Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piwo przed osiemnastką...
Autor Wiadomość
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
ziobro Adama napisał(a):
Robi napisał(a):wiec w opinii ksiedza wypicie piwa w towarzystwie i w celu towarzyskim nie jest grzechem ciezkim. to mi sie podoba.

A jesli jest grzechem "lekkim" ? To mozna to sobie lekce-ważyć ?
Przede wszystkim pytanie czy mozna to rozpatrywac w kategoriach grzechu...

www.malach.tox.pl
31-08-2004 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #32
 
Gerwaz napisał(a):
ziobro Adama napisał(a):
Robi napisał(a):wiec w opinii ksiedza wypicie piwa w towarzystwie i w celu towarzyskim nie jest grzechem ciezkim. to mi sie podoba.

A jesli jest grzechem "lekkim" ? To mozna to sobie lekce-ważyć ?
Przede wszystkim pytanie czy mozna to rozpatrywac w kategoriach grzechu...
Czemu picie alkoholu ma byc grzechem dla 17-latka, a dla 18-latka już nie ? Czy jest w ogóle taki wiek, w którym człowiek po wypiciu alkoholu jest mądrzejszy i bardziej uduchowiony niz przed wypiciem ?

Czy w człowieku, który wypił alkohol w ogóle moze przebywać Duch Boży ?

No tak, ale to chyba temat na osobny topik.

Always Look on the Bright Side of Life
31-08-2004 19:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
ziobro Adama napisał(a):Czemu picie alkoholu ma byc grzechem dla 17-latka, a dla 18-latka już nie ?
Bardo dobre pytanie...

ziobro Adama napisał(a):Czy w człowieku, który wypił alkohol w ogóle moze przebywać Duch Boży ?
A dlaczego nie? Oczywiscie nie z powodu tejze konsumpcji, ale niezaleznie od niej.

www.malach.tox.pl
31-08-2004 20:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Chcialbym napisac, ze w kodeksie prawnym wiek dojrzalosci osiaga osoba, ktora ukonczyla 18 lat. Wtedy to ona sama odpowiada za swoje czyny. Podlega prawu jak dorozly czlowiek.
Sporzywanie alkoholi przez nieletnich grozi kara dla rodzicow. Wiec sporzywanie alkoholi przed 18 rokiem zycia jest wykroczeniem prawnym.

Ten wstep napisalem po aby napisac teraz to. Koscil wlasnie daje na komni taki wiek 18 lat poniewaz gdy da 17 bedzie niezgodne z prawem Polskim.

Gdzies tam ktos napisal, moja zla interpretacje, ze za alkoholizm moza sie brac od 18. Sorry moj blad rzeczowy lecz wazny. Kosciol calkowicie przestrzega przed sporzywaniem. Nie mowie, ze alkohol nie jest dla ludzi. Ale nie zgodze sie z Robim, ze pice od malego z tata uczy wstrzemiezliwosci czy umiary w wieku pozniejszym.

Ja umiaru chyba sie ucze dopiero teraz. Gregoriano mnie uczy tego Oczko bierzesz do pubu tyle kasy zeby mniec na wypicie z kultorka. Kady ma swoj umiar.
31-08-2004 22:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #35
 
Gerwaz napisał(a):
ziobro Adama napisał(a):Czy w człowieku, który wypił alkohol w ogóle moze przebywać Duch Boży ?
A dlaczego nie? Oczywiscie nie z powodu tejze konsumpcji, ale niezaleznie od niej.

1. Ponieważ więc Chrystus cierpiał w ciele, uzbrójcie się też i wy tą myślą, gdyż kto cieleśnie cierpiał, zaniechał grzechu,
2. Aby pozostały czas doczesnego życia poświęcić już nie ludzkim pożądliwościom, lecz woli Bożej.
3. Dość bowiem, że w czasie minionym spełnialiście zachcianki pogańskie oddając się rozpuście, pożądliwości, pijaństwu, biesiadom, pijatykom i bezecnemu bałwochwalstwu.

4. Przy tym dziwią się temu, że wy nie schodzicie się razem z nimi na takie lekkomyślne rozpusty, i oczerniają was.
5. Zdadzą oni sprawę temu, który gotów jest sądzić żywych i umarłych.
7. Lecz przybliżył się koniec wszystkiego. Bądźcie więc roztropni i trzeźwi, abyście mogli się modlić.
(1 Piotr. 4:1-5,7 BW)

Czy ktoś pod wpływem alkoholu może sie więc modlić i być pod wpływem Ducha ? .... "Nie mozna dwóm panom służyć" .... oj nie.


1. Ale ty mów, co odpowiada zdrowej nauce,
2. Że starzy mają być trzeźwi, poważni, wstrzemięźliwi, szczerzy w wierze, miłości, cierpliwości;
6. Młodszych zaś napominaj, aby byli wstrzemięźliwi,
(Tyt. 2:1-2,6 BW)

[ Dodano: Sro 01 Wrz 2004 0:40 ]
Daidoss napisał(a):Chcialbym napisac, ze w kodeksie prawnym wiek dojrzalosci osiaga osoba, ktora ukonczyla 18 lat. Wtedy to ona sama odpowiada za swoje czyny. Podlega prawu jak dorozly czlowiek.
Sporzywanie alkoholi przez nieletnich grozi kara dla rodzicow. Wiec sporzywanie alkoholi przed 18 rokiem zycia jest wykroczeniem prawnym.

Ten wstep napisalem po aby napisac teraz to. Koscil wlasnie daje na komni taki wiek 18 lat poniewaz gdy da 17 bedzie niezgodne z prawem Polskim.
Gdybym chciał być teraz złośliwy (a niewątpliwie jestem :twisted: ) to powiedziałbym, że idąc twoim tokiem rozumowania Kościół martwi sie o to, by rodzice nie mieli klopotów przez pijące dzieci, a nie o same dzieci i ich dusze, i dlatego jest to przyrzeczenie komunijne. Mam nadzieję, ze tak nie jest.
Daidoss napisał(a):Ale nie zgodze sie z Robim, ze pice od malego z tata uczy wstrzemiezliwosci czy umiary w wieku pozniejszym.

To byłoby wielkie uproszczenie.
Alkohol zabija szare komórki, po prostu niszczy białko. Jeśli ktos daje dziecku alkohol, to niszczy jego umysł, obniża jego inteligencję i uczy złych nawyków.
Daidoss napisał(a):Ja umiaru chyba sie ucze dopiero teraz. Gregoriano mnie uczy tego Oczko bierzesz do pubu tyle kasy zeby mniec na wypicie z kultorka. Kady ma swoj umiar.

Kultura i alkohol rzadko idą w parze. Nie mówię, ze to niemożliwe, ale jednak rzadkie.

Always Look on the Bright Side of Life
01-09-2004 00:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
Do tego co mowil Daidoss moze kosciol przestrzega przed prawem nie zaleznie kto poniese wine. Moze w ten sposob popkazuje, ze lamanie prawa jest grzechem.

Aha i zgadzam sie z ktoras tam wypowiedzia, ze w wieku 8 lat czlowiek nie powinien skaladac takich przyzeczen. Za niego powinni robic to rodzice. I tak do 18stki za nas odpowiadaja.
01-09-2004 08:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
@ ziobro Adama: ja nie mowie o stanie upojenia alkoholowego, ale o jednym piwie czy toascie przy jakiejs okazji - to chyba Duchowi Swietemu dzialania nie utrudnia Język

www.malach.tox.pl
01-09-2004 09:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Gerwaz napisał(a):@ ziobro Adama: ja nie mowie o stanie upojenia alkoholowego, ale o jednym piwie czy toascie przy jakiejs okazji - to chyba Duchowi Swietemu dzialania nie utrudnia Język
Ciężko wyrokować kiedy utrudnia, akiedy nie utrudnia. Niektórzy ludzie po jednym piwie mają już "humorek". Nie jest to ich naturalne zachowanie, tylko chemicznie zmienione działaniem alkoholu. Nie wyglada mi to na pozytywny stan ducha.

Always Look on the Bright Side of Life
01-09-2004 10:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #39
 
Duch Świety przychodzi ilekroc Go o to poprosimy. Kiedy jestesmy po alkoholu to raczej nie prosimy. A jesli nawet to Bog powiedzial, ze nie pozwoli z siebie szydzic. Wiec moga sobie wolac. Jednak nie tyczy sue to alkoholikow, ktorzy z wiara mimo swego stanu beda krzyczec do Boga o pomoc.
01-09-2004 11:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #40
Re: Piwo przed osiemnastką...
Robi napisał(a):i wtedy podjalem w swym sumieniu decyzje, ze poki alkohol nie odbierze mi wladzy nade mna, nie bedzie kierowal moim zachowaniem, ani krzywdzil lub gorszyl innych, to o grzechu wynikajacym ze spozywania go przed ukonczeniem 18 lat nie moze byc mowy.

Powiem Ci Robi, że ja miałem podobne myślenie. W pewnym momencie życia(około 2kl liceum) zacząłem popijać w towarzystwie(i tak późno ;p) i nie uważałem tego za grzech ciężki. Także sobie powiedziałem, że mogę pić, ale tak, żeby zachować trzeźwość. Po jakimś czasie takiego praktykowania alkoholu(głównie piwa) zdarzyło mi się upić, mniej więcej do tego stopnia, że nie trzymałem pionu i musiałem się ścian podpierać, ale zachowałem przy tym pełną świadomość. Następnego dnia stwierdziłem, że co z tego, że miałem 'lekką banię a nie spiłem się totalnie- to też nie jest grzech ciężki'. Stwierdziłem, że grzech ciężki będzie dopiero, gdy zapiję się na maxa.

I to jest(przynajmniej mi się tak wydaje) przykład tego, że dopóki będziesz usprawiedliwiać swoje grzechy, ciągle będziesz się w nich pogłębiał. A najgorsze jest to, że bardzo trudno to samemu zauważyć. W moim wypadku SZCZERA spowiedź otworzyła mi oczy i od sześciu miesięcy nie piję WOGÓLE( choć czasem jest ciężko wytrzymać).

Sory, że tak dużo napisałem, ale po prostu krócej nie umiem Język

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
29-10-2004 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów