Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEORIA EWOLUCJI. Wierzyć czy nie???
Autor Wiadomość
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Offca napisał(a):No a za co ukarał?! Za zerwanie owocu = nieposłuszeństwo.
Ukarał za nieposluszeństwo, za to że chcieli mieć wyłączność na poznanie co jest dobre, a co złe. Że sami chcieli to oceniać.

I nie popadajmy w przesadnie dosłowne czytanie Pisma Świętego. W PŚ jest wiele symboli, a Księga Rodzaju cała jest jednym wielkim symbolem.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
27-01-2005 15:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Offca napisał(a):No a za co ukarał?! Za zerwanie owocu = nieposłuszeństwo.

Hmm odchodze od tematy, choć to wyjasnienie. To Bóg ukarał czy człowiek sam siebie ukarał? Wykluczam kare Boga, On nie maiał wyjścia: człowiek wybrał, musiał zaakceptowac jego drogę, skoro ofiarował nam wolność....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
27-01-2005 15:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Dlatego Bóg wydalił go z Ogrodu Eden.

Nie, człowiek sam nie wyszedł z Raju. Został karnie wydalony.
30-01-2005 00:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
b2 napisał(a):Dlatego Bóg wydalił go z Ogrodu Eden.

Nie, człowiek sam nie wyszedł z Raju. Został karnie wydalony.

Karę rozumem jako "karę"!!!!!!!! Dbam o to abyśmy nie fałszowali obrazu Boga! Czy człowiek sam nie wyszedł z Raju? Słowo "został" implikuje działanie wyłącznie Boga a przecież wiadomo, że tak nie było. Człowiek sam chciał osiągnąć szczęscie poza Bogiem i chciał być Bogiem będąc tylko stworzeniem! Dlatego sam wybrał tą karę.... a raczej stan oddzielenia.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
30-01-2005 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Po prostu Pan Bóg jest konsekwentny w tym co powie. Powiedział "nie wolno wam" to nie wolno.
Ale czy faktycznie nie możemy mówić, że Bóg karze? Wiele jest fragmentów w Piśmie, które mówią o karzącym swój lud Bogu... :roll: Jeśli to zafałszowany obraz Boga, to chyba powinno się coś zrobić z prawdą wiary "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze"... Bo to faktycznie sprawia, że ludzie wyobrażają sobie Boga jako surowego i bezwzględnego Władcę, z którym można "pogadać" tylko wtedy, jak się coś dobrego zrobi, bo On tylko wtedy jest dla ciebie otwarty...
Ale to chyba już inny temat. Tak sobie po prostu zahaczyłam o to.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
30-01-2005 23:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
Jak mówisz Offca, to inny temat....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
01-02-2005 11:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Ravenloff napisał(a):I nie popadajmy w przesadnie dosłowne czytanie Pisma Świętego. W PŚ jest wiele symboli, a Księga Rodzaju cała jest jednym wielkim symbolem.

To prawda, że Pismo św. jest pełne symboli, ale nie mogę się zgodzić, że Księga Rodzaju jest jednym wielkim symbolem. Jest to błędne twierdzenie. Ono pasuje do pierwszych jedenastu rozdziałów Księgi Rodzaju, które są metaforą. Starają się one obrazowo opisać powstanie świata i człowieka. Nie jest to zapis kronikarski, lecz są to wyjaśnienia na sposób religijny (teologiczny). Głównym przesłaniem, który z tego tekstu wynika jest fakt, że świat został stworzony przez Boga- dlatego on jest dobry -a także skąd wzięło się zło i dlaczego człowiek jest skażony grzechem pierworodnym. Natomiast druga część Księgi Rodzaju jest historyczna, gdzie fakty tam ukazane mają swoje potwierdzenie w historii powszechnej np. Abraham, Józef Egipski.
Fakt wygnania ludzi z Raju ukazuje nam skutki popełnianych przez nas grzechów, gdyż każdy grzech pociąga za sobą określone skutki.
03-02-2005 14:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
pozwole sobie zacytowac posta goscia z forum wiara Oczko

http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=24990#24990

jak to umiejetnie mozna wykazac ze czlowiek pocodzi jak by nie patrzyl od Boga Oczko


Cytat:Kiedyś na katechezie w II kl. podstawówki opowiadałem o tym, że poprzez chcrzest stajemy się wsyzscy dziećmi Bożymi. W pewnym momencie widzę, że jeden z uczniów - Arek strasznie się krzywi i wreszcie podnosi rękę.
- Prosze księdza, jak to możliwe, że my wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi?
- Arku, to proste. Popatrz, Pan Bóg nas stworzył, dał nam życie, od Niego pochodzimy i w ten sposób jesteśmy Jego dziećmi.
- Od niego pochodzimy? Przecież człowiek pochodzi od ssaków!
Zatkało mnie
- A ssaki od czego pochodzą?
- Od gadów.
- A gdy od czego pochodzą?
- Od ryb.
- A ryby od czego pochodzą?
- Od bezkręgowców
- A bezkręgowce?
- Od pierwotniaków.
- A pierwotniaki?
- Z gazów
- A gazy?
- Z mikroskopijnego punktu o niewyobrażalnie dużej energii
- A ten mikroskopijny punkt...itd. od czego pochodzi?
- Noo.. tego jeszcze nie wiadomo
- O widzisz - triumfowałem - to jest właśnie ten moment, któremu dał początek Bóg! I tą drogą dojdziesz do tego, że my wszyscy pochodzimy od Boga

Wierzcie mi, że to była rozmowa z drugoklasistą w podstawówce. Przerobiłem z nim w ten sposób cały dowód przyczynowo-skutkowy św. Tomasza z Akwinu, który poznałem albo w liceum albo dopiero na studiach

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 00:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
"bo przecież nie na na pól inteligentnych zwierząt chodzących na 2 nogach i umiejących posługiwac się np. narzędziami ale nie umiejącymi rozmawaić"

Tego nie możesz powiedzieć, ale tak się składa, że właśnie chociażby szympansy za takie sie uważa!
Nie mam nic przeciwko teorii, że człowiek pochodzi od małpy. Może nie bezpośrednio, ale na pewno wywodzimy się od jakiegos zwierzęcia, wspólnego przodka. Tylko jego i nasza drogi poszły w nieco inne strony. Z księżyca takie teorie się nie wzięły. Mamy wykopaliska, cos o tym chyba świadczy.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-02-2005 12:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
koscol nie zaprzecza ewolucji. Bog nie stworzyl swiata w tydzien i dla zabawy nie stworzyl go ze szczatkami dinozaurow w ziemi. stworzyl swiat, zwierzeta i rosliny... tak jak mowi ksiega rodzaju, a co potem sie dialo to juz dzialka badan naukowych... Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-02-2005 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Do naszej dyskusji na temat stworzenia człowieka, chciałbym dodać jeden element. Bardzo często odwiłujemy się do teorii Darwina (chciałbym bardzo mocno zaznaczyć, że w dalszym ciągu jest tylko teoria, choć bardzo prawdopodobna, a to co jest teorią nie jest diowiedzione w 100%) i niektórym ludziom ciężko jest ją pogodzić z naszą wiarą. Sprawa jest bardzo prosta. Kościół przyjmuje teorię ewolucji umiarkowanej to znaczy, że ciało ludzkie mogło pochodzić od istoty człekokształtnej jednak w pewnym momenci Bóg stworzył nieśmiertelną duszę i wlał ją w ciało i od tego momentu możemy mówić o człowieku. Takie rozumienie początków człowieka nie stoi w sprzeczności z Księgą Rodzaju.
07-02-2005 23:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
No, z tą duszą nie pomyślałam... Właściwie to wszystko jest jedną wielką tajemnicą. Może nasz rozum nie jest jeszcze w stanie tego do końca pojąć?
Słuchając dziś na Mszy fragmentu o stworzeniu świata, też sobie pomyślałam, że Bóg faktycznie nie stworzył niczego w tydzień. Zauważcie, że nawet w opisie biblijnym najpierw ziemia jest ponura, nic na niej nie ma. Tak samo naukowcy twierdzą, że wygladała jakiś czas po swoim powstaniu. I potem, kolejno pojawiały się lądy, rośliny, organizmy... To wszystko naprawdę trwało! W Biblii to tak wygląda jakby był tego wielki skrót Oczko
I faktycznie, może jak pojawił się homo sapiens, to właśnie jego Bóg obdarzył duszą? Możemy tylko domniemać...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
07-02-2005 23:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
moje klimaty ksiadz poruszyl, czyli antropologie teologiczna... no tak czlowiek rozni sie od innych stworzen tym, ze jego dzialaznia sa celowe a nie instynktowne (chociaz patrzac na niektorych mlodych, zastanawiam sie czy to nie jest jakas boczna skrzywiona galaz ewolucji wstecznej) ale jedynie czlowiek posrod stworzen jest zdolny do milosci Oczko

[ Dodano: Wto 08 Lut, 2005 10:42 ]
wlasnie doczytalam jeszcze wczesniejszego posta ofieczki...
takie stworzenia na 2 nogach ktore potrafia poslugiwac sie narzedziami wg. moich notatek z teologii dogmatycznej z dzialu antropoligii teologicznej.. no wlasnie takie istoty w jednej z koncepcji o pochodzeniu czlowieka stanowia brakujace ogniwo ewolucji pomiedzy zwierzetami a czlowiekiem i nazywane sa hominidami (czlekoksztaltne) Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
08-02-2005 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
A ja sobie tak wczoraj leżałam i myslałam, czytając pierwsze wersety Księgi Rodzaju, że Bóg stworzył wszystko takie piękne i doskonałe, że czasami lepiej jest po prostu podziwiać to w jego czystej formie, bez zastanawiania się jak funkcjonuje, z czego jest zbudowane... Spojrzeć na to wszystko jak małe dziecko i dostrzec we wszystkim cud. Bez naukowych teorii i wyjaśnień. Wtedy całe stworzenie, czy to drzewo, czy ptaki na niebie, wydają się czymś niesamowitym i niepowtarzalnym...
Nie mówię, żeby żyć w całkowitej niewiedzy i polegać tylko na tym co się widzi, ale żeby od czasu do czasu zamienić się w takie nic nie wiedzące dziecko i podziwiać świat taki, jakim się go widzi własnymi oczami.
Ale to taka refleksja była, a propo stworzenia świata Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-02-2005 13:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Super Gepardzik to powiedziałeś. To mi się podoba i się pod tym podpisuję.
Tylko trzy składowe materii, a tak różnorodny świat i cały wszechświat, a do tego nawet żyjący. To by się "samo" nie zrobiło!

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
08-02-2005 21:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów