Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #61
 
Marek MRB napisał(a):No, ale możemy z tym żyć że się nie do końca zgadzamy, no nie ? Przytulanie
to zależy,
bo pamiętaj Marku, że słowo "sekta" jest słowem o cechach obraźliwych lub oskarżycielskich i stwierdzenie, że "fundamentalizm biblijny to cecha sekty" może być potraktowane równoznacznie z np. "dysleksja to jedna z cech debilizmu" (bo przecież debil też ma trudności z czytaniem) albo: "posiadanie strzelby to jedna z cech mordercy" (bo morderca posiada broń)

jeżeli mówimy tylko o definicji słówka, to oczywiście o definicji się nie dyskutuje nie ma sensu sie o to kłócić. Można przyjąc że cechą sekty jest noszenie przez duchownych spodni w kratkę, tylko co właściwie z tego wynika? Nic. Dlatego definicja musi być użyteczna, a nie tylko sobie być. W tej chwili mamy zasadniczo dwa użycia tego słowa:
1. historyczny - sekta to nowy ruch powstały na łonie jakiegoś starszego i w tym znaczeniu sektami są nawet wielkie i stare religie, jak budyzm, islam, a także chrześcijaństwo en block
2. etyczny - sekta to ruch religijny (choć nie tylko), w kórym sposób przywództwa jest nieetyczny to znaczy: posługiwenie sie manupulacją, formami przymusu, szantażem, nakłanianie do przestępstwa, buntu wobec rodziny, skłócanie itd.itp.

Druga definicja została skonstruowana w tym celu, żeby słowem "sekta" bardzo ostro napiętnować moralnie, a nawet ścigać prawem ludzi niegodziwych i niebezpiecznych, więc nie można sobie aż tak lekko stwierdzić: "możemy z tym żyć". Co innego powiedzieć np. : "fundametalizm biblijny jest błędny", a co inego powiedzieć: "fundametalizm biblijny jest cechą sekty". Z tym pierwszym mozna żyć, z tym drugim? To zależy w jakim celu używasz słowa "sekta".

Jeśli chodzi o fundamentalizm biblijny, to nie podpada on pod cechę sekty wedle żadnej z tych dwóch definicji, gdyż zakaz: "mężczyznom nie wolno nosić długich włosów" nie jest ani bardziej ani mniej sekciarski, niż np. zakaz: "nie wolno stosować sztucznej antykoncepcji"
18-12-2006 16:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #62
 
Z tym też się nie zgadzam.
Ale też mogę z tym żyć Uśmiech

pozdrawiam
Marek
18-12-2006 16:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #63
 
Ks.Marek napisał(a):Motku: powtarzam - credo ut intellegam, intelligo ut credere.

nie znam łaciny, ale chyba mylisz cognosco z intelligo

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pon 18 Gru, 2006 15:20 ]
cognosco=poznaję
intelligo= rozumiem

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2006 15:32 ]
Marek MRB napisał(a):Z tym też się nie zgadzam.
A z czym konkretnie, bo napisałem kilka zdań i zdziwiłbym się niepomiernie, gdybyś się nie zgadzał ze wszystkim. :shock:

Marek MRB napisał(a):Ale też mogę z tym żyć Uśmiech
Ale dla porządku i jasności byłoby korzystne i uprzejme, gdybyś wyjasnił, co rozumiesz pod pojęciem sekty i w jakim celu go używasz? Bo wielu ludzi postępujących nieetycznie (np. fałszywie oskarżając) też może z tym żyć spokojnie - to nie jest cnota, tylko cynizm - więc wyjaśnij, czy dla Ciebie "sekta" ma wydźwięk negatywny etycznie, skoro tak łatwo nim szafujesz.

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2006 15:33 ]
Ks.Marek napisał(a):cognosco=poznaję
intelligo= rozumiem

czyli miałem rację
18-12-2006 16:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #64
 
Motku, odkąd ks.Marek zdradził iż "miasto" to Twój kolejny nick, sprawa się rypła.
Bowiem - jak wiesz (i dlaczego - też wiesz) nie dyskutuję z Tobą.
Więc możesz się nie wysilać - nie sprowokujesz mnie.

pozdrawiam
Marek
18-12-2006 16:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #65
 
Cytat:...ks.Marek zdradził...

księże Marku! Jak mogłes mnie zdradzić! ;(

a mieliśmy latem pić piwo w Elblągu....

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pon 18 Gru, 2006 19:23 ]
1. Prawda was wyzwoli - onegdaj rzekł Pan, co raczył zanotować ewangelista Jan
2. Nie pracuje już od 6 miesięcy w Elblągu
3. W wakacje zamierzam nawiedzić Wrocław. W związku z tym chętnie się z tobą spotkam, jak również z pewnym innym dyskutantem ze http://www.sfinia.fora.pl
18-12-2006 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #66
 
Słucham sobie dalej Strefy Spichlerza. Jakaś niewiasta głosi katechezę. Qrcze, ja skądś ten głos znam...tylko za Chiny Ludowe nie potrafię go sobie przypisać do imienia i nazwiska.
Ciągle owa Pani epatuje euforią, patosem, pobudzona emocjonalnie. Ja bym normalnie wyszedł z tego spotkania...

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2006 22:58 ]
Teraz znów Pan Andriej coś rzeźbi na temat banków, procentów, bałwanków i Pana Boga Duży uśmiech

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2006 23:03 ]
x.Marek, czyl jam napisał(a):1. Diabeł mówi: twoje jest życie, więc rób sobie z nim co zechcesz. Nawet je odbierz sobie, a co! Wolno tobie! - pamietamy wydarzenia wisielców z gimnazjów w naszym kraju?
miasto napisał(a):sformułowanie, mówiąc baaaardzo oględnie, niestosowne
Po pierwsze: nie uogólniam, to jedynie supozycja, która ma potwierdzenie w duszpasterstwie młodzieży gimnazjalnej i licealnej
Po drugie: mógłbyś Tomasz rozwinąć swoje zdanie?

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2006 23:13 ]
Na stonie >>Strefy Spichlerza<<
Pastor Andrzej Stepanow napisał(a):Celem audcji jest odpowiadac na pytania sluchaczy i na czesto powtarzane pytania na ktore nie ma czystego nauczania w kosciolach. Aby audycja byla dobra warto aby sluchacze pisali listy i zadawali pytania na rozne tematy. Tez chcialbym od czasu do czasu przekazywac slowo, ktore Bog poprostu mi daje w codziennym przebywaniu z Nim.
Hmmm... ciekawe to bardzo, że jest nauczanie czyste i czystsze... No i ten przekaz Słowa od Boga...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-12-2006 21:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #67
 
Ks.Marek napisał(a):[ Dodano: Pon 18 Gru, 2006 23:03 ]
x.Marek, czyl jam napisał(a):1. Diabeł mówi: twoje jest życie, więc rób sobie z nim co zechcesz. Nawet je odbierz sobie, a co! Wolno tobie! - pamietamy wydarzenia wisielców z gimnazjów w naszym kraju?
miasto napisał(a):sformułowanie, mówiąc baaaardzo oględnie, niestosowne
Po pierwsze: nie uogólniam, to jedynie supozycja, która ma potwierdzenie w duszpasterstwie młodzieży gimnazjalnej i licealnej
Po drugie: mógłbyś Tomasz rozwinąć swoje zdanie?
Tu nie ma co rozwijać.
Użycie słowa "wisielec" dla opisania takiej tragedii było moim zdaniem za mało delikatne. Mnie od dziecka uczono, że wobec majestatu śmierci należy zachować więcej powagi i szacunku, cokolwiek by się nie myślało o zmarłych i okolicznościach ich śmierci. tyle

Cytat:2. Nie pracuje już od 6 miesięcy w Elblągu
ale chyba nie zesłano cię karnie na jekiś pezpiwie Uśmiech

Cytat:3. W wakacje zamierzam nawiedzić Wrocław. W związku z tym chętnie się z tobą spotkam
jeśli tylko będę na miejscu

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Wto 19 Gru, 2006 15:16 ]
Miało chyba być "bezpiwie", co?
Oczywiście, że browar jest pod ręką. A i klimatów browarowych nie mało. Duży uśmiech
19-12-2006 13:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Coolek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 46
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #68
 
Zastanawia mnie to jak ktoś może pisać na temat wspólnoty nie znając jej osobiście lub słysząc tylko kazania przez internet.

Do x. Marka:
Serdecznie zapraszam do Spichlerza, może Pan porozmawiać z pastorem lub z którymś z liderów.

Co do głośnej modlitwy to opiera się to na fragmentach takich jak Ps. 77:2; Jak. 5:16(usilna czyli energiczna).

Ja mam wiele zastrzeżeń do modlitwy regułkami, w końcu modlitwa to rozmowa z Bogiem a nie konkurs recytatorski, gdzie tu miejsce na relację?
21-12-2006 15:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
yops Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #69
spotkania
Coś na ten temat (wypowiedzi wyżej) nadmieniałem.. Może będzie w końcu bardziej obiektywnie (skoro jest druga strona).
Ks. Marku chyba nadaja wciaz w tym radiu stare nauczania... nie moge wychwycic nic tegorocznego. Musielibysmy sie zgadac i razem posluchac Oczko i podyskutowac..
Swoja droga tyle tu zostalo powiedziane, ze chyba mi przyjdzie skonfrontowac rzeczywistosc z opiniami... Na razie jeszcze na to brak czasu, ale kto wie co mi do glowy wpadnie.

[ Dodano: Czw 21 Gru, 2006 15:49 ]
W koncu tam bede jako osoba aninimowa... nikt mnie nie pogryzie (mam nadzieje) czy zakrzyczy. Zawsze mozna wyjsc kiedy cos nie odpowiada (chyba ze drzwi zamkniete, ale wtedy jest tlumaczenie, ze musze na autobus, na swieze powietrze itp.) Uśmiech

rower i dietetyka sportowa - http://www.kolarstwo.info Centrum Chrzescijanskie Nowa Fala http://www.ccnf.pl
21-12-2006 16:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #70
 
Coolek napisał(a):Zastanawia mnie to jak ktoś może pisać na temat wspólnoty nie znając jej osobiście lub słysząc tylko kazania przez internet.
Ja nie piszę na temat wspólnoty lecz odnośnie treści, jakie słyszę w radiu "Strfa Spichlerza".
Coolek napisał(a):Serdecznie zapraszam do Spichlerza, może Pan porozmawiać z pastorem lub z którymś z liderów.
Dzięki, raczej nie skorzystam w najbliższym czasie. Wystarczy mi korespondowanie i przyjaźń z pastor kościoła Luterańsko-augsburskiego z Niemiec.
Coolek napisał(a):Ja mam wiele zastrzeżeń do modlitwy regułkami, w końcu modlitwa to rozmowa z Bogiem a nie konkurs recytatorski, gdzie tu miejsce na relację?
I w tym momencie Psalmy wywalamy na wysypisko śmieci?
Yops napisał(a):Ks. Marku chyba nadaja wciaz w tym radiu stare nauczania... nie moge wychwycic nic tegorocznego. Musielibysmy sie zgadac i razem posluchac Oczko i podyskutowac..
Świetny pomysł. Jestem gotów poświęcić godzinkę albo i dwie. Kontakt na GG :wink:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-12-2006 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #71
 
Coolek napisał(a):Zastanawia mnie to jak ktoś może pisać na temat wspólnoty nie znając jej osobiście lub słysząc tylko kazania przez internet.
Najlepiej tak - bowiem najważniejsze są właśnie owe nauczania - nie ma osobistego stosunku.
Niestety ja nie mam tego luksusu, bowiem wymieniłem trochę korespondencji z pastorem Andriejem - i również na tej podstawie opiera się moja negatywna ocena Spichlerza.
Cytat:Co do głośnej modlitwy to opiera się to na fragmentach takich jak Ps. 77:2; Jak. 5:16(usilna czyli energiczna).
"usilna czyli energiczna" - To bardzo ciekawe, acz zbyt śmiałe przeniesienie. Usilna to usilna, wcale nie musi być głośna czy jakoś stymulowana.
Problem zresztą nie tyle w samej "energii" modlitwy, ale w dwu innych aspektach :
- na tym, iż taka modlitwa jest jedyną wspólną formą - taka monokultura sprawia że odsuwana jest spokojna modlitwa w której SŁUCHA się Boga, nie tylko do Niego wykrzykuje (po prostu potrzebna jest nam każda forma)
- na tym iż taka głośna modlitwa, wspierana charakterystycznym głosem i podkładem, przestaje być modlitwą do Boga a staje się de facto sposobem oddziaływania na zebranych
[ Dodano: Pią 22 Gru, 2006 00:20 ]
Cytat:Ja mam wiele zastrzeżeń do modlitwy regułkami, w końcu modlitwa to rozmowa z Bogiem a nie konkurs recytatorski, gdzie tu miejsce na relację?
"A nie upijajcie się winem, bo to jest [przyczyną] rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach."/Ef 5,18-19/
Jak widać, Paweł mówi o tym, co nazywasz "regułkami" jako o... objawie napełnienia Duchem !

Niemniej masz trochę słuszności. Jak każda monokultura modlitewna, modlitwa wyłącznie stałymi tekstami byłaby nierozsądna i zubażająca.
Podobnie jak jej całkowity brak.

[/b]

pozdrawiam
Marek
22-12-2006 01:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mapeta Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #72
 
Ks.Marek napisał(a):O, proszę, Tomek gadasz jak prawdziwy sekciarz, rasowy fundamentalista biblijny Język

Wow, to jeśli nie Biblia to na czym mają się opierać chrześcijanie? Na katechizmie? Na tym co ktoś powie?

Marek MRB napisał(a):Dalej : fragment 1 Kor 6:1-7 odnosi się do sporu z kimś kto jest wewnątrz wspólnoty, a gość o którym mowa jest, jak rozumiem, poza Spichlerzem - więc sprawa jest inna (zwłaszcza że do kogo by się zwrócili jako do wspomnianych w wersecie 1 "świętych" ?

No to coś źle wywnioskowałeś bo co można zrozumieć z tego kazania to, że osoba Arka jest osobą ze Spichlerza. I co można jeszcze usłyszeć w innych kazaniach, że osobie tej zostało wszystko wybaczone...

"Spójrz, daj? ci dzisiaj w?adz? nad narodami i nad królestwami, by? wyrywa? i obala?, by? niszczy? i burzy?, by? budowa? i s?dzi?" - Jer. 1;10
22-12-2006 16:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #73
 
Mapeta napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):O, proszę, Tomek gadasz jak prawdziwy sekciarz, rasowy fundamentalista biblijny Język

Wow, to jeśli nie Biblia to na czym mają się opierać chrześcijanie? Na katechizmie? Na tym co ktoś powie?
[/quote]
FUndamentalizm biblijny to nie oparcie się na Biblii, lecz jej odczyt bez uwzględnienia kontekstu. Innymi słowy odczyt wg litery nie ducha.

Mapeta napisał(a):
Marek MRB napisał(a):Dalej : fragment 1 Kor 6:1-7 odnosi się do sporu z kimś kto jest wewnątrz wspólnoty, a gość o którym mowa jest, jak rozumiem, poza Spichlerzem - więc sprawa jest inna (zwłaszcza że do kogo by się zwrócili jako do wspomnianych w wersecie 1 "świętych" ?
No to coś źle wywnioskowałeś bo co można zrozumieć z tego kazania to, że osoba Arka jest osobą ze Spichlerza. I co można jeszcze usłyszeć w innych kazaniach, że osobie tej zostało wszystko wybaczone...
[/quote]
Może masz rację, mi to jednak wygląda tak że ów Arek był w "Spichlerzu" a teraz przed nim ostrzegają, choć mu "wybaczyli" (szczerze mówiąc wygląda na to że nie za bardzo mają mu co wybaczać, i owo wybaczanie jest nieco ostentacyjne).

pozdrawiam
Marek
22-12-2006 21:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mapeta Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #74
 
Ale ducha to znaczy poprzez przewodnictwo Ducha Świętego? A jak takowe chciałbyś osiągnąć?

No masz racje kradzież 10 000PLN na opłacenie pracowników... nic wielkiego... a co do wybaczania to chyba nie do ludzi należy ocenianie i sądzenie?

"Spójrz, daj? ci dzisiaj w?adz? nad narodami i nad królestwami, by? wyrywa? i obala?, by? niszczy? i burzy?, by? budowa? i s?dzi?" - Jer. 1;10
22-12-2006 23:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #75
 
Ducha w znaczeniu Rzymian 7,6 - czyli myśli a nie litery Pisma.
Cytat:No masz racje kradzież 10 000PLN na opłacenie pracowników... nic wielkiego... a co do wybaczania to chyba nie do ludzi należy ocenianie i sądzenie?
1/ Nawet gdyby to była prawda (a nie wiemy...) to nie ma powodu by ogłaszać ją ludziom których to nie interesuje przez radio internetowe.
2/ Niewłasciwe jest oskarżanie kogoś kto nie może w tym samym medium odpowiedzieć na oskarżenia
3/Drugie Twoje zdanie leży w sprzeczności z pierwszym... nie zauważyłeś ?
4/ Bardzo dobrze znam tę retorykę - mówi się "wybaczam" po to by oskarżyć.

pozdrawiam
Marek
22-12-2006 23:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów