywnych form życia.

2. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat grzechu6. Stworzony człowiek nie mógł żyć niezależnie od Boga źródła życia; jego życie, szczęście, doskonałość uzależnione były od tej łączności. Natomiast grzech jest odłączeniem się od Boga, zgodnie ze słowami proroka Izajasza:lecz wasze winy są tym, co was odłączyło od waszego Boga, a wasze grzechy zasłoniły przed wami jego oblicze, tak że nie słyszy7. Od upadku pierwszych ludzi w grzech rozpoczął się proces degradacji człowieka, chorób, nieszczęść, a w końcu śmierci. Degradacji fizycznej, psychicznej i duchowej. Ewolucyjny pogląd jest wręcz przeciwny. Według niego śmierć była obecna w świecie, zanim pojawili się ludzie i zanim zgrzeszyli; zrywa się więc związek przyczynowo-skutkowy między grzechem a śmiercią; śmierć przestaje być karą za grzech8.

3. Nie da się jej pogodzić z osobą Chrystusa i zbawieniem. Skoro grzech sprowadził na nas śmierć, to jedynie Chrystus nasz Stworzyciel i Zbawiciel poprzez wcielenie i zastępczą śmierć za nasze grzechy jest w stanie odkupić człowieka i przywrócić go do pierwotnej doskonałości9. Ewolucyjne zerwanie związku między grzechem a śmiercią czyni bezsensowną ofiarę Chrystusa za nasze grzechy. Chrześcijanie, którzy akceptują teorię ewolucji, faktycznie, choć nieświadomie odrzucają ofiarę Chrystusa.

4. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na osobę Boga. Jak wytłumaczyć problem bólu i śmierci? Jak wytłumaczyć problem obowiązującego w przyrodzie prawa przemocy? Teoria ewolucji wymaga śmierci; Biblia przedstawia śmierć jako nieprzyjaciela, który w końcu zostanie zniszczony10. Bóg jest dawcą życia, a nie śmierci.

5. Nie da się jej pogodzić z czwartym przykazaniem niezmiennego dekalogu: Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego, nie będziesz wykonywał żadnej pracy . Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień sabatu i poświęcił go11.

6. Nie da się jej pogodzić z Pismem Świętym. Zagadnienie stworzenia nie jest sprawą jedynie dwóch pierwszych rozdziałów Biblii. Całe Pismo Święte zakłada istnienie tygodniowego procesu stwarzania i przedstawia Boga jako Stworzyciela. Ostatnia księga Biblii, Apokalipsa, podejmuje ten temat w ostatnim orędziu Boga do świata: Bójcie się Boga i oddajcie Mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu Jego i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód12. Jest to bezpośrednie nawiązanie do czwartego przykazania.


Tymczasem łączenie chrześcijaństwa z ewolucjonizmem to jak łączenie żelaza z gliną. Tak się nie da. Trzeba się zdecydować albo na jedno, albo na drugie. Warunkiem sine qua non chrześcijaństwa pozostaje wiara w kreacjonizm.
27-02-2011 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #349
 
Sorry Paxor Uśmiech To teraz:
Cytat:W książce o powstaniu gatunku i o powstaniu człowiekaDarwin opisuje że człowiek powstał z małpy.
Proszę o dokładny cytat, bo Darwin niczego takiego nie mówi. Poszukaj i sprawdź.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-02-2011 15:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #350
 
paxor napisał(a):Nie rozumiem pytania
A co jest do rozumienia- skąd wiesz, że biblię napisali prorocy,pisarze pod dyktando proroków,apostołowie i ewangeliści z natchnienia Ducha Św.?
paxor napisał(a):sant napisał
Cytat:
To jest nieprawda. Mówi i to zdecydowanie wyraźnie. Owszem nie używa słowa ewolucja, bo go jeszcze nie znano. Ale mówi, tyle że innymi słowami, zrozumiałymi dla każdego odbiorcy, zarówno pastuszka jak i profesora Oksfordu

Gdzie to pisze interesują mnie teksty z Pisma.
Poczytaj sobie choćby Księgę Rodzaju.
paxor napisał(a):ant napisał
Cytat:
Trzy- tam jest totalna bzdura, bo ani Kościół ani Darwin nie twierdzą że człowiek pochodzi od małpy

W książce o powstaniu gatunku i o powstaniu człowiekaDarwin opisuje że człowiek powstał z małpy.
A o tym z kolei skąd wiesz? proszę o cytaty.
paxor napisał(a):sant napisał
Cytat:
Podaj oryginał przytaczanych przez ciebie słów - sprawdzimy- bo ja tu widzę albo niezrozumienie przez ciebie zagadnienia, albo celową manipulacje.

http://polishexpress.pola...biblia,845.html
Przecież tu nie ma ani słowa o tym że człowiek pochodzi od małpy.
Co do reszty, to wyłącznie twoje spekulacje, niczym nie potwierdzone.

paxor napisał(a):sant napisał
Cytat:
Typowa manipulacja prasowa, taka sama jak ta że Kościół uznał prezerwatywy za dopuszczalne.

A ja tu widzę że ty manipulujesz słowami i wiarą .wierzę nie wierzę w ewolucję
Wcześniej napisałeś.
sant napisał
Cytat:
A ja wierzę w nieskończoną mądrość Boga, który stworzył świat w sposób ewolucyjny.
Czego zresztą ślady można wyczytać w pierwszych rozdziałach Genezis.

Jeśli piszesz coś to trzymaj się tego a nie w innym miejscu piszesz .
sant napisał
Cytat:
Owszem, być może, ale są inne zabezpieczenia, dlatego nie ma galimatiasu. Wszystko jest genialnie uporządkowane.

Skoro były zabezpieczone kodem to nie mogły ewoluować w inne zwierze czy człowieka ,bo ewolucja jest to zmiana jednego gatunku w drugi.Dobór naturalny ,teoria Darwina O pochodzeniu gatunku.
Czy ty w ogóle czytałeś Darwina?- Bo mam wrażenie że znasz go tylko z jakichś niechętnych mu opracowań. Przecież wszystko co piszesz nie trzyma się kupy. Zupełnie jakbyś był mutacją innego usera - Jana.
Przeciez jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
paxor napisał(a):Twierdzisz że nie pochodzisz od małpy jednocześnie mówisz że wierzysz w ewolucję ,,Tylko ciekawe jaką''
A Watykan wyraźnie przyznaje że człowiek pochodzi od małpy.
Aleś się uparł - gdzie Watykan twierdzi, że człowiek pochodzi od małpy?
Zakoduj sobie jasno że tak nie twierdzi. przynajmniej ja o tym nie słyszałem. A to co podałeś jako dowód, absolutnie tego nie potwierdza. Również Darwin nigdy tego nie twierdził. Kto ci do głowy nakład tych bzdur?
paxor napisał(a):W tekście hebrajskim najwyraźniej określono Adama terminem hebrajskim ‘adam dlatego, że wcześniej (Rdz 2,7) była mowa o tym, że został uczyniony z prochu ziemi (drugie opowiadanie o stworzeniu tego motywu stworzenia z gliny już nie posiada). W języku hebrajskim słowo ‘adam najwyraźniej wiąże się z ziemią. Wskazuje na to uderzające podobieństwo słowa ‘adam ze słowem hebr. ‘adamah, które oznacza właśnie ziemię uprawną[6]
Przecież o tym właśnie pisałem wcześniej. I to że, znaczy "ludzie" wcale nie zaprzecza że znaczy "żyzna gleba" - naucz się czytać tego co piszą twoi rozmówcy. O tych dwóch znaczeniach nieraz pisałem.
A tak na marginesie - jakim przekładem się posługujesz? I w dodatku wyciągasz z wersetów to czego w nich nie ma. Pisałem ci żebyś nauczył się czytać odpowiednim kluczem.
I ostatnia rzecz- ja nie wierze w ewolucje, tylko w Boga. I że ów Bóg stwarzając świat posłużył się metodą ewolucyjną. A to jest różnica.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
27-02-2011 15:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #351
 
Paxor, Lewis to nie katolik...


Czytaj KKK, ponieważ jak zapewne wiesz Pismo Święte nie jest do prywatnego wyjaśniania, gdyż wtedy wg. św Pawła robisz to na własną zgubę. I dochodzisz do paradoksów ponieważ widzisz Biblię i zastanawiasz się co ten Bóg do ciebie mówi, jak szukasz to ok, ale jak zostajesz w tej prywacie to j.w.. Dlatego słuchaj św.Pawła nie protestanckich tez. Dochodzisz do paradoksów i sprzeczności bo pomijasz podstawy.


Co do samego Darwina to widzę że masz pewne braki, zapewne dlatego że te teorie były wielokrotnie zmieniane i naginane. Zajrzyj do oryginałów jak Omyk pisała.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
27-02-2011 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #352
 
uwielbiam takie dyskusje... paxor vs moderatorzy... ring! box! Uśmiech

czy "paxor" pochodzi od "pax" = pokój? zastanawiam się ile w tej dyskusji pokoju - z obu stron...

bo jeśli katolicyzm i chrześcijaństwo stają na głowie, to cóż się dziwić mentalnie zewoluowanemu światu... :roll:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-02-2011 16:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #353
 
Ok.
Krótko i na temat proszę odpowiedzcie na pytanie .
Jak według was powstał człowiek ,chodzi mi o jego ciało.

Żeby nie było ja odpowiem jako pierwszy.
Ja wierzę że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo w szóstym dniu[dosłownie] jak opisuje K.R.

Proszę o odpowiedz tylko krótko,bez owijania w bawełnę.
Po czym odpowiem na wasze pytania.
27-02-2011 16:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #354
 
Kusi mnie żeby zapytać Paxora jak wyjaśnia pochodzenie mitochondrialnego DNA u człowieka, zresztą i nie tylko DNA, ale całych mitochondriów u człowieka i innych organelli półautonomicznych u roślin... Odrzucając teorię ewolucji w zasadzie nie da rady tego wyjaśnić. Zresztą tak, jak miliona innych rzeczy, wystarczy przyjrzeć się budowie komórki, genotypowi, organizacji tkanek i narządów, rozwojowi ontogenetycznemu człowieka... To, jak nasze ciało jest stworzone, niezbicie świadczy o sposobie stwarzania.
Karol Darwin nie twierdził nigdy, że człowiek po prostu pochodzi od małpy. Jego założeniem jest natomiast, że człowiek i małpy mieli wspólnego przodka - i wszystkie współczesne nauki przyrodnicze, a szczególnie genetyka (nie mówiąc już o samym ewolucjonizmie), to potwierdzają. Podobnie, jak idąc wstecz po gałęziach drzewa genealogicznego dalekiego kuzynostwa można stwierdzić, że mieli wspólnego przodka kilka pokoleń temu, podobnie z całą pewnością można stwierdzić, że wszystkie organizmy żywe miały kiedyś wspólnego przodka. Do tego wystarczy prześledzić nawet licealny podręcznik, najlepiej taki, który opisuje grupy organizmów od najprostszych ewolucyjnie do najbardziej zaawansowanych - spójrz na budowę układu nerwowego czy segmentację, metameryzację mięśni... Ryba ma ości i metameryczną budowę mięśni między nimi, nam z tego zostały żebra i mięśnie międzyżebrowe... Tego można wymieniać i wymieniać.
Kościół twierdzi, że z całą pewnością dusza ludzka nie może być wytworem ewolucji. Ten duchowy "pierwiastek" odróżnia człowieka od zwierząt i mógł zostać wlany jedynie bezpośrednio, nie podlega żadnym przemianom ewolucyjnym w czasie. To jest część upodabniająca nas do Stwórcy.
Ciało natomiast mogło zostać stworzone w "rozciągnięciu" czasowym, za pośrednictwem ewolucji, której Stwórca użył jako narzędzia. Piszę "mogło", bo choć nauka świadczy o tym jednoznacznie, to jednak Kościół niczego nie orzeka na pewno - owszem, skłania się do tego, co o powstawaniu ludzkiego ciała mówi nauka, ale sam Urząd Nauczycielski Kościoła naukami biologicznymi się nie zajmuje, nie jego działka - stąd żadnych ostatecznych orzeczeń na ten temat nie ma i nie będzie. Odróżnij też Paxor wypowiedź hierarchy kościelnego, nawet wysoko postawionego od oficjalnego nauczania Kościoła w danej sprawie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-02-2011 16:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #355
 
Amen

[ Dodano: Nie 27 Lut, 2011 22:20 ]
paxor napisał(a):Ja wierzę że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo w szóstym dniu[dosłownie] jak opisuje K.R.
A ile godzin miał ten dzień?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
27-02-2011 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #356
 
Omyk napisała
Cytat:Kusi mnie żeby zapytać Paxora jak wyjaśnia pochodzenie mitochondrialnego DNA u człowieka, zresztą i nie tylko DNA, ale całych mitochondriów u człowieka i innych organelli półautonomicznych u roślin... Odrzucając teorię ewolucji w zasadzie nie da rady tego wyjaśnić
Nie ma problemu. : Szczęśliwy
Rodz.1,12) I wydała ziemia zieleń, ziele wydające nasienie według rodzajów jego, i drzewo owocowe, w którym jest nasienie według rodzaju jego. I widział Bóg, że to było dobre. 27) I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.
Cytat:Karol Darwin nie twierdził nigdy, że człowiek po prostu pochodzi od małpy. Jego założeniem jest natomiast, że człowiek i małpy mieli wspólnego przodka -
Zgadza się.
Cytat:Podobnie, jak idąc wstecz po gałęziach drzewa genealogicznego dalekiego kuzynostwa można stwierdzić, że mieli wspólnego przodka kilka pokoleń temu, podobnie z całą pewnością można stwierdzić, że wszystkie organizmy żywe miały kiedyś wspólnego przodka. Do tego wystarczy prześledzić nawet licealny podręcznik, najlepiej taki, który opisuje grupy organizmów od najprostszych ewolucyjnie do najbardziej zaawansowanych - spójrz na budowę układu nerwowego czy segmentację, metameryzację mięśni... Ryba ma ości i metameryczną budowę mięśni między nimi, nam z tego zostały żebra i mięśnie międzyżebrowe... Tego można wymieniać i wymieniać
Zgadza się tak naucza ewolucja.J pisząc że Darwin w książce ,,O pochodzeniu gatunku ''opisuje że człowiek pochodzi od małpy miałem na myśli że jednym z ogniw pośrednich miedzy błotem a człowiekiem była małpa,to samo potwierdziłaś.
Cytat:Kościół twierdzi, że z całą pewnością dusza ludzka nie może być wytworem ewolucji. Ten duchowy "pierwiastek" odróżnia człowieka od zwierząt i mógł zostać wlany jedynie bezpośrednio, nie podlega żadnym przemianom ewolucyjnym w czasie. To jest część upodabniająca nas do Stwórcy.
Zgadza się tak naucza KRK.
Cytat:Ciało natomiast mogło zostać stworzone w "rozciągnięciu" czasowym, za pośrednictwem ewolucji, której Stwórca użył jako narzędzia. Piszę "mogło", bo choć nauka świadczy o tym jednoznacznie, to jednak Kościół niczego nie orzeka na pewno - owszem, skłania się do tego, co o powstawaniu ludzkiego ciała mówi nauka, ale sam Urząd Nauczycielski Kościoła naukami biologicznymi się nie zajmuje, nie jego działka - stąd żadnych ostatecznych orzeczeń na ten temat nie ma i nie będzie. Odróżnij też Paxor wypowiedź hierarchy kościelnego, nawet wysoko postawionego od oficjalnego nauczania Kościoła w danej sprawie.
Tu bym polemizował gdyż osobiście czytam na katolickich stronach inne wypowiedzi .
Pisałem o tym ale zostało to po minięte.
Cytat.człowiek. Jego ciało Bóg stworzył, posługując się procesami ewolucji; pierwiastek duchowy to wynik bezpośredniej Bożej ingerencji. Powyższa ewolucyjna wizja nie kłóci się wcale z katolicką nauką o stworzeniu, ale – wręcz przeciwnie – pokazuje, że stworzenie i ewolucja to dwa aspekty tej samej rzeczywistości, poznawanej na drodze nauk przyrodniczych i teologii. Kwestię tę można wyjaśnić, wykorzystując katolicką naukę o stworzeniu, której pewien aspekt odszedł – zdaje się – w cień w pewnym okresie historii Kościoła, a ostatnio na nowo ujrzał światło dzienne
Jest tu część wypowiedzi całość na oficjalnych stronach kk i jego nauk.
http://www.katechezy.pl/czyli-jak-madrze...i-nauce-j/
http://www.gruss.pl/?page_id=211
http://prasa.wiara.pl/doc/728619.Czy-teo...-potrzebna
I nie mówcie że nie znam nauk KK.
Ale dzięki bo tylko jeden moderato jest stanowczy w swoich wypowiedziach.
sant napisał
Cytat:A ile godzin miał ten dzień?
Sant jak zwykle odchodzi od zadanego mu pytania bo nie wie co napisać .
Wiem że masz trudności z tak prostym pytaniem gdyż masz różne wersje i nie wie się co napisać.

Omyk jeśli wierzysz w ewolucję to masz z tym problem co tu napisałem
paxsior napisal
Cytat:Istnieje co najmniej sześć powodów, dla których chrześcijanie powinni odrzucić teorię ewolucji:

1. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat pochodzenia człowieka. Według sprawozdania biblijnego stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich4. Wszystko, co Bóg uczynił, było (...) bardzo dobre5. Z racji stworzenia jesteśmy więc Jego dziećmi, reprezentującymi od samego początku Jego doskonałość. Natomiast teoria ewolucji zakłada coś odwrotnego, że jesteśmy jedynie bękartami długiego procesu ewolucyjnych przemian, który rozpoczął się dawno temu od najbardziej prymitywnych form życia.

2. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat grzechu6. Stworzony człowiek nie mógł żyć niezależnie od Boga źródła życia; jego życie, szczęście, doskonałość uzależnione były od tej łączności. Natomiast grzech jest odłączeniem się od Boga, zgodnie ze słowami proroka Izajasza:lecz wasze winy są tym, co was odłączyło od waszego Boga, a wasze grzechy zasłoniły przed wami jego oblicze, tak że nie słyszy7. Od upadku pierwszych ludzi w grzech rozpoczął się proces degradacji człowieka, chorób, nieszczęść, a w końcu śmierci. Degradacji fizycznej, psychicznej i duchowej. Ewolucyjny pogląd jest wręcz przeciwny. Według niego śmierć była obecna w świecie, zanim pojawili się ludzie i zanim zgrzeszyli; zrywa się więc związek przyczynowo-skutkowy między grzechem a śmiercią; śmierć przestaje być karą za grzech8.

3. Nie da się jej pogodzić z osobą Chrystusa i zbawieniem. Skoro grzech sprowadził na nas śmierć, to jedynie Chrystus nasz Stworzyciel i Zbawiciel poprzez wcielenie i zastępczą śmierć za nasze grzechy jest w stanie odkupić człowieka i przywrócić go do pierwotnej doskonałości9. Ewolucyjne zerwanie związku między grzechem a śmiercią czyni bezsensowną ofiarę Chrystusa za nasze grzechy. Chrześcijanie, którzy akceptują teorię ewolucji, faktycznie, choć nieświadomie odrzucają ofiarę Chrystusa.

4. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na osobę Boga. Jak wytłumaczyć problem bólu i śmierci? Jak wytłumaczyć problem obowiązującego w przyrodzie prawa przemocy? Teoria ewolucji wymaga śmierci; Biblia przedstawia śmierć jako nieprzyjaciela, który w końcu zostanie zniszczony10. Bóg jest dawcą życia, a nie śmierci.

5. Nie da się jej pogodzić z czwartym przykazaniem niezmiennego dekalogu: Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego, nie będziesz wykonywał żadnej pracy . Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień sabatu i poświęcił go11.

6. Nie da się jej pogodzić z Pismem Świętym. Zagadnienie stworzenia nie jest sprawą jedynie dwóch pierwszych rozdziałów Biblii. Całe Pismo Święte zakłada istnienie tygodniowego procesu stwarzania i przedstawia Boga jako Stworzyciela. Ostatnia księga Biblii, Apokalipsa, podejmuje ten temat w ostatnim orędziu Boga do świata: Bójcie się Boga i oddajcie Mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu Jego i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód12. Jest to bezpośrednie nawiązanie do czwartego przykazania.


Tymczasem łączenie chrześcijaństwa z ewolucjonizmem to jak łączenie żelaza z gliną. Tak się nie da. Trzeba się zdecydować albo na jedno, albo na drugie. Warunkiem sine qua non chrześcijaństwa pozostaje wiara w kreacjonizm.
28-02-2011 11:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #357
 
paxor napisał(a):Sant jak zwykle odchodzi od zadanego mu pytania bo nie wie co napisać .
Wiem że masz trudności z tak prostym pytaniem gdyż masz różne wersje i nie wie się co napisać.
Nie, nie mam żadnego problemu, tylko usiłuję cię naprowadzić. Nie ma żadnej sprzeczności. Może jak sam dojdziesz, że twoje rozumowanie jest absurdalne, to w końcu zrozumiesz. Spróbuj jednak odpowiedzieć na owo pytanie. Ile godzin liczył sobie ów stwórczy dzień? - A może nie godzin tylko epok geologicznych? - może biblijna godzina (dla Boga) to tysiąc naszych lat? Pisze ci tak, bo nie umiem inaczej, jakimże językiem trzeba mówić byś zrozumiał? Być może robię błąd, że piszę pewnymi skrótami, dla mnie oczywistymi, dla ciebie takimi być wcale nie muszą.
Zobacz- nawet jak dotarło do ciebie że wg teorii Darwina, człowiek i małpa miały wspólnego przodka, to nadal szukasz:
paxor napisał(a):że jednym z ogniw pośrednich miedzy błotem a człowiekiem była małpa,
. To zdanie jest absolutnie nieprawdziwe. Ani Omyk, ani ja ani Kościół ani Darwin tak nigdy nie twierdzili. Twoje poglądy wynikaja z błędnych założeń. Z błędnej podstawy, którą przyjąłeś w swoim rozumowaniu. Dalsze rzeczy sa pochodną owej pierwotnej podstawy. Wynikają z niej.
Kościół nie roztrzyga sposobu stwarzania. Kościół faktycznie to zagadnienie zostawia nauce. Kościół tylko twierdzi, że Bóg stworzył człowieka. I tyle. A sposób już jest mniej istotny w przesłaniu zbawienia. Po prostu jeśli załozysz, że Biblia nie zajmuja się historią naturalna, ani biologia, ani geografią, tylko historia zbawienia, to nie będziesz miał z tym problemów.
I w związku z tym ponawiam pytanie- Jak powstała czy powstawała biblia?, itd. To pytanie jest bardzo ważne, jeśli odpowiedź na nie dobrze, zrozumiesz, wiele ci się rozjaśni. Również ten nasz rzekomy brak spójności (wg ciebie) w odpowiedziach.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-02-2011 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #358
 
Cytat:Nie ma problemu. :
Rodz.1,12) I wydała ziemia zieleń, ziele wydające nasienie według rodzajów jego, i drzewo owocowe, w którym jest nasienie według rodzaju jego. I widział Bóg, że to było dobre. 27) I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.
I jak to wyjaśnia pochodzenie mtDNA i organelli półautonomicznych?
Chodzi o teorię endosymbiozy.

Cytat:Zgadza się.
Skoro tak, to nie zaciemniaj obrazu przypisując Darwinowi twierdzenia, których nigdy nie sformułował. To, że nie widzisz różnicy między sformułowaniem "od małpy" a "człowiek i współczesne naczelne mają wspólnego przodka" to nie znaczy, że tej różnicy nie ma.

Cytat:Zgadza się tak naucza ewolucja.
Ewolucja niczego nie naucza Język

Cytat:J pisząc że Darwin w książce ,,O pochodzeniu gatunku ''opisuje że człowiek pochodzi od małpy miałem na myśli że jednym z ogniw pośrednich miedzy błotem a człowiekiem była małpa,to samo potwierdziłaś.
Niczego takiego nie potwierdziłam. Zostaw już biednego Darwina, wieczne mu odpoczywanie, i weź jakiś porządny podręcznik ze współczesnego ewolucjonizmu, bo piszesz takie rzeczy, że włos się jeży...
Błoto-małpa-człowiek? Jasne, a błoto z prochu i wody, wszak z prochu powstałeś, a wody masz grube kilkadziesiąt % w organizmie... help Uśmiech (taki żarcik, po prostu jak pisał Sant: Darwin niczego takiego nie twierdził, współczesny ewolucjonizm również nie, Kościół - też nie, a ja - tym bardziej).
Cytat:Zgadza się tak naucza KRK. (...) Tu bym polemizował gdyż osobiście czytam na katolickich stronach inne wypowiedzi .

Nie proszę o potwierdzenie nauczania KRK w tej sprawie, znam je. Wypowiedzi na stronach internetowych - nawet katolickich - nie determinują nauczania Kościoła, więc jeśli chcesz je poznać, poznawaj dokumenty Kościoła.
Choć podany przez Ciebie cytat nie jest oficjalnym nauczaniem Kościoła, więc nie powinien być w tej dyskusji brany pod uwagę jako pewny głos katolicki, pozwolę sobie jednak zauważyć, że nie wnosi nic nowego do dyskusji. Stwierdza oczywistości - że ewolucja z nauką katolicką się nie kłóci. To fakt, który bynajmniej nie jest oficjalnym ani nawet nieoficjalnym zapewnieniem o tym, że teoria ewolucji w oczach ludzi Kościoła stała się prawem.
Także: 1) patrz na źródła z jakich korzystasz; 2) interpretuj je we właściwy sposób

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-02-2011 16:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #359
 
Cytat:Cytat:
Istnieje co najmniej sześć powodów, dla których chrześcijanie powinni odrzucić teorię ewolucji:

1. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat pochodzenia człowieka. Według sprawozdania biblijnego stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich4. Wszystko, co Bóg uczynił, było (...) bardzo dobre5. Z racji stworzenia jesteśmy więc Jego dziećmi, reprezentującymi od samego początku Jego doskonałość. Natomiast teoria ewolucji zakłada coś odwrotnego, że jesteśmy jedynie bękartami długiego procesu ewolucyjnych przemian, który rozpoczął się dawno temu od najbardziej prymitywnych form życia.
Absurdalny wniosek. Nic podobnego. Z czego to wytrzasnąłeś?

Cytat:2. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat grzechu6. Stworzony człowiek nie mógł żyć niezależnie od Boga źródła życia; jego życie, szczęście, doskonałość uzależnione były od tej łączności. Natomiast grzech jest odłączeniem się od Boga, zgodnie ze słowami proroka Izajasza:lecz wasze winy są tym, co was odłączyło od waszego Boga, a wasze grzechy zasłoniły przed wami jego oblicze, tak że nie słyszy7. Od upadku pierwszych ludzi w grzech rozpoczął się proces degradacji człowieka, chorób, nieszczęść, a w końcu śmierci. Degradacji fizycznej, psychicznej i duchowej. Ewolucyjny pogląd jest wręcz przeciwny. Według niego śmierć była obecna w świecie, zanim pojawili się ludzie i zanim zgrzeszyli; zrywa się więc związekprzyczynowo-skutkowy między grzechem a śmiercią; śmierć przestaje być karą za grzech8.

Nic podobnego. Niczego nie zrywa. Mylisz śmierć fizyczną (coś naturalnego) ze śmiercią ontyczną- śmiercia własnego ja, która jest o wiele gorsza od tej pierwszej - fizycznej.
Życie na ziemi jest tylko pewnym etapem. Pierwsi chrześcijanie nazywali śmierć - Dies Natalis- Dzień narodzin do życia. Smierć fizyczną.

Cytat:3. Nie da się jej pogodzić z osobą Chrystusa i zbawieniem. Skoro grzech sprowadził na nas śmierć, to jedynie Chrystus nasz Stworzyciel i Zbawiciel poprzez wcielenie i zastępczą śmierć za nasze grzechy jest w stanie odkupić człowieka i przywrócić go do pierwotnej doskonałości9. Ewolucyjne zerwanie związku między grzechem a śmiercią czyni bezsensowną ofiarę Chrystusa za nasze grzechy. Chrześcijanie, którzy akceptują teorię ewolucji, faktycznie, choć nieświadomie odrzucają ofiarę Chrystusa.
Kolejne przekłamanie. Patrz wyżej. Niczego nie odrzucam, wręcz odwrotnie. Strasznie spłycasz i infantylizujesz rolę Jezusa.

Cytat:4. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na osobę Boga. Jak wytłumaczyć problem bólu i śmierci? Jak wytłumaczyć problem obowiązującego w przyrodzie prawa przemocy? Teoria ewolucji wymaga śmierci; Biblia przedstawia śmierć jako nieprzyjaciela, który w końcu zostanie zniszczony10. Bóg jest dawcą życia, a nie śmierci.
To ty nie możesz pogodzić, bo wychodzisz z błędnych założeń. Przyjmij inna optykę, a wszystkpo stanie się dla cziebie czytelne i jasne. Czemu ja bez problemów mogę. I inni też?

Cytat:. 5Nie da się jej pogodzić z czwartym przykazaniem niezmiennego dekalogu: Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego, nie będziesz wykonywał żadnej pracy . Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień sabatu i poświęcił go11.
Dlaczego nie można pogodzić? Ja godzę. Tylko ty masz z tym problem.. Czemu? - patrz wyżej.

Cytat:6. Nie da się jej pogodzić z Pismem Świętym. Zagadnienie stworzenia nie jest sprawą jedynie dwóch pierwszych rozdziałów Biblii. Całe Pismo Święte zakłada istnienie tygodniowego procesu stwarzania i przedstawia Boga jako Stworzyciela. Ostatnia księga Biblii, Apokalipsa, podejmuje ten temat w ostatnim orędziu Boga do świata: Bójcie się Boga i oddajcie Mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu Jego i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód12. Jest to bezpośrednie nawiązanie do czwartego przykazania
.
I wszystko zgadza się z Pismem świetym. Tylko ty masz z tym problem. Bo jak wspomniałem, nie umiesz korzystać z klucza, która daje Kościół, do czytania Biblii. I nie wiesz czym ona jest.

Cytat:Tymczasem łączenie chrześcijaństwa z ewolucjonizmem to jak łączenie żelaza z gliną. Tak się nie da. Trzeba się zdecydować albo na jedno, albo na drugie. Warunkiem sine qua non chrześcijaństwa pozostaje wiara w kreacjonizm.
Tylko dla tych, którzy mają bajkowo infantylne podejście do wiary, bez rozumienia jej istoty. Doprawdy nie wiem czemu się nie da, jesli się daje. Warunkiem chrześcijaństwa - wg mnie - pozostaje wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego, a nie bożka zwanego kreacjonizmem..

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-02-2011 17:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #360
 
Sant napisał(a):Z czego to wytrzasnąłeś?
Myślę że stąd, że biblijną haggadę traktuje jako sprawozdanie w sensie dosłownym...

[ Dodano: Pon 28 Lut, 2011 16:51 ]
Pytanie-prowokacja: Czy Bóg Wszechmogący mógł posłużyć się w stwarzaniu dowolnym narzędziem?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-02-2011 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów