Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piwo przed osiemnastką...
Autor Wiadomość
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Piwo przed osiemnastką...
W temacie podepre sie wlasnymi rozterkami, jakie mialem pewnego czasu. Od dziecka pilem piwo z ojcem. Odlewal mi do szklanki. Rzadko kiedy wypilismy po jednym piwie. Ale kontakt z tym napojem mialem od dziecka. Stad tez pewnie nauczylem sie nie przesadzac z alkoholem. Jako czlowiek przed 18 (no powiedzmy gimnazjum i poczatek sredniej) nie bylem specjalnie podjarany piwem czy tez innym alkoholem. Byl to dla mnie po prostu towarzyski napoj do wypicia z przyjaciolmi.
W miedzyczasie wszedlem do wspolnoty oazowej. Nie widzialem (i dalej nie widze) w tym nic zlego, ze sobie chlapne browarka. Az tu nagle ludzie oazowcy zaczeli mi mowic: Robert, jak ty sie zachowujesz, w piatek byles na oazie a w sobote wypiles piwo! I potem na dodatek poszedles do komunii w niedziele. przeciez przyrzekales na komunii ze alkoholu do ust nie wezmiesz (u mnie nawet do 20 roku zyciaJęzyk). Pamietam ze jakis czas mialem dylemacik, czy nawet wypijac piwo z ojcem do meczu mam zaraz biec do spowiedzi i mowic mu: "wypilem piwo, wiecej grzechow nie pamietam". i wtedy podjalem w swym sumieniu decyzje, ze poki alkohol nie odbierze mi wladzy nade mna, nie bedzie kierowal moim zachowaniem, ani krzywdzil lub gorszyl innych, to o grzechu wynikajacym ze spozywania go przed ukonczeniem 18 lat nie moze byc mowy.
A jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?
28-08-2004 17:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
No Robi niezle swiadectwo. U nas to sie nazywa kokakabana Język
Ale tak serio teraz. Nie podales szczegulow. Bo nie wiem w jakim okresie zaczales pic to piwo. Powiem jak to bylo ze mna. ja nie pilem moze tak jak Ty piwa z tata. Ale w pewnym okresie zycia chcialo sie poczuc jakim to sie jest doroslym. Zaczalem dekustacje piwa. I wiedzialem, ze to jest grzech bo tak mowili dorosli w rodzinie bo tak przyzekalem na pierwszej komuni. Potem mialo sie juz 17 lat i tak chodzilo sie z jezykiem przy brodzie bo niektorzy pili piwo a ja niedawno co bylem u spowiedzi i nie moge bo co znow mam isc? I zapytalem sie ksiedza co z tym fantem zrobic. Powiedzial mi, ze w moim wykonaniu nie bedzie to grzechem ciezkim. Ze po wypiciu alkoholi oczywiscie podkreslajac wypicia bez UPICIa moge przystapic do komuni sw. Powiedzial, ze jest to grzech jako grzech ale w moim wieku nie jest to grzech bardzo ciezki.
W tamtym czasie uswiadomil mnie czegos bardziej dla mnie ociemnialego. tak jak wspolzycie przedmalzenskie jest grzechem jak i nieczystosc w malzenstwie, tak samo ma sie to do alkoholu. Ze osoba, ktora skonczyla 18 lat i sie upije ( ma banie ) ma grzech ciezki i nie moze przystapic do komunii sw.
To taka moja odpowiedz.
28-08-2004 17:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
a czemu kokakabana? bo stanalem po drugiej stronie barykady?
28-08-2004 18:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Nie nie to taki suchar Sulechowski Język
28-08-2004 18:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Wytlumaczcie mi jedna rzecz: Daidoss - powolujesz sie na przyrzeczenie komunijne. Przeciez sad zadnego cywilizowanego panstwa nie moze uznac zeznan zlozonych pod przymusem, a jaka swiedomosc i wolny wybor ma 8letnie dziecko? Dlatego uwazam, ze to nie obowiazuje.

www.malach.tox.pl
28-08-2004 18:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
wlasnie, to predzej rodzice powinni przyrzekac ze beda sie troszczyc o wychowanie dziecka w trzezwosci.
28-08-2004 18:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Rozumiem aby kosciol nie mieszal sie w polityke. Ale w wychowanie od najmlodszych lat uwazam za dobra rzecz. To moje zdanie a wsze jest inne.
29-08-2004 01:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Daidoss napisał(a):Rozumiem aby kosciol nie mieszal sie w polityke. Ale w wychowanie od najmlodszych lat uwazam za dobra rzecz. To moje zdanie a wasze jest inne.

Gdzie ktos tu pisal o polityce??? :shock:

Robi napisal o tym, ze troska o wychowanie dzieci (takze w trzezwosci) nalezy do rodzicow.

A 8 letnie dzieci naprawde nie sa w stanie podjac decyzji o nie spozywaniu alkoholu do 18 roku zycia w pelni swiadomie i samodzielnie, poniewaz zwykle w ogole o tym nie mysla... Dlatego ten fragment przyrzeczenia komunijnego uwazam za manipulacje.

www.malach.tox.pl
29-08-2004 10:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Gerwaz napisał(a):Gdzie ktos tu pisal o polityce??? :shock:

Ja mowie opolityce. Nie przytaczalem kogos rozmowy. Napisalem, ze rozumiem aby koscio sie nie mieszal w polityke ale co do wychowania od najmlodszych na katolikow bylbym ZA.
29-08-2004 10:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Robi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
no i to moglbym wstawic do tekstu katolik vs chrzescijanin - katolicy nie pija do 18 roku zycia Język
29-08-2004 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Robi sory ale teraz nie zakumalem co masz na mysli to piszac. Pomysł
29-08-2004 15:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
A ja nie piłem.
Pierwszy raz alkohol miałem w ustach na mojej 18, i był to jedynie jeden kieliszek szampana. Drugi raz mi się to zdarzyło na Sylwestra 1999-2000, też kieliszek. Trzeci raz na moje 21 urodziny - też lampka szampana.
Ja uważam, że wstrzemieźliwość od najmłodszych lat uczy człowieka silnej woli i zapobiega późniejszym uzależnieniom. Oczywiście nie jest to reguła, ale ci co później zaczęli pić, jakoś rzadziej popadają w nałóg. Natomiast kontakt od najmłodszych lat z alkoholem często potem uzależnia. Chociaż nie zawsze, choćby przykład Robiego, który nie poapdł w nałóg, a jak dobrze zrozumiałem, to już za młodu popijał piwo.
Gdy człowiek zacznie pić alkohol dopiero gdy już dojrzeje (tak jak ja), to uwazam, że w spożywaniu będzie brał górę rozsądek.
Moje zdanie jest takie, że lepiej alkoholu nie sporzywać przed 18, a nawet 21.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
29-08-2004 16:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
@Ravenloff: Czesciowo sie z toba zgadzam, bo wraz z wiekiem, rozwojem osobowosci i organizmu czlowiekowi latwiej kontrolowac swoje dzialania. Ale to przede wszystkim kwestia fizjologii i psychologii, a nie moralnosci.

www.malach.tox.pl
29-08-2004 18:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Kosciol przestrzega przed tym co walsnie napisano, zeby nie wpasc w nalog przed wczesnie. Kiedy jest sie mlodym organizm jest slabszy i tak dalej. Wiadomo, ze cialo nie jest jeszce wyksztalotowane. Dlatego poleca sie picie od 18 kiedy ponoc organizm czlowieka jest czesciowo ogarnety.
29-08-2004 18:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Po pierwsze piwa siegnalem w 6 klasie podstawowej. Pamietam wypilem 2 i byla faja bania. To bylo przed dyskoteka. Wtedy zapalilem jeszce cygro i mnie powalilo z nog. Chodzilem zielony i chcialo mi sie haftac. I wtedy dopiero udwiadomilem sobie co robie. Potem bylo tylko gorzej. Bo kiedy przechodzilo dawalem dalej w rure. I wcale nie zgadzam sie z Robim, ze to uczy umiaru w dalszym roku.
29-08-2004 22:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów