Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doskonaly czlowiek (Ef 4,13)
Autor Wiadomość
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Doskonaly czlowiek (Ef 4,13)
Wlasnie zaglebiam sie w nowe tlumaczenie Listu sw. Pawla do Efezjan. Piekne...
Co myslicie o tym stwierdzeniu sw. Pawla:

"az wszyscy osiagniemy jednosc wiary i poznanie Syna Bozego, doskonale czlowieczenstwo, miare wielkosc wedlug pelni Chrystusa".

A wiec wszystkie wladze w czlowieku (nie tylko religijnosc i poboznosc) podlegaja dzialaniu Ducha Swietego. Mamy sie rozwijac. Zarowno w dziedzinie ducha jak i rozumu. Mamy poglebiac zycie duchowe, ale takze wiedze o Bogu i o sobie jako czlowieku.
Wszystko, by osiagnac "doskonalego czlowiaka" na miare pelni czlowieczenstwa osoby Chrystusa.
17-10-2005 09:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
o. Pacyfik napisał(a):Wlasnie zaglebiam sie w nowe tlumaczenie Listu sw. Pawla do Efezjan. Piekne...
Co myslicie o tym stwierdzeniu sw. Pawla:

A co to za tłumaczenie ??? Czy to ten sławny przekład ekumeniczny NS - ze tak spytam ? :coo:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-10-2005 14:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #3
Nowosc w Polsce!
Nie.

Najnowasza inicjatywa Biblistow polskich. Edycja sw. Pawla 2005.
Link:

http://www.edycja.pl/index.php?mod=wydaw...aly&idn=13
18-10-2005 14:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
A tak tak kojarzę to ten nowy przekład uwspółcześniony i dostosowany ponoć do dzisiejszego słownictwa .No i zarazem dość kontrowersyjny dla wielu . Dla mnie też te "zamianki" na nowe słówka jakoś nie przemawiają, ale to może tylko moje przyzwyczajenie .
To i tak "kosmetyka" w porównaniu do raperskiego przekładu "Czytanki ziomka Janka" (Ew. wg św Jana).

Może to nie ten temat ale jestem ciekaw opini księdza w temacie takiego unowocześniania bibli czasami nadgorliwego .

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-10-2005 18:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Zastanawiam się nad sensem pisania takiego tekstu dla takich ludzi. Może to i dobre, ale jesli ludzie do tej pory nie zajrzeli do Pisma świetego, to trudno mi uwierzyć,ze sięgna do takiej wersji. Co daje nam taka edycja tekstu Pisma świętego. Ale to tylko moje przypuszczenia. Moze taki człowiek cos zrozumie, gdy napiszą mu to w jego podwórkowym języku. Kto wie?.
Wypada wierzyć, ze Chrystus będzie działał w zyciu tych ludzi, którzy usłyszą taki tekst w swoim języku, moze bardziej zrozumiałym.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
19-10-2005 01:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Mi się to "doskonałe człowieczeństwo" jakoś za bardzo kojarzy z nadczłowiekiem Nitzschego. Jednak wolę jak się mówi o "nowym człowieku".
Co do samego przekładu zaś, to też mam taki odruch obronny, że mi się to nie podoba, że tak jak jest, jest dobrze i nie trzeba tego zmieniać. Ja zdecydowanie bardziej czekam na polskie wydanie Biblii Jerozolimskiej Uśmiech

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
26-10-2005 09:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Hmm. Spojrzalem z ciekawosci tez w grecki tekst.
"andra teleion" - moze oznaczac dojrzale, pelne czlowieczenstwo.
W tym znaczeniu - doskonale przez poznawanie (proces) Chrystusa i Jego pelni (pelni Bostwa oraz pelni czlowieczenstwa).
W tym wymiarze poznawanie Chrystusa staje sie wyznacznikiem naszej doskonalosci. Na ile chce poznawac, na ile chce dazyc do tego wzoru, na tyle jestem doskonaly (w Chrystusie osiagamy pelnie). Bez Niego - nic.
Relacja osobowa? Tak sadze.
26-10-2005 09:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #8
 
Abstrahujac od surrealizmu. Czy pełne poznanie jest w ogóle mozliwe? I potrzebne?

Im coś jest lepiej poznane tym więcej człowiek wie- im więcej wie tym ma mniej miejsca na wiarę.

Każdy wie jak to być człowiekiem. Poznać boskość Chrystysa (zaznaczam , że dla mnie jest to problem akademicki, gdyż boskość Jezusa jest dla mnie czystą fikcją)jak? Postawić się na jego miejscu ? Śmieszne.

A doskonałość człowieczeństwa? co to oznacza i istnieje coś takiego? Możemy postawić sobie za cel jakiś ideał albo ideę i jedynie co można zrobić to starać się do niej dotrzeć jak najbliżej, gdyż jest nieosiągalna, urojona- człowiek zawsze popełnia błędy , potyka się i błądzi.
09-11-2005 03:53
Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
semper_malus napisał(a):Każdy wie jak to być człowiekiem. Poznać boskość Chrystysa (zaznaczam , że dla mnie jest to problem akademicki, gdyż boskość Jezusa jest dla mnie czystą fikcją)jak? Postawić się na jego miejscu ? Śmieszne.

A doskonałość człowieczeństwa? co to oznacza i istnieje coś takiego? Możemy postawić sobie za cel jakiś ideał albo ideę i jedynie co można zrobić to starać się do niej dotrzeć jak najbliżej, gdyż jest nieosiągalna, urojona- człowiek zawsze popełnia błędy , potyka się i błądzi.
Jeżeli odrzucasz boskość Jezusa Chrystusa, to zawsze masz możliwość poznawania Go jako Człowieka, moim zdaniem najdoskonalszego, jaki pojawił się na ziemi. A może spróbujesz Go naśladować, to znaczy - jak sam napisałeś - "starać się do" Niego "dotrzeć jak najbliżej"?
09-11-2005 08:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #10
 
Leszek napisał(a):Jeżeli odrzucasz boskość Jezusa Chrystusa, to zawsze masz możliwość poznawania Go jako Człowieka, moim zdaniem najdoskonalszego, jaki pojawił się na ziemi. A może spróbujesz Go naśladować, to znaczy - jak sam napisałeś - "starać się do" Niego "dotrzeć jak najbliżej"?

Chrystys jako człowiek jest dla mnie równie mało ciekawy aby poświęcać mu zbyt wiele czasu.

W związku z powyższym nie widzę powodu aby go naśladować 9nie wiem czemu takie małpowanie miałoby służyć). Bo co mam się ukrzyzować w wieku 33 lat?

W wypadku dotarcia chodziło mi o ideę, a nie o człowieka jako takiego.
18-11-2005 14:24
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
semper_malus napisał(a):W związku z powyższym nie widzę powodu aby go naśladować 9nie wiem czemu takie małpowanie miałoby służyć). Bo co mam się ukrzyzować w wieku 33 lat?

Semper, czasami mnie zadziwiasz do bólu #-o Wierzysz w te głupoty, które wypisujesz??? Jeśli tak, to szczerze współczuję.
Czy ktoś z nas powyżej 30-tki się ukrzyżował? Jeśli tak by było, połowy chrześcijan nie byłoby dawno na tym świecie. Tu nie chodzi o dosłowne małpowanie, bo to po prostu niemożliwe. Mamy przejmować Jego nauczanie, a nie każda pojedyńcze zachowanie.
Po to Jezus został ukrzyżowany, byśmy my nie musieli już takiej ceny płacić za swoje grzechy. I nikt Go w tym nie musi naśladować, bo i po co?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-11-2005 16:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
semper_malus napisał(a):W wypadku dotarcia chodziło mi o ideę, a nie o człowieka jako takiego.
Rzecz w tym, że Jezus Chrystus nie jest ideą, wyobrażeniem, ale w jednej osobie Bogiem-Człowiekiem, dla Ciebie może być tylko Człowiekiem, zupełnie realnym i historycznym.
18-11-2005 17:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #13
 
Leszek napisał(a):być tylko Człowiekiem, zupełnie realnym i historycznym.

i to takim jakich było bez liku.
18-11-2005 17:46
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:i to takim jakich było bez liku.

Jeszcze raz powtarzam - z jednym, wielkim wyjątkiem. Nikt inny nas nie zbawił... Tylko właśnie ten Jezus Chrystus, dla Ciebie zwykły człowieczyna sprzed 2 tys. lat. Ale jednak. Dokonał czegoś czego nie dokonali i nie dokonają inni nigdy. Pokonał raz na zawsze śmierć i zmartwychwstał.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-11-2005 20:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #15
 
Offca napisał(a):eszcze raz powtarzam - z jednym, wielkim wyjątkiem. Nikt inny nas nie zbawił... Tylko właśnie ten Jezus Chrystus, dla Ciebie zwykły człowieczyna sprzed 2 tys. lat. Ale jednak. Dokonał czegoś czego nie dokonali i nie dokonają inni nigdy. Pokonał raz na zawsze śmierć i zmartwychwstał.

słyszałem nie raz, nie musisz mi powtarzać tych fantastycznych historii non stop bo od Twojego ciągłego powtarzania nie staną się prawdą.
23-11-2005 17:31
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów