Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ślub z osobą chorą na schizofrenię
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #76
 
Osoby z silną schizofremią najczęsciej trafiają do szpitala. Leżąc czasmi tam dłuższy okres swego zycia, gdyż rodzina nie wie jak sobie poradzić Smutny

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
18-04-2008 16:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #77
 
Jednego chorego na schizofrenię znam dość dobrze. Jestem jego stałym spowiednikiem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-04-2008 16:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #78
 
Ja tam nie wiem, ale są ludzie chorzy na schizofrenię, którzy jednak zawierają związki małżeńskie (może nie przyznają się przed księdzem?).
Chcę napisać, że chory na schizofrenię to nie jest pozbawiona mózgu istota. Jak wiadomo, są różne fazy choroby, a nawet można mieć jeden epizod psychotyczny w ciągu całego życia. Chory, po ustąpieniu ostrej fazy psychotycznej że, był/jest chory. Myślę, że jako tako orientuje się co do obowiązków wynikających z zawarcia sakramentalnego małżeństwa. A są takie małżeństwa, które całkiem nieźle sobie radzą. Raczej sam chory żywi obawy, czy ze względu na chorobę będzie umiał podołać temu powołaniu. Ja uważam, że z tym zakazem zawierania małżeństw przez osoby chore na schizofrenię też należy uważać, bo wydaje mi się, że to czasem bywa krzywdzące, a i sami chorzy czują się w ten sposób niesłusznie krzywdzeni. Co do samej choroby to są różne odmiany i różny jest ich przebieg, są łagodniejsze postaci choroby, które jak sądzę niekoniecznie muszą stanowić przeszkodę węzła małżeńskiego. No ale ja się nie znam od strony kościelno-formalnej. Ostatnio "siedzę" w tym od strony psychologicznej/psychiatrii.
26-08-2010 12:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pokora Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Nov 2010
Reputacja: 0
Post: #79
 
Nie wiem czy ktoś tu to pisał ale... osoba chora na schizofrenię czy inną psychozę nie jest cały czas w psychozie! Jeśli zażywa leki to choroba ustępuje zwykle całkowicie i nie ma już urojeń czy omamów.
03-11-2010 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
F84 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 16
Dołączył: Mar 2015
Reputacja: 0
Post: #80
RE:
(28-07-2007 15:24 )Ks.Marek napisał(a):  
Terebint napisał(a):Dziękuję Jólko za odpowiedź. Uśmiech Ale mogłaś by mi to bardziej wyjąśnić, bo za bardzo nie rozumiem?
Jólka napisał(a):Jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne, podstawą jest kan 1095 nr 1 lub 2

Wszak do Jólki to było, ale z racji posługi, pozwole sobie na małe co nie co w temacie:
KPK w kan. 1095 napisał(a):Kan. 1095 - Niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy:

1° są pozbawieni wystarczającego używania rozumu;

2° mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych;

3° z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.
Ktoś napisał(a):Osoby chore umysłowo nie moga zawrzec małzenstwa, gdyż nie maja zdolności używania rozumu, świadomego podejmowania decyzji.Takie osoby zrównane w prawie sa z dziecmi poniżej siódmego roku zycia. Kan. 99 - Ktokolwiek na stałe nie posiada używania rozumu, uznany jest za nieodpowiedzialnego i przyrównany dzieciom. Osoby takie zas nie posiadaja pełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych.
Źródło
W tym artykule szerzej o problemie.

Rozmawiałem w tamtym tygodniu z księdzem i powiedział, że bardzo możliwe, że do końca życia nie będę zdolny do małżeństwa. Co więcej, powiedział też coś w tym stylu, że bardzo możliwe, że w moim wypadku nie było materii do świętokradztwa. Dostałem diagnozę zespołu Aspergera (kilka lat temu) i zaburzenia schizotypowego (dwa miesiące temu). Od dzieciństwa byłem "inny". Boję się pójścia do piekła, bólu. W czasach szkoły średniej chyba kilkanaście razy odbywałem spowiedź generalną. Niektóre osoby w okolicy mogą uważać mnie za upośledzonego czy coś w tym stylu. Nawet dziś spotkałem się z pewną agresją od mężczyzn, którzy dorośli byli. Nie wiem od kiedy jestem powolny, niezainteresowany normalnym życiem. Do pierwszej Komunii przystępowałem tak, jak inne dzieci.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-03-2015 17:49 przez F84.)
27-03-2015 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pottrazas Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 0
Post: #81
RE: Ślub z osobą chorą na schizofrenię
zależy to od osoby chorej i jej stanu zdrowia. Na jakim etapie postępuje choroba jeśli Duchowny nie zauważy żadnych przeciwwskazań, slubu powinien udzielić. życzę szczęścia Uśmiech
_________________________
drukarnia wielkoformatowa icon
05-11-2015 22:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Murga21 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 0
Post: #82
RE: Ślub z osobą chorą na schizofrenię
nie chce błądzić ale schizofrenia chyba nie jest problemem w udzieleniu ślubu,
to choroba jak każda inna

fotobudka śląsk
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2015 11:27 przez Murga21.)
06-11-2015 11:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bambonix Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Mar 2016
Reputacja: 0
Post: #83
RE: Ślub z osobą chorą na schizofrenię
Prawo Kanoniczne wprost nie zabrania małżeństwa. Podaje tylko, że w pewnych sytuacjach małżeństwo, będzie zawierane nieważnie W takiej sytuacji najczęściej jest przywoływany następujący kanon Kan. 1095 - szczególnie paragraf 3:

"Niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy:

1° są pozbawieni wystarczającego używania rozumu;

2° mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych;

3° z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich"

projektowanie stron internetowych Warszawa
05-03-2016 14:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów