Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEORIA EWOLUCJI. Wierzyć czy nie???
Autor Wiadomość
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #331
 
paxor przede wszystkim Twój problem wynika z dosłownego interpretowania niektórych ksiąg Biblii, które tego nie wymagają oraz braku akceptacji stanowiska w tej sprawie Świętego Kościoła Katolickiego. Już od bardzo dawna w wielu dokumentach Ojców Kościoła stwierdzono literacki charakter Pisma Świętego, które podlega takim samym prawom jak inne literackie utworu. Wszak Biblia miała wielu autorów, którzy wg swojego uznania ale pod natchnieniem Ducha Świętego układali skonsolidowane przez siebie prawdy. Przykładem są tu ostatnie słowa Jezusa umierającego na krzyżu, w każdej ewangelii inne. To samo jest ze starym testamentem, księgę rodzaju datuje się na znacznie późniejszy okres niż księga wyjścia bo starożytni Żydzi żyli (oni uznawali iż są stworzeni wraz ze światem przez Boga, to była oczywistość) drogą do ziemi obiecanej.
I tak w tym temacie nigdy się z Tobą nie dogadamy bo z góry odrzucasz dogmatyczne widzenie Kościoła, które jeżeli jesteś Katolikiem Cię obowiązuje.

paxor napisał(a):Co jest dobre mord i zniszczenie panujące na ziemi.

Zarzucasz właśnie samemu Bogu czynienie zła dlatego, że stworzył zwierzęta mięsożerne w celu regulacji ekosystemu. Dziwna postawa z Twojej strony, post wyżej akcentowałeś przecież iż wszystko co Bóg stworzył jest dobre. Skąd więc ta schizofrenia?

paxor napisał(a):To że Bóg stworzył ziemię ,wyczytałeś ,a to że w szóstym dniu zakończył dzieła to już ominąłeś.

Kwestia interpretacji. Dla Ciebie to dosłownie 6 dzień tygodnia, dla mnie obrazowo 6 etap procesu stwarzania świata. Księga rodzaju to część Biblii, dzieła literackiego ale o tym już pisałem.

paxor napisał(a):Czyżbyś chciał powiedzieć że Adam oraz ludzie po nim byli ewolucyjnie gorszego gatunku niż ludzie obecni.

Nie bo nawet 10 tyś lat temu człowiek nie różnił się anatomicznie od tego współczesnego - to jasne powinno być tym bardziej dla Ciebie bo Ty zapewne zakładasz iż sam świat ma 6 tyś lat.

paxor napisał(a):badania archeologiczne potwierdzają że starożytni mieli bardzo zaawansowane technologie niektóre do dziś nie są wyjaśnione

Tu już schodzisz na nurt New Age - lądowiska statków kosmicznych Majów itp bzdury nieczystego pochodzenia. To już 2 rzecz, która nie powinna mieć u Ciebie miejsca przy dosłownym interpretowaniu Pisma, a na której Cię przyłapałem.

paxor napisał(a):Powiedz mi na podstawie czego datowane są skamieliny.

W przypadku opisanym przeze mnie to nie ma znaczenia bo mówimy tu po prostu o warstwie skał ze starszego okresu - fakt niepodważalny.

paxor napisał(a):po upadku Adama

A skąd wiemy o upadku Adama? Doszli do tego dopiero nasi teolodzy w 4 wieku po śmierci Mesjasza i ponoć wtedy pojawiła się Księga Rodzaju. To przecież odpowiedzi otrzymane pod natchnieniem. Pismo Święte, jego poszczególne księgi i ewangelie powstawały w różnym okresie.

[ Dodano: Wto 22 Lut, 2011 17:54 ]
Warto też dodać iż analogiczna sytuacja ma się z grzechem pierworodnym. Dopiero po powstaniu Kościoła jego Ojcowie doszli do wniosku iż coś musiało się popsuć między Adamem, a Bogiem - stąd prawdy o tym co nazywamy dziś grzechem pierworodnym. I to iż Duch Święty doprowadził Nas do poznania tej prawdy po śmierci Mesjasza, bo nie była rozważana przed Jezusem (przynajmniej nie w takiej konkretnej formie), to także zanegujesz?
22-02-2011 18:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #332
 
Shou napisał(a):A skąd wiemy o upadku Adama? Doszli do tego dopiero nasi teolodzy w 4 wieku po śmierci Mesjasza i ponoć wtedy pojawiła się Księga Rodzaju.
Trochę się zapędziłeś. księga rodzaju wprawdzie powstała później niż inne księgi ale duuuużo wcześniej niż podałeś. Wg mojej wiedzy powstała jako próba odpowiedzi na problemy nurtujące ludzi mniej więcej w epoce Sędziów i wczesnego królestwa. Powiedzmy dwa tysiace lat wcześniej. Pierwsze Pisma pojawiaja się w czasach Dawida, - stniał tam pałac i biblioteka. Wtedy zacząto kolekcjonować psalmy i i inne śpiewy (hymny). Dopiero w Niewoli Babilońskiej, powiedzmy w VIw. Przed. Chr powstały pierwsze ksiegi.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
22-02-2011 19:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #333
 
Scott napisał
Cytat:No to po co piszesz o Miłosierdziu jak nie było wtedy grzechu? Gdzie tu jakaś spójność logiczna?
Gdzie ja pisze o miłosierdziu .Przeczytaj od początku to co pisałem i odpowiedz na pytanie ,nie mam ochoty wracać do początku swojej wypowiedzi.
Cytat:Mylisz się, Bóg stworzył wszystko
Zgadza się tylko że do tego była mu potrzebna ewolucja ,śmierć i zniszczenie według ciebie.
Cytat:Po raz kolejny się mylisz. Faktycznie są takie uproszczenia ale to ideologia nie nauka, jak Dowkins

Od kiedy ewolucja jest nauką ,z tego co wiem jest religią ,ukrytą pod płaszczykiem nauki.
Cytat:Pisz po polsku nie polskiemu. Nie rozumiem co ma wynikać z tego co napisałeś?
Bardziej wyraziście nie da się tego napisać.
Cytat:Nie wiem. Pokory troche, przyznaj że niektórych rzecz nie ogarniasz i nie oragniesz.
Gdybyś nie odrzucił K.R. to byś wiedział K.R.2,77) ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.
shou napisał
Cytat:To samo jest ze starym testamentem, księgę rodzaju datuje się na znacznie późniejszy okres niż księga wyjścia bo starożytni Żydzi żyli (oni uznawali iż są stworzeni wraz ze światem przez Boga, to była oczywistość) drogą do ziemi obiecanej.
Poczytaj dokładnie co kiedy zostało napisane dopiero napisz
Cytat:Zarzucasz właśnie samemu Bogu czynienie zła dlatego, że stworzył zwierzęta mięsożerne w celu regulacji ekosystemu.
Nie przekręcaj słów moich.
Cytat:Tu już schodzisz na nurt New Age - lądowiska statków kosmicznych Majów itp bzdury nieczystego pochodzenia. To już 2 rzecz, która nie powinna mieć u Ciebie miejsca przy dosłownym interpretowaniu Pisma, a na której Cię przyłapałem.
Nadal piszesz nie na temat,to chyba ty wierzysz w ufoludki.
Cytat:W przypadku opisanym przeze mnie to nie ma znaczenia bo mówimy tu po prostu o warstwie skał ze starszego okresu - fakt niepodważalny.
Właśnie że ma skamieliny datuje się na podstawie kolumny geologicznej a wiek kolumny datuje się na podstawie skamieniałości i na tym błędne koło się zamyka.
sant napisał
Cytat:A czy ty przypadkiem nie próbujesz ograniczać Boga? - Zamykać Go w swoim rozumie? Czemu Bóg przy stwarzaniu nie mógł posłużyć sie ewolucją? Nie dałby rady?
To według ciebie Bóg nie potrafi stworzyć człowieka na swoje podobieństwo od razu tylko musiał posłużyć się ewolucją
Cytat:I nie mów że nie masz z tym problemu. Bo w jakim celu tak zażarcie bronisz swoich tez? Czy nie w celu utwierdzenia się w swojej teorii?
A w jkim celu ty mi to piszesz?
Cytat:że jabłonka kwitnie w innym terminie niź śliwka, czy czereśnia, by nie nastąpił galimatias.
Z tego co ja się orientuje w zależności od odmiany mogą kwitnąć wszystkie na raz,a znam się na tym,i nie wychodzi z tego galimatias.
Cytat:"humus", czyli żyzna gleba. A od Humusu juz blisko do homo sapiens.
Widzę że jesteś blisko spokrewniony.
Cytat:A do czego ci taka wiedza potrzebna? Czyżbyś zamierzał korzystać z owoców Drzewa Poznania Dobrego i Złego. Te dywagacje przypominaja mi średniowieczny problem - ile diabłów zmieści się na czubku szpilki, albo czy Adam miał pępek czy też nie.
Pytam bo nie wiem czy już człowiek doszedł do pełni czy jeszcze ewoluuje,to tak na marginesie.
Cytat:Coś nie tak - może masz na myśli świadomość grzechu? Adam poza tym nie jest postacią historyczną lecz personalizacją procesów zachodzących w człowieku. I tworzenie sobie takich teorii jakie snujesz na podstawie starego hymnu (a więc poezji liturgicznej) Hebrajczyków epoki Sędziów jest po prostu wynikiem braku podstaw wiedzy zwiazanej z Biblią. Choćby z tym czym ona jest, a czym nie jest i skąd się wzięła. Jak powstała, albo precyzyjniej: jak powstawała. I dlaczego posiada taki a nie inny kształt.
Myślę że człowiek nie potrzebuje tłumacza czy teologa do zrozumienia Księgi Rodzaju .Bóg poprzez swoich proroków napisał ją tak aby każdy człowiek mógł ją zrozumieć.A skod się wzięło i jak powstało to na tą wiedzę co mam myślę że mi wystarczy.
22-02-2011 22:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #334
 
paxor, widzisz...Problem w tym ze ja niestety ale czytam to co piszesz.
paxor napisał(a):Cytat:
No to po co piszesz o Miłosierdziu jak nie było wtedy grzechu? Gdzie tu jakaś spójność logiczna?

Gdzie ja pisze o miłosierdziu .Przeczytaj od początku to co pisałem i odpowiedz na pytanie ,nie mam ochoty wracać do początku swojej wypowiedzi.
gdzie? a tu:

paxor napisał(a):Ewolucja naucza, że istoty żyły i umierały przez miliony lat zanim człowiek zaczął istnieć. Zwierzęta walczyły, zmagały się, zabijały i były zabijane. Był to świat bez miłosierdzia - natura z krwawymi pazurami i szponami. Historia ewolucji to historia śmierci, która miała istnieć od początku".


[ Dodano: Wto 22 Lut, 2011 22:27 ]
paxor napisał(a):Cytat:
Nie wiem. Pokory troche, przyznaj że niektórych rzecz nie ogarniasz i nie oragniesz.

Gdybyś nie odrzucił K.R. to byś wiedział K.R.2,77) ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.
Nie odrzucam. I do tego bym się skłaniał, z tym że jeśli jakaś osoba jest ograniczona w możliwościach fizycznych, ale robi co może żeby poznać Boga- to jest to szczyt jej możliwości, dlatego nie ogarniam do konca. Za istotę z duszą uznałbym dopiero homo sapiens.Jako zwięnczenie aktu stwarzania, przy tym bym pozostał.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
22-02-2011 23:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #335
 
Scot zacytuję cały ten fragment.
Cytat:Ewolucja naucza, że istoty żyły i umierały przez miliony lat zanim człowiek zaczął istnieć. Zwierzęta walczyły, zmagały się, zabijały i były zabijane. Był to świat bez miłosierdzia - natura z krwawymi pazurami i szponami. Historia ewolucji to historia śmierci, która miała istnieć od początku".
Biblia naucza wyraźnie, że śmierć - a szczególnie fizyczna i duchowa człowieka - wkroczyła na świat wtedy, gdy pierwszy człowiek - Adam popełnił grzech.
W Liście do Rzymian 5:12 apostoł Paweł napisał: Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..". A w 1 Liście do Koryntian 15:21-22, pisze tak:Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez człowieka też dokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni.
Chciałem tu zwrócić uwagę na poważny problem ,bo zgodnie z teorią ewolucji istniała śmierć przed grzechem z tym związane było również moje następne pytanie od kiedy czlowiek miał duszę bo jest to istotne gdyż do czasu Adama i łączne z Adamem według teorii ewolucji byli ludzie ,nardentańczyk itd.którzy się wzajemnie zabijali i w tym sensie chodziło mi o miłośierdzie.

A i ta wypowiedz rownierz dotyczy tego.Paxsior napisał
Cytat:Ponadto jak jusz wcześniej pisałem. ,,Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.""
22-02-2011 23:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #336
 
paxor napisał(a):To według ciebie Bóg nie potrafi stworzyć człowieka na swoje podobieństwo od razu tylko musiał posłużyć się ewolucją
A czemu uważasz że twój sposób jest lepszy?

paxor napisał(a):A w jkim celu ty mi to piszesz?
Ponieważ stwierdziłeś, iż nie masz z tym problemu.

paxor napisał(a):Widzę że jesteś blisko spokrewniony.
Z kim?
Cytat:Pytam bo nie wiem czy już człowiek doszedł do pełni czy jeszcze ewoluuje,to tak na marginesie.
A cóż to ma wspólnego z pytaniem? Tzn czy człowiek ewoluuje jeszcze czy nie.

paxor napisał(a):Myślę że człowiek nie potrzebuje tłumacza czy teologa do zrozumienia Księgi Rodzaju .

Naturalnie, jeśli czyta zgodnie z kluczem w jaki zostało napisane. A klucz posiada Kościół Katolicki. I tu nasuwa się pytanie- Korzystasz z Biblii, by wytłumaczyć sobie całą kosmologię i antropogenezę. Ciekawe czemu akurat z Biblii, a nie dajmy na to "Od Validoru do Mordoru" czy "Kosmologii Dogonów"?

paxor napisał(a):A skod się wzięło i jak powstało to na tą wiedzę co mam myślę że mi wystarczy
Hmmm.... tyle że tylko ty tak myślisz.
paxor napisał(a):bo jest to istotne gdyż do czasu Adama i łączne z Adamem według teorii ewolucji byli ludzie
Zdajesz się ignorować to co wcześniej napisałem na temat adama. Nic dziwnego że wysuwasz takie tezy, skoro wychodzisz z mylnego założenia.

[ Dodano: Sro 23 Lut, 2011 08:18 ]
paxor napisał(a):Cytat:
że jabłonka kwitnie w innym terminie niź śliwka, czy czereśnia, by nie nastąpił galimatias.
Z tego co ja się orientuje w zależności od odmiany mogą kwitnąć wszystkie na raz,a znam się na tym,i nie wychodzi z tego galimatias.
Owszem, być może, ale są inne zabezpieczenia, dlatego nie ma galimatiasu. Wszystko jest genialnie uporządkowane. Zresztą, ten fragment postu akurat, był tylko przykładem (niekoniecznie musiał być trafny - nie jestem botanikiem) obrazującym harmonię stworzenia. Jeśli chcesz to w jego miejsce wpisz inny przykład: np że człowiek i słoń nie mogą mieć wspólnego potomstwa. Ze są jakieś mechanizmy zabezpieczające przed galimatiasem i hybrydami (jak w tym przypadku) Po prostu, że Stwórca wszystko przewidział.
I jeszcze to, że ewolucja dotyczy ciała człowieka, a nie możemy zapomnieć że składa się on zarówno z ciała jak i duszy.
A tak w ogóle to poczytajcie sobie np to:http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TI/TIA/ewolucjam_czl.html

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
23-02-2011 09:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #337
 
sant napisał
Cytat:A czemu uważasz że twój sposób jest lepszy?
Bo Boży sposób nie potrzebuje zabijania aby powstał człowiek.
Cytat:Naturalnie, jeśli czyta zgodnie z kluczem w jaki zostało napisane. A klucz posiada Kościół Katolicki.
Czyli bez klucza nie da rady.A Jezus powiedział ze da nam Duch Świętego który objawi nam prawdę.I ja mu wierzę.
Cytat:Hmmm.... tyle że tylko ty tak myślisz.
Mylisz sie wielu ludzi tak myśli.
Cytat: Jeśli chcesz to w jego miejsce wpisz inny przykład: np że człowiek i słoń nie mogą mieć wspólnego potomstwa. Ze są jakieś mechanizmy zabezpieczające przed galimatiasem i hybrydami (jak w tym przypadku) Po prostu, że Stwórca wszystko przewidział.
No właśnie Stwórca zabezpieczył wszystkich genami i każdy ma odrębny gen który jest zabezpieczony,i nie da się aby z małpy powstał człowiek.

Cytat:Z kim?
No ;z tym co pisałeś.
Shou napisal
Cytat:przede wszystkim Twój problem wynika z dosłownego interpretowania niektórych ksiąg Biblii, które tego nie wymagają oraz braku akceptacji stanowiska w tej sprawie Świętego Kościoła Katolickiego.
A co z tymi katolikami którzy nie akceptują nauk J.Pawła II i Benedykta 16 odnośnie zaakceptowania ewolucji w procesie stworzenia.
23-02-2011 12:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #338
 
paxor napisał(a):Chciałem tu zwrócić uwagę na poważny problem ,bo zgodnie z teorią ewolucji istniała śmierć przed grzechem
A czytałeś KKK?

To wyjaśni jak katolicy to widzą.
paxor napisał(a):z tym związane było również moje następne pytanie od kiedy czlowiek miał duszę bo jest to istotne gdyż do czasu Adama i łączne z Adamem według teorii ewolucji byli ludzie ,nardentańczyk itd.którzy się wzajemnie zabijali i w tym sensie chodziło mi o miłośierdzie.
Stwarzanie było procesem.I człowiek jako zwieńczenie tego dzieła posiada duszę.
paxor napisał(a):Cytat:
Ponadto jak jusz wcześniej pisałem. ,,Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.""

Mieszasz, Jezus odkupił świat A.D. 33, i teraz mamy czas który upłynłął pomiędzy grzechem a śmiercią krzyżową. Jeśli śmierć by istniała wcześniej mówisz, elementem przełomowym był grzech pierworodny i do tego można się odnieść. nie rozumiem dlaczego istniałaby śmierć już wtedy, bo nie możesz założyć że istniała, a dwa dlaczego nonsensem?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-02-2011 14:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #339
 
paxor napisał(a):sant napisał
Cytat:
A czemu uważasz że twój sposób jest lepszy?

Bo Boży sposób nie potrzebuje zabijania aby powstał człowiek.
???????!!!?????

paxor napisał(a):Cytat:
Naturalnie, jeśli czyta zgodnie z kluczem w jaki zostało napisane. A klucz posiada Kościół Katolicki.

Czyli bez klucza nie da rady.A Jezus powiedział ze da nam Duch Świętego który objawi nam prawdę.I ja mu wierzę.
A skąd wiesz co Jezus powiedział? - odpowiem za ciebie - bo przeczytałem w biblii - tak?
Tylko pytanie kto ją napisał? Wg jakiego klucza? Innymi słowy- czemu to co napisane w Biblii jest dla ciebie ważne?
I Duch Święty objawia prawdę. Pytanie tylko czy każdemu?
paxor napisał(a):Cytat:
Hmmm.... tyle że tylko ty tak myślisz.

Mylisz sie wielu ludzi tak myśli.
Wielu ludzi myśli że masz monopol na prawdę? Jesteś guru jakiejś sekty? Jeżeli jak to zdradź nam jakiej.
paxor napisał(a):i nie da się aby z małpy powstał człowiek.
A przepraszam, kto twierdzi że człowiek powstał z małpy? Ja na pewno nie.
paxor napisał(a):Cytat:
Z kim?
No ;z tym co pisałeś.
Tzn co wg ciebie pisałem, że z kim jestem spokrewniony? Proszę o cytat.

paxor napisał(a):Shou napisal
Cytat:
przede wszystkim Twój problem wynika z dosłownego interpretowania niektórych ksiąg Biblii, które tego nie wymagają oraz braku akceptacji stanowiska w tej sprawie Świętego Kościoła Katolickiego.

A co z tymi katolikami którzy nie akceptują nauk J.Pawła II i Benedykta 16 odnośnie zaakceptowania ewolucji w procesie stworzenia.
Mógłbyś nieco precyzyjniej?

Scott napisał(a):paxor napisał/a:
Cytat:
Ponadto jak jusz wcześniej pisałem. ,,Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.""


Mieszasz, Jezus odkupił świat A.D. 33, i teraz mamy czas który upłynłął pomiędzy grzechem a śmiercią krzyżową. Jeśli śmierć by istniała wcześniej mówisz, elementem przełomowym był grzech pierworodny i do tego można się odnieść. nie rozumiem dlaczego istniałaby śmierć już wtedy, bo nie możesz założyć że istniała, a dwa dlaczego nonsensem?
Scotti - litości - pisz również tak by cię można zrozumieć. Ja zrozumiałem że wg ciebie Jezus odkupił świat sobie współczesny. A w ogóle to cała ta dyskusja zaczyna wykazywać elementy nonsensu. Zastanawiam się nad kłódeczką.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
23-02-2011 18:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #340
 
Cytat:Zastanawiam się czy takie sformułowanie myśli było zamierzone... Domyślam się, że nie. Wszak teoria ewolucji nie utrzymuje DOKŁADNIE tego samego, co Rdz. Zgadzają się w pewnych aspektach, w innych choć są różne, to niekoniecznie sprzeczne.
Oj Ink'y, czepiasz się Uśmiech oczywiście, że nie utrzymują dokładnie tego samego w całej rozciągłości tematu, ale w aspekcie, o którym wspomniałam - jak najbardziej; stopniowe stwarzanie i człowiek jako ukoronowanie dzieła stworzenia.

Cytat:Mi się wydaje że dla ludzi wierzących danych jest aż nadto w Biblii zwłaszcza w Kś.Rodz.1-3.którą to niektórzy teologowie postanowili zaliczyć do nieprawdziwych ,a wręcz zaliczyć do baśni .
Na jakiej podstawie tak uważasz? Jeśli przyjmujesz Biblię w całości, to dlaczego odrzucasz znaczenie charakterystycznego gatunku literackiego, jaki natchniony autor pod wpływem Ducha nadał pierwszym rozdziałom Rdz? Nie uznajesz kwestii natchnienia przez Ducha autora, który wybrał akurat taki styl, czy negujesz samą zasadność rozróżniania stylów czy gatunków w literaturze?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
23-02-2011 18:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #341
 
Sant napisał
Cytat:A skąd wiesz co Jezus powiedział? - odpowiem za ciebie - bo przeczytałem w biblii - tak?
Zgadza się. :wink:
Cytat:Tylko pytanie kto ją napisał? Wg jakiego klucza? Innymi słowy- czemu to co napisane w Biblii jest dla ciebie ważne?
Napisali ją prorocy,pisarze pod dyktando proroków,apostołowie i ewangeliści z natchnienia Ducha Ś.
Ważne jest to dla mnie bo kocham Boga za to że mnie stworzył na swoje podobieństwo bez pośrednictwa małpy :wink: i za to że przez swoją krew wykupił mnie z grzechu.
Cytat:I Duch Święty objawia prawdę. Pytanie tylko czy każdemu?
Zawsze przed otworzeniem Biblii modlę się do Boga aby dał mi Duch Św. ktory da mi zrozumieć Słowo które on dla nas zostawił.Biblia nic nie mówi o ewolucji a dla mnie to wystarczy.a w II Tym 3,16-17 jest napisane. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

Cytat:Wielu ludzi myśli że masz monopol na prawdę? Jesteś guru jakiejś sekty? Jeżeli jak to zdradź nam jakiej.
Kolego wielu ludzi w KRK nie przyjmuje do wiadomości słów Jana P.II i Benedykta 16 że człowiek powstał w wyniku ewolucji.
Cytat:A przepraszam, kto twierdzi że człowiek powstał z małpy? Ja na pewno nie.

No to zaprzeczasz słowu Watykanu.
Doł. art.

Watykan przyznał, że Karol Darwin głosząc swoje twierdzenia, jakoby człowiek pochodzi od małpy, był na właściwej ścieżce - informuje na swej stronie "Times".
Jeden z wysokich hierarchów Kościoła stwierdził, że teoria Darwina jest zbieżna z wiarą chrześcijańską, a nawet może być zgodna z poglądami wygłaszanymi przez św. Augustyna czy św. Tomasza z Akwinu - donosi "Times".

- W rzeczywistości, to co rozumiemy przez ewolucję, to świat, który został stworzony przez Boga - powiedział arcybiskup Gianfranco Ravasi, szef Papieskiej Rady ds. Kultury.

Cytat:Mógłbyś nieco precyzyjniej?

A co z tymi katolikami którzy nie akceptują nauk J.Pawła II i Benedykta 16 odnośnie zaakceptowania ewolucji w procesie stworzenia,tego że człowiek powstał od małpy jet to sprzeciw wobec Watykanu i ty też się do nich zaliczasz.

Scott napisał
Cytat:A czytałeś KKK?

To wyjaśni jak katolicy to widzą.
Nie czytałem całego ale jeśli ty czytałeś to wyjaśnij.Jedno dwa zdania w zupełności wystarczą
Cytat:Stwarzanie było procesem.I człowiek jako zwieńczenie tego dzieła posiada duszę.
Tylko że w tym pytaniu o co innego mi chodzi a ty znów zmieniasz temat.
Cytat:Jeśli śmierć by istniała wcześniej mówisz, elementem przełomowym był grzech pierworodny i do tego można się odnieś
W Piśmie jest napisane że grzech i śmierć powstała od Adama czyli przed Adamem nie mogło być ani śmierci ani grzechu.
23-02-2011 21:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #342
 
sant, chodziło mi o okres pomiędzy odkupieniem świata przez Jezusa a grzechem pierworodnym jako taki którego możemy się chwycić. I o to że nie ma podstaw na to żeby wskazać że przed grzechem pierworodnym był jakiś inny i wspomniana już śmierć. Jezus zmienił wiele, włącznie z tym jakie przesłanie niesie ST i NT, to że jest ono diametralnie inne patrząc na jego jakość, odkupił wszystkich.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-02-2011 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #343
 
paxor napisał(a):Napisali ją prorocy,pisarze pod dyktando proroków,apostołowie i ewangeliści z natchnienia Ducha Ś.
Paxor - nie rozumiemy się. - Ja się z tobą zgadzam i wiem, że to wiesz. Moje pytanie brzmi: skąd ty o tym wiesz?
paxor napisał(a):Biblia nic nie mówi o ewolucji a dla mnie to wystarczy
To jest nieprawda. Mówi i to zdecydowanie wyraźnie. Owszem nie używa słowa ewolucja, bo go jeszcze nie znano. Ale mówi, tyle że innymi słowami, zrozumiałymi dla każdego odbiorcy, zarówno pastuszka jak i profesora Oksfordu. Dlatego pytałem o klucz. Odpowiedziałeś że ci niepotrzebny.
paxor napisał(a):Kolego
O- awansowałem?
paxor napisał(a):wielu ludzi w KRK nie przyjmuje do wiadomości słów Jana P.II i Benedykta 16 że człowiek powstał w wyniku ewolucji.
Nic podobnego. Jak sam napisałeś - był na właściwej ścieżce, a to nieco co innego. To co robisz to nadinterpretacja. A to że wielu nie przyjmuje, to nic nie poradzę. Również wielu neguje boskość Chrystusa.To świadczy tylko o nich. O tym jak są daleko od KRK.
paxor napisał(a):Watykan przyznał, że Karol Darwin głosząc swoje twierdzenia, jakoby człowiek pochodzi od małpy, był na właściwej ścieżce - informuje na swej stronie "Times".
Jeden z wysokich hierarchów Kościoła stwierdził, że teoria Darwina jest zbieżna z wiarą chrześcijańską, a nawet może być zgodna z poglądami wygłaszanymi przez św. Augustyna czy św. Tomasza z Akwinu - donosi "Times".
Po pierwsze- enuncjacje prasowe mnie niespecjalnie interesują , zwłaszcza pisane przez dziennikarzy, którzy nie maja pojęcia o czym piszą. To raz, dwa na razie to ty napisałeś i to tłustym drukiem. Trzy- tam jest totalna bzdura, bo ani Kościół ani Darwin nie twierdzą że człowiek pochodzi od małpy. Podaj oryginał przytaczanych przez ciebie słów - sprawdzimy- bo ja tu widzę albo niezrozumienie przez ciebie zagadnienia, albo celową manipulacje.
Sprawdziłem- to są słowa portalu Onet, (zwiazany bodajże z TVN) komentującego nieprzytoczone słowa z "Timesa" - Czyli powołujesz się na szukającego sensacji dziennikarza Onetu a nie "Timesa" - który również mógł nadać tytuł wprowadzający w błąd- bo ze słów przytaczanych tam hierarchów nic takiego mnie wynika. Typowa manipulacja prasowa, taka sama jak ta że Kościół uznał prezerwatywy za dopuszczalne.
Cytat:Jeden z wysokich hierarchów Kościoła stwierdził, że teoria Darwina jest zbieżna z wiarą chrześcijańską,
A miał kłamać że nie jest? Naginać się do rozumowania Paxora?
paxor napisał(a):A co z tymi katolikami którzy nie akceptują nauk J.Pawła II i Benedykta 16 odnośnie zaakceptowania ewolucji w procesie stworzenia,tego że człowiek powstał od małpy jet to sprzeciw wobec Watykanu i ty też się do nich zaliczasz.
Nadal nie rozumiem co tu imputujesz. Czy ja się sprzeciwiam Watykanowi, czy ja zaliczam się do tych co pochodzą od małp?
paxor napisał(a):W Piśmie jest napisane że grzech i śmierć powstała od Adama czyli przed Adamem nie mogło być ani śmierci ani grzechu.
Mój drogi- śmierć była zawsze, tylko dla człowieka była czymś naturalnym. Dopiero w momencie buntu przeciw Bogu przestajemy ją akceptować. Staje się jakimś monstrum.
I powtarzam- Adam to nie jest imię własne. Tak naprawdę w PŚ użyta jest forma hadamach - ludzie (liczba mnoga) Adam jako taki nigdy nie istniał. A to opowiadanie na które sie ciągłe powołujesz odpowiada na egzystencjalne pytanie o problem cierpienia- z czego się bierze. Opisuje procesy zachodzące w człowieku, jako takim.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
23-02-2011 23:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #344
 
sant napisał(a):Trochę się zapędziłeś.

Pomyliłem się - ..nie te księgi..

paxor napisał(a):Nie przekręcaj słów moich.

Nie przekręcam, sam napisałeś o złu jakim są zwierzęta mięsożerne - przynajmniej tak z Twoich wypowiedzi wynika. Więc jak mogę cokolwiek przekręcać? Nie da się. Zarzucałeś zło, morderstwa, krwawe jadki samemu Bogu - bo nic co się dzieje nie dzieje się bezładnie, wszystko dopuszcza Stwórca Wszechrzeczy. O tym już nie raczyłeś pamiętać.

paxor napisał(a):Nadal piszesz nie na temat,to chyba ty wierzysz w ufoludki.

Napisałeś o zaawansowanych technologiach starożytnych. Nie jestem Bogiem nie znam Twoich zamiarów ani myśli. Proszę więc sprecyzuj jakie to technologie miałeś na myśli, które nie wyjaśniły dotąd nauki humanistyczne? Jakie to technologie np pustynnych ludów przewyższają do dziś te współczesne jakby chociaż bioinżynierię? Jeżeli mowa o wynalezieniu koła to sorry ale.. Język

paxor napisał(a):Właśnie że ma skamieliny datuje się na podstawie kolumny geologicznej a wiek kolumny datuje się na podstawie skamieniałości i na tym błędne koło się zamyka.

paxor celowo manipulujesz faktami rzucając na forum wybiórcze pasujące do Twojej koncepcji stworzenia świata? To o czym mówiłeś Bracie to metoda datowania paleontologiczna. Tylko jedna z 4 względnych! (nie wspominając o bezwzględnych). Są jeszcze metody: stratygraficzna, tektoniczna, morfologiczna. Po wykonaniu pomiaru każdą metodą można określić wiek skał i bez Twojego efektu "błędnego koła."

paxor napisał(a):To według ciebie Bóg nie potrafi stworzyć człowieka na swoje podobieństwo od razu tylko musiał posłużyć się ewolucją

Odniosę się jeszcze do tego. To wygląda jakbyś walczył wręcz z Bożymi zamysłami. Oczywiście mógł On stworzyć człowieka i cały otaczający go świat w jednej chwili nie potrzebując na to nawet tych 6 symbolicznych dni. Jednak dzieło stworzenia tak samo jak rozprzestrzenianie się Chrześcijaństwa było cichym aczkolwiek efektownym procesem. Dokonało się tak, a nie inaczej. Czyż nie Bóg wie co jest najlepsze?
24-02-2011 10:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #345
 
Sant:
z Humani generis:
Cytat:Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4).

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
24-02-2011 15:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów